Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

שיפור אקלים כיתה

3,312 views

Published on

מצגת הצעה לפרויקט

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

שיפור אקלים כיתה

 1. 1. שולחנות קרטון דינאמיים לשיפור אקלים הכיתה
 2. 2. מהו אקלים כיתה ? אקלים הכיתה הוא תוצאה של לחצים הפועלים באופן דו צדדי : לחצים סביבתיים הפועלים על התלמידים ולחצים מן התלמידים הפועלים על הסביבה . לפי הגדרה זאת בית הספר , המורים , הסביבה והתלמידים כולם יחד משפיעים על אקלים הכיתה . (1979 Moos, R. )
 3. 3. על פי הגדרת השירות הפסיכולוגי הייעוצי אחד מחמשת המאפיינים אשר מגדירים את אקלים הכיתה הוא הסביבה הפיזית של הכיתה , כולל הפרטים המצויים בה . ( משרד החינוך , 1989) לכל כיתה אופי משלה , פרי אינטראקציה בין שלושה ממדים : הממד המוסדי , הממד הכיתתי והממד של הפרט . (Getzels & Thelen, 1960)
 4. 4. הגדרת הבעיה : ריהוט בתי הספר משעמם וחד גוני ; סטאטי וקבוע ; שיטתי ופונקציונאלי ; נטול יצירתיות וחסר חוש הומור ; אינו מבטא את החיים בו , את נטיותיהם כקבוצה ואת ההבדל בין הפרטים בה .
 5. 5. " עיצוב מוסדות החינוך והלימוד לוקה בחסר ... הריהוט מיושן ודל , ועיצוב הכיתות נתון לשיקול דעתם וכישרונם האישי של המחנכים והמחנכות ". מתוך קטלוג " ריהוטים 2007"
 6. 6. השולחנות ברב בתי הספר זהים לחלוטין , כבדים מאוד והתלמיד אינו רשאי לבצע בהם שינויים , לטבוע בהם חותם אישי או לקשקש עליהם .
 7. 7. " יש ליצור בבתי הספר מרחבים בהם מתקיים ' בלגן מבוקר ', מעשיר , מלא צבע וצורה , אשר יאפשר לתלמידים גירוי מתמיד (...) סקרנות , פתיחות ומוטיבציה ללמידה ולשיח (...) בית הספר יציג באופן מתמיד ואינטימי ביטויים אותנטיים של החיים בו , שיוכלו לשקף מצבים נפשיים ותהליכי עומק ברמה החינוכית והחברתית (...) עם השנים , יקבל בית הספר אופי ייחודי וצבעוני משלו , ויהפוך ליצירה בפני עצמה , דרכה אפשר לחוש ולהבין את שמתרחש בו (...) המגמה היא עידוד הייחודי והמביע על פני השבלוני והמיוצר בייצור סדרתי . השאיפה היא לגוון ולטבוע חותם אישי סביבתי ". מתוך " טריטוריות בחינוך הקונבנציונאלי אל מול בית החינוך החלופי ", אודי יעקב , מחנך וסופר
 8. 8. <ul><li>הצעה לקידום פתרון הבעיה : </li></ul><ul><li>שולחנות מקרטון ממוחזר , צבועים בצבעים שונים , דינאמיים , ניתנים לשינוי . החלקים שלהם מתפרקים ואפשר להוסיף להם חלקים ולהסיר את הקיימים . </li></ul><ul><li>מהו ייחודו של הקרטון הממוחזר ? </li></ul><ul><ul><li>זול ונח לעיבוד - מאפשר דינאמיות בעיצוב , שינוי צבע , הוספה והסרה של חלקים מהרהיט וכו '. </li></ul></ul><ul><ul><li>אקולוגי . </li></ul></ul><ul><ul><li>קל - ניתן להזיז בחדר ברגע . </li></ul></ul>
 9. 9. כיצד התנהל הדבר ? התלמידים יקבלו דגמים בסיסיים של שולחנות ורהיטי קרטון ממוחזר , המיוצרים באופן תעשייתי המוני , אך כל תלמיד יעצב מחדש את שולחנו ורהיטיו כראות עיניו , יוסיף בעצמו חלקים הכרחיים ויסיר חלקים אחרים , בכל עת הוא יוכל לכסות את השולחן בשכבה נוספת של נייר , למרוח במעט דבק ולהתחיל מחדש . בתחילת הפרויקט יתקיים פאנל דיון בהנחיית המורה , בו יקבעו התלמידים בעצמם תקנון אשר יסדיר את כללי השימוש הניקיון והארגון של הכיתה המרוהטת , בהתאם לצרכים השונים שלהם ולדרישות בית הספר .
 10. 10. מתקן לכלי כתיבה עשוי קרטון , ניתן לעיצוב מחדש . נצמד באמצעות סקוץ '. פס סקווץ ' צדדי שמאפשר חיבור והסרה של אובייקטים קטנים מדף גדול בקצת מ 4 A לשימושו של כל תלמיד , נשלף ויכול לשמש גם כשרפרף , או לעבור משולחן אחד לאחר . חוט עם אטבי כביסה לתליית פתקים הודעות וקשקושים פלטת השולחן דינאמית . קשקושים והשחתות ניתן לכסות בקלות באמצעות שכבת ניירות נוספת .
 11. 11. על הפלטה של השולחן אפשר לקשקש , להדביק דברים , לצייר , לצבוע וכו '. בכל שלב אפשר לכסות אותה בשכבה נוספת של נייר ולהתחיל מחדש . המדף של השולחן נשלף ויכול לשמש גם כמדף מחוץ לשולחן וכשרפרף הדום נמוך וקל , אך קשיח .
 12. 12. דוגמאות נוספות :
 13. 13. ועוד :
 14. 14. דוגמאות לפלטות מעוצבות :
 15. 15. דוגמאות לפלטות מצוירות :
 16. 16. דוגמאות לפלטות מקושקשות או מעוצבות :
 17. 17. דוגמאות למדפים עם צבע וניירות מתנה ישנים :
 18. 18. <ul><li>בעיות שעשויות להתעורר : </li></ul><ul><li>בסביבה עמוסה באובייקטים וצבעים הארגון המרחבי יהיה פחות שיטתי וברור . למורה ולסמכויות בית הספר יהיה קשה יותר להפעיל עקרונות של פיקוח ומשטור . לדוגמא , יהיה קשה בהרבה לגלות תלמיד שמעתיק במבחן . </li></ul><ul><li>במצב בו כל תלמיד רשאי לבטא את ייחודו בעיצוב הכיתה המורה יתקשה לאבחן ולסמן חריגות מיוחדות . </li></ul><ul><li>יהיה קשה יותר לשמור על סדר וניקיון בכיתות . </li></ul><ul><li>העיסוק בשולחנות עשוי להסיח את דעתם של התלמידים ממהלך השיעור . </li></ul>
 19. 19. <ul><li>הצעות לפתרון הבעיות : </li></ul><ul><li>התלמידים צריכים להיות שותפים מלאים ואחראיים לפרויקט , לניקיון ולשימור . </li></ul><ul><li>הפיקוח והמשטור יקטנו ויצטרכו לפנות את מקומם לאמון הדדי . </li></ul><ul><li>המורה יצטרך להיות קשוב לתלמידים , על מנת להבחין בבעיות שמתעוררות למרות חוסר הבהירות היחסי . </li></ul><ul><li>לאחר תקופת הסתגלות השולחנות האטרקטיביים יהפכו לחלק ברור מאליו ממרחב הכיתה ולא יסיחו את דעתם של התלמידים . בנוסף , יהיה על המורה להשקיע מחשבה בפיתוח מהלכי שיעור דינאמיים , יצירתיים ומגרים . </li></ul>

×