Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

1

Share

Download to read offline

Жіноча доля в жіночій прозі України

Download to read offline

Огляд доробку навіть декількох сучасних письменниць показує різноманітність сюжетів, жанрів, глибину розкриття життєвих колізій у їхніх творах.

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Жіноча доля в жіночій прозі України

 1. 1. Управління культури Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Централізована бібліотечна система Публічна бібліотека ім. Г. Квітки-Основ’яненка Біобібліографічний нарис Київ, 2017
 2. 2. 2 Жіноча доля в жіночій прозі України : біобібліографічний нарис / уклад. Т. П. Коблікова ; бібліотека ім. Г. Квітки-Основ’яненка ЦБС Дарницького району. ‒ Київ, 2017. ‒ 7 с. Жінка в літературі – унікальне явище, окремий, особливий світ, кожна з них – не лише центр Всесвіту, але й увесь Всесвіт. Жінка – Мати, Хранителька Вогнища. І призначено це їй долею за правом народження, і пише вона саме про це. Вражаючи і пронизливі оповідання про сім’ю, про дитинство, любов, про своє жіноче призначення. Твори, написані жінками, вирізняють не тільки увага до жінки і жіночих проблем, це інший стиль мислення і письма, інша манера мовлення, інший тон. Ми є свідками появи останнім часом багатьох імен жінок – письменниць, та до вашої уваги представлена творчість наступних імен: Теодозії Зарівної, Марії Матіос, Тетяни Пишнюк, Ірен Роздобудько, Світлани Талан. Нарис складено відповідно фонду бібліотеки ім. Квітки – Основ’яненка. Адресований всім небайдужим до жіночої прози сучасної української літератури. Укладач: Коблікова Т.П.
 3. 3. 3 Літературні твори жінок відомі з давніх – давен. Одним із таких прикладів є творчість давньо – грецької поетеси Сапфо. У кінці XVIII – на початку XIX ст. талановиті письменниці з’являються в англійській літературі – Джейн Остін, Емілі та Шарлотта Бронте, Джордж Еліот. Їх романи залишаються популярними й у наш час. Якщо заглянути в історію української літератури, твори жінок виходять у світ лише у XIX ст. Це ‒ Леся Українка, Ольга Кобилянська, Марко Вовчок. Відтоді жіноча літературна творчість стає більш звичним явищем. Зазвучали імена таких жінок ‒ письменниць, як Софія Майданська, Соломія Павличко, Галина Пагутяк, Марія Матіос, Оксана Забужко, Людмила Таран, Галина Тарасюк та інші. Активний прихід жінок – авторів у літературу останніми роками став помітним явищем культурного життя. Цікаво, що самі письменниці внутрішньою передумовою цього визнають наступне: «Пишу про те, що сама хочу читати». Ми є свідками появи останнім часом багатьох імен жінок – авторів, їх активної участі в літературних конкурсах. Зокрема, Всеукраїнський конкурс романів, кіносценаріїв та п’єс «Коронація слова» відкрив для читачів імена таких нині відомих письменниць, як Ірен Роздобудько, Марина Гримич, Анна Хома, Наталя Очкур та інші. Огляд доробку навіть декількох сучасних письменниць показує різноманітність сюжетів, жанрів, глибину розкриття життєвих колізій у їхніх творах. Сьогодні з’являються імена молодих обдарованих мисткинь. Це сприяє тому, що все більше читачів звертаються до української літератури, слідкують за появою нових творів.
 4. 4. 4 Теодозія Зарівна народилася 22 червня 1951 року в с. Ридодуби Чортківського району Тернопільської області. Закінчила Львівський університет і Київський інститут театрального мистецтва. Працювала у Київському академічному театрі ім. І. Франка та Національній телекомпанії України. Авторка поетичних книжок: «Дія на крузі», «Сторож покинутого раю», «З вітчизною у гербі», «Провінційні розмисли», «З попелу і металу»; романів: «Каміння, що росте крізь нас…», «Солом’яний вирій», «Полювання на птахів небесних», «Вербовая дощечка»; п’єс: «Сповідь для всіх», «Театр», «Prima Donna Mea», «Північний вітер для Дон Жуана», а також низки літературознавчих статей, есеїв, сценаріїв документальних фільмів. Лауреат літературних премій ім. В. Симоненка, ім. В. Свідзинського, ім. Б. Нечерди, журналів «Березіль», «Кур’єр Кривбасу». 1. Зарівна, Т. Полювання на птахів небесних: роман / Теодозія Зарівна. – Київ : Преса України, 2013. – 348 с. Незалежно від того, відбувається дія роману в маленькому містечку чи в мегаполісі, на сценах столичних театрів чи найбільших воєнних баталій, у старовинному замку чи на танковому полігоні, - у життєписах та вчинках героїв, звичайних і незвичайних, неухильно і скрізь проступає історія трагічних митарств людської душі, які «підпільно» існують під оманливою оболонкою любовного роману, у котрому відмінне знання психології героїв демонструється в купі з легкістю і впізнаваністю стилю авторки, із вмінням майстерно сконструювати сюжет і пронизливо описати любов, її осяяння і згасання, її відновлення і втрати… 2. Зарівна, Т. Хроніка від жінки : романи / Теодозія Зарівна. – Київ : Український письменник, 2003. – 251 с. Роман «Каміння, що росте крізь нас»: в одному із музеїв пропадає безцінний раритет – картина із XIII ст., портрет великого князя. Жінка – мистецтвознавець вирішує її знайти…Історія пошуку переплітається з історією – часом перебування при владі самого великого князя, історією його єдиної любові, яка коштувала йому корони…В іншому - романі «Солом’яний вирій», авторка робить спробу розповісти, що діється по той бік екрана, як робиться сучасне телебачення з усіма красивостями, драмами і підводними течіями.
 5. 5. 5 Марія Матіос – українська письменниця ( поетеса, прозаїк) Марія Матіос народилася 19 грудня 1959 року в с. Розтоки на Буковині. Закінчила філологічний факультет Чернівецького університету, тепер Чернівецький університет ім. Ю. Федьковича. Перші вірші надрукувала у 15 років. Пише поезію і прозу. Їй належать збірки поезій: «З трави і листя» (1983), «Вогонь живиці» (1986), «Сад нетерпіння» (1994), «Жіночий аркан» (2002), авторка книги повістей «Життя коротке» (2001), книги новел «Нація» (2001), історико – психологічного роману «Солодка Даруся» (2004), первісна назва якого «Трояка ружа», книги кулінарних рецептів і народознавчих студій «Фуршет від Марії Матіос» (2002), «Бульварного роману» (2003), політичного роману – памфлету «Містер і місіс Ю в країні укрів» (2006), психологічної розвідки «Щоденник страченої» (2005), родинної саги у новелах «Майже ніколи не навпаки» (2007).У 2004 році – переможець конкурсу « Книжка року» ( «Солодка Даруся»), у 2005 році отримала Національну премію ім. Т. Шевченка за роман «Солодка Даруся». У 2007 році – Гран-прі та перше місце конкурсу «Коронація слова – 2007» за роман «Майже ніколи не навпаки». Критика називає М. Матіос найплодовитішою і найпрацездатнішою українською письменницею, творчість якої є найстрокатішою у жанровому відношенні: повість, бульварний роман, книга кулінарних рецептів, роман – памфлет, сага у новелах. 3. Матіос, М. Кулінарні фіглі / М. Матіос. – Львів : ЛА Піраміда, 2011. – 208 с. 4. Матіос, М. Солодка Даруся : роман / М. Матіос. – Львів : ЛА Піраміда, 2005. – 176 с.
 6. 6. 6 Пишнюк Тетяна народилася в селі Івановичі на Житомирщині. Закінчила Київський інститут культури та мистецтв за фахом режисури. Працювала в закладах культури, освіти, державних установах. Член Спілки письменників України з 2001 року. Автор збірок поезій – «Поволі вмирає ніч», «Музика самотньої печалі», «Сунична оскомина»» та романів «Дорога з вибоїнами», «Озирнутися вперед», «Кацапочка», «Гра в королеву», «Божа вивірка». 5. Пишнюк, Т. Божа вивірка : роман–молитва / Т. Пишнюк. – Чернівці : Букрек, 2006. – 232 с. Цей роман – своєрідний екскурс в XI ст. і заразом молитва за майбутнє сьогоднішньої України, дуже важливий для авторки. Їй віриться, що саме цей роман – молитва стане оберегом для її України. Головна героїня роману Едігна – внучка Ярослава Мудрого, донька Анни Ярославівни. 6. Пишнюк, Т. Гра в королеву : роман / Т. Пишнюк. – Тернопіль :Джура, 2012. – 228 с. Класичний жіночий роман захоплює увагу читача з перших сторінок. Події наростають швидко і динамічно. Головна героїня Марія – жінка з непростою долею та вольовим характером – не піддається жорстоким обставинам і рішуче стає на прю зі всіма недругами. Що з того вийшло, дізнаємося на сторінках книги. 7. Пишнюк, Т. Кацапочка : роман / Т. Пишнюк. – Тернопіль : Джура,2009. – 360 с. Роман наповнений драматичними колізіями, головна героїня якого росіянка Надійка, прозвана «кацапочкою», тяжко йде до самої себе і зрештою знаходить там цілий, дещо незбагнений світ. У цьому романі героїня усвідомлює себе особистістю. Вона доводить право на справжню любов…
 7. 7. 7 Роздобудько Ірен – одна з найпопулярніших сучасних українських письменниць, журналістка, сценарист, автор понад двадцяти книг для дорослих і дітей. Лауреат і переможниця літературних конкурсів «Коронація слова», «Книга року», премії ім. Нестора Літописця, володарка престижної відзнаки «Золотий письменник України», Роздобудько дійсно творить історію сучасної української літератури. Відкриваючи кожну нову книгу Ірен Роздобудько, ніколи не знаєш, чого сподіватися. І щороку залишається відчуття: оця – найкраща. « Я люблю своїх читачів, - заявляє письменниця. Коли я пишу, я знаю, хто буде читати цей текст і стараюся для читача – кожного окремо…» 8. Роздобудько, І. Все, що я хотіла сьогодні: лікарняна повість / І. Роздобудько ; передм. Л. Ворониної. – Харків : Книж. клуб «Клуб сімейного Дозвілля», 2014. – 240 с. : іл. Роман про жінку, яка дізнається, що житиме не більше місяця, і хоче змін. «Цю книжку я написала спеціально для молодих дівчат, щоб вони не робили дурних помилок і завжди залишалися собою», ‒ зауважила І. Роздобудько. 9. Роздобудько, І. Ґудзик : роман / І. Роздобудько. – Київ : Нора-Друк, 2015. – 224 с. Фатальна зустріч у мальовничому куточку Карпат змінила життя головного героя Дениса… У цьому романі немає смертей і катаклізмів, але трагічне непорозуміння між головними героями спричиняє драматичні події. Кожен герой книги по-своєму прагне щастя та не вміє цінувати подарунки долі. А тим часом янгол грає маленьким загубленим гудзиком… 10. Роздобудько, І. Я знаю, що ти знаєш, що я знаю : роман / І. Роздобудько. – Київ : Нора-Друк, 2011. – 240 с. …Їх багато по усіх світах – тих, хто шукає кращої долі в чужій країні. У невеличкому містечку за своїми постояльцями – емігрантами з України – спостерігає хазяйка котеджу фрау Шульце. З них їй треба обрати лише одного – того, хто «розшифрує» для неї таємничого листа з минулого.
 8. 8. 8 Талан Світлана – українська письменниця, неодноразова лауреатка всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» та володар відзнаки фонду О. Пінчук АНТІ – СНІД «За найкращий роман на гостросоціальну тематику». 2012 року, за версією журналу «Фокус», авторка була визнана однією з найуспішніших українських письменниць. Герої її романів – сильні особистості, які навіть у найскладніших життєвих ситуаціях не втрачають людське обличчя. 11. Талан, С. Коли ти поруч / С. Талан. – Харків : Книж. клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2012. – 320 с. Льоша хотів бути з Дашею в радості та в горі, у багатстві та в бідності, але не у хворобі…Коли близька подруга видала її таємницю, коли власні батьки відсахнулися від неї, як від прокаженої, - хто його засудить? Хвороба, якою вона заразилася, рятуючи інших, невиліковна…Даша не знає як, але вона повинна жити далі! «Мені дуже хотілося б, щоб ви подивились іншими очима на хворих на СНІД і стали уважнішими і добрішими до тих, хто сьогодні поруч з вами» (С. Талан) 12. Талан, С. Оголений нерв : роман / С. Талан ; передм. О. Хвостової. – Харків : Книж. клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 544 с. Мирне і спокійне життя, міцна родина, вірні друзі…Усе, що здавалося непохитним, перевернулося догори дном. Війна роздирає навпіл усі звязки, і рідні люди й вірні друзі опинилися по різні сторони барикад…Бо війна проходить і по родинах, і по душах… 13. Талан, С. Розколоте небо : роман / С. Талан ; передм. О. Хвостової. – Харків : Книж. клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. – 352 с. Україна, 1930-ті роки. Варя виросла в заможній родині, у якій вміли та любили працювати, тому й господарство мали міцне. Але прийшли інші, лихі часи. ГОЛОДОМОР…Хіба ж хто знав, яка страшна біда чекає на ці щедрі землі? Втративши чоловіка, родичів, Варя залишилась сама з маленькими дітьми. Хто зможе їх урятувати? Їй стало сил пережити голодомор…та чи вистачить снаги стати щасливою?
 • ssusera95a6f

  Aug. 3, 2018

Огляд доробку навіть декількох сучасних письменниць показує різноманітність сюжетів, жанрів, глибину розкриття життєвих колізій у їхніх творах.

Views

Total views

743

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

0

Actions

Downloads

0

Shares

0

Comments

0

Likes

1

×