Rogers ve benlik kurami

9,128 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
9,128
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
118
Actions
Shares
0
Downloads
41
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Rogers ve benlik kurami

  1. 1. ROGERS VE BENLİK KURAMI
  2. 2. ROGERS VE BENLİK KURAMIÖğrencilerin özgür bir ortamda eğitilmesi üzerindedurmuşturİnsan doğasında iyimserlik vardır.her insan doğuştanmutluluğu arar ve potansiyelini bu yönde kullanırİnsan gelişme ve kendini gerçekleştirme gücüne sahiptir.Bireyler çevrenin isteklerine göre değil kendilerinigerçekleştirme eğilimlerine göre eğitim görmelidirİnsan görevlerini yaparak toplumla uyuşurBireyin iç dünyasını çözümlemeyi ön planda tutmuştur(Fenomonoloji) (Özben)
  3. 3. ROGERS VE BENLİK KURAMI 1) Benlik Tasarımı: (Benlik Bilinci-Benlik Algısı)Birey geliştikçe kendisine ait olanlar ile başkasına aitolanları ayırt eder hale gelir. Bu durumda kendine ait olanyaşantılarıyla kendisine dair bir kavram geliştirir.Kim ve neyim, niteliklerim neler sorularına cevap ararken, yeteneklerinin, amaçlarının, inançlarının , değerlerininve ahlaki sorumluluklarının farkına vararak benlik bilinci,benlik tasarımı gerçekleştirir.Benlik tasarımı kişinin kendisi ile ilgili algılarını,düşüncelerini ve kanaatlerini içerir.
  4. 4. ROGERS VE BENLİK KURAMI2) İdeal Benlik (İdeal Self)Olmak istediğimiz kendimizi göstermektir. İdeal benlik,değerlerimizi, doğruluk, yanlışlık duygularımızı temsiletmektedir. İdeal benlik kendimizden ne umduğumuz veistemde bulunduğumuzu göstermektedir. Bu yaşam içindetipik olarak ailemizden ve diğer insanlardan kazandığımızahlaki ilkeleri de içermektedir.Bireyin ulaşmak istediği ve sahip olduğu takdirdekendisini çok değerli bulacağı benlik kavramını tanımlar.
  5. 5. ROGERS VE BENLİK KURAMI3)Benlik SaygısıBenliğin duygusal boyutu olan benlik-saygısı, bireyin,kendisinin kim olduğu hakkındaki fikirlere sahip olmasınınyanı sıra, kim olduğuyla ilgili duygulara da sahip olmasınıiçerir.İdeal benlik ile benlik algısı arasındaki fark bireyin benliksaygısı ya da özsaygısı hakkında bilgi verir.Aradaki fark az ise benlik saygısı yüksek, aradaki fark çokise benlik saygısı düşüktür.
  6. 6. ROGERS VE BENLİK KURAMIBenliğin yeterli hale gelmesinde ideal benlik ile gerçekbenlik arasındaki tutarlılık önemlidir.İdeal Benlik “bir kişinin nasıl olması gerektiğidir”, GerçekBenlik ise “bir insanın gerçekte nasıl olduğu ileaçıklanabilir.Bu iki benlik ne kadar çok örtüşürse kişiler kendilerinidaha çok olumlu algılar ve yüksek benlik saygısına sahipOlurlar.

×