Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

7.SINIF - ALAN HESAPLAMA (SLAYT)

27,581 views

Published on

7.SINIF - ALAN HESAPLAMA (SLAYT)

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

7.SINIF - ALAN HESAPLAMA (SLAYT)

 1. 1. ALANHESAPLAMA
 2. 2. ALAN ÖLÇMEKenar uzunluğu, bir birim olan karenin belirttiğidüzlemsel bölgeye birim kare Denir.Bir yüzeye yerleştirile-bilen birim karelerin sayısına, o yüzeyin alanı adı verilir. Alanölçüsünün temel birimi m(üzeri iki) sembolü ile gösterilir.Bu birimlerin sembolleri sırasıyla dm(üzeri iki), hm(üzeriiki), dam(üzeri iki)’dir. Birim kare kısaca br(üzeri iki) sembolüile gösterilir.km(üzeri iki), hm(üzeri iki, dam(üzeri iki), m(üzeri iki),dm(üzeri iki), cm(üzeri iki), mm(üzeri- iki…)
 3. 3. ARAZİ ÖLÇÜSÜBağ, bahçe, tarla ve orman gibi büyük arazilerinalanlarını ar,dekar ve hektar ile ölçeriz. Arazi ölçmede isegenellikle ar, dekar ve hektar kullanılır.Bu birimlerin sembolleri sırasıyla a, daa, ha’dır.1 ar, 100 m(üzeri iki)’dir.
 4. 4. DİKDÖRTGENİN ALANI:Dikdörtgensel bölgenin alanı bir uzun kenarı ile bir kısakenarının uzunlukları çarpımına eşittir. Birim kare kısacabr(üzeri iki) sembolü ile gösterilir.KARENİN ALANI:Karenin alanı, bir kenar uzunluğunun kendisiyleçarpımına eşittir.A= a.aA= a(üzeri iki)ÜÇGENİN ALANI:Üçgenin alanı=(Taban uzunluğu.tabana ait yükseklik)/2
 5. 5. ALAN VE ÇEVRE UZUNLUĞUNUN İLİŞKİSİKenar uzunluğu ile alan arasında şu ilişki vardır;5 cm 10 cm40 cmKarenin Çevresi= 4.25=100Dikdörtgenin Çevresi= 2.(40+10)=100
 6. 6. Her iki şeklinde karenin ve dikdörtgenin çevresi eşitbir de alanlarına bakalım;Karenin Alanı= 25.25=625Dikdörtgenin Alanı= 40.10=400Sonuç=Demek ki çevresi eşit olan her şeklin alanı eşitolmuyormuş.
 7. 7. KARENİN ALANIA (DEFG)= a.a=a (üzeriikidir.)Alan=2 (üzeri iki)= 4 br(üzeri ikidir)E FD Gaa aa=2 br
 8. 8. hbb ha PARALEL KENARIN ALANIa.h
 9. 9. DİK ÜÇGENİN ALANIA (ACB)=a.b2ABC
 10. 10. aab bDİKDÖRTGENİN ALANIa.b
 11. 11. LK MhaÜÇGENİN ALANIA (KLM)=a.h2

×