"N`VERRA T`LLUKËS" - nga Mentor Thaqi

471 views

Published on

"N`VERRA T`LLUKËS" - nga Mentor Thaqi

1 Comment
0 Likes
Statistics
Notes
 • N´VERRA T´LLUKËS

  Ev, ev!
  T´falem sot o Kombi im
  të erdhë nga Zoti ky bekim,
  si prej Qiellit
  me dritë t´Diellit
  e kthjellësi t´Motit
  për pajtim
  vetë fjalë e Zotit!
  Pleqtë n´shikim, fërkojnë sytë
  nga habia luajn kryet,
  ata burra n´Plisa t´Bardhë
  që vijnë n´mes konaku,
  kah shtegu,
  po don Zoti e paskan ardhë
  Shaban Binaku
  dhe Isa Begu,
  n´shami t´bardhë LokeMadhja,
  Nanë e Kombit - Ajshe Gërvalla!
  Ah Lumbardh që rrjedhë nga Gurra,
  atë ujë tëndin si kristali,
  mi flladitë ti sot k´ta Burra,
  që Dardanisë gjakun i falin!
  Kërkon Toka të falet Gjaku,
  kërkon Nderi të ruhet Pragu,
  se do t´vijnë do kohë tjera,
  tashmë luften e kem te dera,
  ju bëj be në Shtatë Copë Lluka,
  këtu është krypa, uji dhe buka,
  k´tu kemë Huten me barot,
  jo për vëlla Zoti s´e thot,
  por për pushtuesin që m´ka shkelë Tokë´!  E, unë ju sot po u japë fjalën
  bashk me Loken Ajshe Gërvallen,
  me Zekerianë, Smajl Haradinin,
  nga k´to Kulla të Dukagjinit
  do t´shtrihet Dora e Pajtimit,
  se n´më thënçin Anton Çetta,
  për k´të Besë që k´tu e gjeta,
  Nderi e Besa janë vet Jeta,
  i ruan Shqipja Rranjët e veta!
  Ah, ti Llukë, Legjendë Shqiptare,
  Log Kuvendi, Odë Kombëtare,
  n´Verrat tu po shkruajm Kapitull
  Historisë i japim Titull,
  k´tu ligjëroi vet Profesori
  Tahir Lluka ai Meteori,
  k´tu ka varrin dhe Ali Sutaj,
  një Penë Nderi për Shtatë Copë Lluka,
  bacë Dervishi me Demushin
  Historisë vargjet ia shprushin,
  Adem Rama Kreshnik Kombëtar
  thot, mirëseardhshi me kambë të mbarë!

  Eh, ju bekojnë Djepat dhe Vorret
  se nga Zoti ju bekim morët,
  do të mbahet mend kjo datë,
  Kombi e Zoti iu shkrou Uratë!

  Mentor Thaqi VS., 23.04,2012
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
471
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
1
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

"N`VERRA T`LLUKËS" - nga Mentor Thaqi

 1. 1. N´VERRA T`LLUKËS E, unë ju sot po u japë fjalën N´VERRA T´LLUKËS bashk me Loken Ajshe Gërvallen, me Zekerianë, Smajl Haradinin, Ev, ev! nga k´to Kulla të Dukagjinit T´falem sot o Kombi im do t´shtrihet Dora e Pajtimit, të erdhë nga Zoti ky bekim, se n´më thënçin Anton Çetta, si prej Qiellit për k´të Besë që k´tu e gjeta, me dritë t´Diellit Nderi e Besa janë vet Jeta, e kthjellësi t´Motit i ruan Shqipja Rranjët e veta! për pajtim vetë fjalë e Zotit! Ah, ti Llukë, Legjendë Shqiptare, Pleqtë n´shikim, fërkojnë sytë Log Kuvendi, Odë Kombëtare, nga habia luajn kryet, n´Verrat tu po shkruajm Kapitull ata burra n´Plisa t´Bardhë Historisë i japim Titull, që vijnë n´mes konaku, k´tu ligjëroi vet Profesori kah shtegu, Tahir Lluka ai Meteori, po don Zoti e paskan ardhë k´tu ka varrin dhe Ali Sutaj, Shaban Binaku një Penë Nderi për Shtatë Copë Lluka, dhe Isa Begu, bacë Dervishi me Demushin n´shami t´bardhë LokeMadhja, Historisë vargjet ia shprushin, Nanë e Kombit - Ajshe Gërvalla! Adem Rama Kreshnik Kombëtar thot, mirëseardhshi me kambë të mbarë! Ah Lumbardh që rrjedhë nga Gurra, atë ujë tëndin si kristali, Eh, ju bekojnë Djepat dhe Vorret mi flladitë ti sot k´ta Burra, se nga Zoti ju bekim morët, që Dardanisë gjakun i falin! do të mbahet mend kjo datë, Kërkon Toka të falet Gjaku, Kombi e Zoti iu shkrou Uratë! kërkon Nderi të ruhet Pragu, se do t´vijnë do kohë tjera, Mentor Thaqi VS., 23.04,2012 tashmë luften e kem te dera, ju bëj be në Shtatë Copë Lluka, këtu është krypa, uji dhe buka, k´tu kemë Huten me barot, jo për vëlla Zoti s´e thot, por për pushtuesin që m´ka shkelë Tokë´!Done by: www.facebook.com/marjan.dodaj 2012 / V

×