Advertisement

Aktualny stan social media

Digital Marketing Consultant w Socjomania / Digital Marketing Trainer / Social Media Trainer / Social Media Specialist at Socjomania
Mar. 21, 2017
Advertisement

More Related Content

Advertisement

Recently uploaded(20)

Advertisement

Aktualny stan social media

 1. Omawiane serwisy Wiele osób szuka informacji na temat aktualnego stanu (na koniec II 2017) serwisów społecznościowych w Polsce. Większość danych jest dostępnych, jednak nie ma takiego miejsca, gdzie mamy zebrane je w jednej prezentacji. Na kolejnych slajdach zebrałem więc aktualne informacje o popularnych w Polsce serwisach społecznościowych i dzięki temu możecie dowiedzieć się ciekawych, mam nadzieję, informacji na temat:
 2. Podstawowe różnice popularnych serwisów facebook twitter youtube linkedin instagram snapchat OTWARTOŚĆ 
 NA FANÓW MIERZALNOŚĆ DZIAŁAŃ REKLAMY (PL) WPŁYW NA SEO
 3. Jak widać, Facebook z 1,86 mld użytkowników jest największym serwisem społecznościowym na Świecie W Rosji najpopularniejszym serwisem społecznościowym jest V Kontakte a w Chinach Qzone
 4. Badanie Gemiusa pokazuje liczbę internautów korzystających z danej strony/serwisu. Różni się ona od prawdziwej liczby użytkowników, którzy posiadają konto na danym serwisie. Przykładowo w Polsce jest 15,5 mln użytkowników Facebooka a w Gemiusie jest ich 22,6. Trzeba być świadomym tych różnic, gdy czyta się tego rodzaju zestawienia.
 5. Facebook
 6. https://www.sotrender.com/pl/trends/facebook/reports/201612/categories
 7. W Polsce mamy ponad 15 mln użytkowników Facebooka, co daje zasięg 64% użytkowników internetu Z 15 mln użytkowników w Polsce 11 mln loguje się każdego dnia!
 8. Spośród 15 mln użytkowników 12 mln z nich korzysta z Facebooka również mobilnie Z 12 mln użytkowników 9,6 mln loguje się każdego dnia!
 9. Co robią użytkownicy Facebooka Dodają zdjęcia Dodają posty na tablicach znajomych Udostępniają artykuły z aktualnościami Udostępniają piosenki Udostępniają informacje osobiste Dodają rekomendacje o produktach, usługach Otrzymują rekomendacje o produktach, usługach
 10. Ograniczone zasięgi Prowadząc działania komercyjne na Facebooku można zauważyć od kilku lat zmniejszony zasięg organiczny wpisów. Aby zasięg był lepszy warto promować posty lub wykorzystywać „podpowiedzi” Facebooka co do komunikacji i preferowanych przez niego formatów.
 11. Skąd brać informacje o zmianach na Facebooku? Zmiany na Facebooku, nowości produktowe czy zmiany w algorytmie ogłaszane są w serwisie Newsroom. Polecam śledzić je aby być na bieżąco.
 12. Mnóstwo formatów graficznych! Facebook to serwis, w którym komunikujemy się nie tylko tekstem i grafiką - mamy coraz więcej dostępnych formatów. Warto skorzystać z formatu karuzelowego, pokazu slajdów czy kanwy.
 13. Format karuzelowy 1 2 3
 14. Pokaz slajdów Jeżeli nie mamy możliwości nagrania video warto wykorzystać opcję pokazu slajdów. W pokazie można dodać do 10 zdjęć i Facebook przemieni zdjęcia na krótki film. Co najważniejsze pokaz slajdów otrzymuje zasięg video!
 15. Czym jest Kanwa? https://canvas.facebook.com/
 16. Kanwa to format mobilny, więc nie działa na desktopie. Aby zobaczyć przykłady, polecam wejść na otwartą grupie „Canvas examples” - tam każdy post to przykład ciekawie zrealizowanej Kanwy. Grupy szukacie na mobile, nie na desktopie. Przykłady kanwy - działa na mobile!
 17. mld wyświetleń video każdego dnia wyświetleń odbywa się za pomocą mobile 8 75% VIDEO first!
 18. Video Facebook bardzo lubi format video. Tylko najważniejszą rzeczą, aby nasze video otrzymało największy zasięg organiczny to to, żeby plik został dodany do Facebooka. Link do YouTube otrzyma mniejszy zasięg.
 19. Video z dźwiękiem Już niedługo oglądane na Facebooku video będzie odtwarzane od razu z dźwiękiem. Trzeba będzie monitorować retencję użytkowników - aktualnie tylko ok 20% osób ogląda video z dźwiękiem.
 20. Transmisja na żywo -sza kampania reklamowa produktu (transmisja na żywo) najbardziej lubiany rodzaj treści publikowany na FB 1 1
 21. Transmisja na żywo to ulubiony obecnie format przez Facebooka. Uruchamiając ją na swoim telefonie czy komputerze wysyłamy sporej części fanów powiadomienie na telefon, że jesteśmy na żywo, dzięki czemu mogą zobaczyć, co aktualnie robimy. Zasięgi organiczne transmisji dochodzą często do 30%-50% fanów!
 22. Kiedy warto wykorzystać?
 23. Pierwszy produkt Facebooka, który otrzymał oficjalną kampanię reklamową w outdorze!
 24. Instagram
 25. Historia Instagrama Aplikacja Instagram powstała w X 2010 roku. Najpierw dostępna tylko na iOS a od 2012 na Androida (w 24h pobrano ją 1 mln razy!) W IV 2012 roku zakupiona przez Facebooka za 1 mld dolarów, aktualnie ma ponad 600 mln użytkowników!
 26. https://business.instagram.com
 27. Polski użytkownik Instagrama w 87% to osoby w wieku 18-34 Korzysta z serwisu 10 razy dziennie Ma średnio 84 obserwujących a sam obserwuje 124 konta Dodaje i ogląda więcej treści niż przeciętny użytkownik serwisu na świecie 5 powodów dlaczego obserwujemy innych na Instagramie: obserwować znanych ludzi; pokazywać to, co robię; dzieli się swoimi pasjami; inspirować się; aby być częścią społeczności Kiedy używają najczęściej serwisu: w domu, gdy się relaksują; w podróży; przed pójściem spać; gdy jadą komunikacją miejską; gdy są w szkole
 28. Algorytm na Instagramie i jak działa Od 2 czerwca 2016 roku na Instagramie działa algorytm, który warunkuje to, co widzimy na Tablicy. Wprowadzono go dlatego, że z badań Instagrama wynikało, że nie widzimy 70% treści, które publikują osoby/firmy, które obserwujemy. Jakie treści zobaczymy? Zależy to od tego, czy klikaliśmy „lubię to” pod wcześniejszymi wpisami, do których słaliśmy prywatne wiadomości, których szukaliśmy i których znamy w prawdziwym życiu.
 29. Albumy ze zdjęciami Instagram wprowadził możliwość dodawania do 10 zdjęć do jednego posta
 30. Instagram Stories W sierpniu 2016 roku Instagram wprowadził Stories, możliwość publikowania zdjęć lub filmów, które znikają po 24h Funkcja ta działa tak samo jak Snapchat Stories Na Instagram Stories można dodawać boomerang, oznaczać znajomych, dodawać naklejki, nagrywać bez użycia rąk lub uruchomić transmisję na żywo! Już niedługo będzie można tworzyć reklamy pojawiające się w Stories.
 31. Konto firmowe - dlaczego warto? Liczba wyświetleń zdjęcia oraz wykonywanych aktywności Liczba obserwujących, płeć, wiek, miasto oraz państwo użytkownika Godziny oraz dni, w których obserwujący są aktywni
 32. Najpopularniejsze zdjęcie 2016 8x - Selena Gomez 2x - CR7
 33. Twitter
 34. Aktualnie jest ok 319 mln użytkowników Twittera na całym świecie Wzrost liczby użytkowników nie jest taki wielki jak na Instagramie (14 mln vs 200 mln osób w ciągu ostatniego roku)
 35. Liczbę użytkowników mierzono z wykorzystaniem Megapanelu - tzn nawet, gdy ktoś nie miał konta a kliknął w link był zliczany jako użytkownik Ocenia się, że aktualna liczba użytkowników posiadających konto jest o ok 2/3 mniejsza niż publikowana powyżej.
 36. Algorytm na Twitterze Pod koniec 2016 roku na Twitterze wprowadzono także algorytm. Co ciekawe, w ustawieniach serwisu można ten algorytm wyłączyć.
 37. Niedawne zmiany na portalu W październiku 2016 Twitter wprowadził interesujące zmiany. Najważniejszą z nich jest to, że gdy dodajemy grafikę, gif, video czy ankietę, nie zabierane będzie 17 znaków tylko nadal będziemy mieć dostępnych 140 znaków.
 38. Momenty na Twitterze Twitter daje możliwość dodania do profilu Moments - wybranych wpisów, które są dla nas ważne, coś dla nas znaczą. Po stworzeniu Momentów pojawiają się one w górnym menu (przy liczbie followersów czy tweetów)
 39. Twitter podpowiada o czym pisać Twitter od kilku miesięcy publikuje posty, w których dodaje kalendarz na następny miesiąc wypełniony ciekawymi wydarzeniami.
 40. Weryfikacja konta Twitter daje możliwość zweryfikowania konta - po przejściu wszystkich kroków oraz umotywowaniu, dlaczego powinniśmy otrzymać konto oficjalne może udać nam się zdobyć niebieską odznakę weryfikacji.
 41. Najpopularniejsze tematy na TT w 2016 Powyżej podanych mamy najpopularniejsze tweety z 2016 roku. Jak widać, związane są one z polityką, rozrywką i wspomnieniami zmarłych osób.
 42. LinkedIn i Slideshare
 43. LinkedIn w Polsce 2,6 mln Aktualnie w Polsce, wg panelu reklamowego serwisu, mamy 2,6 mln użytkowników LinkedIn. Pamiętajmy, że tworząc konto na LinkedIn podjemy wiele danych związanych z pracą (miejsce pracy, pozycja, branża), których nie podajemy na Facebooku. Dlatego też te dane są często cenniejsze dla firm B2B niż te, które można znaleźć na Facebooku.
 44. Aplikacja mobilna LinkedIn Po wprowadzeniu zaktualizowanej aplikacji mobilnej okazało się, że na LinkedIn użytkownicy generują większe zaangażowanie. Mając to na uwadze pod koniec 2016 roku zaczęto wprowadzać zmiany w wyglądzie w wersji desktopowej.
 45. Zmiana wyglądu serwisu We wrześniu 2016 LinkedIn na konferencji zapowiedział nowy wygląd LinkedIn. Dopiero na początku marca skończył się proces uaktywniania wszystkim tego wyglądu. Z doświadczenia - mogą pojawiać się jeszcze problemy z niektórymi funkcjonalnościami. Artykuł, w którym możesz dowiedzieć się więcej na ten temat: https://www.linkedin.com/pulse/idą-ciekawe-zmiany-na-linkedin-łukasz- dębski
 46. LinkedIn Publishing LinkedIn daje możliwość tworzenia dłuższych formatów tekstowych, podobnych do wpisów blogowych. Aktualnie opcja ta nazwana jest LinkedIn Publisher. Jeżeli chcesz opublikować trochę dłuższy, ekspercki tekst, polecam wykorzystać tę opcję. Artykuł pozycjonuje się w Google.
 47. In Mail dla wszystkich zaintersowanych W listopadzie 2016 wprowadzono ważną zmianę w opcjach reklamowych - od tego dnia każdy użytkownik może tworzyć kampanie reklamowe InMail i swoim przekazem dotrzeć do skrzynki odbiorczej wybranego użytkownika! Więcej informacji o formacie InMail pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Kkfqy8GiMGE
 48. YouTube
 49. mld uu miesięcznie! godzin video dodawanych każdej minuty! mld wyświetleń video każdego dnia co daje 1 mld godzin każdego dnia! wyświetleń odbywa się za pomocą mobile 1 300 6 50%
 50. Liczbę użytkowników mierzono z wykorzystaniem Megapanelu - tzn nawet, gdy ktoś nie miał konta a kliknął w link był zliczany jako użytkownik. Odnosząc się do slajdu nr 4, z badaniami Gemius, aktualnie YT ma ponad 19,8 mln użytkowników. Ocenia się, że aktualna liczba użytkowników posiadających konto jest o kilka milionów mniejsza niż publikowana powyżej.
 51. Aktualne zaangażowanie na YouTube. Raporty te, YouTube trends wydaje każdego miesiąca Sotrender. Wszystkie dane otrzymamy w sekcji „Blog”.
 52. Telewizja YouTube Google na początku lutego wprowadziło nową usługę, telewizję YouTube. Za ok 35$ mamy dostęp do 44 kanałów. Usługa na razie nie jest dostępna w Polsce
 53. YouTube usuwa 30 sekundowe reklamy, których nie dało się ominąć. Firma oznajmia, że chce skupić się na formatach reklamowych, które są zarówno dobre dla reklamowców jak i dla odbiorców.
 54. Chcesz współpracować z YouTuberami? Za współpracę z YouTuberami coraz częściej odpowiedzialne są wyspecjalizowane agencje, które mają stały kontakt z twórcami.
 55. Snapchat
 56. Wchodząc na giełdę Snapchat musiał pochwalić się liczbą użytkowników. Aktualnie to ok 158 mln osób. Warto zauważyć spowolnienie w ostatnim kwartale - podyktowane jest ono w dużej mierze wprowadzeniem przez Instagrama funkcji Stories! Snapchat
 57. Prawie połowa użytkowników Snapchata jest z Ameryki Północnej (68 mln). W Europie jest 52 mln użytkowników. Szacunkowo (dane Napoleoncat) możemy określić, że liczba użytkowników z Polski to ok 1-2 mln osób. Liczba użytkowników z podziałem geograficznym
 58. Dane demograficzne Użytkownicy Snapchata to nie tylko osoby w wieku 13-17. Coraz większą grupę stanową osoby 18-34 a także 35+
 59. Najpopularniejsi na Snapchacie hash.fm publikuje ranking, w którym możemy zobaczyć najbardziej popularnych użytkowników prywatnych oraz firmy działające na Snapchacie
 60. Na początku marca Snapchat wszedł na giełdę. Serwis wyceniany jest na ok 25 mld dolarów
 61. Dziękuję! Łukasz Dębski Digital Marketing Consultant pl.linkedin.com/in/lukaszdebski/pl lukasz@socjomania.pl www.facebook.com/lukasz.debski @lukaszdebski
Advertisement