Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Ģenētiski modificēta pārtika: Pasaules lielākā mācību stunda

857 views

Published on

Lai veidotu priekšstatu par ĢMP rašanos, nozīmi, riskiem un pielietojumu nākotnes uzturā, nostiprinot kritiskās domāšanas prasmes, Pasaules lielākā mācību stunda Kuldīgas Centra vidusskolas 7.klasē veltīta pārtikas tēmai. Plašāk lasiet www.skolas.unesco.lv

Published in: Education
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Ģenētiski modificēta pārtika: Pasaules lielākā mācību stunda

 1. 1. Ģenētiski modificēta pārtika
 2. 2. Ģenētiski modificēti organismi (ĢMO) ir dzīvie organismi, kas ir pārveidoti ar citu organismu gēnu palīdzību.
 3. 3. Līdz šim izplatītākie ĢM augi galvenokārt bija soja un kukurūza, taču šobrīd jau pasaulē pārtikā plaši izmanto arī ĢM rīsus un rapsi. Ģenētiski modificētā pārtika ir pārtika, kura satur ĢMO vai to sastāvdaļas, piemēram, ģenētiski modificēta sojas eļļa, sojas milti, šokolāde ar ĢM soju, u.c.
 4. 4. Neviens vēl droši nezina, kā ģenētiski modificēta pārtika, kas mūsu ēdienkartē parādījusies pavisam nesen, ietekmēs cilvēku veselību. Īpaši tas attiecas uz slimībām, kas var parādīties pēc daudziem gadiem vai tikai nākamajām paaudzēm.
 5. 5. Kādi ir ĢMP riski?
 6. 6. Daži potenciālie veselības riski, ko var izraisīt ģenētiski modificētu augu lietošana pārtikā:
 7. 7. jaunu alerģiju izraisošu vai toksisku vielu parādīšanās vai nevēlamo vielu koncentrācijas palielināšanās;  vitamīnu un citu vērtīgo uzturvielu samazināšanās;  pret antibiotikām rezistentu mikroorganismu izplatīšanās;
 8. 8. cilvēku un dzīvnieku imūnsistēmas darbības traucējumi;  lielāks pesticīdu atlieku daudzums pārtikā un vidē;  auglības mazināšanās.
 9. 9. Kā atpazīt ĢMP
 10. 10. Ģenētiski modificētai pārtikai marķējumā ir jābūt norādei: „ražots no ģenētiski modificēta.....” vai „satur ģenētiski modificētu .....” (ja produkts satur vismaz 0,9% ĢMO, tad marķējumā obligāti tas ir jānorāda). Diemžēl pagaidām dzīvnieku produkti, kā piens, olas un gaļa, ja lopi vai putni baroti ar ĢM lopbarību, nav jāmarķē. Latvijā ar ģenētiski modificētu soju konvencionālajās putnu audzētavās un olu ražotnēs tiek barotas vistas.
 11. 11. Ģenētiski modificētā pārtika Latvijas veikalos:  Augu eļļas (lielākā daļa ražotas no ģenētiski modificētām sojas pupiņām) („Augu”, „Brolio”, „Coroli”, „Daba”, „Dolores”, „Fiesta”, „Lauku”, „Mājas”, „Oilio”, „Omili”, „Optim līnija”, „Perla”, „Pernes”, „Rolnik”, „Saimes”, „Sievu”, „Tautas”, „Valdo”, „Virtuosso”)  Margarīns no sojas vai rapšu eļļas („Optima līnija”)  Konditorejas un gaļas izstrādājumi no sojas  Konservēta kukurūza  Produkti, kuru sastāvā ir augu eļļa (jo tā lielākoties ir ražota no ģenētiski modificētām sojas pupiņām)
 12. 12. Latvijā atļauts tirgot arī šādus produktus no ģenētiski modificētām izejvielām: Saldējumu un šokolādi Kukurūzas miltus un putraimus Alu no kukurūzas Pārtikas piedevas no kukurūzas Cukuru Kokvilnas eļļu
 13. 13. Nav atļauts tirgot šādus ģenētiski modificētus produktus:  Tomātus  Rīsus  Kartupeļus  Dzīvniekus, tostarp zivis Avots: Zemkopības ministrija, Pārtikas un veterinārais dienests
 14. 14. http://neogeo.lv/?p=5838
 15. 15. Buklets «Vai tavs ēdiens ar tevi koķetē?»  Zemes draugi laiduši klajā jaunu informācijas materiālu patērētājiem par ĢMO un pārtiku, kas satur ĢMO. Šajā bukletā var atrast atbildes uz jautājumiem, kurus cilvēki visbiežāk uzdod, uzzinot par ĢMO: Kas ir ĢMO? Ko nozīmē „ģenētiskā modifikācija“? Kāds tam sakars ar ēdienu? Kā atpazīt ĢMO pārtiku?  Šis buklets ir lielisks palīgs ikvienam, kurš nevēlas savā ēdienkartē iekļaut ĢMO saturošus produktus - tajā iekļauts neliels špikeris no ĢMO brīvas pārtikas iegādē!
 16. 16. planētai, cilvēkiem, nākotnei
 17. 17. Latvijas Zemes Draugi ir daļa no pasaules lielākās vides sabiedriskās organizācijas, kas apvieno 77 valstu pārstāvjus vairāk kā 5000 vietējās organizācijās. Ar vairāk kā 2 miljoniem biedru un atbalstītāju palīdzību visā pasaulē mēs strādājam ar aktuālākajiem vides un sociālajiem jautājumiem.
 18. 18. www.zemesdraugi.lv http://www.zemesdraugi.lv/lv/ko-mes-daram/gmo Stundas prezentāciju sagatavoja sociālo zinību skolotāja Silvija Herca 2015.gada 28. septembris

×