Budowa i zasada_dzialania_silnika_elektrycznego

5,669 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
5,669
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3,889
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Budowa i zasada_dzialania_silnika_elektrycznego

  1. 1.  Ze względu na rodzaj napięcia zasilającego, silniki elektryczne dzielimy na: 1. Silniki elektryczne prądu stałego, 2. Silniki elektryczne prądu zmiennego, 3. Silniki uniwersalne  Silnik elektryczny składa się z: 1. szczotek - które dostarczają prąd do silnika, 2. komutatorów - które zmieniają kierunek prądu w ramce, 3. magnesów - które wytwarzają pole magnetyczne niezbędne do wprawienia ramki w ruch, 4. wirnika (ramki) - dzięki dostarczeniu prądu to właśnie ta część silnika jest wprawiana w ruch.
  2. 2. Silnik elektryczny przetwarza energię elektryczną na energię mechaniczną, czyli prąd elektryczny dostarczony do silnika powoduje wprawienie go w ruch. Jako maszyna elektryczna prądu stałego może pracować zamiennie jako silnik lub prądnica.
  3. 3. Wirnik silnika obraca się dzięki temu , że uzwojenia przewodzące prąd umieszczone są w polu magnetycznym. Te dwa pola kolidują ze sobą powodując ruch wirnika (ramki). Komutatory poprzez szybką zmianę kierunku przepływu prądu przez ramkę powodują dalszy obrót. (gdyby nie komutatory to ramka ciągle powracałaby do pozycji początkowej, a właśnie komutatory powodują jej dalszy obrót w jedną stronę) Po tym proces zaczyna się od początku i cykl rozpoczyna się na nowo.
  4. 4.  Silnik elektryczny przetwarza pobraną z sieci energię elektryczną na energię mechaniczną wydawaną na wale silnika. W procesie tym, na skutek strat w silniku, cześć pobieranej energii jest tracona w formie rozproszonego ciepła. Parametrem technicznym silnika, jednoznacznie określającym wielkość strat w stosunku do przetwarzanej mocy jest jego sprawność. Generalnie jest ona definiowana jako:  sprawność = moc mechaniczna wydawana na wale silnika / moc elektryczna pobierana przez silnik z sieci
  5. 5.  Silnik maszyny wyciągowej firmy SIEMENS – SCHUCKERT  Napięcie: 700 V  Natężenie prądu: 1150 do 2630 A  Moc: 730 kW  Kopalnia Thorez, Wałbrzych

×