SlideShare a Scribd company logo

Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri

Kryepeshkopi Aleksander, sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri Intervistë me Peshkopin (Arzobispo) Aleksander (Alejandro Fabian Greco). Nxënësi i Fan Nolit dhe pasardhës i Muzakajve (Musauhio). Fe e Atdhe. Lidhjet me origjinën dhe prespektiva e unitetit të ortodoksisë shqiptare. Udhëtimi në Tokën e Shenjtë, Shqipëri.

1 of 2
Download to read offline
Mbledhur nga: M.D @ 2014 / VII
Faqe 1
Kryepeshkopi Aleksander, sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri
Intervistë me Peshkopin (Arzobispo) Aleksander (Alejandro Fabian Greco).
Nxënësi i Fan Nolit dhe pasardhës i Muzakajve (Musauhio). Fe e Atdhe. Lidhjet
me origjinën dhe prespektiva e unitetit të ortodoksisë shqiptare. Udhëtimi në
Tokën e Shenjtë, Shqipëri.
HermesNews - Kryepeshkopi i Buenos
Aires, apo Padre Alejandro, siç e thërrasin
të gjithë, mori për herë të parë linjën
ajrore për në Tiranë, para disa ditësh. Ai
e quan një udhëtim drejt "Tokës së
Shenjtë".
Një kthim drejt origjinës shqiptare, apo
arbëreshe, siç u pëlqen ta quajnë njerëzit
shpesh herë, kur u duhet t'i referohen një
komuniteti emigrantësh që ruan traditë,
kulturë dhe vlera të larta njerëzore.
Në Argjentinë ka një komunitet prej 1980
shqiptarësh, (arbëresh) të ardhur pas
eksodit të madh nga Shqipëria në Itali
ë A ë. N ë , ë
kryepeshkopi gjatë një bisedë për
H N w , ë
festojnë ditën e pavarësisë së Shqipërisë
ë A ë , ë ë
tjera fetare.
Për të Shqipëria nuk është vetëm ajo
çfarë i atij Rafaele i ka lënë trashëgimi
apo ajo çfarë e ëma bijë nga dera e
Muzakajve (Musauhio), pasardhës të
Skënderbeut i foli për të.
Shqipëria është mësimi më i madh dhe
amaneti që i la arkitekti i demokracisë
shqiptare Fan Noli, mësuesi i tij.
Fe e atdhe
A është në gjëndje Kisha Ortodokse
S ’ ë ë y
koncepte në një ?
Mbledhur nga: M.D @ 2014 / VII
Faqe 2
Padre Alejandro, gjatë një pasditeje vizitoi
dhe Kishën Françeskane në Shkodër në
muret e se cilës ishin shpërndarë nëpër
piktura disa momente të rëndësishme të
ruajtjes së fesë kristiane dhe katolike pas
ardhjes së komunistëve në pushtet. Puth
flamurin shqiptar dhe përulet para
kujtimit të të vrarëve në emër të fesë nga
rregjimi komunist.
Eshtë njohës i gjuhës shqipe, por
preferon të degjojë shqip më tepër sesa
të flasë, të paktën për tani. "Një ndër
projektet e mia është të mësoj mirë
gjuhën që t'a flas", thotë ai. Folëm në
italisht atë ditë. Gjithsesi është fan i
guzhinës shqiptare, sidomos i qofteve dhe
djathit kaçkavall, peshkut dhe mishit të
qingjit.
Padre Alejandro është mik personal i
Papa Françesco-s, me të cilën ndajnë
origjinën nga Argjentina. Pas Shqipërisë
ndalësa tjetër do të jetë dhe Vatikani.
Preferon të drekojë mes njerëzve, të ecë
mes tyre, i dëgjon me vëmendje dhe u
buzëqesh kur e ndalin rrugës dhe i
kërkojnë bekim. Ata nuk e njohin, as ai
nuk i njeh, por çfarë rëndësie ka kjo për
të ?
Gjatë pak ditëve qëndrimi në Shqipëri, ai
pati takime në Ministrinë e Kulturës, në
Galerinë e Arteve, më Kreun e Kishës
Ortodokse në Elbasan At Nikolla Marku,
me të cilin u njohën më nga afër dhe
shkëmbyen ide për projekte të
ardhshme.
Bën pjesë në projektet e Peshkopit
argjentinas kthimi në Shqipëri dhe kjo
vjen në një moment kur Kisha Ortodokse
Shqiptare ka nevojë për unitet. Në Boston
ka dy kisha shqiptare, njëra si pasardhëse
e Nolit e tjetra e varur prej Kishës në
Shqipëri.
Në Shqipëri ka një kishë në Elbasan, që
nuk ka marrëdhënie të mira me KOASH.
Padër Alejandro (Aleksander) vendos
çështjen kombëtare para çdo diversiteti,
të jesh shqiptar është nostro rason
’ . Patriotizmi, dashuria për
vendlindjen dhe për njerëzit udhëheqin
punën e kishës që ai drejton.
Nuk ka asnjë dyshim se liturgjia shpejt do
të bëhet në gjuhën shqipe dhe për këtë
"po mësojmë të flasim shumë mirë
shqip", thotë Peshkopi shqiptar i cili sjell
në vendlindjen e të parëve dhe një
premtim.
Një mësim i lashtë, që është trashëguar
brez pas brezi. N ’ do të
ekzistojë gjithmonë, po kush e di nëse
kësaj ëndrra e Fan Nolit do të qëndrojë
vërtet në Shqipëri ? //HermesNews
©2014//
Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i
shqiptarëve ortodoks

Recommended

Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (6 Shtator)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (6 Shtator)Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (6 Shtator)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (6 Shtator)Azbiela Meta
 
DINÁMICAS PARA ESTILOS DE APRENDIZAJE
DINÁMICAS PARA ESTILOS DE APRENDIZAJEDINÁMICAS PARA ESTILOS DE APRENDIZAJE
DINÁMICAS PARA ESTILOS DE APRENDIZAJEEstefanía Carrasco
 
Fillesat e arsimit shqiptar
Fillesat e arsimit shqiptarFillesat e arsimit shqiptar
Fillesat e arsimit shqiptarENKELEDA SINJARI
 
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurtiMarjan DODAJ
 
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANIMarjan DODAJ
 
HEBREJTE NE SHQIPERI REVISTE.pdf
HEBREJTE NE SHQIPERI REVISTE.pdfHEBREJTE NE SHQIPERI REVISTE.pdf
HEBREJTE NE SHQIPERI REVISTE.pdfrefiecehu
 

More Related Content

Similar to Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri

BOTOHET KOLONA E VEPRAVE TË AT ZEF VALENTINIT
BOTOHET KOLONA E VEPRAVE TË AT ZEF VALENTINITBOTOHET KOLONA E VEPRAVE TË AT ZEF VALENTINIT
BOTOHET KOLONA E VEPRAVE TË AT ZEF VALENTINITMarjan DODAJ
 
Greqia, 695 fshatra shqiptare
Greqia, 695 fshatra shqiptareGreqia, 695 fshatra shqiptare
Greqia, 695 fshatra shqiptareBajram Osmani
 
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare#MesueseAurela Elezaj
 
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdfShenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdfMarjan DODAJ
 
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritAlfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritGezim Zim
 
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (31 Maj 2018)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (31 Maj 2018)Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (31 Maj 2018)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (31 Maj 2018)VatraBiblike
 
Kostandin Kristoforidhi
Kostandin KristoforidhiKostandin Kristoforidhi
Kostandin KristoforidhiMartina Shtufi
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, FierLili Liljana
 
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 3 (5 Tetor 2017 )
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 3 (5 Tetor 2017 )Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 3 (5 Tetor 2017 )
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 3 (5 Tetor 2017 )VatraBiblike
 
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretMarjan DODAJ
 
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)Diana Lamaj
 
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 12 (07 Dhjetor 2017)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 12 (07 Dhjetor 2017)Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 12 (07 Dhjetor 2017)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 12 (07 Dhjetor 2017)VatraBiblike
 

Similar to Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri (20)

Master
MasterMaster
Master
 
Master
MasterMaster
Master
 
BOTOHET KOLONA E VEPRAVE TË AT ZEF VALENTINIT
BOTOHET KOLONA E VEPRAVE TË AT ZEF VALENTINITBOTOHET KOLONA E VEPRAVE TË AT ZEF VALENTINIT
BOTOHET KOLONA E VEPRAVE TË AT ZEF VALENTINIT
 
Greqia, 695 fshatra shqiptare
Greqia, 695 fshatra shqiptareGreqia, 695 fshatra shqiptare
Greqia, 695 fshatra shqiptare
 
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
 
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdfShenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
 
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritAlfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
 
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (31 Maj 2018)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (31 Maj 2018)Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (31 Maj 2018)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 28 (31 Maj 2018)
 
BESIMET FETARE NE SHQIPERI !!!
BESIMET FETARE NE SHQIPERI !!!BESIMET FETARE NE SHQIPERI !!!
BESIMET FETARE NE SHQIPERI !!!
 
P.histori
P.historiP.histori
P.histori
 
Kostandin Kristoforidhi
Kostandin KristoforidhiKostandin Kristoforidhi
Kostandin Kristoforidhi
 
BESA E BUJARËVE SHQIPTARË
BESA E BUJARËVE SHQIPTARËBESA E BUJARËVE SHQIPTARË
BESA E BUJARËVE SHQIPTARË
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
 
Dy Drinat #14
Dy Drinat #14Dy Drinat #14
Dy Drinat #14
 
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 3 (5 Tetor 2017 )
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 3 (5 Tetor 2017 )Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 3 (5 Tetor 2017 )
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 3 (5 Tetor 2017 )
 
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
 
Krishterimi
KrishterimiKrishterimi
Krishterimi
 
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
 
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 12 (07 Dhjetor 2017)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 12 (07 Dhjetor 2017)Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 12 (07 Dhjetor 2017)
Buletini Jeta e Vatres Biblike nr 12 (07 Dhjetor 2017)
 
Kongresi i manastirit
Kongresi i manastiritKongresi i manastirit
Kongresi i manastirit
 

More from Marjan Dodaj

Libra te vjeter shqip per shkarkim
Libra te vjeter shqip per shkarkimLibra te vjeter shqip per shkarkim
Libra te vjeter shqip per shkarkimMarjan Dodaj
 
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani MehmetajKur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani MehmetajMarjan Dodaj
 
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET Marjan Dodaj
 
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.Marjan Dodaj
 
Martiret shqiptare
Martiret shqiptareMartiret shqiptare
Martiret shqiptareMarjan Dodaj
 
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Marjan Dodaj
 
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota SwitzerlandKur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota SwitzerlandMarjan Dodaj
 
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në ZvicërShkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në ZvicërMarjan Dodaj
 
RRETH VETURAVE NE KOSOVE
RRETH VETURAVE NE KOSOVERRETH VETURAVE NE KOSOVE
RRETH VETURAVE NE KOSOVEMarjan Dodaj
 
Saint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
Saint Rrok Church - Kisha e Shen RrokutSaint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
Saint Rrok Church - Kisha e Shen RrokutMarjan Dodaj
 
Reka e Eperme Fshatrat e Rekes se Eperme
Reka e Eperme  Fshatrat e Rekes se EpermeReka e Eperme  Fshatrat e Rekes se Eperme
Reka e Eperme Fshatrat e Rekes se EpermeMarjan Dodaj
 
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së EpërmeReka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së EpërmeMarjan Dodaj
 
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz RadovaniDANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz RadovaniMarjan Dodaj
 
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i KosovesUdhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i KosovesMarjan Dodaj
 
Albanian Books Collections
Albanian Books CollectionsAlbanian Books Collections
Albanian Books CollectionsMarjan Dodaj
 
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...Marjan Dodaj
 
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINSINFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINSMarjan Dodaj
 
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLI
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLIVëllim poetik nga Daniel GAZULLI
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLIMarjan Dodaj
 
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRONga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDROMarjan Dodaj
 

More from Marjan Dodaj (20)

Libra te vjeter shqip per shkarkim
Libra te vjeter shqip per shkarkimLibra te vjeter shqip per shkarkim
Libra te vjeter shqip per shkarkim
 
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani MehmetajKur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
 
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
 
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
 
Martiret shqiptare
Martiret shqiptareMartiret shqiptare
Martiret shqiptare
 
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
 
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota SwitzerlandKur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
 
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në ZvicërShkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
 
RRETH VETURAVE NE KOSOVE
RRETH VETURAVE NE KOSOVERRETH VETURAVE NE KOSOVE
RRETH VETURAVE NE KOSOVE
 
Saint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
Saint Rrok Church - Kisha e Shen RrokutSaint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
Saint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
 
Reka e Eperme Fshatrat e Rekes se Eperme
Reka e Eperme  Fshatrat e Rekes se EpermeReka e Eperme  Fshatrat e Rekes se Eperme
Reka e Eperme Fshatrat e Rekes se Eperme
 
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së EpërmeReka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
 
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz RadovaniDANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani
 
A e dini se
A e dini seA e dini se
A e dini se
 
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i KosovesUdhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
 
Albanian Books Collections
Albanian Books CollectionsAlbanian Books Collections
Albanian Books Collections
 
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
 
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINSINFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
 
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLI
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLIVëllim poetik nga Daniel GAZULLI
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLI
 
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRONga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
 

Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri

 • 1. Mbledhur nga: M.D @ 2014 / VII Faqe 1 Kryepeshkopi Aleksander, sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri Intervistë me Peshkopin (Arzobispo) Aleksander (Alejandro Fabian Greco). Nxënësi i Fan Nolit dhe pasardhës i Muzakajve (Musauhio). Fe e Atdhe. Lidhjet me origjinën dhe prespektiva e unitetit të ortodoksisë shqiptare. Udhëtimi në Tokën e Shenjtë, Shqipëri. HermesNews - Kryepeshkopi i Buenos Aires, apo Padre Alejandro, siç e thërrasin të gjithë, mori për herë të parë linjën ajrore për në Tiranë, para disa ditësh. Ai e quan një udhëtim drejt "Tokës së Shenjtë". Një kthim drejt origjinës shqiptare, apo arbëreshe, siç u pëlqen ta quajnë njerëzit shpesh herë, kur u duhet t'i referohen një komuniteti emigrantësh që ruan traditë, kulturë dhe vlera të larta njerëzore. Në Argjentinë ka një komunitet prej 1980 shqiptarësh, (arbëresh) të ardhur pas eksodit të madh nga Shqipëria në Itali ë A ë. N ë , ë kryepeshkopi gjatë një bisedë për H N w , ë festojnë ditën e pavarësisë së Shqipërisë ë A ë , ë ë tjera fetare. Për të Shqipëria nuk është vetëm ajo çfarë i atij Rafaele i ka lënë trashëgimi apo ajo çfarë e ëma bijë nga dera e Muzakajve (Musauhio), pasardhës të Skënderbeut i foli për të. Shqipëria është mësimi më i madh dhe amaneti që i la arkitekti i demokracisë shqiptare Fan Noli, mësuesi i tij. Fe e atdhe A është në gjëndje Kisha Ortodokse S ’ ë ë y koncepte në një ?
 • 2. Mbledhur nga: M.D @ 2014 / VII Faqe 2 Padre Alejandro, gjatë një pasditeje vizitoi dhe Kishën Françeskane në Shkodër në muret e se cilës ishin shpërndarë nëpër piktura disa momente të rëndësishme të ruajtjes së fesë kristiane dhe katolike pas ardhjes së komunistëve në pushtet. Puth flamurin shqiptar dhe përulet para kujtimit të të vrarëve në emër të fesë nga rregjimi komunist. Eshtë njohës i gjuhës shqipe, por preferon të degjojë shqip më tepër sesa të flasë, të paktën për tani. "Një ndër projektet e mia është të mësoj mirë gjuhën që t'a flas", thotë ai. Folëm në italisht atë ditë. Gjithsesi është fan i guzhinës shqiptare, sidomos i qofteve dhe djathit kaçkavall, peshkut dhe mishit të qingjit. Padre Alejandro është mik personal i Papa Françesco-s, me të cilën ndajnë origjinën nga Argjentina. Pas Shqipërisë ndalësa tjetër do të jetë dhe Vatikani. Preferon të drekojë mes njerëzve, të ecë mes tyre, i dëgjon me vëmendje dhe u buzëqesh kur e ndalin rrugës dhe i kërkojnë bekim. Ata nuk e njohin, as ai nuk i njeh, por çfarë rëndësie ka kjo për të ? Gjatë pak ditëve qëndrimi në Shqipëri, ai pati takime në Ministrinë e Kulturës, në Galerinë e Arteve, më Kreun e Kishës Ortodokse në Elbasan At Nikolla Marku, me të cilin u njohën më nga afër dhe shkëmbyen ide për projekte të ardhshme. Bën pjesë në projektet e Peshkopit argjentinas kthimi në Shqipëri dhe kjo vjen në një moment kur Kisha Ortodokse Shqiptare ka nevojë për unitet. Në Boston ka dy kisha shqiptare, njëra si pasardhëse e Nolit e tjetra e varur prej Kishës në Shqipëri. Në Shqipëri ka një kishë në Elbasan, që nuk ka marrëdhënie të mira me KOASH. Padër Alejandro (Aleksander) vendos çështjen kombëtare para çdo diversiteti, të jesh shqiptar është nostro rason ’ . Patriotizmi, dashuria për vendlindjen dhe për njerëzit udhëheqin punën e kishës që ai drejton. Nuk ka asnjë dyshim se liturgjia shpejt do të bëhet në gjuhën shqipe dhe për këtë "po mësojmë të flasim shumë mirë shqip", thotë Peshkopi shqiptar i cili sjell në vendlindjen e të parëve dhe një premtim. Një mësim i lashtë, që është trashëguar brez pas brezi. N ’ do të ekzistojë gjithmonë, po kush e di nëse kësaj ëndrra e Fan Nolit do të qëndrojë vërtet në Shqipëri ? //HermesNews ©2014// Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarëve ortodoks