Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Deneyimlerim İhracatta 35+Yıl

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad

Check these out next

1 of 24 Ad

More Related Content

More from Levent Ağaoğlu (20)

Recently uploaded (20)

Advertisement

Deneyimlerim İhracatta 35+Yıl

 1. 1. DENEYİMLERİM ÇİN VE İNOVATİF PAZARLAR İHRACATTA 35+ YIL Hedefimiz “Yeni Akdeniz” ! Ağustos 2017 agaoglulevent@gmail.com
 2. 2. DIŞ DÜNYA & İNOVATİF PAZARLAR İ2İ İ2İ
 3. 3. DIŞ PAZARLAR ASYA-PASİFİK Çin Tayvan Hong Kong G.Kore Japonya Endonezya Pakistan Hindistan Tayland AVRUPA Yunanistan Bulgaristan Makedonya Romanya Polonya Macaristan Slovakya İtalya Fransa Almanya İngiltere Kosova ORTADOĞU Suriye Lübnan Katar Mısır S.Arabistan İran AFRİKA Tunus Mısır Etopya GÜNEY AMERİKA Brezilya
 4. 4. Hedefimiz “Yeni Akdeniz” ! Gelişme Atlantik'ten (Avrupa'dan) Pasifik'e (Asya) kayıyor. Bu gelişme ise Türkiye’ye büyük bir fırsat sunuyor. Pasifik kıyısındaki ülkeler arasındaki ekonomik dinamizm bir zamanlar Akdeniz limanları arasındaki dinamizmi çağrıştırmaktadır. “Yeni Akdeniz”, Pasifik’te yaşanmaktadır. Asya-Pasifik'in birkaç onyıl içerisinde global GSMH dağılımında birinci sıraya oturacak olması, bu "Yeni Akdeniz" coğrafyasındaki PAZARLARI giderek büyütmektedir.
 5. 5. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim 15 yıl önce İstanbul, Hong Kong’a hiç benzemiyordu, şu an çok benziyor, AVM’ler, tüketim toplumu. Hong Kong, üç kıtaya hizmet ediyor: Asya, Amerika, Avustralya İstanbul da üç kıtaya hizmet ediyor: Avrupa, Asya, Afrika Çinliler, İstanbul ucuşlarını 8.8.1998 de başlattılar. Çin: Merkez Ülke (Zhong Gou) 1978-2028: 50 yıllık plan
 6. 6. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim Hong Kong ile İstanbul arasında önemli bir benzerlik de İNSAN DEĞERİ ile ilgilidir: -Hong Kong nüfusunun önemli bir kesimini, Mao’nun Kızıl Ordusu'nun girişi ile birlikte Şangay'dan kaçan ve sermayelerini de kaçıran Şangaylı mülteciler oluşturmuştur. - İstanbul da aynı şekilde Rumeli'den (Bulgaristan, Yugoslavya) göçeden muhacirler ve Yunanistan'dan gelen mubadillerle zenginleşmiştir. - Mülteci psikolojisi ve yasadıkları travmalar insanları, hayata daha çok bağlamış, işlerinde daha çalışkan ve verimli olmaya yönlendirmiştir.
 7. 7. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim İhracat Yollarında… 1989, Guangdong, Çin • Sanılanın aksine 50 ülkeye yapılan ihracatta en yüksek fiyat Çin pazarında idi. • Küresel bir pazarda yerelleşmek için Mandarin Çincesi öğrendim, • “Pazarla Yüzyüze” olmak için müşterilerle direkt çalıştım, • Çince isim kullandım (Ai Li Min-halka hizmeti seven insan), • Kurumsal kimliği güçlendirmek ve ürün çeşitliliğimizi kısıtlamamak için International Glass olarak kullanılan firma ismini Şişecam China olarak değiştirdim, çince ismini Cinşan (Altın) olarak kullandım.
 8. 8. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim(İlk’ler) • Çin’li büyük züccaciye ithalatçılarını araştırdım, buldum, bir elin beş parmağı idiler; hepsine de Paşabahçe ürünlerini sattım. • Çince web sayfası oluşturdum, • Şişecam Kimya grubu kökenli olmama rağmen, Paşabahçe’nin Çin’e ihracatında büyük artışlar sağladım. • Çin’de deri fuarına (Şangay), Hong Kong’da züccaciye fuarına katıldım, • Kimyasallar grubu ve Paşabahçe için Çin Pazarlama Planı’nı hazırladım. • Çin’li kimya ve züccaciye müşterilerini İstanbul’a gönderdim İhracatımız Çin Seddini Aşarken, Nisan 1997
 9. 9. Kültür Farkı Çinli müşterimin showroom açılışına gittiğimde, misafirler ile dolu ortamda, ortaya getirilen bütün tavuktan ilk parçayı (but olarak) ev sahibi Mr.Ng’ın koparıp yemesi beni çok şaşırtmıştı. Çinli sekreterime sebebini sorduğumda, tavuğun bereket simgesi olduğunu ve ofisinin bereket getirmesi için, ilk yemeği inancı gereği yediğini söylemişti. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim
 10. 10. Tankrom: Çin’e 1987 yılında 100 ton ihracat ile başlayan serüven bugün 50,000 tona çıkmıştır. Rakipler tarafından iflası öngörülen Tankrom, ihracat ile dünya lideri oldu. Kromsan, Türk kromunu kullanmadan, Güney Afrika’dan yan ürün kromit hammadesi alarak, yüksek katma değerli krom kimyasallarını 80 ülkeye ihraç etmektedir. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim
 11. 11. Hangisi Doğru: 1. İtalya, dünyanın en büyük zeytinyağ ithalatçısıdır. 2. İtalya, dünyanın en büyük zeytinyağ ihracatçısıdır.
 12. 12. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim “Biz Çinli firmalar, okyanustaki küçük karidesleriz, ama dayanışmamız büyük bir etki yaratır. Siz Nokia ve Ericcson gibiler ise okyanuslardaki köpek balıkları gibisiniz” Mr.Ma-CEO, Alibaba.com 1999, Hong Kong
 13. 13. OKYANUSLARDAKI KÜÇÜK KARIDESLER
 14. 14. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim Dünyadaki ilk GSM araması 1991 yılında Finlandiya başbakanı Harri Holkeri tarafından bir Nokia telefonu ve alt yapısı ile gerçekleştirildi.
 15. 15. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim Finlandiya Başbakanı: Nokia'yı o bitirdi, ülkemin katili Steve Jobs İflasa sürüklenen eski bilişim devi Nokia’nın anavatanı Finlandiya’nın Başbakanı Alexender Stubb, Apple'ın efsanevi CEO'su Steve Jobs'u ülkesinin katili olmakla suçladı. Stubb, "Sanayimiz kağıt ve bilişime dayanıyordu. Bunları Jobs bitirdi" dedi. Finlandiya Başbakanı, teknoloji devi Apple'ın 2011'de vefat eden CEO'su Steve Jobs'u ülkesini krize sürüklemekle suçladı. Başbakan Alexender Stubb, Apple'ın piyasaya sürdüğü teknolojiler yüzünden Finlandiya şirketlerinin battığını açıkladı.
 16. 16. • Çay bardağı formu İran kökenlidir, İran'da cam olmadığından, form seramikte görülmektedir. • Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günlerde cam bardak yoktu. • Şişe dipleri telle kesilip bardak yapılırdı. • Cam çay bardağı ÇAY TEKEL'ine hizmet etmek için 1935ten sonra Paşabahçe'de üretilmeye başlandı. Önder Küçükerman, Prof. Dr PAŞABAHÇE , NASIL DÜNYADA 3.BÜYÜK ÜRETİCİ HALİNE GELDİ?
 17. 17. PAŞABAHÇE , NASIL DÜNYADA 3.BÜYÜK ÜRETİCİ HALİNE GELDİ? • Çay, Türklerde ve Çinlilerde derin bir kültüre işaret ediyor. • Fakat çayı cam bardakta tüketenler sadece Türkler. Sorular: • Çay bardağı nasıl üretilmiştir? • Türkiyeyi dünyada 3. büyük üretici yapan etken nedir? • 164 ülkeye cam bardak ihracatı nasıl başarılmıştır? • Klasik ince belli cay bardağı formu ne zaman geliştirilmiştir. • Osmanlı saray işi mi, Paşabahçe mi?
 18. 18. • Türkiye dışında, hiç bir toplumda çay bardağı bir kültür olarak yerleşmemiş. • Hala Türkiyeye gelen yabancılardan çay bardağının nasıl tutulacağını bilen yoktur - Türkiye'ye daha önceden gelmiş veya aşırı zeki olanlar dışında! • Dünyada bir çok cam üreticisi vardır, bizim formda çay bardağı yapmaz. PAŞABAHÇE , NASIL DÜNYADA 3.BÜYÜK ÜRETİCİ HALİNE GELDİ?
 19. 19. • Bir ara da Endonezya'dan çay bardağı ithali teşebbüsleri oldu, ama başarılı bir sonuç çıkmadı. • Bizim forma en yakın form Irak'ta kullanılır, o da daha küçük ve daha orantısızdır! • Mısır, Sudan gibi ülkelerde çay için bizim "çocuk bardağı" tabir ettiğimiz minik su bardakları kullanılıyor. • Arabistan'da ise kulplu ve kalın yapılı, bizim Türk kahve fincanlarının irisi cam bardaklar kullanılıyor. • Batı ise çayı porselende veya seramikte tüketiyor. Uran Özsoy, Paşabahçe Genel Müdürlerinden (emekli) PAŞABAHÇE , NASIL DÜNYADA 3.BÜYÜK ÜRETİCİ HALİNE GELDI?
 20. 20. İtalya dünyanın en büyük deri ithalatçısıdır, alır işler, değer yaratarak, dünyaya satar.
 21. 21. Çin ve İnovatif Pazarlar Deneyimlerim SMS Gıda, Türkiye pazarındaki tavuk ayağının % 80 ini toplar, Çin’e satar, yetmeyince Romanya ve Polonya’ya da tesis kurar. 1997 de Asya’da tavuk gribi hastalığı çıkınca, SMS Gıda zeytinyağ sektörüne de girdi ve bugünkü Olivos markasını yarattı, küresel pazarlara hitap eden noktaya geldi. SMS Atik Gürtaş, Deniz Atalay
 22. 22. Kariyerim boyunca, hep dış dünyalarda idim, şirket içi konulardan ziyade şirket dışındaki pazarlar, toplantılar, seminerler, müşterilerle olmayı tercih ettim, oralarda yoğunlaştım. Çünkü şirket içinde üretilen bilgi rutine hizmet ediyor, yenileşme kaynakları ise dışarıda.
 23. 23. Bir fuarda, tanıştığım İranlı bir halıcıya sormuştum. En güzel halıları hangi milletler üretiyor diye. Cevap, Hintliler idi. Çünkü, durmadan fuarları gezerler ve modellerini yenilerler. 1998 yılında ilk kez katıldığımız Hong Kong Houseware Fuarı neticesinde ertesi yıl Hindistan’a olan ihracat 2 milyon dolar seviyesini aşmıştır.
 24. 24. HERŞEY SORU İLE BAŞLAR. EN ÖNEMLİ SORULAR İSE NASIL İLE BAŞLAR. TEŞEKKÜR EDERİM. Sonsöz

Editor's Notes

 • 14
 • 15

×