SlideShare a Scribd company logo

"Greqia e lashte" Projekt Historie

Matilda Gremi
Matilda Gremi
Matilda GremiTravel Agent at Next Travel & Tours

"Greqia e lashte" Projekt Historie

1 of 11
Download to read offline
Tema:Greqia e lashte.
Projekt:Historie
Punoi:Matilda Gremi
Ina Panci
Savina Murati
Klasa:10L
Greqia e Lashtë është qytetërimi që i
përket asaj periudhe të historisë greke
që zgjat nga Periudha Arkaike e
shekullit të 8-të deri në atë të 6-të para
Krishtit dhe deri në vitin 146 para
Krishtit pas pushtimit nga Roma pas
Betejës së Korintit. Në qendër të kësaj
periudhe është Greqia Klasike, që
lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të
katërt para Krishtit, fillimisht nën
sundimin e suksesshëm athinian pas
kërcënimit ushtarak prej pushtimeve
Perse. Mosha e Artë Athinase mbaron
me disfatën nën duart e Spartës në
Luftën e Peloponezit në vitin 404 para
Krishtit.
Pozita Gjeografike e Greqis
•Territori I Greqis eshte malor
dhe si rezultat,Greqia e lashte
eshte e perbere nga shum rajone
te vogla ,secila me dialektin e
vet,vecorite kulturore dhe
indetitettin.Rajonalizmi dhe
konfliketet rajonale ishin nje
tipar I shquar I Greqis se
lashte.Qytetet qen te prirura te
jene te vendosura ne luginat
mes maleve,ose ne fushat
bregdetare,dhe dominoni nje
zone te caktuar rreth tyre
Sipërfaqja e përgjithshme
e Greqisë është 131.940
km2,Pjesa më e madhe e
relievit është male dhe
shkëmbinj që zbresin në
bregdet duke formuar ishuj
dhe ujdhesa.Pika më e ulët
e relievit gjendet në
bregdetin e Mesdheut (0m)
dhe ajo më e larta në
lartësi prej 2.917 metra mbi
nivelin e detit në majë të
maleve të Olimpit.
"Greqia e lashte" Projekt Historie
Ne shekullin e 8 Greqia filloi te dilte nga
vitet e erreta qe pasuan renien e
qytetrimit miken.i vazhdueshm me
1) Lufta Letantine(710-650p.e.s)Ishte
nje konflikt I vazhdueshem por me
dallimin e te qenit lufta me e hershme e
dokumentuar e periudhes se lasht
greke.Ajo u luftua midis poleise te
Chalicis dhe Eretria mbi fushen pjellore
Letantine e Euboeba.Te dy qytete
pesuan nje renie si rezultat I luftes te
gjate eshte pse Chalcis ishte fitmitari
1) Rreth viteve 680p.e.s u fut monedha e pare e cila rriti
mjaft tregetin por futi dhe ne tension mjaft shtete.
2) Gjat viteve 650p.e.s u zhvillua nje luft midis
Aristokracise dhe popullit te thjesht per te mos I
rrezuar keta nga pushteti
3) Nga fundi I shekullit te 7 Athina pesoj nje kriz agrare
duke u kthyer ne konflikte civile.
4) Gjat viteve 621 gjygjtari kryesor Draco beri disa
reforma te renda ne kodin e ligjit por ato deshtuan per
shuarjen e konfliktit.
5) Por reformat e moderuara te Solonit (594 p.e.s) e
permisuan mjafte gjendjen dhe vendosen qetesi dhe
Athina u kthye ne nje gjendej stabile
Rendi Kronologjik I ngjarjeve.
Ad

Recommended

Bota antike GREKE dhe ROMAKE
Bota antike GREKE dhe ROMAKEBota antike GREKE dhe ROMAKE
Bota antike GREKE dhe ROMAKEAltin Emiri
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projektFacebook
 
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiFlavioHabilaj
 
qyteterimi i hershem ne mesopotami
qyteterimi i hershem ne mesopotamiqyteterimi i hershem ne mesopotami
qyteterimi i hershem ne mesopotamiSindi Ramadani
 
Ndikimi i qyteterimit greko-romak ne ditet e sotme
Ndikimi i qyteterimit greko-romak ne ditet e sotmeNdikimi i qyteterimit greko-romak ne ditet e sotme
Ndikimi i qyteterimit greko-romak ne ditet e sotmeAlejandro Ferit Shehu
 

More Related Content

What's hot

Historia e skënderbeut
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeutenis vladi
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizikeDaniela Ela
 
Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historieS Gashi
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
 
Semundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshmeSemundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshmeAn An
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistikesara7991
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9S Gashi
 
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIKKleaHaka
 
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Fjorelo
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
 
Tema:Qyteti antik i Romes
Tema:Qyteti antik i RomesTema:Qyteti antik i Romes
Tema:Qyteti antik i RomesJetmira Sula
 
shkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburFialdoMema
 

What's hot (20)

Historia e skënderbeut
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeut
 
Historia e numrit
Historia e numritHistoria e numrit
Historia e numrit
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
 
Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
Semundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshmeSemundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshme
 
Shqiperia ne OKB
Shqiperia ne OKBShqiperia ne OKB
Shqiperia ne OKB
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Dyndjet barbare
Dyndjet barbareDyndjet barbare
Dyndjet barbare
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
 
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
 
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
 
Monarket e ndricuar
Monarket e ndricuarMonarket e ndricuar
Monarket e ndricuar
 
Roma e vjeter
Roma e vjeterRoma e vjeter
Roma e vjeter
 
Mjedisi
MjedisiMjedisi
Mjedisi
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
 
Tema:Qyteti antik i Romes
Tema:Qyteti antik i RomesTema:Qyteti antik i Romes
Tema:Qyteti antik i Romes
 
shkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
 

Viewers also liked

Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaEriona Mustafa
 
Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!Zana_Ana
 
perendoria romake.
perendoria romake.perendoria romake.
perendoria romake.Er Is
 
Shqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinShqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinAn An
 
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINE
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINESHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINE
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINEXhoana Pepa
 
Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
 
Skulptura
SkulpturaSkulptura
Skulpturahatalja
 
Ekonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
Ekonomia e Japonise,Fakulteti JuridikEkonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
Ekonomia e Japonise,Fakulteti JuridikKejti Cela
 
Perandoria romake
Perandoria romakePerandoria romake
Perandoria romakeEGLI TAFA
 
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonapartilira kuca
 
Lufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 BoteroreLufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 BoteroreAltea Reci
 
Humanistet shqiptar
Humanistet shqiptarHumanistet shqiptar
Humanistet shqiptarMarjan DODAJ
 
Zbulimet e medha gjeografike
Zbulimet e medha gjeografikeZbulimet e medha gjeografike
Zbulimet e medha gjeografikeDani Muhaj
 
Skulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - PrezantimSkulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - PrezantimJusaWeb Dreni
 
Lufta II boterore
Lufta II boteroreLufta II boterore
Lufta II boteroreEGLI TAFA
 

Viewers also liked (20)

Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
 
projekt histori
projekt historiprojekt histori
projekt histori
 
HISTORIA X
HISTORIA X HISTORIA X
HISTORIA X
 
Civilizimi grek
Civilizimi grekCivilizimi grek
Civilizimi grek
 
Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!
 
perendoria romake.
perendoria romake.perendoria romake.
perendoria romake.
 
Shqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinShqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantin
 
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINE
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINESHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINE
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINE
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
 
Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
 
Skulptura
SkulpturaSkulptura
Skulptura
 
Greece project
Greece projectGreece project
Greece project
 
Ekonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
Ekonomia e Japonise,Fakulteti JuridikEkonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
Ekonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
 
Perandoria romake
Perandoria romakePerandoria romake
Perandoria romake
 
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
 
Lufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 BoteroreLufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 Boterore
 
Humanistet shqiptar
Humanistet shqiptarHumanistet shqiptar
Humanistet shqiptar
 
Zbulimet e medha gjeografike
Zbulimet e medha gjeografikeZbulimet e medha gjeografike
Zbulimet e medha gjeografike
 
Skulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - PrezantimSkulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - Prezantim
 
Lufta II boterore
Lufta II boteroreLufta II boterore
Lufta II boterore
 

Similar to "Greqia e lashte" Projekt Historie

Greqia djepi demokracis
Greqia djepi demokracis Greqia djepi demokracis
Greqia djepi demokracis Klodjan Hoxha
 
Perandoria bizantine
Perandoria bizantinePerandoria bizantine
Perandoria bizantineEGLI TAFA
 
Greqia e lashte projekt
Greqia e lashte projekt Greqia e lashte projekt
Greqia e lashte projekt Klodjan Hoxha
 
Iliria dhe organizimi politik i saj
Iliria dhe organizimi politik i sajIliria dhe organizimi politik i saj
Iliria dhe organizimi politik i sajAsewqs Kiaq
 
Levizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanLevizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanArlinda
 

Similar to "Greqia e lashte" Projekt Historie (10)

Greqia djepi demokracis
Greqia djepi demokracis Greqia djepi demokracis
Greqia djepi demokracis
 
Greqia
GreqiaGreqia
Greqia
 
Projekt Histori boterore
Projekt Histori boteroreProjekt Histori boterore
Projekt Histori boterore
 
Perandoria bizantine
Perandoria bizantinePerandoria bizantine
Perandoria bizantine
 
Greqia e lashte projekt
Greqia e lashte projekt Greqia e lashte projekt
Greqia e lashte projekt
 
Iliria dhe organizimi politik i saj
Iliria dhe organizimi politik i sajIliria dhe organizimi politik i saj
Iliria dhe organizimi politik i saj
 
Levizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanLevizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkan
 
Histori 6
Histori 6Histori 6
Histori 6
 
Histori 6
Histori 6Histori 6
Histori 6
 
Dy Drinat #16
Dy Drinat #16Dy Drinat #16
Dy Drinat #16
 

More from Matilda Gremi

Rektokoliti Ulceroz,Kanceri Kolorektal, Obstruksioni Akut i Kolonit
Rektokoliti Ulceroz,Kanceri Kolorektal, Obstruksioni Akut i KolonitRektokoliti Ulceroz,Kanceri Kolorektal, Obstruksioni Akut i Kolonit
Rektokoliti Ulceroz,Kanceri Kolorektal, Obstruksioni Akut i KolonitMatilda Gremi
 
KUJDESI INFERMIEROR NE PACIENTET ME AIDS
KUJDESI INFERMIEROR NE PACIENTET ME AIDSKUJDESI INFERMIEROR NE PACIENTET ME AIDS
KUJDESI INFERMIEROR NE PACIENTET ME AIDSMatilda Gremi
 
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi Infermieror
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi InfermierorKomplikacionet Postoperatore/Kujdesi Infermieror
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi InfermierorMatilda Gremi
 
Politikat Efektive per Izolimin e Pacienteve
Politikat Efektive per Izolimin e PacientevePolitikat Efektive per Izolimin e Pacienteve
Politikat Efektive per Izolimin e PacienteveMatilda Gremi
 
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne Shqiperi
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne ShqiperiProjekt ekonomie/Sistemi Bankar ne Shqiperi
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne ShqiperiMatilda Gremi
 
Projekt qytetarie "Petro Nini Luarasi"
Projekt qytetarie "Petro Nini Luarasi"Projekt qytetarie "Petro Nini Luarasi"
Projekt qytetarie "Petro Nini Luarasi"Matilda Gremi
 
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Matilda Gremi
 
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten toneRoli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten toneMatilda Gremi
 
Aparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitMatilda Gremi
 
Projekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globaleProjekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globaleMatilda Gremi
 

More from Matilda Gremi (13)

Rektokoliti Ulceroz,Kanceri Kolorektal, Obstruksioni Akut i Kolonit
Rektokoliti Ulceroz,Kanceri Kolorektal, Obstruksioni Akut i KolonitRektokoliti Ulceroz,Kanceri Kolorektal, Obstruksioni Akut i Kolonit
Rektokoliti Ulceroz,Kanceri Kolorektal, Obstruksioni Akut i Kolonit
 
KUJDESI INFERMIEROR NE PACIENTET ME AIDS
KUJDESI INFERMIEROR NE PACIENTET ME AIDSKUJDESI INFERMIEROR NE PACIENTET ME AIDS
KUJDESI INFERMIEROR NE PACIENTET ME AIDS
 
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi Infermieror
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi InfermierorKomplikacionet Postoperatore/Kujdesi Infermieror
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi Infermieror
 
Politikat Efektive per Izolimin e Pacienteve
Politikat Efektive per Izolimin e PacientevePolitikat Efektive per Izolimin e Pacienteve
Politikat Efektive per Izolimin e Pacienteve
 
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne Shqiperi
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne ShqiperiProjekt ekonomie/Sistemi Bankar ne Shqiperi
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne Shqiperi
 
Projekt qytetarie "Petro Nini Luarasi"
Projekt qytetarie "Petro Nini Luarasi"Projekt qytetarie "Petro Nini Luarasi"
Projekt qytetarie "Petro Nini Luarasi"
 
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
 
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten toneRoli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
 
Projekt gjeografie
Projekt gjeografieProjekt gjeografie
Projekt gjeografie
 
Projekt fizike
Projekt fizikeProjekt fizike
Projekt fizike
 
Aparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimit
 
Sindroma down
Sindroma downSindroma down
Sindroma down
 
Projekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globaleProjekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globale
 

"Greqia e lashte" Projekt Historie

 • 1. Tema:Greqia e lashte. Projekt:Historie Punoi:Matilda Gremi Ina Panci Savina Murati Klasa:10L
 • 2. Greqia e Lashtë është qytetërimi që i përket asaj periudhe të historisë greke që zgjat nga Periudha Arkaike e shekullit të 8-të deri në atë të 6-të para Krishtit dhe deri në vitin 146 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejës së Korintit. Në qendër të kësaj periudhe është Greqia Klasike, që lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të katërt para Krishtit, fillimisht nën sundimin e suksesshëm athinian pas kërcënimit ushtarak prej pushtimeve Perse. Mosha e Artë Athinase mbaron me disfatën nën duart e Spartës në Luftën e Peloponezit në vitin 404 para Krishtit.
 • 3. Pozita Gjeografike e Greqis •Territori I Greqis eshte malor dhe si rezultat,Greqia e lashte eshte e perbere nga shum rajone te vogla ,secila me dialektin e vet,vecorite kulturore dhe indetitettin.Rajonalizmi dhe konfliketet rajonale ishin nje tipar I shquar I Greqis se lashte.Qytetet qen te prirura te jene te vendosura ne luginat mes maleve,ose ne fushat bregdetare,dhe dominoni nje zone te caktuar rreth tyre Sipërfaqja e përgjithshme e Greqisë është 131.940 km2,Pjesa më e madhe e relievit është male dhe shkëmbinj që zbresin në bregdet duke formuar ishuj dhe ujdhesa.Pika më e ulët e relievit gjendet në bregdetin e Mesdheut (0m) dhe ajo më e larta në lartësi prej 2.917 metra mbi nivelin e detit në majë të maleve të Olimpit.
 • 5. Ne shekullin e 8 Greqia filloi te dilte nga vitet e erreta qe pasuan renien e qytetrimit miken.i vazhdueshm me 1) Lufta Letantine(710-650p.e.s)Ishte nje konflikt I vazhdueshem por me dallimin e te qenit lufta me e hershme e dokumentuar e periudhes se lasht greke.Ajo u luftua midis poleise te Chalicis dhe Eretria mbi fushen pjellore Letantine e Euboeba.Te dy qytete pesuan nje renie si rezultat I luftes te gjate eshte pse Chalcis ishte fitmitari
 • 6. 1) Rreth viteve 680p.e.s u fut monedha e pare e cila rriti mjaft tregetin por futi dhe ne tension mjaft shtete. 2) Gjat viteve 650p.e.s u zhvillua nje luft midis Aristokracise dhe popullit te thjesht per te mos I rrezuar keta nga pushteti 3) Nga fundi I shekullit te 7 Athina pesoj nje kriz agrare duke u kthyer ne konflikte civile. 4) Gjat viteve 621 gjygjtari kryesor Draco beri disa reforma te renda ne kodin e ligjit por ato deshtuan per shuarjen e konfliktit. 5) Por reformat e moderuara te Solonit (594 p.e.s) e permisuan mjafte gjendjen dhe vendosen qetesi dhe Athina u kthye ne nje gjendej stabile Rendi Kronologjik I ngjarjeve.
 • 7. Bota greke gjat shekullit te 6p.e.s • Gjat shek.te 6 ne Greqi dominon qytete si: Athina,Sparta,Korinti dhe Theba,Secila prej tyre ne zonat perreth rurale kishte nen kontrollin e tyre mjaft qytet me te vogla.Por Athina dhe Korinthi ishin ber fuqia me e madhe detare dhe popullsija e tyre u rrit Ne ket periudh u zhvilluan mjaft ekonmikisht shtete Greke dhe kolonit e tyre jasht shtetit.Por ne gjysmen e dyt te shek.6 Athina ra nen tiranine e Peisistratios.Por me vitin 510p.e.s me nxitejn e Klistenit aristokratet athinas dhe me ndihmen e mbretit spartan kan permbysur tiranine..Me ardhjen e Klistenit ne pushtet ai vendosi nje pushtet te ri politik duke e ber Athinen demokraci.Ardhje e demokracise e sheroj Athinen nga te gjitha “semundjet” dhe e coj ate ne nej “moshe te arte”
 • 9. Bota Greke gjat shekullit te 5p.e.s 1)Beteja e Maratones(490p.e.s)eshte nje nga ndeshjet me te famshme ushtarake dhe me te hershme te historis qe u zhvillua midis Perseve dhe Athines. Misioni i tyre ishte të shtypnin shtetet greke, si hakmarrje për mbështetjen e tyre për kushërinjtë në ishujt e Jonit, që ishin revoltuar kundër sundimit pers. Një nga gjeneralët grekë - Miltiadhi - bëri një thirrje plot pasion për guxim dhe i bindi gjeneralët e tjerë që të sulmonin persët.Ku u vrane rreth 6.400 persë dhe u therën ndërsa vetëm 192 grekë u vranë.Kjo lufte mbaroi me fitoren e Athines.
 • 10. Lufta e Peloponezit (431-404p.e.s) Ishte nje lufte e lasht greke ku luftuan Athines dhe lidhjes Peloponezit te udhehequr nga Sparta.Kjo lufte eshte ndare nga historianet ne tre faza A) Ne fazen e pare Lufta Archidamiane ku Sparta kishte nisur pushtimet dhe ne vitin 421p.e.s u nenshkrua paqja e Niaces. B)Ne 415 Athina forcoj ushtrin e saj kundrejt ushtris Spartane C)Me 413 ishte faza finale qe u quajt Lufta e Jon.Ne kete faze Spartanet marrin mbeshtetej nga Perset.Shkaterrimi I flotes se Athines ne Aegospotami efektivisht I dha fund luftes dhe A thina u dorezua.Lufta e Peleponezit shenoj fundin dramatik te shekullit te 5p.e.s dhe shekullin e moshes se arte te Greqis.