Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Wielkie odkrycia
geograficzne
Przyczyny wielkich odkryć
Opanowanie przez Turków Bliskiego Wschodu
doprowadziło do utrudnienia handlu pomiędzy
Europą a I...
Astrolabium – było to urządzenie,
któro pozwalało określić położenie
statku względem gwiazd.
Busola- urządzenie nawigacyjn...
Odkrycia Portugalczyków
Henryk Żeglarz- uważany za patrona floty. Założył
obserwatorium astronomiczne i szkołę żeglarską g...
Wyprawy Krzysztofa Kolumba
Hiszpaoska władza w 1492r. Zaczęła rywalizowad z
Portugalią o odnalezienie drogi morskiej do In...
Podróż dookoła świata
Myślano, że tereny odkryte przez Kolumba do Indie.
Amerigo Vespucci zbadał te ziemie i dowiódł, że d...
Karawela
Victoria, która
jako jedyna
dopłynęła do
portu z wyprawy
Magellana.
Karawela Santa
Maria, jedna z
największych
ok...
Bibliografia
Informacje zawarte w prezentacji przygotowane
z podręcznika : „Śladami przeszłości” Stanisławy
Roszak
Obrazy
...
Przygotowała
Anna Kazimierczak
Wielkie odkrycia geograficzne
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Wielkie odkrycia geograficzne

8,087 views

Published on

  • Be the first to comment

Wielkie odkrycia geograficzne

  1. 1. Wielkie odkrycia geograficzne
  2. 2. Przyczyny wielkich odkryć Opanowanie przez Turków Bliskiego Wschodu doprowadziło do utrudnienia handlu pomiędzy Europą a Indiami i Chinami. Aby dalej handlować szukano szlaku morskiego do Indii. W najdalsze wyprawy wyruszali Portugalczycy i Hiszpanie. Było to możliwe dzięki przyrządom nawigacyjnym tj. astrolabium, kompas i busola. Posiadali też oni lepsze statki – karawele . Główna przyczyna: Chęć odnalezienia drogi morskiej do Indii w celu dalszego łatwego handlu.
  3. 3. Astrolabium – było to urządzenie, któro pozwalało określić położenie statku względem gwiazd. Busola- urządzenie nawigacyjne, któro służy do wyznaczania kierunku. Karawela- Bardzo duży, szybki okręt uzbrojona w działa.
  4. 4. Odkrycia Portugalczyków Henryk Żeglarz- uważany za patrona floty. Założył obserwatorium astronomiczne i szkołę żeglarską gdzie pisano mapy. Dzięki niemu odkryto: Wyspy Kanaryjskie, Azory i Zielony Przylądek Celem Portugalczyków było opłynięcie Afryki w celu znalezienia drogi do Indii. Bartłomiej Diaz w1488r. dopłyną do najdalszego zakątka Afryki- Przylądka Burz. Wiele statków w późniejszych latach znajdowało tam schronienie więc nazwano go Przylądkiem Dobrej Nadziei. Vasco da Gama- po rocznej podróży jako 1 Europejczyk dopłyną w 1498r. Do portu Kalikat w Indiach.
  5. 5. Wyprawy Krzysztofa Kolumba Hiszpaoska władza w 1492r. Zaczęła rywalizowad z Portugalią o odnalezienie drogi morskiej do Indii. Wyznaczyli do tego Włocha Krzysztofa Kolumba, dzięki doświadczeniu i dużej wiedzy wiedział jak tam dopłynąd. 3 sierpnia 1492 r. z portu Palos wyruszył 3 okrętami hiszpaoskimi. Po 2 miesiącach dotarł do wyspy, którą nazwał San Salwador. Krzysztof myślał, że odkrył drogę do Indii więc mieszkaoców nazwał Indianami. Mimo tego, że dotarł do Kuby i Ameryki Południowej cieszył się coraz mniejszą popularnością, gdyż nie dostarczył tego, czego Europejczycy chcieli.
  6. 6. Podróż dookoła świata Myślano, że tereny odkryte przez Kolumba do Indie. Amerigo Vespucci zbadał te ziemie i dowiódł, że dotarł on do nieznanych terenów, które określano Nowym Światem. Od imienia Vespucciego kontynent ten nazwano Ameryką, a tylko jedno państwo zostało nazwano na cześć Krzysztofa- Kolumbią. Ferdynand Magellan w 1519r. Wyruszył z 5 okrętami by opłynąć Ziemię. Trwało to 3 lata. Po opłynięciu Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego dotarł do Filipin gdzie podczas wojny zginą także Magellan. 6 września 1522 okręt Victoria na czele z Juanem Sebastianem Elcano dopłynęli do portu gdzie dostali nagrodę w postaci herbu z napisem – „pierwszy mnie okrążyłeś”
  7. 7. Karawela Victoria, która jako jedyna dopłynęła do portu z wyprawy Magellana. Karawela Santa Maria, jedna z największych okrętów wyprawy Krzysztofa Kolumba.
  8. 8. Bibliografia Informacje zawarte w prezentacji przygotowane z podręcznika : „Śladami przeszłości” Stanisławy Roszak Obrazy http://www.krzysztofkolumb.info/santa-maria.htmlrzygotowane http://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_(ship) http://scrabble.lodz.pl/scrabble- guide/worddetails.php?word=karawela&auth= http://www.historia.rekto.net/nowozytnosc.html http://www.astrosklep.pl/ext/cms/artykul/historia-astrolabium
  9. 9. Przygotowała Anna Kazimierczak

×