SlideShare a Scribd company logo

Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI

L
lira kuca
1 of 13
Download to read offline
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
1)SI ISHTE JETA NE USHTRI?
2)KUSH ISHIN ROMAKET?
3)CILA ISHTE NJE STRATEGJI E TYRE?
4)SI U BE AJO SUDIMTARE?
5)PSE DONIN ATA TE BEHESHIN
SUNDUES TE MESDHEUT?
ROMAKET JANE NJE POPULL QE KA PREJARDHJEN NGA
QYTETI I QUAJTUR ROME.RRETH 2000 VJET ME PARE
ROMAKET U FUQIZUAN AQ SHUME SA NISEN TE
PUSHTONIN SHTET RRETHE PER QARK.ATY NGA VITI
100ps.k ROMAKET ISHIN ZOTER TE NJE PERANDORIE
TE MADHE DHE POPULLI ME I FUQISHEM NE MBARE
BOTEN E LASHTE.
•ATA

DONIN QE TE BEHESHIN SUNDUES TE
MESHDEUT QE:
•TA DININ TE GJITHE EMRIN E KETIJ
QYTETI.
•QE ASNJE QYTET-SHTET TE MOS KISHTE
GUXIM QE TE PERBALLEJ ME KETE VEND
•TE BEHEJ NJE VEND I ZGJERUAR
•TE ISHIN TE PASUR
USHTARET ROMAKE PAGUHESHIN MIRE DHE
KISHIN TRAJTIM TE MIRE.ATA THIRRESHIN
SHPESH PER TE MBROJTUR PERANDORINE
ROMAKE NGA ARMIQTE, KESHTU USHTRIA
ISHTE SHUME E RENDESISHME.USHTARET
TRAJNOHESHIN NE BETEJE DHE SHPESH
DUHEJ TE BENIN MARSHIME TE GJATA.
NJE NGA STRATEGJITE E ROMES ISHTE BRESHKA.ATA E
PERDORNIN KETE STRATEGJI KUR I DUHEJ TE MBROHESHIN
 NGA ARMIKU.ATA NGRININ MBI KOKE MBUROJAT DHE
 KRIJONIN NJE FARE ZHGUALLI MBROJTES.NGA KJO
STRATEGJI ATA MBROHESHIN NGA SHIGJETAT QE HIDHNIN
ARMIQTE POR NGA E KUNDERTA E KISHIN TE VESHTIRE TE
SHIKONIN NGA I SHPININ KEMBET.


BRESHKA

Recommended

Tema:Qyteti antik i Romes
Tema:Qyteti antik i RomesTema:Qyteti antik i Romes
Tema:Qyteti antik i RomesJetmira Sula
 
E Drejta Romake - Andrew Borkowski & Paul Du Plessis
E Drejta Romake - Andrew Borkowski & Paul Du Plessis E Drejta Romake - Andrew Borkowski & Paul Du Plessis
E Drejta Romake - Andrew Borkowski & Paul Du Plessis Refik Mustafa
 
Shperberja e ish-Jugosllavisë
 Shperberja e ish-Jugosllavisë Shperberja e ish-Jugosllavisë
Shperberja e ish-JugosllavisëValon Pecani
 
Levizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanLevizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanArlinda
 
Formimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
Formimi dhe forcimi i shteteve tw BallkanitFormimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
Formimi dhe forcimi i shteteve tw BallkanitEGLI TAFA
 
Historiku i Egjiptit të Lashtë
Historiku i Egjiptit të LashtëHistoriku i Egjiptit të Lashtë
Historiku i Egjiptit të Lashtëaldo bega
 

More Related Content

Similar to Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI

mgadahilanngikalawangyugtongimperyalismoat-141125113056-conversion-gate02.pdf
mgadahilanngikalawangyugtongimperyalismoat-141125113056-conversion-gate02.pdfmgadahilanngikalawangyugtongimperyalismoat-141125113056-conversion-gate02.pdf
mgadahilanngikalawangyugtongimperyalismoat-141125113056-conversion-gate02.pdfMerlindaQuintero
 
elemento ng romansa.pptx
elemento ng romansa.pptxelemento ng romansa.pptx
elemento ng romansa.pptxDynahJaneDumaog
 
American history
American historyAmerican history
American historyhyuuneji
 
Fertile crescent
Fertile crescentFertile crescent
Fertile crescentcrow0317
 
Mga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo at
Mga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo atMga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo at
Mga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo atOlhen Rence Duque
 
09 11-2019 imperyong persiano
09 11-2019 imperyong persiano09 11-2019 imperyong persiano
09 11-2019 imperyong persianoGrace Mamerto
 
E R N E S A K S
E R N E S A K SE R N E S A K S
E R N E S A K Stiiatarto
 

Similar to Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI (12)

kabihasnang greek - Minoan
kabihasnang greek - Minoankabihasnang greek - Minoan
kabihasnang greek - Minoan
 
Paggalugad sa Gitnang Africa
Paggalugad sa Gitnang AfricaPaggalugad sa Gitnang Africa
Paggalugad sa Gitnang Africa
 
Paggalugad sa Gitnang Africa
Paggalugad sa Gitnang AfricaPaggalugad sa Gitnang Africa
Paggalugad sa Gitnang Africa
 
mgadahilanngikalawangyugtongimperyalismoat-141125113056-conversion-gate02.pdf
mgadahilanngikalawangyugtongimperyalismoat-141125113056-conversion-gate02.pdfmgadahilanngikalawangyugtongimperyalismoat-141125113056-conversion-gate02.pdf
mgadahilanngikalawangyugtongimperyalismoat-141125113056-conversion-gate02.pdf
 
Sibilisasyon ng egypt
Sibilisasyon ng egyptSibilisasyon ng egypt
Sibilisasyon ng egypt
 
elemento ng romansa.pptx
elemento ng romansa.pptxelemento ng romansa.pptx
elemento ng romansa.pptx
 
American history
American historyAmerican history
American history
 
Fertile crescent
Fertile crescentFertile crescent
Fertile crescent
 
AP L1.pptx
AP L1.pptxAP L1.pptx
AP L1.pptx
 
Mga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo at
Mga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo atMga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo at
Mga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo at
 
09 11-2019 imperyong persiano
09 11-2019 imperyong persiano09 11-2019 imperyong persiano
09 11-2019 imperyong persiano
 
E R N E S A K S
E R N E S A K SE R N E S A K S
E R N E S A K S
 

More from lira kuca

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotamilira kuca
 
Genti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
 
Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
 
Fjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
 
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930lira kuca
 
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europelira kuca
 
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusilira kuca
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
 
Kei Xhixhabesi
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesilira kuca
 
Arkelino Hila
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila lira kuca
 
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonapartilira kuca
 
Leonardo da vinci Aron Mane
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Manelira kuca
 
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historilira kuca
 
Sami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Manelira kuca
 
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenitlira kuca
 
Kris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janineslira kuca
 
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...lira kuca
 

More from lira kuca (20)

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
 
Genti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
 
Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
 
Fjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
 
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
 
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
 
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
 
Kei Xhixhabesi
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
 
Arkelino Hila
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
 
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
 
Leonardo da vinci Aron Mane
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
 
Kei Ushe
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
 
Http
HttpHttp
Http
 
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
 
Sami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
 
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
 
Kris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janines
 
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
 

Recently uploaded

2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptxMaryPotorti1
 
Plant Genetic Resources, Germplasm, gene pool - Copy.pptx
Plant Genetic Resources, Germplasm, gene pool - Copy.pptxPlant Genetic Resources, Germplasm, gene pool - Copy.pptx
Plant Genetic Resources, Germplasm, gene pool - Copy.pptxAKSHAYMAGAR17
 
Understanding Canada's international higher education landscape (2024)
Understanding Canada's international higher education landscape (2024)Understanding Canada's international higher education landscape (2024)
Understanding Canada's international higher education landscape (2024)CaraSkikne1
 
BÀI TẬP BỔ TRỢ TIẾNG ANH 11 THEO ĐƠN VỊ BÀI HỌC - CẢ NĂM - CÓ FILE NGHE (GLOB...
BÀI TẬP BỔ TRỢ TIẾNG ANH 11 THEO ĐƠN VỊ BÀI HỌC - CẢ NĂM - CÓ FILE NGHE (GLOB...BÀI TẬP BỔ TRỢ TIẾNG ANH 11 THEO ĐƠN VỊ BÀI HỌC - CẢ NĂM - CÓ FILE NGHE (GLOB...
BÀI TẬP BỔ TRỢ TIẾNG ANH 11 THEO ĐƠN VỊ BÀI HỌC - CẢ NĂM - CÓ FILE NGHE (GLOB...Nguyen Thanh Tu Collection
 
Permeation enhancer of Transdermal drug delivery system
Permeation enhancer of Transdermal drug delivery systemPermeation enhancer of Transdermal drug delivery system
Permeation enhancer of Transdermal drug delivery systemchetanpatil2572000
 
GIÁO ÁN TIẾNG ANH GLOBAL SUCCESS LỚP 11 (CẢ NĂM) THEO CÔNG VĂN 5512 (2 CỘT) N...
GIÁO ÁN TIẾNG ANH GLOBAL SUCCESS LỚP 11 (CẢ NĂM) THEO CÔNG VĂN 5512 (2 CỘT) N...GIÁO ÁN TIẾNG ANH GLOBAL SUCCESS LỚP 11 (CẢ NĂM) THEO CÔNG VĂN 5512 (2 CỘT) N...
GIÁO ÁN TIẾNG ANH GLOBAL SUCCESS LỚP 11 (CẢ NĂM) THEO CÔNG VĂN 5512 (2 CỘT) N...Nguyen Thanh Tu Collection
 
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptxMaryPotorti1
 
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdfspring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdfKonstantina Koutsodimou
 
Dr.M.Florence Dayana-Cloud Computing-Unit - 1.pdf
Dr.M.Florence Dayana-Cloud Computing-Unit - 1.pdfDr.M.Florence Dayana-Cloud Computing-Unit - 1.pdf
Dr.M.Florence Dayana-Cloud Computing-Unit - 1.pdfDr.Florence Dayana
 
A LABORATORY MANUAL FOR ORGANIC CHEMISTRY.pdf
A LABORATORY MANUAL FOR ORGANIC CHEMISTRY.pdfA LABORATORY MANUAL FOR ORGANIC CHEMISTRY.pdf
A LABORATORY MANUAL FOR ORGANIC CHEMISTRY.pdfDr.M.Geethavani
 
Odontogenesis and its related anomiles.pptx
Odontogenesis and its related anomiles.pptxOdontogenesis and its related anomiles.pptx
Odontogenesis and its related anomiles.pptxMennat Allah Alkaram
 
Organic Synthesis and Estimation of Functional Groups
Organic Synthesis and Estimation of Functional GroupsOrganic Synthesis and Estimation of Functional Groups
Organic Synthesis and Estimation of Functional GroupsDr.M.Geethavani
 
A TEXTBOOK OF INTELLECTUAL ROPERTY RIGHTS
A TEXTBOOK OF INTELLECTUAL ROPERTY RIGHTSA TEXTBOOK OF INTELLECTUAL ROPERTY RIGHTS
A TEXTBOOK OF INTELLECTUAL ROPERTY RIGHTSDr.M.Geethavani
 
Decision on Curriculum Change Path: Towards Standards-Based Curriculum in Ghana
Decision on Curriculum Change Path: Towards Standards-Based Curriculum in GhanaDecision on Curriculum Change Path: Towards Standards-Based Curriculum in Ghana
Decision on Curriculum Change Path: Towards Standards-Based Curriculum in GhanaPrince Armah, PhD
 
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...AKSHAYMAGAR17
 
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in CanvasFood Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in CanvasAlexandraSwartzwelde
 
Biology 152 - Topic Statement - Boolean Search
Biology 152 - Topic Statement - Boolean SearchBiology 152 - Topic Statement - Boolean Search
Biology 152 - Topic Statement - Boolean SearchRobert Tomaszewski
 

Recently uploaded (20)

2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
 
Plant Genetic Resources, Germplasm, gene pool - Copy.pptx
Plant Genetic Resources, Germplasm, gene pool - Copy.pptxPlant Genetic Resources, Germplasm, gene pool - Copy.pptx
Plant Genetic Resources, Germplasm, gene pool - Copy.pptx
 
Understanding Canada's international higher education landscape (2024)
Understanding Canada's international higher education landscape (2024)Understanding Canada's international higher education landscape (2024)
Understanding Canada's international higher education landscape (2024)
 
BÀI TẬP BỔ TRỢ TIẾNG ANH 11 THEO ĐƠN VỊ BÀI HỌC - CẢ NĂM - CÓ FILE NGHE (GLOB...
BÀI TẬP BỔ TRỢ TIẾNG ANH 11 THEO ĐƠN VỊ BÀI HỌC - CẢ NĂM - CÓ FILE NGHE (GLOB...BÀI TẬP BỔ TRỢ TIẾNG ANH 11 THEO ĐƠN VỊ BÀI HỌC - CẢ NĂM - CÓ FILE NGHE (GLOB...
BÀI TẬP BỔ TRỢ TIẾNG ANH 11 THEO ĐƠN VỊ BÀI HỌC - CẢ NĂM - CÓ FILE NGHE (GLOB...
 
Permeation enhancer of Transdermal drug delivery system
Permeation enhancer of Transdermal drug delivery systemPermeation enhancer of Transdermal drug delivery system
Permeation enhancer of Transdermal drug delivery system
 
Capter 5 Climate of Ethiopia and the Horn GeES 1011.pdf
Capter 5 Climate of Ethiopia and the Horn GeES 1011.pdfCapter 5 Climate of Ethiopia and the Horn GeES 1011.pdf
Capter 5 Climate of Ethiopia and the Horn GeES 1011.pdf
 
GIÁO ÁN TIẾNG ANH GLOBAL SUCCESS LỚP 11 (CẢ NĂM) THEO CÔNG VĂN 5512 (2 CỘT) N...
GIÁO ÁN TIẾNG ANH GLOBAL SUCCESS LỚP 11 (CẢ NĂM) THEO CÔNG VĂN 5512 (2 CỘT) N...GIÁO ÁN TIẾNG ANH GLOBAL SUCCESS LỚP 11 (CẢ NĂM) THEO CÔNG VĂN 5512 (2 CỘT) N...
GIÁO ÁN TIẾNG ANH GLOBAL SUCCESS LỚP 11 (CẢ NĂM) THEO CÔNG VĂN 5512 (2 CỘT) N...
 
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
 
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdfspring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
 
Dr.M.Florence Dayana-Cloud Computing-Unit - 1.pdf
Dr.M.Florence Dayana-Cloud Computing-Unit - 1.pdfDr.M.Florence Dayana-Cloud Computing-Unit - 1.pdf
Dr.M.Florence Dayana-Cloud Computing-Unit - 1.pdf
 
first section physiology laboratory.pptx
first section physiology laboratory.pptxfirst section physiology laboratory.pptx
first section physiology laboratory.pptx
 
A LABORATORY MANUAL FOR ORGANIC CHEMISTRY.pdf
A LABORATORY MANUAL FOR ORGANIC CHEMISTRY.pdfA LABORATORY MANUAL FOR ORGANIC CHEMISTRY.pdf
A LABORATORY MANUAL FOR ORGANIC CHEMISTRY.pdf
 
Odontogenesis and its related anomiles.pptx
Odontogenesis and its related anomiles.pptxOdontogenesis and its related anomiles.pptx
Odontogenesis and its related anomiles.pptx
 
Organic Synthesis and Estimation of Functional Groups
Organic Synthesis and Estimation of Functional GroupsOrganic Synthesis and Estimation of Functional Groups
Organic Synthesis and Estimation of Functional Groups
 
A TEXTBOOK OF INTELLECTUAL ROPERTY RIGHTS
A TEXTBOOK OF INTELLECTUAL ROPERTY RIGHTSA TEXTBOOK OF INTELLECTUAL ROPERTY RIGHTS
A TEXTBOOK OF INTELLECTUAL ROPERTY RIGHTS
 
Decision on Curriculum Change Path: Towards Standards-Based Curriculum in Ghana
Decision on Curriculum Change Path: Towards Standards-Based Curriculum in GhanaDecision on Curriculum Change Path: Towards Standards-Based Curriculum in Ghana
Decision on Curriculum Change Path: Towards Standards-Based Curriculum in Ghana
 
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
 
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in CanvasFood Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
 
ThinkTech 2024 Prelims- U25 BizTech Quiz by Pragya
ThinkTech 2024 Prelims- U25 BizTech Quiz by PragyaThinkTech 2024 Prelims- U25 BizTech Quiz by Pragya
ThinkTech 2024 Prelims- U25 BizTech Quiz by Pragya
 
Biology 152 - Topic Statement - Boolean Search
Biology 152 - Topic Statement - Boolean SearchBiology 152 - Topic Statement - Boolean Search
Biology 152 - Topic Statement - Boolean Search
 

Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI

 • 2. 1)SI ISHTE JETA NE USHTRI? 2)KUSH ISHIN ROMAKET? 3)CILA ISHTE NJE STRATEGJI E TYRE? 4)SI U BE AJO SUDIMTARE? 5)PSE DONIN ATA TE BEHESHIN SUNDUES TE MESDHEUT?
 • 3. ROMAKET JANE NJE POPULL QE KA PREJARDHJEN NGA QYTETI I QUAJTUR ROME.RRETH 2000 VJET ME PARE ROMAKET U FUQIZUAN AQ SHUME SA NISEN TE PUSHTONIN SHTET RRETHE PER QARK.ATY NGA VITI 100ps.k ROMAKET ISHIN ZOTER TE NJE PERANDORIE TE MADHE DHE POPULLI ME I FUQISHEM NE MBARE BOTEN E LASHTE.
 • 4. •ATA DONIN QE TE BEHESHIN SUNDUES TE MESHDEUT QE: •TA DININ TE GJITHE EMRIN E KETIJ QYTETI. •QE ASNJE QYTET-SHTET TE MOS KISHTE GUXIM QE TE PERBALLEJ ME KETE VEND •TE BEHEJ NJE VEND I ZGJERUAR •TE ISHIN TE PASUR
 • 5. USHTARET ROMAKE PAGUHESHIN MIRE DHE KISHIN TRAJTIM TE MIRE.ATA THIRRESHIN SHPESH PER TE MBROJTUR PERANDORINE ROMAKE NGA ARMIQTE, KESHTU USHTRIA ISHTE SHUME E RENDESISHME.USHTARET TRAJNOHESHIN NE BETEJE DHE SHPESH DUHEJ TE BENIN MARSHIME TE GJATA.
 • 6. NJE NGA STRATEGJITE E ROMES ISHTE BRESHKA.ATA E PERDORNIN KETE STRATEGJI KUR I DUHEJ TE MBROHESHIN  NGA ARMIKU.ATA NGRININ MBI KOKE MBUROJAT DHE  KRIJONIN NJE FARE ZHGUALLI MBROJTES.NGA KJO STRATEGJI ATA MBROHESHIN NGA SHIGJETAT QE HIDHNIN ARMIQTE POR NGA E KUNDERTA E KISHIN TE VESHTIRE TE SHIKONIN NGA I SHPININ KEMBET.  BRESHKA
 • 7. USHTRIA ROMAKE USHTRIA ROMAKE QE E PERBERE NGA PERSONA NGA 17-DERI 60 VJEC.USHTARET NE USHTRI ISHIN TE TRAJNUAR MIRE DHE GJITHASHTU ISHIN TE MBROJTUR NE NJE MENYRE PERFEKTE.JETA NE USHTRI ZGJASTE NGA MOSHA 20-25 VJEC. C”NDODHTE NE LUFTE? SHPESH HERE NDODHTE QE USHTARET QE USHTARET I DERGONIN ATYRE TE SHPISE LETRA,QE U KERKONTE QE TE DERGONIN USHQIME PER RUAJTJEN E FORCAVE. USHTARET PLAGOSESHIN. ME CFARE I MBESTILLNIN PLAGET ATA? E THJESHTE!ME PEZHISHKE MERIMANGE TE NJOMUR ME UTHULL.KJO METODE SHERIMI U VINTE NE NDIHME TE PLAGOSURVE.
 • 8. PUSHTIMI I TERRITOREVE SAMNITE E AFROI ROMEN ME GREQINE QE GJENDESHIN NE JUG TE ITALISE.TARANTI E NDJEU RREZIKUN DHE KERKOI NDIHME NGA MBRETI I EPIRIT,PIRRO. PIRRO ZBARKOI NE ITALI ME NJE TUFE ELEFANTESH DHE BERI 3 BETEJA.NE BETEJEN 3 FUNDIT PIRRO U MUND DHE U KTHYE NE EPIR DHE TARANDI PRANOI NENSHKRIMIN NDAJ ROMES E CILA U BE SUNDIMTARE E ITALISE.
 • 9. PIRRO I EPIRIT (STATUJA) FLAMURI I EPIRIT NE KOHET E LASHTA PIRRO NE EPIR NE KOHE PAQEJE …………………….
 • 10. DISA NGA ZAKONET E TYRE ISHTE QE TE SHIKONIN NJEREZIT TE VDISNIN. ROMAKET DENONIN KRISHTERET,KRIMINELET DHE SKLLEVERIT ME VDEKJE NE AMFITEATRIN E KOLOSEUT KU I DETYRONIN TE NDESHESHIN ME LUANE, TIGRA OSE SHPESH HERE KUNDER SHOKEVE TE TYRE KU ATA DILNIN TE VDEKUR OSE TE PLAGOSUR.PER NJEREZIT E ATYRE KOHEVE ISHTE KENAQESI TE BENIN SEHIR VUAJTJET E TE TJEREVE,NDERSA SOT NA DUKET DICKA MIZORE DHE E PASHPIRT. GLADIATOR TIGER GLADIATOR
 • 11. GLADIATORET NDERTESA E KOLOSEUT NDERTESA E KOLOSEUT ISHTE NDERTESA KU BEHESHIN DYLUFTIMET E GLADIATOREVE KOLOSEU ISHTE AQ I MADH SA MBANTE BRENDA MBI 50000 PERSONA.NJEREZVE U PELQENTE TE SHIKONIN NJEREZIT TE VDISNIN DHE SHKONIN ATY DITE PER DITE GLADIATORET NE ROME VUANIN SHUME.ATA JEPNIN SPEKTAKEL PER PUBLIKUN.GLADIATORET MUND TE ISHIN:KRIMINELE, TE HUAJ OSE SHKLLEVER.ATA DILNIN NE DYLUFTIM KUNDER KAFSHEVE TE EGRA DHE SHPESH HERE KUNDER SHOKEVE TE TYRE KUR ATA DILNIN: TE VDEKUR OSE TE PLAGOSUR.
 • 12. SA VJET ISHTE SHERBIMI USHTARAK? MJETET E CDO USHTARI