Jak korzystać z ARTstora

734 views

Published on

Podstawowe informacje na temat mozliwości serwisu ARTstor

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
734
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
218
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Jak korzystać z ARTstora

 1. 1. oprac. Marta Kostecka ARTstor artstor.orgAkademia Sztuki, Szczecin, 2012 r.
 2. 2. Czy wiesz, że na podstronie Mediateki naakademiasztuki.eu znajduje się okno na światmiędzynarodowych, specjalistycznych serwisów związanych ze sztuką? .
 3. 3. Czy wiesz, że?Jednym z elementów Mediateki jest możliwość korzystania przez studentów i kadrę uczelni z zasobów ARTstor. Akademia Sztuki jako pierwsza instytucja w Polsce zakupiła umowę licencyjną na korzystanie z tych światowych zbiorów sztuki.
 4. 4. Czym nie jest ARTstor? „To nie jest chodzenie po stronach. To nie jest przeszukiwanie Wikipedii, przedzieranie się przezgooglowskie śmieci. To jest bezpośredni dostęp do piwnic archiwalnych muzeum za jednym kliknięciem.” Słowa dyrektorki Mediateki, Aleksandry Łukaszewicz Alcaraz
 5. 5. Co to jest?Nowojorski ARTstor (The Artstor Digital Library) to cyfrowabiblioteka, która oferuje dostęp do ponad miliona obrazów,m.in. obrazów malarskich i fotografii, wraz z narzędziami umożliwiającymi ich oglądanie w wysokiej rozdzielczości, prezentację i wykorzystywanie w celach badawczych i pedagogicznych.
 6. 6. Jak to jest zrobione? Kolekcja składa się z przekazanych do udostępniania zbiorówwybitnych muzeów, bibliotek i archiwów fotograficznych, m.in.: J. Paul Getty Museum z Los Angeles, Museum of Modern Art zNowego Jorku, La Bibliotheque de France czy Magnum Photos.
 7. 7. Po co? Dzięki ARTstor zainteresowani mogą, poza dokładnymobejrzeniem konkretnego obrazu, dowiedzieć się m.in., kiedy powstał, jaką techniką został wykonany, kto dysponuje prawami do niego.Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do wielu ciekawych i przydatnych funkcji.
 8. 8. Dostęp przez stronę AS:
 9. 9. www.artstor.org
 10. 10. Jak zacząć
 11. 11. Po raz pierwszy na artstore.org? Zarejestruj się! Studenci rejestrują się używając własnego e-maila i wypełniając formularz zgłoszeniowy. Muszą to zrobić na terenie Akademii Sztuki, aby móc skorzystać z dostępu wykupionego przez uczelnię.Można skorzystać z komputerów w Mediatece lub własnegolaptopa – byle za pośrednictwem połączenia internetowego AS.
 12. 12. Zarejestrowany? Zaloguj się
 13. 13. Po zalogowaniu możemy Edytować profil Przeglądać kolekcje Dodawać obrazy i pliki audio Tworzyć własną kolekcję i zarządzać nią. Gromadzić obrazy w grupach i folderach (instruktorzy) Ściągać pliki na własny komputer w formie obrazów lub prezentacji multimedialnej.
 14. 14. Jak szukać
 15. 15. Uwaga!To nie Google, system nie podpowiada!Uwaga na literówki i poprawną pisownię! ti
 16. 16. Można przeglądać zasoby wedle różnych kryteriów: Lokalizacji geograficznej Rodzaju sztuki Kolekcji Polecanych grup
 17. 17. Szukanie zaawansowane
 18. 18. Możemy posortować wyniki wyszukiwania według tytułu, twórcy, daty powstania…
 19. 19. … ustalić ilość wyświetlanych wyników na stronie,a także…
 20. 20. …przeglądać odnalezione obrazy według innych kryteriów
 21. 21. Co można zrobić z wybranym obrazem?
 22. 22. Opcje w menu pod wybranym obrazemprzybliżanie, oddalanie, reset, lupa, obrót, drukowanie, zapis na dysk, zapis do grupy obrazów pełna informacja o obrazie, pełen ekran, lista pozostałych trafień
 23. 23. Pełna informacja o obrazie – ważne, prawa autorskie!
 24. 24. Tworzenie grupy obrazów: po zaznaczeniu (kliknięciem) wybranych obrazów, klikamy prawymprzyciskiem myszy i wybieramy miejsce docelowe dla naszej grupy:
 25. 25. Zapamiętywanie zaznaczonychobrazów, bez tworzenia grupy (citations)
 26. 26. Dostęp do zapamiętanychobrazów poprzez narzędzia „tools” w menu
 27. 27. Zapis do prezentacji multimedialnej:wchodzimy w folder zawierający wybrane obrazy i klikamy
 28. 28. lub
 29. 29. Przykładowy slajd z prezentacji, z pełną informacją o obrazie
 30. 30. Narzędzie do prezentacji offline
 31. 31. Udzielanie dostępu do stworzonych grup obrazów:Można to zrobić na kilka sposobów za pomocą „share” w menu nad wybraną grupą obrazów. Funkcja umożliwia dzielenie się poprzezprzyznawanie dostępu za pomocą hasła (instruktorzy), generowanie bezpośredniego url, czy też po prostu wydrukowanie.
 32. 32. Dostęp do folderówudostępnianych przez wykładowców
 33. 33. Ważne! Instruktor otrzyma informację kto odwiedzał zabezpieczony hasłem folder.Raz odblokowany hasłem folder trafia do listy folderów i grup.
 34. 34. W razie problemów zawszemożna skorzystać z pomocy
 35. 35. Szczegółowe filmy instruktażowe w języku angielskim na kanale ARTstor na Youtube
 36. 36. Informacje o nowościach można znaleźć na blogu ARTstora, http://artstor.wordpress.com/
 37. 37. www.facebook.com/ARTstor
 38. 38. ARTstore dostępny jest też w wersji mobilnej Można z niej korzystać na iPadach i iPhonach z systemami Safarii Firefox, a także na Androida. Logujemy się na podstawie swojegologinu i hasła. Otrzymujemy dostęp do przeglądania i wyszukiwania zbioróworaz korzystania z utworzonych wcześniej własnych folderów i grup obrazów.
 39. 39. Dziękuję za uwagę

×