Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Designeři a vývojáři jak efektivně spolupracovat?

Osobně mám totiž pocit, že mezi designery a vývojáři občas panuje jistá nedůvěra a nevraživost. A zbytečně tak bojujeme proti sobě, místo toho, abychom spolu spolupracovali na co nejlepších řešeních.

A já bych chtěl právě sdílet konkrétní postřehy z toho, jak funguji v GoodData v daném týmu. A rád bych slyšel, jak fungujete vy - abychom se společně zamysleli nad tím, jak to změnit a opravdu fungovat jako tým.

 • Login to see the comments

Designeři a vývojáři jak efektivně spolupracovat?

 1. 1. Designeři a vývojáři Jak efektivně spolupracovat? Michal Maňák Interakční designer Ahoj, jmenuji se Michal Maňák a pracuji jako Interakční designer (nebo spíš něco jako Senior UX Designer) ve společnosti GoodData. Ve které navrhuji digitální produkty pro nahrávání dat s jedním týmem. A začal jsem spolupracovat s dalším týmem na exploratory analysis. A do kterého bych se měl asi postupně přesunout. Dříve jsem poměrně dlouho webovky kódoval (cca asi 8 let na volné noze), takže ještě něco málo o kódování front-endu vím. A i když už front-end moc nesleduji, pořád si držím znalosti a přehled, třeba pro prototypování. Chtěl bych dneska diskutovat o tom, jak by mohli designeři efektivně spolupracovat s vývojáři, abychom co nejefektivněji tvořili ty nejlepší možné digitální produkty.
 2. 2. Osobně mám totiž pocit, že mezi námi designery a vámi vývojáři, kodéry, atp. občas panuje jistá nedůvěra a nevraživost. A zbytečně tak bojujeme proti sobě, místo toho, abychom spolu spolupracovali na co nejlepších řešeních. A já bych chtěl právě sdílet konkrétní postřehy z toho, jak funguji v GoodData v daném týmu. A rád bych slyšel, jak fungujete vy - abychom se společně zamysleli nad tím, jak to změnit a opravdu fungovat jako tým.
 3. 3. Jak fungujeme v GoodData Už to je více jak 2 a ¼ roku, co jsem do GoodData nastoupil. A v daném týmu jsem spolu naučili poměrně dobře fungovat a problémy řešit celkem efektivně.
 4. 4. Společně pracujeme na produktech pro nahrávání dat. Což zahrnuje v podstatě vše - od backendu až po front-end (UI). V současné době děláme nové věci - nahrávání dat přes webovou aplikaci. Rozšiřujeme stávající funkcionalitu, atp… V podstatě využíváme několik backendových jazyků - pokud vím, tak Javu, Erlang a pro nějaké další nástroje Scalu a Python. UI píšeme v HTML5, CSS3 a využíváme na to React.js a s tím spojené věci. Já se v tom zase tolik nevyznám :). Není to zase tak dlouho, co jsme začali React.js používat. A z dřívějška máme ještě aplikace v Ember.js, které asi budeme postupně redesignovat a přepisovat do React.js. Náš produktový tým ● 6 Vývojářů (2-3 UI, 3-4 backend) ● 2 Product Managers (1 TPM, 1 BMP) ● 1 Designer
 5. 5. Moje role je spolupracovat na definici problému, který chceme řešit. A v podstatě pro něj navrhnout řešení. Dost úzce na tom spolupracujeme s PM, vedením společnosti a dalšími lidmi. Bavíme se i s lidmi, kteří naše produkty používají. A bavíme se také s lidmi, kteří nejsou naši zákazníci, ale jsou například experti v oboru, atp. Moje práce není jen o tom navrhnout tyto produkty jak vypadají z pohledu UI ...
 6. 6. ... tedy jak budou vypadat tlačítka, jak budou rozložené, ale trochu hlouběji - jak by to celé mělo fungovat z pohledu člověka, který bude řešení používat. A aby to dobře zapadlo do našeho stávajícího produktového portfolia. A o tom se snažím právě diskutovat s lidmi z našeho týmu. A nebo s dalšími lidmi, kteří jsou zodpovědní za architekturu, kteří to budou celé programovat a dávat vstupy i od lidí, se kterými se bavíme o strategii a vizi (tedy s Product Managementem).
 7. 7. Jak vypadá váš tým? Na čem děláte a jaké role máte v týmu? Například s kolika a jakými designery spolupracujete?
 8. 8. Jak jsem říkal, před 2 a ¼ rokem jsem do GoodData nastoupil. Tenkrát se vlastně složily produktové týmy. Byl to takový první pokus o více iterativní vývoj. Můj tým tenkrát vypadal asi nějak takto... Když jsem přišel do GoodData
 9. 9. Náš produktový tým ● 7 Vývojářů (3 UI, 4 Backend) ● 1 QA ● 1 Product Manager ● 1 Designer Byl to trochu větší tým, než je dnes. Lidé se také trochu obměnili a vyměnili. Tenkrát jsem využívali v podstatě stejné jazyky, jen UI se psalo v Ember.js a vším tím spojeným. Tenkrát se ještě pohrávalo s myšlenkou Angular.js. A napsalo se v něm pár věcí během Hackathonu. Na úplném začátku jsme ani neměli nijak extra zkušené UIkáře nebo front-endisty. V podstatě jsme měli dva lidi, kteří dělali UI přibližně rok (myslím tím, celkově - jak HTML/CSS, tak i JavaScript).
 10. 10. Když jsem nastupoval, těšil jsem se právě, že budem sedět spolu a budem moct všechno řešit. Nikdy před tím jsem v podstatě v produktovém týmu pořádně nepracoval. A díval jsem se na to právě pozitivně. Protože jsem před tím pracoval v agentuře a byl jsem uzavřen v silu. A když jsem něco navrhl, složitě jsem pak diskutovali různá omezení a možnosti vývoje. Někdy jsme se ani k tomu nedostali ... V GoodData se nám to celkem právě dařilo a u mnoha věcí to bylo fakt super. Mohli jsme vše okamžitě diskutovat a veškeré problémy řešit společně. Stačilo se v podstatě otočit na židli. Kluci jsou super a když jsme šli třeba někam do hospody nebo na oběd, mohli jsme se bavit o čemkoliv úplně v pohodě. Jenže vše tenkrát nebylo vůbec růžové ...
 11. 11. Proč tady máme tudle funkcionalitu - potřebujeme jí? Protože jí lidé používají … a potřebují jí. Fakt? A kolik a kdo? Dost času jsme strávili diskuzemi nad tím, zda něco dělat a když už, tak proč a kdo to potřebuje. Když jsem nastupoval, tak se ještě moc nesdíleli informace o tom, pro koho to děláme, jakou to má skutečnou hodnotu, atp. A na můj vkus až příliš často vypadala spolupráce nějak takto (i když to nebylo zase tak špatné). Mělo to docela negativní dopady na naší práci. A všem nám to bralo dost energie ...
 12. 12. Hodně jsme se přeli o to, co má jak fungovat a proč. A každý jsme na to měli vlastní názor (což je nedílnou součástí designu :)). Beru to tak, že nám prostě kluci nevěřili a my jsme to ani nedokázali pořádně vysvětlit - krom teoretických věcí a praktických ukázek, jak to kdo dělá. Což dost lidí, i přes faktické důkazy, těžko chápe a věří tomu. Mám s tím zkušenosti i z digitální agentury, kdy jsme řešili různé projekty. Vývojáři nám často tvrdili, že něco nejde (i u pro mě triviálních věcí) a já jsem se s nimi dohadoval, že to jde (a klidně jsem jim to i ukázal). To samé v GoodData - klidně jsem něco rychle nakódoval. Já to samozřejmě chápu. S klukama jsme se moc neznali a nevěděli jsme, co od sebe v podstatě čekat.
 13. 13. Jak to máte vy - co si myslíte o designerech, resp. o vývojářích? Co vlastně tito lidé dělají a jak se Vám s nimi spolupracuje?
 14. 14. Jak jsem celou situaci vnímal? Celkově na mě tento způsob spolupráce nepůsobil dobře. Jak jsem již zmínil, bralo nám to dost energie. A místo toho abychom věci efektivně řešili, tak jsme se patlali v poměrně zbytečných diskuzích. Ve mně osobně to vyvolávalo spoustu pocitů … a nejen to, ale mělo to i dopady na naší práci.
 15. 15. Liar, Liar! Pants on Fire! Měl jsem z toho docela pocit, že nám kluci příliš nevěří. Dost to plynulo z toho, že když se nás na cokoliv zeptali, tak jsme jim nebyli schopni dát nějakou faktickou odpověď na jejich otázky. Zbytečně to právě vedlo k tomu, že některé věci (založené spíš na subjektivitě) jsme nebyli schopni efektivně posunout.
 16. 16. V podstatě to bylo tak, že i já jsem trochu začal pochybovat o tom, zda děláme dané věci správně. A v podobném rozpoložení byli i kluci, kteří je měli programovat. Ani se jim nedivím … Byl i problém trochu v tom, že jsme neměli jasnou vizi, jakým směrem jít. A pokud jí někdo měl, tak nám jí pořádně nedával a vlastně ani my jsme jí neznali a neměli tak klukům co říct.
 17. 17. Končilo to tak, že kluci některé věci začali odmítat dělat nebo jim to trvalo o dost déle. V porovnáním s věcmi, u kterých věřili, že dávají smysl. Upřimně? Já se jim vůbec nedivím. Bohužel to pak mělo nějaké další dopady i na jejich osobní hodnocení, atp. Taky jsem se s tím jednou musel popasovat a poměrně jednoduchou věc (na základě požadavku PM) jsem dělal hrozně dlouho.
 18. 18. Jak jsme vedli diskuze o designu, začal jsem jim trochu kecat do toho, jak front-end píšou. A proč dělají nějaké věci a proč to nedělají jinak. Protože upřímně, byl zde prostor na zlepšení a já jsem jim v tom chtěl pomoct. Ale taky mě trochu vyprovokovala právě ta skutečnost, že oni nám kecají do designu :).
 19. 19. Co s tím ale? Podle mě to nebyl vůbec ideální stav. Říkal jsem si, jak z toho ven a že je s tím potřeba něco udělat. I když to nebylo tak často a dost věcí jsme udělali. Děláme dost pro to, abychom byli na jedné lodi? Protože to jsem viděl pro správný vývoj produktu jako zásadní. Viděl jsem v tom příležitost, jak sdílet designové myšlení, informace o lidech a že je potřeba se neustále zlepšovat v komunikaci. A posouvat tak celý tým kupředu.
 20. 20. Jak to máte vy - jak vnímáte vaší spolupráci? Co typicky řešíte za problémy? Co se Vám na tom líbí a nelíbí? Věříte svým kolegům?
 21. 21. Co jsem udělal, abychom fungovali lépe I když jsem to zatím nezmínil, v podstatě už od začátku jsem se snažil kluky pochopit, odhalit jací jsou a jak s nimi vycházet. A jak i ustálit pozici designu v našem týmu a najít co nejlepší cestu, jak spolu spolupracovat. A protože když už chodíme do práce a děláme na stejných věcech, mělo by nás to přece bavit a ne otravovat. Proto jsem se snažil dávat týmu informace o tom, co děláme a proč. Jaký to má vlastně význam a hodnotu. A jak se lidem námi vytvořené řešení používá.
 22. 22. TOP3 Customers Case studies Napadlo mě právě udělat například poměrně detailní case studies ohledně toho, jak naši zákazníci používají aplikace, které jsme vytvářeli. A na kterých jsem jim ukázal hodně detailní výsledky interakcí a případné dopady.
 23. 23. Sdílel jsem také pozitivní i negativní zkušenosti uživatelů ze supportu, interviews, atp. V podstatě ze všech kanálů, kde jsem informace sbíral. A když jsme tvořili persony pro naší část (pro více technické lidi), vyvěsili jsme všechny materiály na zeď a ukazovali a diskutovali jsme výsledek. Abychom je společně všichni stejně pochopili. (i když to není úplně ideální způsob, jakým by se měly persony sdílet a tvořit.)
 24. 24. Snažil jsem se kluky zapojit do designu přímo - i včetně toho, že jsme zapojili interní uživatele. Kluci tak mohli hned vědět přímo od nich, co je potřeba a proč. Bylo to celkem zajímavé - hlavně daná diskuze. Dělali jsme to i z toho důvodu, abychom zjistili s předstihem určitá omezení. Hlavně pro věci, u kterých jsme si nebyli jistí a neměli jsme na ně kolik času.
 25. 25. A snažil jsem se, abychom měli to “společné žití” o více příjemnější. Na tabuli jsem kreslil různé srandičky, vtípky a snažil se i trochu zkrášlit náš kanclík - třeba pomocí nálepek 8biťáků, které jsem nakoupil v IKEA (Oni se třeba ti 8biťáci rozmohli do zbytku společnosti :)) Snažil jsem se tedy sdílet empatii, kterou jsem získal tím, že jsem strávil hodně času s lidmi, pro které jsme produkty dělali.
 26. 26. Jak to děláte vy? Jste zapojení do návrhu a víte, pro koho řešení vytváříte? Je pro Vás něco takového vůbec zajímavé?
 27. 27. Jak fungujeme dnes Když se dnes právě po více jak 2 letech ohlížím zpět a srovnám to z dnešní situací, věřím, že jsme udělali obrovský skok kupředu. Nejen náš tým, ale i další týmy, které v GoodData jsou. Hlavně to vyplývá ze snahy, aby celá firma žila lidmi, kteří naše produkty používají.
 28. 28. Pravidelně sdílíme a diskutujeme design, produktová a strategická rozhodnutí.
 29. 29. Stále se snažíme vývojáře zapojovat do designu. Například zítra máme designové sezení, na kterém budeme společně s Lead Developerem řešít zajímavý problém. Já se taky snažím klukům pomoct s nějakými CSS/HTML detaily a nebo je neotravovat s úpravou textíků, když to můžu udělat v kódu sám. Když nám třeba osekají řešení, kluky to trápí a hledají možnosti, jak jej realizovat. Taky více přemýšlí nad tím, zda nějaké věci dávají smysl a do čeho by chtěli investovat čas. A zda neexistuje lepší řešení. Ne proto, že by nevěřili našemu, ale proto, že chtějí dělat pro dané lidi smysluplné věci.
 30. 30. Sdílíme co nejvíc informací o tom, pro koho dané produkty děláme. Například stále více děláme veřejná testování použitelnosti, sdílíme zjištění z user research, atp. A stále více posilovat pozici UCD v naší společnosti.
 31. 31. Zkoušeli jste něco podobného nebo zapojuje Vás takto někdo? Co byste třeba změnili nebo udělali jinak a lépe? Jak to děláte vy?
 32. 32. Na co si ale dávat pozor!
 33. 33. Design není umění - naše práce jako designerů není obarvovat technologii. Máme znalosti a sílu na to, abychom dělali věci pořádně - tedy aby dobře vypadaly, ale také fungovali. A dělali tak svět lepším a měli jsme konkurenční výhody. A vy jako vývojáři máte tu moc vdechnout danému navrženému řešení život. K čemu by byl váš kód, když by bylo řešení k ničemu? A k čemu by byly hezké obrázky, když by produkt správně nefungoval?
 34. 34. Podle mě stav nikdy nebude ideální - ani to nejde. Např. UI design je hodně subjektivní a jen málo lidé jej dokáže skutečně oponovat. Vždy budou nějaké rozpory. Ale věřím, že je můžeme snížíme na minimům a společně najdeme co nejlepší kopromis. Osobně si myslím, že pokud mají designeři dost času na to připravit určitou vizi, měli by otevřeně přemýšlet nad všemi možnými cestami pro řešení. A řešit technologické limity až v případě, kdy je tlačí čas a není tolik prostoru. A zapojit tedy kluky vývojáře do designu.
 35. 35. Designer vs. Developer Přestaňme bojovat mezi sebou! A hledejme cesty, jak spolu co nejlépe vycházet (Což je právě něco, co mě zajímá a proč jsem s vámi chtěl o tom diskutovat). Když někdo udělá nějakou chybku, nedobírejme si ho - chybovat je lidské. Spíš než překážky hledejme příležitosti a snažme si pomáhat.
 36. 36. Nejsilnější zbraní designerů je empatie. A já právě věřím, že pokud budem mít informace o lidech, pro které produkty děláme a budeme tak Empatii sdílet, můžeme dělat lepší věci a hledat co nejlepší řešení, místo toho, abychom se přeli ...
 37. 37. Designer & Developervs. Crap Společně tak bojujme proti nesmyslům a špatným produktům, které nebude chtít nikdo používat! Vždy musí jedna strana udělat kompromis, abychom něco doručili. Ne všichni máme neomezené možnosti a prostředky. Musíme to ale chápat a snažit se udělat co nejlepší rozhodnutí - ne pro sebe a kvůli svému egu, ale kvůli lidem, kteří budou produkt používat!
 38. 38. Díky za pozornost http://www.manakmichal.cz @manakmichal

×