Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Bir İK’cının  6     Şapkası          Gökhan Günay
DİNLEYEN İK                   Sorunları tespit eder, süreçlerini geliştirir.      Sıkıntıları öngör...
GELİŞTİREN İK  Gelişime uygun ortamın yaratır.Gereksiz prosedürleri kaldırır, esnekliği sağlar.           Koçlu...
YÖNLENDİREN İK                      İş geliştirir, öngörür, şirketi ileri götürecek         ...
BÜTÜNLEYEN İKBakış açıları, hedefler ve bunların herdepartmanda bir bütün halindeçalışmasını sağlar. Şirket hedeflerinin, ...
KOLAYLAŞTIRAN İKÇalışanların korkularını tespit eder veortadan kaldırır.                Koçluk yapar ve dan...
UYGULAYAN/YAPAN İK               Çağdaş uygulamalarla hem var olan çalışanları               m...
MCT Liderler Kahvesi ürünüdür.Değerli İK Yöneticilerinin beyin fırtınası mahsulünün kısa bir özetini içermektedir.
Kimsin Sen?                            @gokhangunay  E-mail   : gokhangunay@gmail.com    ...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Bir i̇kcının 6_sapkasi

1,612 views

Published on

Bir İK'nın sahip olması gereken yetkinlikler

Published in: Career
 • Be the first to comment

Bir i̇kcının 6_sapkasi

 1. 1. Bir İK’cının 6 Şapkası Gökhan Günay
 2. 2. DİNLEYEN İK Sorunları tespit eder, süreçlerini geliştirir. Sıkıntıları öngörür. İhtiyacı tespit eder, gelişim haritaları çıkartır, eğitimeÇalışanlarını dinler; saygı, dönüştürür.değer, farkındalık yaratır,güven tesis eder. İnovatif fikirler ortaya çıkarır.Açık iletişim ile etkinlik sağlar. Dönüşümü tetikler.
 3. 3. GELİŞTİREN İK Gelişime uygun ortamın yaratır.Gereksiz prosedürleri kaldırır, esnekliği sağlar. Koçluk, çalıştaylar, ölçümlemeler yapar. Bir paylaşım platformu oluşturur ve çalışanların gelişimlerini konuşur. Yapılanların şirketin bir parçası ve gereği olduğunu yaşatır. Değişim dönüşüm ajanlarını* belirler ve geliştirir. * Yaratıcı, yenilikçi, motivasyonu yüksek, iletişimi iyi, diğerlerini etkileyen, lider ruhlu, girişimci çalışanlar.
 4. 4. YÖNLENDİREN İK İş geliştirir, öngörür, şirketi ileri götürecek alanları tespit eder, yönlendirir. STRATEJİYİ YÖNLENDİRME İK stratejik partner’dır. ÜST YÖNETİMİ YÖNLENDİRME Proaktif yaklaşarak, çözümle giderek yönlendirme yapar. Danışmanlık yapar.HEDEFLERİ/ HEDEFLERE YÖNLENDİRMEHedefleri doğru şekilde yönetir.İnsanları hedeflere yönlendirir.Hedeflere giderken yoldan sapanlarıdoğru yola yönlendirir. DEPARTMAN YÖNETİCİLERİNİ YÖNLENDİRME Çalışanları hedeflerine göre doğru yola yönlendirir.
 5. 5. BÜTÜNLEYEN İKBakış açıları, hedefler ve bunların herdepartmanda bir bütün halindeçalışmasını sağlar. Şirket hedeflerinin, şirketin bütünü için içselleştirmiş olmasını sağlar.İK dışındaki yöneticiler arasında birbütünlük sağlar. İnsana dair her şeyi, bütün uygulamaların bütünseli olarak görür. Farklı departmanların farklı kültürleri ve hedefleri arasında entegrasyon sağlar.
 6. 6. KOLAYLAŞTIRAN İKÇalışanların korkularını tespit eder veortadan kaldırır. Koçluk yapar ve danışmanlık verir. Dönüşümü yaygınlaştırır. Potansiyeli açığa çıkarır (konfor alanı değiştirir)Paylaşım toplantıları ile iletişimkanallarını geliştirir. Çalışanların hayatlarını kolaylaştıracak İK süreçlerini tasarlar ve yönetir.İK süreçleri işliyor mu diye kontrol eder. Çalışanları motive eder.
 7. 7. UYGULAYAN/YAPAN İK Çağdaş uygulamalarla hem var olan çalışanları mutlu eder, hem de yeni gelen kuşağa ortam hazırlar. Sahadadır. Çalışanların fikirlerini sorar, karara dahil eder.Çalışan haklarını gözetir. Sadece uygulama aşamasında işin içine girmez. Stratejiye dahil olur, stratejinin uygulanmasını sağlar.
 8. 8. MCT Liderler Kahvesi ürünüdür.Değerli İK Yöneticilerinin beyin fırtınası mahsulünün kısa bir özetini içermektedir.
 9. 9. Kimsin Sen? @gokhangunay E-mail : gokhangunay@gmail.com /gokhangunay gokhan.gunay@turktelekom.com.tr Gökhan GünayUzmanlık ve İlgiYönetim ve LiderlikYetenek YönetimiStrateji EğitimProje Yönetimi Lisans, İnşaat, İstanbul Teknik UniversitesiSüreç Yönetimi Asistan, Managemet&Leadership Boğaziçi UniversitesiSosyal Medya MBA, İstanbul Bilgi UniversitesiDijital PazarlamaFotoğrafSosyal Bilimler İşEdebiyat HR Partner Manager @ Turk Telekom

×