Si ndikon Facebook ne lidhjen tuaj

658 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
658
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Si ndikon Facebook ne lidhjen tuaj

  1. 1. Si ndikon Facebook-u në lidhjen tuajEkspertët që punojnë nëpër këshillimore lidhjesh shpesh pohojnë se çiftet kanë probleme për shkak tëFacebookut. Arsye e shpeshtë për zënkë është vendimi për vendosjen e statusit të lidhjes në rrjetin efamshëm shoqëror apo jo.Tashmë janë shkruar disa libra për këtë temë, ndërsa një prej tyre është "Facebooku dhe martesa juaj" eautorëve Jason dhe Kelli Krafsky.Sipas këtij libri, ekzistojnë disa rreziqe ndaj lidhjes tuaj të lidhura me Facebookun:Tepër ose pak ndarje të informatave me të tjerëtPara se të vendosni nëse do të njoftoni publikisht disa përmbajtje ose nëse përmes Facebookut do të shprehniemocionet tuaja, duhet që fillimisht të bisedoni se sa e rëndësishme është që edhe miqtë tuaj ti kenë këtoinformata dhe sa seriozisht e merrni këtë rrjet social.Fotografi të taguara me ish-inPadyshim se nuk jeni të vetmin nëse u pengojnë fotografitë e personit që dashuroni me ish-in. Është vështirëtë paramendoni që dikush i ka përjetuar momentet e njëjta, por është me rëndësi që të flisni me parterin rrethkësaj. Megjithatë, rekomandohet se nëse partneri juaj aktual e pranon të kaluarën tuaj, është më mirë që ju takurseni nga përkujtimet e vazhdueshme vizuale. (1)
  2. 2. Ka shtuar në Facebook ish-iKëta autorë këshillojnë që ta refuzoni kërkesën e tillë për tu bërë miq. Ata shtojnë se nëse hapen dyert, atoasnjëherë nuk mbyllen, ndërsa konflikti i pashmangshëm gjendet menjëherë pas atyre dyerve. Po ashtu,dihet se ato dyer mund të jenë edhe ngushëllim për ju nëse keni probleme në lidhjen aktuale.Një mik/e në Facebook tenton të jetë shumë i/e afërtNë Facebook nuk mund ta kuptoni nëse dikush është vërtet i interesuar për ju derisa këtë nuk e thotë vërtet,më saktësisht derisa nuk e shkruan. Megjithatë aplikacionet dhe smile-at e famshëm gjithmonë mund tizbusin disa deklarime. Para se të ndodhë që dikush të bëhet tepër i afërt, duhet të kufizoheni dhe tëmundoheni ti zbuloni shenjat që ju flasin se ju duhet të largoheni nga biseda me të.Diçka shqetësuese në wall-in e partneritSecilën herë që shihni diçka shqetësuese në murin e partnerit, thjeshtë pyeteni se çfarë është, këshillojnëautorët. Ai/ajo e di se nëse është diçka e papërshtatshme, nuk mund tju ikë, dhe prandaj mund tëshqetësohen nëse ju e injoroni. Nuk duhet të sulmoni, por megjithatë rekomandohet komunikimi.Të fshehtat e FacebookutPadyshim që ekziston kutia postare për mesazhe të cilën partneri juaj nuk mund ta shohë. Facebooku i rimundëson që kutia të ruajë edhe bisedat. Gjë që mund të jetë një problem i madh nëse bisedat tuaja gjendennë skajet e flirtit, ndërsa partneri juaj ua zbulon fjalëkalimin.Kuptohet, autorët e këtij libri nuk sugjerojnë se të gjithë 800 milionë përdoruesit e Facebookut janë xhelozëpatologjikë, mirëpo këto janë rreziqe reale dhe situata reale nga të cilat njerëzit duhet të kenë kujdes./Telegrafi/ (2)

×