Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Programmatic 101 [PL]

1,443 views

Published on

Podstawy programmatic - definicje, zasada działania, udziały.

Published in: Marketing
 • Be the first to comment

Programmatic 101 [PL]

 1. 1. Programmatic 10 slajdów dla początkujących
 2. 2. Programmatic – czyli co? ”Automatyzacja zakupu reklamy. Tradycyjne podejście polegające na zakupie określonej ilości emisji reklam na podstawie zamówienia zostaje zastąpione technologiami, które dokonują zakupu odsłona po odsłonie, w czasie rzeczywistym. Dzięki takiemu mechanizmowi kupujący (reklamodawca) może z nieporównywalną elastycznością decydować, które odsłony kupić a sprzedający (wydawca) optymalizować wykorzystanie powierzchni. więcej definicji na programmatic.pl
 3. 3. Najważniejsze elementy rynku Najważniejsze elementy ekosystemu programmatic to: wydawcy sprzedający powierzchnię reklamową i reklamodawcy lub agencje, które kupują.
 4. 4. Najważniejsze elementy rynku Najważniejsze elementy ekosystemu programmatic to: wydawcy sprzedający powierzchnię reklamową i reklamodawcy lub agencje, które kupują. Wydawca wykorzystuje narzędzie SSP (Supply Side Platform), które umożliwia sprzedaż w ekosystemie programmatic i łączy powierzchnię wielu wydawców w wirtualną „giełdę” – Ad Exchange. definicje znajdziesz na programmatic.pl
 5. 5. Najważniejsze elementy rynku Najważniejsze elementy ekosystemu programmatic to: wydawcy sprzedający powierzchnię reklamową i reklamodawcy lub agencje, które kupują. Kupujący (reklamodawca lub agencja, występująca w jego imieniu, tzw. trading desk) kupuje wybrane odsłony przy pomocy narzędzia DSP, czyli Demand Side Platform. definicje znajdziesz na programmatic.pl
 6. 6. Czym programmatic różni się od direct? Direct, czyli tradycyjny zakup reklamy internetowej „z cennika” jest realizowany po stałej cenie (CPM – za tysiąc wyświetlonych reklam). W programmatic jednym z najważniejszych sposobów zakupu reklamy jest model RTB (Real Time Bidding), czy aukcja w czasie rzeczywistym. Sprzedaż odbywa się „odsłona po odsłonie” i każda jest wyceniana w wyniku aukcji.
 7. 7. Korzyści - wydawcy może uzyskać wyższy CPM (cenę za sprzedaż reklamy) bo sprzdaje reklamodawcy, który chce zapłacić najwyższą stawkę. ma dostęp do wielu reklamodawców – czyli może sprzedać więcej odsłon. Wydawca 1. 2.
 8. 8. Korzyści - kupujący może decydować gdzie i za ile kupować powierzchnię reklamową, dzięki temu zyskuje elastyczność. ma dostęp do wielu wydawców – czyli ma większy wybór powierzchni reklamowej. Może kierować reklamę do wybranych, pojedynczych osób, zwiększając precyzję. Reklamodawca 1. 2. 3.
 9. 9. Dane – co to jest i jak działa? W programmatic dane są zbierane wokół pojedynczych osób, dzięki czemu można budować profile i kierować reklamę tylko do wybranych. To zwiększa precyzję i zmniejsza koszty dotarcia do grupy docelowej. więcej o danych znajdziesz na www.slideshare.net/marcinbarcinski/iab-howto-programmatic-audience-data-pl
 10. 10. Udział programmatic w wydatkach 81,5% 72,4% 60,0% 49,9% 18,5% 27,6% 40,0% 50,1% 2013 2014 2015 2016 direct programmatic dane dla Europy, za IHS Markit, badanie zrealizowane dla IAB w Polsce 42% w 2018 r. (estymacje: agencja mediowa Zenith)

×