Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

15 Diapos Català

420 views

Published on

descripció del projecte clàssics a la romana.

montse dalmau i majka llibre

Published in: Education, Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

15 Diapos Català

 1. 1. Un blog per aprendre fent… El nostre blog té 8 mesos i més de 19.000 visites. Un institut s’ha afegit recentment al nostre projecte. Tenim més de 300 entrades i 700 comentaris. Música: ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ. Cançó DYNATA (Possible).
 2. 2. Un blog per aprendre fent… Montse Dalmau y Majka Llibre . Professores de Llatí i Grec. Així ens veuen i ens han dissenyat els nostres alumnes de batxillerat.
 3. 3. Un blog per aprendre fent… Els alumnes de 4t d’eso , fent el pessebre que va decorar la capçalera del nostre blog aquest nadal. En color lila hi ha els links al nostre blog. Si us plau, clica’ls.
 4. 4. <ul><li>INTRODUCCIÓ: </li></ul><ul><li>Benvinguts , abans de res, a la nostra aula virtual, a casa nostra, el nostre bar, el nostre punt de trobada... </li></ul><ul><li>Aquí els nostres alumnes xerren, comenten les seves opinions , mostren els seus assoliments i comparteixen apunts. COL·LABOREN per aconseguir un objectiu comú: TENIR UN ESPAI ÚNIC PER APRENDRE, COMPARTIR I CRÉIXER JUNTS! </li></ul>
 5. 5. <ul><li>JUSTIFICACIÓ : </li></ul><ul><ul><li>FEM UNA ULLADA A LES AULES… </li></ul></ul><ul><ul><li>Vam constatar que a les aules hi havia un ambient de desmotivació , sobretot en les nostres assignatures que tenen fama de pesades, antigues… </li></ul></ul><ul><ul><li>Els alumnes no cooperaven entre sí, al contrari, predominava la competitivitat . </li></ul></ul><ul><ul><li>Cap compartia mai la seva feina amb els altres i encara menys deixava veure els seus errors. </li></ul></ul><ul><ul><li>ELS ALUMNES AMB PROBLEMES ES QUEDAVEN ENRERE. </li></ul></ul>
 6. 6. <ul><li>JUSTIFICACIÓ : </li></ul><ul><ul><li>FEM UNA ULLADA A LA SOCIETAT… </li></ul></ul><ul><ul><li>La societat, en general, crea competitivitat , no hi ha lloc per la demora, tot ha de ser aquí i ara . </li></ul></ul><ul><ul><li>Pels nostres adolescents això suposa una pressió addicional, es tornen més competitius, per tant es troben més sols i han de realitzar més en menys temps. </li></ul></ul><ul><ul><li>S’espera d’ells que sàpiguen utilitzar a la perfecció l’ordinador, només perquè han nascut en l’ era de la informàtica , però usar Messenger no és dominar la informàtica! </li></ul></ul>
 7. 7. <ul><li>JUSTIFICACIÓ : </li></ul><ul><ul><li>COM INCLOURE LES TIC EN EL NOSTRE CURRÍCULUM? </li></ul></ul><ul><li>Ens vam adonar que la majoria dels recursos que tenim per les nostres assignatures a Internet són realment LLIBRES ON-LINE i no contribueixen en l’aprenentatge de a utilització d'Internet i la informàtica en general. </li></ul><ul><li>Una forma d’ incloure REALMENT les tic era amb el blog. A través del blog els alumnes han après una gran quantitat de recursos : </li></ul>
 8. 8. <ul><li>JUSTIFICACIÓ : </li></ul><ul><ul><li>RECURSOS: </li></ul></ul><ul><ul><ul><li>Editar i publicar fotos on-line. Veure exemple aquí. </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Conèixer la política de respecte i privacitat a Internet. </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Aprendre a distingir què poden i què no poden agafar i d’on. </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Crear pdfs i penjar.los. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Penjar àlbums d’imatges. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Gravar la seva veu i penjar-la al blog. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Crear, editar i penjar vídeos. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Moltíssims recursos més Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Aprendre a comentar la feina dels altres, sense caure en els típics emoticones! Ara són capaços de crear un text redactat formalment i de forma correcta. </li></ul></ul></ul>
 9. 9. <ul><li>DESCRIPCIÓ : </li></ul><ul><ul><li>OBJETIUS: </li></ul></ul><ul><ul><ul><li>Millorar la comprensió lectora. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Aprendre a comentar un article. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Aprendre a redactar una notícia. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Usar les TIC de forma pràctica. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Aprendre a buscar informació molt diversa, però dins del mateix àmbit. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Cooperar. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Fer de les nostres assignatures un moment agradable i aconseguir un ambient positiu a l’aula. Ser feliços!. Veure exemple aquí . </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Aprendre fent. El blog sencer és el millor dels exemples. </li></ul></ul></ul>
 10. 10. <ul><li>DESCRIPCIÓ : </li></ul><ul><ul><li>METODOLOGIA. </li></ul></ul><ul><ul><li>Segons GARDNER, la nostra ment està formada per diferents tipus d’intel·ligències, cadascú té més desenvolupada una que una altra. Els nostres alumnes tenen la possibilitat de fomentar la que més els convingui, de forma intuïtiva ja que la forma de treballar és lliure i molt diversa. </li></ul></ul><ul><ul><li>Els diferents tipus d’intel·ligència van molt lligats al treball per competències, així que de la mateixa manera cadascú treball per competències. </li></ul></ul>
 11. 11. <ul><li>DESCRIPCIÓ : </li></ul><ul><ul><li>METODOLOGIA. INTEL·LIGÈNCIES. </li></ul></ul><ul><ul><li>Lógico matemàtica Per traduir un text antic es necessita usar la lògica. Aquí la seva ment funciona com en un problema matemàtic. </li></ul></ul><ul><ul><li>Lingüística Aprenen a explicar allò que tenen en ment d’una forma correcta. </li></ul></ul><ul><ul><li>Musical A través de la música s'aprèn molt. La música relaxa obre la ment, p e r això tenen un IPOD al blog. </li></ul></ul><ul><ul><li>Intrapersonal Amb la mitologia aprenen una mica més sobre ells mateixos. </li></ul></ul><ul><ul><li>Interpersonal Amb la mitologia aprenen una mica més sobre els altres. </li></ul></ul><ul><ul><li>Espacial Aprendre a situar mapes també forma part de la Historia. </li></ul></ul><ul><ul><li>Naturalista Classificar, etiquetar totes las entrades… </li></ul></ul>
 12. 12. <ul><li>DESCRIPCIÓ : </li></ul><ul><ul><li>ACTIVITATS. </li></ul></ul><ul><ul><ul><li>Moltes entrades són de les professores, en aquestes hi ha sempre una guia per tal que els alumnes puguin saber què cal comentar. </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Les entrades dels alumnes són sovint espontànies . Troben informació lligada a les assignatures i la comparteixen amb els seus companys. </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Algunes entrades són exercicis o treballs realitzats de forma individual o en equip. </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>Sovint apareixen entrades d’humor o activitats per passar una bona estona. </li></ul></ul></ul>
 13. 13. <ul><li>EL PROJECTE CREIX : </li></ul><ul><ul><li>IES ISAAC ALBÈNIZ. BADALONA. </li></ul></ul><ul><ul><li>Els alumnes i la professora d’aquest institut han volgut afegir.se al nostre projecte. </li></ul></ul><ul><ul><li>Vam fer una visita al seu centre i en la trobada es va explicar el projecte i les regles del joc. </li></ul></ul><ul><ul><li>Fa alguns mesos que es van incorporar i ha sigut una gran experiència. Els alumnes del dos instituts col·laboren i han fet una bona relació. Comparteixen experiències, materials, informació i sobretot els de batxillerat que tenen selectivitat ben aviat. </li></ul></ul>
 14. 14. <ul><li>CONCLUSIÓ : </li></ul><ul><ul><li>Alguns alumnes amb adaptació curricular, han millorat moltíssim el seu rendiment . </li></ul></ul><ul><ul><li>Aquells alumnes que necessiten reforç, aquí el troben, tots els seus companys lloen la seva feina i valoren l’ esforç. </li></ul></ul><ul><ul><li>Ara a les aules es respira un ambient amigable i els alumnes cooperen entre sí, els agrada compartir apunts i no temen el ser copiat! </li></ul></ul><ul><ul><li>Aquesta experiència ens ha enriquit molt i els alumnes veuen com les seves professores interactuen i treballen en equip d’igual a igual . Hi ha una forma millor d’aprendre? </li></ul></ul><ul><ul><li>Com diuen els nostres alumnes… </li></ul></ul><ul><ul><li>SALUT I CLÀSSIQUES! </li></ul></ul>

×