Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Наталі Забілі - 115 років від дня народження

154 views

Published on

5 березня народилась видатна українська поетеса Наталя Забіла. Виставка-портрет «Веселим малюкам», яку презентує відділ дошкільників та учнів 1-4 класів чернігівської обласної бібліотеки для дітей ознайомить читачів з її найцікавішими творами. Для їхніх батьків це теж чудова нагода згадати книги свого дитинства. Твори Наталі Забіли - це живий і яскравий довколишній світ, їх буде читати ще не одне покоління маленьких українців.

Published in: Art & Photos
 • Be the first to comment

Наталі Забілі - 115 років від дня народження

 1. 1. Наталя Забіла
 2. 2. Наталя Забіла народилася 5 березня 1903 року в Петербурзі у дворянській родині з великими мистецькими традиціями. Мама не вміла співати, тому укладаючи дітей спати, читала напам’ять вірші, яких вона знала безліч. Не дивно, що майже всі в родині змалку любили складати вірші та казки. І Наталя написала свій перший вірш у чотирирічному віці.
 3. 3. Улюбленими справами усіх дітей, яких зростало в сім’ї аж семеро,були живопис і читання. А ще вони любили створювати й розігрувати різні п’єси. Коли старшу сестру почали вчити писати й читати, разом з нею займалася і чотирирічна Наталя.
 4. 4. В 1917 році сім’я Забіли переїхала в Україну, де поселилася поблизу міста Харкова в невеличкому селищі Люботин (нині місто). Ще 16-річною Наталя почала працювати вчителькою, згодом закінчила Харківський інститут народної освіти. Роки вчителювання багато дали майбутній письменниці – вона отримала чимало безпосередніх вражень про учнівське життя, навчилася в кожному малюкові бачити особистість. І весь цей час не припиняла писати – це були твори для дітей, проза й поезія.
 5. 5. В 1924 році, будучи студенткою, Забіла надрукувала свій перший вірш. Відтоді дедалі частіше її твори з’являються в багатьох українських газетах та журналах, а згодом виходять перші книжки.
 6. 6. У 1926 році вийшла перша збірка її віршів «Далекий край», а 1927 – перша книга для дітей – оповідання «За свободу» та «Повість про Червоного звіра», згодом поетична розповідь для малят «Про маленьку мавпу». Юному читачеві адресовані «Пригоди з автобусом», «У морі», «Про Тарасика та Марисю», «Ясоччина книжка». Майже одночасно її твори перекладалися й видавалися російською, адже її перекладачка – рідна сестра.
 7. 7. Одним з найкращих творів Наталі Забіли є цикл віршованих оповідань «Ясоччина книжка». Ця невеличка за обсягом збірка складається з восьми коротких оповіданнячок, об'єднаних однією героїнею — маленькою дівчинкою Ясею. Від першого оповідання «Ясоччин садок» до заключного «Ведмедикова хатка» проходить рівно рік — від зими до зими. Яся смілива, допитлива, розумна дівчинка. Вона всім цікавиться, все прагне пізнати. Навіть якщо вона хворіє, то і вдома знаходить гру – організує свій дитячий садок, в якому живуть її іграшки.
 8. 8. Письменниця стала укладачем «Читанок» для першого й другого класів, які потім неодноразово перевидавалися. Так твори для дітей стали її покликанням і з часом принесли Наталі Забілі заслужений успіх і любов мільйонів юних читачів.
 9. 9. Пізніше вона очолювала Харківську письменницьку організацію, редагувала журнал «Барвінок», була членом редколегії «Дитвидаву», чимало перекладала з французької, польської, російської та інших мов. І, звичайно, писала для дітей: це і повісті «Катруся вже велика», «Дивовижні пригоди хлопчика Юрчика та його діда», і цикл віршів «Про дівчинку Маринку», збірка «Веселим малюкам», і багато-багато іншого.
 10. 10. Не забувала письменниця й про набутий в інституті фах історика. Тож у п’єсі-фантазії «Перший крок» розповіла сучасним дітлахам про дітей первісного суспільства – Дівчинку Юю та хлопчика Оо, про перший добутий людиною вогонь. А героями її драматичної казки «Троянові діти» стали легендарні брати Кий, Щек, Хорив і їхня сестра Либідь. Саме завдяки цим творам Наталя Забіла 1972 року стала першим лауреатом премії імені Лесі Українки. До того ж письменниця є авторкою чи не найкращого в українській літературі поетичного переспіву «Слова о полку Ігоревім».
 11. 11. За час своєї літературної діяльності Наталя Забіла видала близько 200 книжок, переважно для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Великою популярністю у юних читачів користуються збірки: «Під ясним сонцем», «Веселим малюкам», «У широкий світ», «Оповідання, казки, повісті», «Стояла собі хатка», «Рідний Київ», а також «Вибрані твори» в чотирьох томах . Авторка часто виступала перед школярами, і діти довго пам'ятали її захоплюючі розповіді.
 12. 12. Наталя Забіла померла 6 лютого 1985 року в Києві на 82-му році життя. З 1989 року журнал «Малятко» заснував премію імені Наталі Забіли за кращий літературний та ілюстративний матеріал року. Лауреатами премії були такі відомі митці: Павло Глазовий, Анатолій Григорук, Тамара Коломієць, Зірка Мензатюк, Наталка Поклад, Василь Чухліб, Вадим Скомаровський, Анатолій Камінчук, Володимир Слєпцов та інші.

×