Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Yeni Nesil Yazılım Kültürü: Daha İyi Profesyoneller, Daha Kaliteli Yazılım, Daha Çevik Ekip

333 views

Published on

2018 Nisan ayında gerçekleşen Kodla.co konferansında sunduğum yansılardan oluşmaktadır.

Published in: Software
 • Be the first to comment

Yeni Nesil Yazılım Kültürü: Daha İyi Profesyoneller, Daha Kaliteli Yazılım, Daha Çevik Ekip

 1. 1. Yenİ Nesİl Yazılım Kültürü Daha İyİ Profesyoneller Daha Kalitelİ Yazılım
 Daha Çevİk Ekİp LEMi ORHAN ERGiN co-founder @
 2. 2. /lemiorhan lemiorhanergin.com @lemiorhan LEMi ORHAN ERGiN agile software craftsman co-founder @ craftbase Sony, eBay/GG, ACM, iyzico Software Craftsmanship Turkey
 3. 3. hepimiz daha başarılı şirketler, daha mutlu ve yetkin çalışanlar istiyoruz Ustalaşma Otonomi Amaç İnovasyon Etik Üretkenlik Güven Şeffaflık Enerji
 4. 4. Sadece çalışan kod 
 yazmak istemiyorum. 
 Artık temiz, yönetilebilir, anlaması kolay ve iyi test edilmiş kod yazmak istiyorum.
 5. 5. doğru şekilde doğru ürünü üretmek istiyorum
 6. 6. kültür
 7. 7. kültür stratejiyi kahvaltıda yer
 8. 8. onu üretemez, ya da sahtesini yapamazsınız kültür stratejiyi kahvaltıda yer onu sadece yavaşça büyütebilirsiniz...
 9. 9. Ona yatırım yaparak, sürekli gözlemleyip geliştirirsiniz... onu sadece yavaşça büyütebilirsiniz... onu üretemez, ya da sahtesini yapamazsınız kültür stratejiyi kahvaltıda yer
 10. 10. kurum başarıprofesyonellik anlayışınız ve kültürünüz ile ilgilidir
 11. 11. Etik, profesyonellik, takım çalışması, ustalaşma, disiplin, güvenlik, gizlilik, çeviklik, iletişim ve kültür gibi mesleğinizin temelleri yapar. Teknolojiler, programlama dilleri, protokoller, programlama çatıları, projeler vs. sizi daha iyi birer profesyonel yapmaz.
 12. 12. siradanlaşma tuzağina düşme Çırak ya da usta olman farketmez. Önyargılarından arınmaya hazır ol. Zorlanmayı ve kendini rahatsız hissetmeyi göze almalısın. yeni pratikler dene çalışma şeklini değiştir elle yapageldiğin sürekli işleri otomatikleştir disiplinli ve ilkeli ol kendini zorlamaya ve rahatsız hissetmeye zorla konfor balonundan uzak dur elbet bir gün patlayacak
 13. 13. CI Server IDE/Editor Source Code Version System Console Build Tool Code Analysis Tool Devops Tools araçlarda ustalaş
 14. 14. Eğer bir konuyu sadece biri çalışan ya da bir grup biliyorsa ve diğerleri için bir bağımlılık oluşturuyorsa, burada bilginin havuzlaşmasından söz edilebilir. Silolaşma tehlikelidir, şirketleri batırabilir. kabul edilemez silolaşma. .
 15. 15. sen yazdin, sen çaliştir yazdığın ürünün tasarımından, mimarisinden, kalitesinden, testinden, performansından, bakımından, operasyonlardan, pratiklerinden, desteğinden sen sorumlusun.
 16. 16. kod inceleme süreçlerini yazılım hayat döngüsünün merkezinde tutmalısın çikamaz incelenmemiş kod canliya . .
 17. 17. canliya çok sik çik her komitinin hemen canlıya çıkacağı bir dünya tasarla çekirge!
 18. 18. brown bag sessions lightening talk'lar code retreat'ler iç eğitimler mob programlama fikir fırtınası seansları mimari gözden geçirme kitap klüpleri konferans videosu saati ikili programlama kod gözden geçirme retrospektifler coding dojo'lar bilginin akmasina izin ver . . . . .
 19. 19. ne yaptığın ya da nerede olduğun önemli değil. terkederken daha temiz bırak. izci kuralini takip et . . .
 20. 20. hızlanmak için yavaşlamak gerek. bunu başaranlar daha kaliteli işleri daha hızlı çıkarabilir, pazarda rekabet gücü sağlayabilirler. ikili şekilde çaliş . . . .
 21. 21. manuel olarak test yapmak ciddi bir külfettir ve çoğunlukla çöptür. birim, entegrasyon, fonksiyonel, davranış, performans, güvenlik, regresyon ve kabul testleri yazılmalıdır. testi yazilmamiş kod bitmemiştir . . . .
 22. 22. karmaşıklık dünyasında ancak ve ancak sürekli planlayarak ve değişime uyum sağlayarak başarılı olunabilir planlar hiçbir şeydir, plan herşey . . .
 23. 23. Geribildirim döngülerini harekete geçir. Kullandığın araçlardan kullandığınız iletişim yöntemlerine kadar her alanda başarısız olduğunda bunu hemen öğrenebileceğin ve adım atabileceğin sistemler geliştir. başari için hemen başarisiz ol . .
 24. 24. kariyerinizden sadece siz sorumlusunuz ustalar ile ikili çalışın konferanslara gidin kitap satın alın ve okuyun meetup'lara gidin seminerlerde konuşun yeni pratikler deneyin kendine yatirim yap .
 25. 25. twitter.com/lemiorhan linkedin.com/in/lemiorhanTESEKKÜRLER. çirak ol, sonsuza dek... egondan sıyrıl, bilgiye olan açlığın bitmesin ustalarını bil ve izlerinden git
 26. 26. çirak ol, sonsuza dek... egondan sıyrıl, bilgiye olan açlığın bitmesin ustalarını bil ve izlerinden git twitter.com/lemiorhan linkedin.com/in/lemiorhanTESEKKÜRLER.

×