SlideShare a Scribd company logo

გაკვეთილის გეგმა

1 of 17
Download to read offline
გაკვეთილის გეგმა

 ავტორი: მ.ჭანტურია
    14.03.2013 წ.
მიწისძვრა და ვულკანი VII კლ.
 თემა: მიწისძვრა და ვულკანი
მიზანი: მიწისძვრებისა და ვულკანების
        გავრცელების ძირითადი
        კანონზომიერებების დადგენა
უნარები:გეოგრაფიული ინფორმაციის
        ინტერპრეტაციის უნარი
        რუკაზე მუშაობის უნარი
        მსჯელობისა და ანალიზის უნარი.
რესურსები:სახელმძღვანელო,მსოფლიოს
          ფიზიკური და პოლიტიკური
          რუკები,ტექსტი მიწისძვრისა
          ვულკანის მოქმედების შესახებ
          სლაიდები - მიწისძვრა და
          ვულკანი.
•     გაკვეთილის მსვლელობა
•    I ეტაპი - პროვოცირება - 5 წთ.
• 1. როგორია დედამიწის შინაგანი
•     აგებულება?
• 2. რა განსხვავებაა კონტინენტურ და
•    ოკეანურ ქერქს შორის?
• 3. რა არის რელიეფი და რომელი ძალები
•    უცვლიან დედამიწის ზედაპირს სახეს?
• II ეტაპი-ასოციაციური რუკა და ტექსტზე
•          მუშაობა - 25 წთ.
პასუხების მოსმენის შემდეგ მოსწავლეებს
ვუკითხავთ მცირე ზომის ტექსტს (ვულკან
ვეზუვის ამოფრქვევის შესახებ), ვთხოვთ
მოსწავლეებს,გამოიცნონ,რა მოვლენაზეა
საუბარი.
•
,,დილიდან საღამომდე მიწა ისე
ირყეოდა, როგორც ზღვის
ტალღები.ადამიანები სახლებიდან
გამორბოდნენ და მოედანზე
იკრიბებოდნენ. დაღამდა, მიწა კი რყევას
განაგრძობდა. ხალხს ეგონა, რომ მათი სახ-
ლები დაიმგრა და შიშით ელოდნენ გათე-
ნებას. გათენებისას მიწის რყევა შეწყდა.

Recommended

დელფინარიუმი
დელფინარიუმიდელფინარიუმი
დელფინარიუმიNatia Gvilia
 
ტყის ნადირი პრეზენტაცია
ტყის ნადირი პრეზენტაციატყის ნადირი პრეზენტაცია
ტყის ნადირი პრეზენტაციაNatia Gvilia
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევაNatia Gvilia
 
ჩემი ზამთრის არდადეგები
ჩემი ზამთრის არდადეგებიჩემი ზამთრის არდადეგები
ჩემი ზამთრის არდადეგებიNatia Gvilia
 
ხოხობი და მელია
ხოხობი და მელიახოხობი და მელია
ხოხობი და მელიაNatia Gvilia
 
აღდგომა
აღდგომააღდგომა
აღდგომაNatia Gvilia
 
აღდგომა 1 მაისი 2016წ
აღდგომა  1 მაისი 2016წაღდგომა  1 მაისი 2016წ
აღდგომა 1 მაისი 2016წNatia Gvilia
 
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებით
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებითჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებით
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებითNatia Gvilia
 

More Related Content

Viewers also liked

მზიანი დილა
მზიანი დილამზიანი დილა
მზიანი დილაNatia Gvilia
 
თოვლის პაპა
თოვლის პაპათოვლის პაპა
თოვლის პაპაNatia Gvilia
 
პიკნიკი
პიკნიკიპიკნიკი
პიკნიკიNatia Gvilia
 
ახალი წელი
ახალი წელიახალი წელი
ახალი წელიNatia Gvilia
 
სპილო და ჭიანჭველა
სპილო და ჭიანჭველასპილო და ჭიანჭველა
სპილო და ჭიანჭველაNatia Gvilia
 
დათუნია
დათუნიადათუნია
დათუნიაNatia Gvilia
 
ჰიპოპოტამი
ჰიპოპოტამიჰიპოპოტამი
ჰიპოპოტამიNatia Gvilia
 
დავიცვათ ტყე
დავიცვათ ტყედავიცვათ ტყე
დავიცვათ ტყეNatia Gvilia
 
თვეები და სეზონები
თვეები და სეზონებითვეები და სეზონები
თვეები და სეზონებიNatia Gvilia
 
ბათუმი
ბათუმიბათუმი
ბათუმიNatia Gvilia
 
ფიფქები
ფიფქებიფიფქები
ფიფქებიNatia Gvilia
 
ჯანსაღი
ჯანსაღიჯანსაღი
ჯანსაღიNatia Gvilia
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაციაNatia Gvilia
 
შემოდგომის სურათი
შემოდგომის სურათიშემოდგომის სურათი
შემოდგომის სურათიNatia Gvilia
 
თოვლის ბაბუა1
თოვლის ბაბუა1თოვლის ბაბუა1
თოვლის ბაბუა1Natia Gvilia
 
ჯანსაგი კვება
ჯანსაგი კვებაჯანსაგი კვება
ჯანსაგი კვებაNatia Gvilia
 
სოფელში
სოფელშისოფელში
სოფელშიNatia Gvilia
 
ჰიგიენა
ჰიგიენაჰიგიენა
ჰიგიენაNatia Gvilia
 
ვარჯიში
ვარჯიშივარჯიში
ვარჯიშიNatia Gvilia
 

Viewers also liked (20)

მზიანი დილა
მზიანი დილამზიანი დილა
მზიანი დილა
 
თოვლის პაპა
თოვლის პაპათოვლის პაპა
თოვლის პაპა
 
პიკნიკი
პიკნიკიპიკნიკი
პიკნიკი
 
ახალი წელი
ახალი წელიახალი წელი
ახალი წელი
 
სპილო და ჭიანჭველა
სპილო და ჭიანჭველასპილო და ჭიანჭველა
სპილო და ჭიანჭველა
 
თითა
თითათითა
თითა
 
დათუნია
დათუნიადათუნია
დათუნია
 
ჰიპოპოტამი
ჰიპოპოტამიჰიპოპოტამი
ჰიპოპოტამი
 
დავიცვათ ტყე
დავიცვათ ტყედავიცვათ ტყე
დავიცვათ ტყე
 
თვეები და სეზონები
თვეები და სეზონებითვეები და სეზონები
თვეები და სეზონები
 
ბათუმი
ბათუმიბათუმი
ბათუმი
 
ფიფქები
ფიფქებიფიფქები
ფიფქები
 
ჯანსაღი
ჯანსაღიჯანსაღი
ჯანსაღი
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაცია
 
შემოდგომის სურათი
შემოდგომის სურათიშემოდგომის სურათი
შემოდგომის სურათი
 
თოვლის ბაბუა1
თოვლის ბაბუა1თოვლის ბაბუა1
თოვლის ბაბუა1
 
ჯანსაგი კვება
ჯანსაგი კვებაჯანსაგი კვება
ჯანსაგი კვება
 
სოფელში
სოფელშისოფელში
სოფელში
 
ჰიგიენა
ჰიგიენაჰიგიენა
ჰიგიენა
 
ვარჯიში
ვარჯიშივარჯიში
ვარჯიში
 

გაკვეთილის გეგმა

  • 1. გაკვეთილის გეგმა ავტორი: მ.ჭანტურია 14.03.2013 წ.
  • 2. მიწისძვრა და ვულკანი VII კლ. თემა: მიწისძვრა და ვულკანი მიზანი: მიწისძვრებისა და ვულკანების გავრცელების ძირითადი კანონზომიერებების დადგენა უნარები:გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციის უნარი რუკაზე მუშაობის უნარი მსჯელობისა და ანალიზის უნარი.
  • 3. რესურსები:სახელმძღვანელო,მსოფლიოს ფიზიკური და პოლიტიკური რუკები,ტექსტი მიწისძვრისა ვულკანის მოქმედების შესახებ სლაიდები - მიწისძვრა და ვულკანი.
  • 4. გაკვეთილის მსვლელობა • I ეტაპი - პროვოცირება - 5 წთ. • 1. როგორია დედამიწის შინაგანი • აგებულება? • 2. რა განსხვავებაა კონტინენტურ და • ოკეანურ ქერქს შორის? • 3. რა არის რელიეფი და რომელი ძალები • უცვლიან დედამიწის ზედაპირს სახეს?
  • 5. • II ეტაპი-ასოციაციური რუკა და ტექსტზე • მუშაობა - 25 წთ. პასუხების მოსმენის შემდეგ მოსწავლეებს ვუკითხავთ მცირე ზომის ტექსტს (ვულკან ვეზუვის ამოფრქვევის შესახებ), ვთხოვთ მოსწავლეებს,გამოიცნონ,რა მოვლენაზეა საუბარი. •
  • 6. ,,დილიდან საღამომდე მიწა ისე ირყეოდა, როგორც ზღვის ტალღები.ადამიანები სახლებიდან გამორბოდნენ და მოედანზე იკრიბებოდნენ. დაღამდა, მიწა კი რყევას განაგრძობდა. ხალხს ეგონა, რომ მათი სახ- ლები დაიმგრა და შიშით ელოდნენ გათე- ნებას. გათენებისას მიწის რყევა შეწყდა.
  • 7. სამი დღის შემდეგ, ღამის 11 სთ-ზე, მიწა ხელახლა შეინძრა. ეს ისეთი საშინელი ბიძგი იყო, რომ შენობები დაიბზარა, ფანჯრები ჩაიმსხვრა, ავეჯი და ჭურჭელი დაიმტვრა. უცებ ცაწითელი ალით განათდა. მთის შორიახლოს ნაპრალი გაჩნდა და მოწითალო გავარვალებული მასა ამოდიოდა. ისმოდა ყრუ, მაგრამ ძლიერი ხმაური,კვამლი ორთქლი და ალი ღუბლებს ზემოთ ადიოდა და ყველა მიმართულებით იფანტებოდა.მთის ნაპრალიდან ახალ-ახალიგავარვარებული ნაკადები ამოდიოდა და ფართო მდინარის სახით მთის ფერდობებზე სწრაფად მოედინებოდა.
  • 8. უცებ ცაწითელი ალით განათდა. მთის შორიახლოს ნაპრალი გაჩნდა და მოწითალო გავარვალებული მასა ამოდიოდა. ისმოდა ყრუ, მაგრამ ძლიერი ხმაური,კვამლი ორთქლი და ალი ღუბლებს ზემოთ ადიოდა და ყველა მიმართულებით იფანტებოდა.მთის ნაპრალიდან ახალ-ახალი გავარვარებული ნაკადები ამოდიოდა და ფართო მდინარის სახით მთის ფერდობებზე სწრაფად მოედინებოდა.
  • 11. მოსწავლეთა პასუხის მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი ყოფს კლასს ორ ჯგუფად: I ჯგუფი - შეავსონ ასოციაციური რუკა მიწისძვრის შესახებ. II - ჯგუფი - შეავსონ ასოციაციური რუკა ვულკანის შესახებ. დავალების შესრულების შემდეგ ჯგუფები აკეთებენ პრეზენტაციას.
  • 12. III - ეტაპი -გაკვეთილის შეჯამება -15წთ. პრეზენტაციის შემდეგ მოსწავლეები ასრულებენ ინდივიდუალურ სამუშაოს: 1.ნახ.24.2-სა და მსოფლიო პოლიტიკური რუკის მიხედვით დაადგინონ, რომელ კონტინენტებსა და ქვეყნებში ხდება მიწისძვრები? მოძებნონ ცნობილი ვულკანები.
  • 13. 2. შეადარონ ერთმანეთს მიწისძვრებისა და ვულკანების გავრცელების არეალები. მოსწავლეთა ნამუშევრებს შერჩევითობის პრინციპით ვაფასებთ. გაკვეთილის დასასრულს ვაძლევთ საშინაო დავალებას: & 24. კონტურულ რუკაზე აღნიშნონ ცნობილი ვულკანები: კილიმანჯარო(აფრიკა), ორისაბა(ჩრ.ამერიკა), ფუძიამა(აზია), კრაკატაუ(აზია).
  • 15. ორისაბა
  • 16. ფუძიამა
  • 17. კრაკატაუ