V nouzi poznáš copywritera - Internet Marketing 2013

4,242 views

Published on

Přednáška na konferenci 9. 2. 2013
------------------------------------------------------------
Nezapomínejte pod tíhou termínů a faktur za grafiku, kódování nebo programování na to nejdůležitější: fungující obsah. Kvůli němu na weby chodíme. Sdílíme je. Měníme se v zákazníky. V roce 2013 tomu nebude jinak. Obsah dělá a bude dělat rozdíl. A proto si řekneme, v jaké fázi webdesignu texty chystat a vytvářet. Proč, kdy a za kolik zapojit vhodného copywritera do vašeho projektu, aby včera nebylo pozdě? Jaké (ne)výhody můžete čekat?

Published in: Business
 • Be the first to comment

V nouzi poznáš copywritera - Internet Marketing 2013

 1. 1. V nouzi poznáš copywritera Jan Ambrož Konference Internet Marketing 9. 2. 2013
 2. 2. Také webdesign je sled činností. Podcenění jednémůže mít neblahé důsledky.
 3. 3. Kdy se pustitdo copywritingu obsahu? Kdy zapojit copywriting? Tahle otázka možná trochu předbíhá.
 4. 4. ObsahMyšlení Dělání Znalosti, zkušenosti, Prostředky, forma dovednosti, vyjádření a předáníhodnoty, přínosy, obsahu.řešení potřeby či problému
 5. 5. ObsahPříprava Tvorba Každá záměrná činnost má svou přípravnou fázi.
 6. 6. ObsahStrategie Copywriting Pro textařinu je přípravnou fází obsahová strategie.
 7. 7. ObsahContent Copywriterstrategist Kombinace marketéra, PRisty, copywritera, šéfredaktora a projekťáka.
 8. 8. ObsahContent Copywriterstrategist Bohužel, většinou si svědomitý copywriter musí zadání a OS zajistit sám.
 9. 9. 1. Copywriteři šetří čas Vy se můžete věnovat své práci.2. Copywriteři znají taktiky Umí psát a ví, jak nepsat. Jak zaujmout, jak se odlišit, jak prodat.3. Copywriteři přinášejí nápady Nemají klapky na očích. Myslí strategicky. Mají zkušenosti z jiných oborů. Díky pomalé specializaci mohou klienti čerpat z různorodých zkušeností copywriterů.
 10. 10. Jenže, kdy se poptává copywriting? (Už) máme web a chceme obsah Důvod č. 1: Důvod č. 2: Důvod č. 3: Webaři mají Klienti rádi Diskuse o problém prodat „ušetří“. A otevřít obsahu/textech ucházející grafiku a Word je tak jsou abstraktní. Na technologii, natož jednoduché... rozdíl od barev a důležitost obsahu. velikosti loga firmy. Připravujeme web a chceme obsah Plánujeme web a chceme obsah
 11. 11. Copywriting, nebo plnění boxíků a odrážek? Běžná situace:Chceme nové texty pro náš web!
 12. 12. Slabá čitelnost, špatné fotky => text bude málo platný.Lorem ipsum ne!
 13. 13. Ve wireframu je špatné jen o něco méně.
 14. 14. Copywriting je v této situaci zbytečný.Obsah souvisí s grafikou a formátováním.
 15. 15. To znamená, že 90 % poptávekStrategie Copywriting A je to vlastně ještě copywriting, když mu bereme přípravnou fázi a návaznost?
 16. 16. Pouze copywriting CS => Copywriting – výhody: – výhody:• Rychlá publikace • Píšete správně o správných• Levnější (krátkodobý pohled) věcech – vyšší kvalita• I dílčí změna je většinou lepší • Můžete dělat SEO než žádná změna • Můžete obsah připomínkovat• Měření efektu textu • Web je konzistentní• Oťukání práce na obsahu • Pracujete systematicky • Víte, jak obsah vyhodnocovat, spravovat • Větší uspokojení zákazníků i pracovníků • Lepší využití zdrojů a snížení nákladů (dlouhodobý pohled)
 17. 17. Content first!
 18. 18. Cenu webdesignu navrhneme až poschválení požadavků obsahu. Moudré webdesignérské studio
 19. 19. Rozvržení ani grafiku úvodnístrany nemáme. Uděláme topodle IA a obsahu.Moudrý zadavatel před copywritingem
 20. 20. Malá obsahová strategie pro každého
 21. 21. 1. Určím si cíle a výchozí situaci Zvýšit prodej? Edukovat? Podpořit značku? SWOT, audit obsahu.2. Vymezím cílovou skupinu Potřeby, vlastnosti a situace zákazníka, bariéry nákupu.3. Provedu analýzu KW a konkurence Výhody a slabiny konkurence – jak se odlišit.
 22. 22. 4. Vytvořím informační architekturu Struktura webu i jednotlivých typových stránek. Výběr informací.5. Vytvořím styleguide Co a jak psát. Požadavky na obsah – USP, CTA, KPI, CMS.6. Navrhnu proces tvorby a náklady Kdo bude tvořit, připomínkovat, schvalovat, upravovat. Kdy a za kolik. A pak se můžete vrhnout i na copywriting. Texty vyladíte ve WF a v grafice.
 23. 23. 9 tipů, jak spolu copywriter a zadavatel hezky vyjdou
 24. 24. 1. Promyslete, kde jste a co potřebujete Strategii/copywriting/editaci? Radu? Plnění webu, mastění článků?2. Oslovte copywritera/y přímo Žádný inzerát na fóru.3. Sejděte se osobně Nebo si alespoň zavolejte. Řekněte si, co pro vás copywriter může udělat.
 25. 25. 4. Domluvte se na cílech a zadání Písemně (checklist). Řeči upadnou v zapomnění.5. Nechte si vytvořit ukázkový text Ověřte si kvalitu. Ale musíte ji motivovat (peníze, spolupráce, reference…).6. Chtějte smysluplné nacenění Neplaťte za pouhou produkci znaků.
 26. 26. 7. Dodávejte podklady a připomínky Včas. Konstruktivně.8. Vyhodnocujte Měřte, testujte.9. Aktualizujte Ničte neplatné, tvořte nové.
 27. 27. Tady jsme si řekli pár příkladů a mělo jich být více, ale už se mi krátil čas :-)Konkurujte obsahem.Kvalitou, ne kvantitou.
 28. 28. Dotaz na konec – konzumují váš obsah čápi nebo lišky?Obsah + forma = potřeby cílovky
 29. 29. Ať se váš obsah líbí! www.copywriter.cz www.facebook.com/copywriter.cz www.twitter.com/JanAmbroz

×