Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Avr bi̇rlğ spor

602 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Avr bi̇rlğ spor

 1. 1. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ B.E.S.Y.O. LEMAN ERDOĞAN 26725706522 AVRUPA BİRLİĞİ VE SPOR
 2. 2. Avrupa Birliğinde Sporun Geçmişi Avrupa Birliğine giden yolda ilk kilometre taşlarından biri olan ve 1957de gerçekleşen Roma Antlaşması imzalandığında, spor konusuna hiç değinilmemişti.
 3. 3. Avrupa Birliğinde Sporun Geçmişi Fakat başlangıç imzalarını atan ülkelerin bu aşamada her konuyu içerecek bir metin oluşturmaları beklenemezdi.
 4. 4. Avrupa Birliğinde Sporun Geçmişi Örneğin, çevre de ilk anlaşmada değinilmeyen konulardandı; ancak günümüzde birliğin bu alandaki faaliyetleri inkar edilemez düzeye gelmiştir.
 5. 5. Avrupa Birliğinde Spor Spor; eğitim, basın, görsel-işitsel sektör, şans oyunları ve alt yapı sektörlerini, vb. alanları etkilemesi bakımından Avrupa Birliğinde önemini her geçen gün arttırmaktadır.
 6. 6. Örneğin ; Yaklaşık 125 milyon AB vatandaşı herhangi bir spor etkinliğine katılmaktadır.
 7. 7. Bireyler, bütçelerinin yaklaşık %2sini spora ayırmaktadırlar ve bu rakam artma eğilimindedir. Örneğin ;
 8. 8. Örneğin ; Erkeklerin hafta içinde günde 10, hafta sonunda 15 dakikayı spora ayırdıklarını; bunun kadınlarda 5 ve 6 dakika olduğunu göstermektedir.
 9. 9. Örneğin ; İsveçli kadınlar spora günde ortalama 8.5 dakika ayırırken, Yunanistan’da bu rakam 1 dakikanın altına inmektedir.
 10. 10. Örneğin ; İtalya’da birinci futbol ligi 10 milyon taraftarı çekmiştir. Bu durum, Belçika nüfusuna eş değerdir.
 11. 11. Örneğin ; Lüksemburg’da 1100 spor kulübünün 120.000 üyesi bulunmaktadır; bu da toplam nüfusun %30’nu oluşturmaktadır.
 12. 12. İrlanda’da nüfusun en az yarısı antik dönemden kalma popüler ve geleneksel sporu hafta sonları yapmaktadır. Örneğin ;
 13. 13. Bu örnekler, sporun hemen her Avrupa ülkesinde, her yaş grubunda ve toplumun her kesiminde etkili bir sosyal olgu olduğunu göstermektedir. Sonuç Olarak;
 14. 14. Avrupa Hukuku ve Spor Avrupa Hukuku’nun insanların serbestçe hareket edebilmesine ağırlık vermesi ve ulusal düzeyde ayrımcılık yapılmamasına ilişkin temel prensip, profesyonel sporlar gibi ekonomik faaliyetler için de geçerlidir
 15. 15. Avrupa Hukuku, aynı zamanda bir AB üye ülkesinde eğitim almış ve profesyonel olarak tanınan nitelikleri ve belgeleri edinmiş spor eğitmenlerinin, başka sınamadan geçirilmeden belgelerinin tüm AB’de geçerli olmasını sağlamaktadır. Avrupa Hukuku ve Spor

×