Merhaba,

Balikesirun.com.tr internet adresimiz üzerinden kullanılacak e-postaların çalıştırılma
alternatiflerini ilerleye...
Uygulamayı kullanabilmek için;
1. İnternet bağlantısı
2. Firma tarafından verilmiş mail adresi ( bu slaytta ornek@balikesi...
Sitemiz üzerindeki mail adreslerine gelen e-postaları okumak için iki farklı yol
izeyebiliriz.
1. WEBMail
2. Outlook
Genel...
1. Webmail

Webmail uygulaması e-postalarınızı internet üzerinden görmenizi, böylece epostaların serverda tutularak aynı s...
Sisteme girişinizde 3 saniye bir yönlendirme süresi vardır bu süre boyunca bir yere
tıklamadığınız takdirde sistem sizi in...
Eğer 3 saniye bekleyip ve inboxa girmeyi seçerseniz geen postalarınızın bulunduğu
ekrana gelirsiniz.
Bu ekrandaki seçenekl...
2

4

6
7

1

3

5
Webmail içinde yaptığınız her işlem anında yerine getirilir. Dolayısıyla eğer bir maili
gönder demişseniz mail o anda gide...
Windows 7’de Başlat – Tüm Programlar – Microsoft Office – Outlook şeklinde
programa ulaşabilirsiniz.
İlk karşımıza çıkan k...
Sonraki gelen ekrana da yukarıda ki resimdeki gibi ‘Internet E-posta’ seçeneğini
işaretleyip ileriyi tıklıyoruz. Burada he...
Tamama tıklayıp önceki pencereden de ileri butonunu tıkladığımızda program server
ile bağlantıyı test edecek. Eğer tüm aya...
Webmail  outlook tanıtım
Webmail  outlook tanıtım
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Webmail outlook tanıtım

1,043 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,043
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Webmail outlook tanıtım

 1. 1. Merhaba, Balikesirun.com.tr internet adresimiz üzerinden kullanılacak e-postaların çalıştırılma alternatiflerini ilerleyen slaytlarda bulabilirsiniz.
 2. 2. Uygulamayı kullanabilmek için; 1. İnternet bağlantısı 2. Firma tarafından verilmiş mail adresi ( bu slaytta ornek@balikesirun.com.tr ) olarak göreceğiz 3. Firma tarafından verilmiş mail şifresi ( bu slaytta 12345 olarak göreceğiz) Öğelerine ihtiyacınız olacaktır.
 3. 3. Sitemiz üzerindeki mail adreslerine gelen e-postaları okumak için iki farklı yol izeyebiliriz. 1. WEBMail 2. Outlook Genelde outlook daha yaygın kullanılsa da webmail uygulaması hem daha kolay hemde herhangi bir bilgisayardan rahatlıkla açılabildiğinden oldukça fazla tercih edilir. Biz burada ikisinin de nasıl kullanılacağını inceleyelim
 4. 4. 1. Webmail Webmail uygulaması e-postalarınızı internet üzerinden görmenizi, böylece epostaların serverda tutularak aynı servera başka yerden erişildiğinde de okunabilmesini sağlayan esnek bir yapıdır. Bizim serverımızda (balikesirun.com.tr) mail box hücreleri, yani sistemde tutulabilecek posta miktarı kullanıcıya göre değişiklik göstermektedir. Ve size kullanıcı adı ve şifrenizle birlikte belirtilecektir. Webmail girişi için internet browser olarak kullandığımız programdan (Internet Explorer, Chrome, Firefox, vb..) adres satırına www.balikesirun.com.tr/webmail yazıp entera basmamız yeterlidir. Açılacak pencerede kullanıcı ad ve şifre sorulacaktır. İlk satıra e-posta adresimizi ikinci satıra da şifremizi yazıp ‘LOGIN’ butonu ile sisteme giriyoruz.
 5. 5. Sisteme girişinizde 3 saniye bir yönlendirme süresi vardır bu süre boyunca bir yere tıklamadığınız takdirde sistem sizi inbox olarak geçen posta kutusu bölümüne alacaktır. Eğer ‘dur’ butonuna tıklarsanız e-posta ayarlarınızı yapılandırabileceğiniz sistem masasına alacaktır. Sistem masasındaki butonlar kısaca; Şifre değiştir: Mevcut şifrenizi bir yenisiyle değiştirmeniz için E-posta yönlendirme: mail adresinizi başka bir mail adresine yönlendirip oradan okuma Otomatik Yanıtlayıcı: Gelen her maile sizin adınıza otomatik cevap hazırlama Posta İstemcisi Ayarla: Outlook yapılandırması ayar bilgileri Boxtrapper Spam Kapanı: Spam mail filtresi hassasiyet ayarları E-Posta Adresi İzleme: Özel adreslere özel iletiler gönderimini sağlar. Hesap Bazında Filtreleme: İstemediğiniz hesaplardan mail gelmemesini sağlar.
 6. 6. Eğer 3 saniye bekleyip ve inboxa girmeyi seçerseniz geen postalarınızın bulunduğu ekrana gelirsiniz. Bu ekrandaki seçeneklerimiz; 1. Yenile butonu: Posta kutusunu yeni gelen iletiler içindenetleyip ekranı yeniler. 2. E-Posta Yaz Butonu: Yeni ileti göndermek için gereken pencereyi açar. 3. Yanıtla Butonu: Gelen maile cevap yazmak için gereken pencereyi açar. 4. Tümünü Yanıtla Butonu: gelen maili tüm ilgilileriyle cevaplamaya yarar. 5. İlet Butonu: Gelen iletiyi başka bir adrese yönlendirir. 6. Sil Butonu: İletiyi siler. 7. İşaretle Butonu: maili ‘okundu’ veya ‘okunmadı’ olarak işaretler. Ayrıca, Gelen Sekmesi: Gelen mail kutunuza gider. (ilk açılan ekrandır) Taslaklar Sekmesi: yeni ileti gönderirken yarım kalması durumunda buraya kaydedilir. Giden: Geçmişte gönderdiğiniz mailler. İstenmeyen: Spam (Gereksiz) mailler Çöp: Sildiğiniz mailler. Eğer buradan da silerseniz geri alınamayacak şekilde kaybolur.
 7. 7. 2 4 6 7 1 3 5
 8. 8. Webmail içinde yaptığınız her işlem anında yerine getirilir. Dolayısıyla eğer bir maili gönder demişseniz mail o anda gider ve karşı tarafın mail sunucularına ulaşır. Aynı şekilde size gelen bir mailde sunucumuza düştüğü anda ekranınıza gelir. Fakat olumsuz bir tarafı da gelen mailleri anlık görmenize olanak yoktur yenile butonuna tıkladıkça ekranınıza yansıtır. Outlook ile webmailin ortak noktaları da altyapıdır. Outlook üzerinde bile çalışsak mutlaka şifremizi değiştirme ve yönlendirme işlerini webmaile girip yapmalyız. Outlook programı ile mail almak için öncelikle bilgisayarımızda Outlook programı yüklü olmalıdır. MS Office içinde word-excel vb. program paketinin içinde gelen MS outlook simgesi aşağıdakiler gibidir:
 9. 9. Windows 7’de Başlat – Tüm Programlar – Microsoft Office – Outlook şeklinde programa ulaşabilirsiniz. İlk karşımıza çıkan karşılama ekranına ‘ileri’ tıklayıp, İkinci gelen ekrandaki yapılandırma sorusuna da ‘evet’ diyelim. Kullanıcı ile ilgili bilgileri aşağıdaki resimdeki gibi doldurup, ‘sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır’ seçeneğini işaretleyerek ileri butonuna tıklıyoruz.
 10. 10. Sonraki gelen ekrana da yukarıda ki resimdeki gibi ‘Internet E-posta’ seçeneğini işaretleyip ileriyi tıklıyoruz. Burada hesap bilgilerini girmeye başlıyoruz. Burada posta sunucusu bilgileri mail.balikesirun.com.tr olacaktır. Diğer bilgiler sizin e-posta bilgilerinizdir. Ardından ‘diğer Ayarlar’ butonuna tıklıyoruz. Ve resimdeki seçenekleri işaretliyoruz.
 11. 11. Tamama tıklayıp önceki pencereden de ileri butonunu tıkladığımızda program server ile bağlantıyı test edecek. Eğer tüm ayarlar doğruysa başarılı bir testin ardından program hazır olduğunu bildirecek. Sonu tıklatarak programa giriş yapabiliriz. Programın ana ekranı yine gelen kutusu ile başlar ve yaklaşık tüm kontroller webmail ile aynıdır. Tabi outlook çok gelişmiş bir ofis programıdır ve kullanıcısına pek çok konuda hizmet verir fakat bizim bu slaytta bahsettiğimiz exchange (mail alışveriş altyapısı) kısmıdır. Ayrıca outlook üzerinde aşağıdak kısayolları da kullanabilirsiniz; Ctrl+N : Yeni mail hazırlama F9 : Gönder/Al Ctrl+Enter : Maili Gönder Ctrl+Shift+Enter: Offline Gönder Alt+F4 : Outlook’tan çık

×