SEOvěštby: předpověď výsledků bez křišťálové koule

442 views

Published on

Je SEO taková magie, že se výsledky nedají rozumně odhadovat? Je magie i samotná predikce výsledků? Pojďme si popovídat o tom, na co si dávat pozor, když se snažíme zhodnotit potenciální přínos budoucí optimalizace a její efektivitu.

Published in: Marketing
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
442
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • dreamstime.com
 • www.seobook.com/google-serp-ctr-data-search-rank
  chitika.com/google-positioning-value
  moz.com/blog/mission-imposserpble-2-user-intent-click-through-rates
 • Ateliéry Bonton
 • Ateliéry Bonton
 • SEOvěštby: předpověď výsledků bez křišťálové koule

  1. 1. SEOvěštby aneb předpověď výsledků bez křišťálové koule Vladimír Saur Zdroj: dreamstime.com
  2. 2. Proč? Zdroj: collegehumor.com Proč se snažit predikovat výsledky SEO? U agentur je to jasné – měly by vědět, co se klientovi snaží prodat. Marketing ve firmách by se pak měl snažit spočítat efektivitu každého reklamního kanálu, nejen SEO.
  3. 3. Zdroj: emeraldinsight.com Proces získání návštěvy z vyhledávače je zřejmý: někdo něco hledá a klikne na výsledek, což vygeneruje návštěvu na webu. Musíme tedy vynásobit počet hledání a míru prokliku, to nám dá jednoduchý vzoreček.
  4. 4. Návštěvnost = Hledanost * CTR Zdroj: nscblog.com Jednoduchý vzoreček bychom měli. Zádrhel je zejména v tom, jaké hodnoty dosadit do součinitelů.
  5. 5. „In the beginning was the Key Word.“ Google The God Abychom mohli doplnit hledanost, potřebujeme vědět, co a jak často lidé hledají. Čím lepší a podrobnější bude seznam klíčových slov, tím větší šanci máte na přesnější výpočet. Základní analýzu KW si můžete udělat sami – na webu najdete řadu návodů (viz seznam zdrojů na konci), existují specializované workshopy.
  6. 6. Návštěvnost = Hledanost * CTR Protože z nástrojů na hledání klíčových slov obvykle vypadne i odhad hledanosti, můžeme tím spláchnout první činitel našeho vzorečku.
  7. 7. Google Keyword Planner Keyword Planner je určen primárně pro plánování PPC kampaní, ale poslouží i pro náš účel. K zadaným frázím nabídne další, o kterých si myslí, že souvisejí, a ukazuje měsíční průměrnou hledanost za rok zpět, slova v přesné shodě. Seznam má podobný nástroj – Nástroj pro návrh klíčových slov v Skliku.
  8. 8. AdWords (PPC) Na slide vidíte report dimenzí – hledané výrazy, který ukazuje fráze spárované s klíčovými slovy v kampani. Pro nás je zajímavý zejména sloupeček „imprese“, který by měl odpovídat hledanosti slova (tedy pokud nemáte podfinancované kampaně).
  9. 9. Jak nám to vyšlo Klíčové slovo Google Keyword Planner Nástroj pro návrh KW Skliku AdWords * Webmaster Tools * Antivirus zdarma 2 900 4 192 4 400 4 500 Inline brusle 1 300 5 204 2 700 4 200 * Květen 2014 Čísla z různých zdrojů se liší – vliv má odlišná metodika, sezónnost…
  10. 10. Jaká část hledajících je mé publikum? Zdroj: Universal Pictures Ne vždy jsme schopni využít celou hledanost klíčových frází, např.: • Řadu slov nemusíte být schopni pokrýt obsahem. • Některá slova nemusí mít obchodní hodnotu – používají je lidé, kteří už nakoupili, hledají podporu, mají dotazy k už zakoupenému produktu nebo službě. Reálná hodnota slova může být mnohem nižší, než ukazují nástroje pro návrh slov.
  11. 11. Zdroj: zivost.cz, sedleckydvur.cz Další vlivy, které je třeba vzít v úvahu: • Lokalita • Víceznačná slova • Sezónnost
  12. 12. Jak dlouhý je dlouhý ocas? Zdroj: bruceclay.com Další komplikací je neznámá délka dlouhého ocasu. Dlouhý ocas je sice z principu dlouhý, ale nevíme, jak moc dlouhý. Analýza KW nikdy nepokryje kompletní spektrum používaných frází (mj. nástroje mají minimální práh, KW s nižší hledaností neukazují). Řada slov nás nenapadne a nástroj je automaticky neukáže.
  13. 13. Návštěvnost = Hledanost * CTR
  14. 14. Jak se kliká ve výsledcích? 0 10 20 30 40 50 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 AOL Chitika Slingshot Catalyst Na velikost CTR (míry prokliku) ve výsledcích hledání existuje spousta studií, některé z nich jsou v tomto grafu. Vidíte, že hezky korelují a je také sympatické, že hodnoty se neliší o více než nějakých 250 %. Je to hezký akademický výzkum, ale pro reálné odhady málo použitelné. U různých studií může být různá skladba typů klíčových slov, které se chovají různě.
  15. 15. Jak odhadnu pozice? Zdroj: lovestruck.com CTR závisí na pozici – čistě hypoteticky, mohlo by tedy být užitečné odhadnout pozice.
  16. 16. Změřte si konkurenci Je k dispozici řada nástrojů (i zdarma) na měření pozic webů ve vyhledávačích. Můžeme tedy zjistit, jaké pozice dosahuje naše konkurence.
  17. 17. Změřte jí i offpage faktory Krom nástrojů na měření pozic existují i nástroje na odhad (některých) offpage faktorů – počtu a síly zpětných odkazů. Můžeme zjistit pozice konkurence a víme, kolik cca odkazů a odkud k tomu potřebovala. Stačí nám to na odhad vlastních pozic? Spíše ne. Pozicemi není dobré se příliš zabývat ani tehdy, když už je máte, natož když je ještě nemáte. Pro hrubý odhad šancí to ale může být užitečné.
  18. 18. Google Webmaster Tools V reportu vyhledávaných dotazů vidíte CTR pro každou frázi, která na web dovedla nějakou návštěvnost z přirozeného hledání. Ovšem pokud už nějaký web máte.
  19. 19. Tak kolik? brandové fráze 20 – 40 % generické fráze 5 – 15 % Hodně, hodně hrubý odhad. Pozornější z vás si jistě všimli, že CTR z Google Webmaster Tools na předchozím slide do tohoto rozmezí nespadly. Tyhle hodnoty jsou jakž takž použitelné pro eshopy, čím specifičtější byznys, tím více se to bude lišit.
  20. 20. Návštěvnost = Hledanost * CTR Zdroj: Ateliéry Bonton
  21. 21. Zisk = Návštěvnost * Konverzní poměr * Zisk z jedné objednávky Zdroj: nscblog.com Pokud chceme odhadnout ROI, s návštěvností nevystačíme.
  22. 22. 1-2 % Jaký je konverzní poměr běžného eshopu? Platí zejména pro eshopy se širokou nabídkou. Užší segment, eshop zaměřený na více vyprofilovanou cílovou skupinu, má šanci sáhnout si na vyšší CR. Různé nákupní kluby s exkluzivním zbožím mohou mít i řádově vyšší. Čím specifičtější záležitost, tím hůř se vám bude CR odhadovat dopředu.
  23. 23. Multi-channel Pokud odhadujete návštěvnost na základě analytických dat (jiné sekce webu nebo podobného webu), nezapomeňte se podívat na asistované konverze – je totiž možné, že je má prapůvodně na svědomí jiný typ návštěvnosti, v odhadu konverzí z přirozeného hledání je pak nemůžeme brát v úvahu.
  24. 24. Nejčastější konverzní trasy Zajímají nás případy, kdy je přirozené vyhledávání až sekundární zdroj návštěvnosti – v těchto případech byl přístup z přirozeného hledání důsledkem jiné kampaně.
  25. 25. Zisk = Návštěvnost * Konverzní poměr * Zisk z jedné objednávky vs. Náklady na optimalizaci Pro každou frázi jsou hodnoty jiné a nevystačíme s jedním triviálním výpočtem. Ideální je využít tabulkový editor, např.: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n6nh2AIoWXSdRm- JUwuGNGC4o9EYQrqw27rPDyt2goM/edit?usp=sharing Uvedený model je co nejjednodušší, má řadu limitů – např. kompenzace dlouhého ocasu není ideální, má vliv i na fráze, které do dlouhého ocasu nepatří. I tak ale máte šanci dostat se k odhadům, které nebudou řádově mimo (tj. chyba se bude pohybovat v desítkách procent).
  26. 26. Zdroje a další informace: http://goo.gl/LQCCMf Zdroj: hotstocked.com
  27. 27. saur@dedouch.cz @dedouch Zdroj: photobucket.com

  ×