Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Balıkesir katı atık deponi alanı

1,742 views

Published on

measlan

Published in: Entertainment & Humor
 • Be the first to comment

Balıkesir katı atık deponi alanı

 1. 1. Balıkesir Katı Atık Yönetim Projesini gerçekleştirebilmek için Balıkesir İli SürdürülebilirÇevre Yönetimi Belediyeler Birliği (BAÇEYÖB) 15 mayıs 2006 tarihindekurulmuştur.Birliğimizin kurucu üye belediyeleriMerkez, Susurluk, Bigadiç, İvrindi, Savaştepe, Kepsut, Pamukçu`dur.Birliğin amacı Sürdürülebilir Çevre Yönetimini esas alan birlik çalışma alanı içindeki üyeBelediyelerinin mali imkanlarını ortak çaba ile birleştirip, Türk Yasaları ve Avrupa Birliğinormlarına uygun, fonksiyonel ve çevreci bir katı atık yönetimi sistemiyle, yeniden kullanımve geri dönüşüm oranlarını yükseltmek, yeraltı sularının kirlenme oranlarını düşürmek, halksağlığını tehdit eden unsurları ortadan kaldırarak kalıcı bir katı atık yönetimi oluşturmaktır.16.12.2003 tarih ve 25318 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etkive Değerlendirmesi Yönetmeliği`nin 14.maddesi gereğince 26/05/2008 tarihinde BalıkesirKatı Atık Yönetimi Projesi için Çed belgesi alınmış ve çalışmalara başlanmıştır.
 2. 2. KATI ATIK YÖNETİM PROJESi HIZLA DEVAM EDİYOR24/10/2012 tarihinde yüklenici firmaya iş teslimi gerçekleştirilerek yapım sürecine başlanılanBalıkesir Katı Atık Yönetimi Projesi‟nde çalışmalar devam etmektedir. İnşaat çalışmaları ilesürdürülmekte olan projede tüm sahalarda yer teslimi yapılarak topografik harita çalışmalarıtamamlanmış ve uygulama projeleri oluşturulmuştur. Bu doğrultuda yapılan kazı ve dolguçalışmalarına bağlı olarak, projenin önemli ünitelerinden biri olan kompost tesisi alanındakiçalışmaların gerçekleşme oranı %84 (20.000 m3) mertebesindedir. Kompost tesisindeki çalışmaların2013 Ocak ayı sonu itibariyle tamamlanması hedeflenmektedir. Düzenli depolama tesisi alanında dasıyırma kazı çalışmaları devam etmektedir. Bununla beraber Pamukçu ve Kepsut çöp sahalarındakiyaklaşık 40.000 m3 atık toplamının Balıkesir merkez çöp sahasına nakil işleri ile sızıntı suyu arıtmatesisi ve geri dönüşüm tesisi inşaat işlerine Şubat ayı itibari ile başlanacaktır. Projenin haftalık veaylık olağan toplantıları aralıksız gerçekleştirilmekte olup, 18/01/2013 tarihinde Proje kapsamındaolan Yönlendirme Komitesi Toplantısı EU (Avrupa Birliği) , IPA (Avrupa Birliği YatırımlarıDairesi Başkanlığı), BAÇEYÖB (Balıkesir İli Sürdürülebilir Çevre Yönetimi BelediyelerBirliği), EPEM-SLR-TÜMAŞ(Müşavir Firma) temsilcileri katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
 3. 3. 24/10/2012 tarihinde yüklenici firmaya iş teslimi gerçekleştirilerek yapım sürecine başlanılanBalıkesir Katı Atık Yönetimi Projesi‟nde çalışmalar devam etmektedir. İnşaat çalışmaları ilesürdürülmekte olan projede tüm sahalarda yer teslimi yapılarak topografik harita çalışmalarıtamamlanmış ve uygulama projeleri oluşturulmuştur. Bu doğrultuda yapılan kazı ve dolguçalışmalarına bağlı olarak, projenin önemli ünitelerinden biri olan kompost tesisi alanındakiçalışmaların gerçekleşme oranı %84 (20.000 m3) mertebesindedir. Kompost tesisindeki çalışmaların2013 Ocak ayı sonu itibariyle tamamlanması hedeflenmektedir. Düzenli depolama tesisi alanında dasıyırma kazı çalışmaları devam etmektedir. Bununla beraber Pamukçu ve Kepsut çöp sahalarındakiyaklaşık 40.000 m3 atık toplamının Balıkesir merkez çöp sahasına nakil işleri ile sızıntı suyu arıtmatesisi ve geri dönüşüm tesisi inşaat işlerine Şubat ayı itibari ile başlanacaktır. Projenin haftalık ve aylıkolağan toplantıları aralıksız gerçekleştirilmekte olup, 18/01/2013 tarihinde Proje kapsamında olanYönlendirme Komitesi Toplantısı EU (Avrupa Birliği) , IPA (Avrupa Birliği Yatırımları DairesiBaşkanlığı), BAÇEYÖB (Balıkesir İli Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Belediyeler Birliği), EPEM-SLR-TÜMAŞ(Müşavir Firma) temsilcileri katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
 4. 4. Balıkesir Belediyesi‟nin en önemli projelerinden biri olan Katı Atık Yönetimi Projesi inşaatının temelidüzenlenen törenle atıldı.Savaştepe karayolu 1. kilometresinde gerçekleşen temel atma törenine; Belediye Başkanı İsmailOk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İPA Dairesi Temsilcisi Meltem Yılmaz, kısa adı BAÇEYÖB olanBalıkesir İli Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Belediyeler Birliği`ne bağlıbelediyelerden, Bigadiç, Kepsut, İvrindi, Pamukçu ve Şavaştepe Belediye Başkanları, Balıkesir BelediyeBaşkan Yardımcıları Yusuf Özenç, Tuna Aktürk, Ali Öztozlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü MahirAlkan, Balıkesir Belediye Meclisi üyeleri, mahalle muhtarları, bazı daire müdürleri, Balıkesir`e geçmişdönemlerde hizmet etmiş bazı belediye başkanları, davetliler ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.İlk olarak mehter takımının gösterileriyle başlayan törende, daha sonra Belediye Folklor Ekibi sahne aldı.Daha sonra kürsüye gelerek bir konuşma yapan Balıkesir Belediye Başkanı ve Balıkesir İli SürdürülebilirÇevre Yönetimi Belediyeler Birliği Başkanı İsmail Ok, Katı Atık Yönetimi Projesi`nin, Balıkesir için sonderece önemli olduğuna ve bugünün tarihi bir önem taşıdığına işaret etti.Sözlerine bugüne kadar Balıkesir`e Belediye Başkanlığı yapan iki değerli Başkan Ziya Tan ve SamiGökdeniz‟e teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanı İsmail Ok, “Avrupa`dan en yüksek hibe oranınıalan bu birlik, bugün sizlerin katılımıyla temel atma törenini gerçekleştirecek. %90`lara varan hibe oranıTürkiye`de sadece Balıkesir`e nasip olmuştur. Belediyecilik tarihimizde Avrupa Birliğinden ilk defa 25milyon euroluk bu projeyi aldık. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen, emeği geçen herkese teşekkürediyorum. Başta, dualarıyla yanımızda olan Balıkesir halkına teşekkür ediyorum
 5. 5. Bize kim destek olursa Balıkesir kamuoyunun gözü önünde göğsümüzü gere gere; herkesin makamı mevkii neolursa olsun yaptığı iyiliğin küçüklüğü büyüklüğü ne olursa olsun Balıkesir kamuoyu önünde teşekkür etmeyi birborç biliriz. Özellikle bu projenin bu aşamaya gelmesinde; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yetkililerine, AB TürkiyeDelegasyonuna ve yine iftiharla gururla söylüyorum ki bizlere destekleriyle bu projenin önünü açanCumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül‟e şahsım ve Balıkesir halkı adına teşekkür ediyorum. Yine Avrupa Birliği`ndekatkı ve destek veren Balıkesir`in Kardeş şehir Belediyesi olan Almanya`nın Schwabisch Hall Belediye BaşkanıHermann Joseph Pelgrim`e teşekkür ediyorum. Belediye Personelimize Başkan Yardımcımız Ali Öztozlu`nunşahsında teşekkür ediyorum. 25 milyon euroluk bu proje bittiğinde çöp sahası inşaatı ilçelerdeki mevcutsahaların rehabilitasyonları geri dönüşüm tesisi, tıbbi atık sterilizasyon ünitesi, sızıntı suyu toplama vearıtma tesisi, kompost tesisi, tekerlek yıkama ünitesi, atık pil depolama ve idari bina inşaatlarıgerçekleşmiş olacaktır.Bunların her biri başta Balıkesirimiz ve çevremiz için önemlidir. Çöp sızıntı suları maalesef şuanda gelişi güzelderelerimize yer altı ve yer üstü sularımıza karışmakta. Bu sular son derecede olumsuz etkisi olan atık sızıntısularıdır. Artık tıbbi atıklar Bursa`ya gönderilmek zorunda kalmayacaktır. Biliyorsunuz en zararlı atıklardan birikimyasal pillerdir. Entegre tesisin bir yanında geçici atık pil depolama sahası da olacaktır. Atalarımızdan veecdadımızdan emanet olarak aldığımız ve her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanan bu topraklarımız artıkkirlenmeyecek. Bu proje tamamlandığında 7 bin 300 adet galvaniz çöp konteynırı, 150 adet geri dönüşümkumbarası, 8 adet iş makinesi, 22 adet sıkıştırmalı çöp kamyonu alınacaktır. Bunlarda bu hibenin içerisindedir”dedi.Belediye Başkanı İsmail Ok`un konuşmasından sonra, tören alanında topluca dua edilerek kurban kesimi yapıldı.Ardından, Başkan Ok ve beraberindeki konukları, inşaat alanına geldi ve hazırlanan butonlara birlikte basarakinşaatın temelini attı. Tören sonunda, davetlilere pilav-ayran ikramı yapıldı.
 6. 6. DEV PROJEDE YER TESLİMİ YAPILDI
 7. 7. Katı atık yönetim projesi ile bölgeye çöp depolama sahası, geri dönüşüm tesisi, sızıntı suyutoplama ve arıtma tesisi, kompost tesisi, tıbbi atık sterilazasyon tesisi, atık pil geçici depolamaalanı, idare binalarının kurulacağını açıklayan Başkan Ok, “Özellikle atık sızıntı suları şu andagelişigüzel derelerimize, yeraltı ve yerüstü sularımıza ve topraklarımıza karışmaktadır. Bu proje ileher karışı şehit kanı ile sulanan, atalarımızdan emanet olarak aldığımız bu topraklar artıkkirlenmeyecek. Bu proje ile Balıkesir‟le birlikte İvrindi, Bigadiç, Savaştepe, Kepsut, Susurlukilçeleri ile Pamukçu beldemizin çöp sorunu da çözülecek. Belediyeler eski çöp depolama alanlarınıkapatarak yeşil alana dönüştürecek” dedi.Proje kapsamında 22 adet çöp toplama konteyneri, 8 adet iş makinesi, 150 adet geri dönüşümkonteyneri, 7 bin 300 adet farklı kapasitelerde evsel atık konteynerinin birliğe hibe edileceğinianımsatan Başkan Ok, projenin bitiş tarihini ise 17 Mayıs 21014 olarak açıkladı.Proje teknik danışmanlığını EPEM, TÜMAŞ ve SLR ortaklığı, inşaatların yükleniciliğini iseGökşin İnşaat ve Helector ortaklığı gerçekleştirecek.
 8. 8. Bu projede geri dönüşüm tesisi, tıbbi atık sterilizasyon ünitesi, pilotkompost tesisi, sızıntı suyu toplama ve arıtma tesisi, atık pil geçici depolamatesisi, depo gazı toplama ve yakma ünitesi bulunmaktadır. Balıkesir veçevremiz için son derece önemli ve hayati öneme sahip projeyi bugünhayata geçirmenin mutluluk ve onurunu yaşıyoruz. Proje kapsamında; 22adet çöp toplama konteyneri (sıkıştırmalı araç), 8 adet iş makinesi, 150 adetgeri dönüşüm konteyneri, 7 bin 300 adet farklı kapasitelerde evsel atıkkonteyneri da Birliğimize hibe edilecek. Projenin toplam maliyeti 25 milyonAvrodur. Yüzde 86′sı AB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`ndan hibeedilmiştir. Altını çizerek söylüyorum, borç değil „hibe‟. Peki bu ne demek?Yapılacak 100 liralık harcamanın 86 lirası hibe, sadece kalan 14 lirası buBirlik‟ten çıkacaktır. Proje teknik danışmanlığını EPEM, TÜMAŞ ve SLRortaklığı ile inşaatların yükleniciliğini ise Gökşin İnşaat ve Helector ortaklığıgerçekleştirecektir.
 9. 9. Projenin teknik danışmanlık ihalesi 1 milyon 5 bin Avro, inşaat ihalesi ise10 milyon 400 Avrodur. İnşaatımız ilerledikçe bu yatırımlarBalıkesir‟imize büyük bir hızla kazandırılacaktır. Bugüne kadar evselatıklarımız vahşi bir şekilde depolanıyor, özellikle buradan derelerekarışan çöp sızıntı suları başta derelerimiz olmak üzere çevreyi zehirliyorve her türlü canlının yaşamını tehdit ediyordu. Bu nedenle birvatandaşımızın meyve bahçesinin kuruduğunu biliyorum. Bu proje ilebaşta çöplerden akan sızıntı suları başta olmak üzere artıkBalıkesirimizin ve çevre ilçelerinin çöplerinin çevreye en küçük birolumsuz etkisi olmayacak. Atalarımızın şehit kanlarıyla sulayarak bizlereemanet ettiği bu kutsal vatan toprakları, çocuklarımıza pırılpırıl, yaşanılabilir bir çevre olarak emanet edilecektir. İşte bunun içinBalıkesirliler olarak ne kadar sevinsek azdır. Balıkesir‟e böyle bir projeyikazandırmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bizim için önemliolan, Balıkesir için bu kadar önemli bir projenin bir an önce hayatageçirilmesi idi ve bu projeyi bir an önce Balıkesir‟e kazandırmak içinbaşta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AB Delegasyonunu zaman zamanüzdüğümüzü biliyorum.
 10. 10. Ama bizlerin amacı, bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Dolayısıyla Balıkesirlihemşerilerimizin huzurunda ben, AB Delegasyonu temsilcisi Asuman Hanım veBakanlık temsilcilerinden herkesin önünde özür diliyorum. İşte bu heyecan ve şevklezaman zaman bu arkadaşlarımızın gönlünü kırdık, onlar da engin hoşgörüleriyle bizekarşı hiçbir zaman art niyetli olmadılar. Ben, AB Delegasyonu Temsilcisi AsumanÖzaltay‟a, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‟na, İller Bankası`na ve yine bu projenin hayatageçmesinde bize destek veren birlik üyesi belediyelerimizin temsilcilerine; projeninhayata geçirilmesi için ailesinden ayrı, aylarca Ankara‟da fedakarca çalışan belediyepersonelimize sonsuz teşekkür ediyorum. Ayrıca, kamuoyunda bizlere her türlüdesteği veren Balıkesir basınına da teşekkür etmeyi kendime bir borç ve görevaddediyorum. ”
 11. 11. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Daire Başkanı Ercan Tortop konuşmasında, projenin bakanlığınca ilkhazırlanan ve AB`den hibe almak üzere komisyona başvurusu yapılan ilk proje olduğunu söyledi.Tortop, projenin, aynı zamanda, kabul ve ihale işlemleri tamamlanarak yatırımına başlanan ilk katı atık yönetimprojesi olduğunu söyledi. Ercan Tortop, katı atık yönetimi alanında Balıkesir`e bir yıl içinde çok önemli katkılarsağlayacak olan projenin Balıkesir`e hayırlı olmasını diledi. Daha sonra söz alan AB Türkiye DelegasyonuTemsilcisi Asuman Özaltay da, projenin başlangıç aşamasına geldiklerini belirterek, bu aşamayagelinmesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB Yatırımları Daire Başkanlığı ve Balıkesir Belediyesi`nin özveriliçalışmaları olduğunu kaydetti.Proje teknik danışmanlığını yürütecek olan EPEM-TÜMAŞ-SLR Ortaklığı temsilcileri ile proje inşaatlarınınyükleniciliğini yapacak olan Gökşin İnşaat ve Helector Ortaklığı temsilcileri, hazırladıkları görsel sunumeşliğinde proje hakkında bilgiler verdi. Toplantının sonunda ise, projenin müşavirlik ve müteahhitlik firmatensilcileri bir araya gelerek bir görüşme yaptı.
 12. 12. Ekim ayında İnşaat şirketi Gökşin İnşaat‟a yer teslimi yapılan Balıkesir Katı AtıkYönetimi Projesinde, Projeye ilişkin gelinen noktanın izlenmesi, değerlendirilmesi veprojeye ilişkin teknik konuların paylaşılması amacıyla haftalık ve aylık toplantılardüzenlenecektir. Proje kapsamındaki ilk haftalık toplantı Balıkesir Sürdürülebilir ÇevreYönetimi Belediyeler Birliğinin ev sahipliğinde 02 kasım 2012 tarihinde BalıkesirBelediyesi Toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir. Gerçekleşen ilk haftalık toplantıyaBirlik müdürü Ali Öztozlu, birlik personeli Neslihan Baş,Volkan Karateke ile İnşaatFirması Gökşin İnşaat‟tan Eftal Köklü, Şevket İleri, Muammer Öztekin, NihatDemiroğlu, İbrahim Terzier, teknik danışman EPEM-SLR-TÜMAŞkonsorsiyumundan Jürgen Heinrich Pries, Anna Karkazi, Nikos Gargulas, DidemKirişçioğlu ve Hasan Müminoğlu katılmıştır.
 13. 13. 7.Contract açıklaması:Danışman aşağıdaki fark edeceksiniz:- teknik Sürdürülebilir Çevre Yönetimi için Balıkesir İli Belediyeler Birliği yardım veproje uygulama birimi (PUB) eğitim, modernleşme yardım ve atık yönetiminin verimliçalışması da dahil olmak üzere, idari, mali ve teknik kapasite geliştirme yoluylasistemi,- düzenli depolama, pilot kompost tesisi, sızıntı suyu arıtma tesisi, transferistasyonları, tıbbi atık sterilizasyon tesisi, malzeme geri kazanım tesisi verehabilitasyon ve başına FIDIC sözleşme koşulları gibi mevcut çöplüklerinkapatılmasını yapımı için inşaat kontrollüğü,- arz hazırlanması ekipman temini için dosyanın ihale ve ihale teknik yardımsağlamak, müteahhitlik, başarılı teslimat ve ekipman kullanımı- bir kamu eğitim ve geri dönüşüm, yeniden kullanım ve uygun atık yönetimi bilinciniartırmaya yönelik bilgiler programının planlanması ve uygulanması.8.Numbers ve isimleri:Hayır, 1 lot sadece: sözleşme fazlası ayrılmıştır.9.Budget:Azami Bütçe: 1 950 000 EUR.Ek hizmetler için 10.Scope:Sözleşme Makamı, kendi takdirine bağlı olarak, yukarı ilk sözleşmenin süresi vedeğerini aşmayan maksimum, finansman durumuna bağlıdır, süresi ve / veya kapsamıproje uzatabilir. Sözleşme uzatması yüklenici tarafından tatmin edici bir performanstabi olacaktır.
 14. 14. . 8 İsim, adres ve başarılı İsteklinin uyruğu:Liderin Resmi adı: EPEM SA - Çevre Planlama, Mühendislik ve Yönetimi.lideri Uyruk: Yunanistan.Acharnon Str. 141 Yatak, 104 46 Atina, YUNANİSTAN.başkalarının Resmi adı; başkalarının uyruğu:1. SLR Danışmanlık Ltd; İngiltere.2. TÜMAŞ Türk Mühendislik Müşavirlik ve Taahhüt A.Ş.; Türkiye. . 9 Sözleşme Süresi:36 ay. . 10. Sözleşme Makamı:Çevre ve Kentleşme Bakanlığı AB Yatırımlar Bölümü, Ankara, TÜRKİYE.. 11. Yasal dayanak:Konsey Tüzüğü (EC) 17.7.2006 ve 1085/2006 sayılı Katılım ÖncesiYardım Aracı (IPA) Aracını oluşturan.12. Bu uyarının gönderilme tarihi:2012/11/06.
 15. 15. BAÇEYÖB Başkanı İsmail Ok, Katı Atık YönetimiProjesi’nin yapılacağı sahada incelemelerdebulundu.
 16. 16. Balıkesir‟imizin çevreye duyarlılığını bir kez daha gözler önüneseren Balıkesir Katı Atık Yönetimi Projesinde 24.10.2012 itibariyleinşaat sahasındaki mobilizasyona hız verilmiştir.Bu bağlamdaBAÇEYÖB Proje Uygulama Birimi, Katı atık birlikleri arasıpaylaşımı arttırmak, İşletmesel ve teknik konularda kurumsalkapasiteyi geliştirmek için ÇAKAB ve KUŞ-ATAK BelediyelerBirlik‟lerine ziyarette bulundu.Çanakkale Katı Atık Birliği ileKuşadası, Davutlar, Güzelçamlı, Söke Çevre Koruma AltyapıTesislerini Yapma ve İşletme Birliği‟nin katı atık sahalarıgezilmiştir. Gerçekleştirilen projelerin işletmelerinin durumlarıhakkında bilgi alınırken, tesisin içindeki Kantar, Tekerlek Yıkamaünitesi, Gaz toplama ve yakma ünitesi, sızıntı suyu toplama lagünüve arıtma ünitesi, Geri dönüşüm tesisi ve tıbbi atık sterilizasyonünitesi hakkında da teknik bilgiler verilmiştir. Projeler arası farklarbelirlenerek. Bu farkların fayda-zarar analizleri yapılmış.

×