Kürşat

927 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
927
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
16
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kürşat

 1. 1. • Hazırlayan : Kürşat Ardıç• Ödevin Konusu : Dairesel Hareket• Ögretmenin Adı Soyadı : Ayla Ergan• Tarih / Saat : 24.04.2012 / 19:07
 2. 2. DAİRESEL HAREKET  Şekildeki cisim M merkezli dairesel yörünge üzerinde düzgün dairesel hareket yapıyor. Cismin anlık hızı daima yörüngeye teğet ( mavi vektör), merkezcil ivmesi daima merkeze doğrudur. (kırmızı vektör). Merkezcil kuvvet merkezcil ivmeyle aynı yönlü olacağından, o da merkeze doğrudur. Demek ki bir cismin dairesel hareket yapabilmesi için, onu sürekli merkeze doğru çeken bir kuvvetin ve kuvvete dik bir ilk hızının olması gerekir.
 3. 3. DAİRESEL HAREKET  Gördüğünüz gibi eğer bir cismi şekildeki gibi çevirirsek cisim dışarı doğru fırlar.
 4. 4. DAİRESEL HAREKET  Gördüğünüz gibi eğer bir cismi şekildeki gibi çevirirsek cisim dışarı doğru fırlar.  Ama cismin önüne fırlamasını önleyen bir cisim konulunca sistem dairesel bir hareket yapar. İşte bu konudaki mantıkta budur.
 5. 5. DAİRESEL HAREKET Peki o zaman size bir soru şekildeki cismi hareket ederken merkezcil ivme kaldırılırsa ne olur?
 6. 6. DAİRESEL HAREKET Peki o zaman Bu soruyu günlük size bir soru hayatta şekildeki cismi anlayacağımız şekille hareket ederken merkezcil ivme getirerek kolaylıkla kaldırılırsa ne yanıtlıyoruz. olur? Merkezcil ivme kaldırılırsa değil de ip koparsa ne olur diye düşünüyoruz. Tabii ki cisim koptuğu noktadan itibaren dümdüz devam eder.
 7. 7. DAİRESEL HAREKET İşte Ayla hocam zurnanın zırt dediği yer. :D Gördüğünü z adamlar niye düşmüyor?
 8. 8. DAİRESEL HAREKET Sebebi tabii ki merkezcil kuvvet.
 9. 9. DAİRESEL HAREKET Bu gerçek hayattan başka bir örnek. Görmüş olduğunuz lastiğin üzerine yapışan pislik merkezcil kuvvetin olmamasından dolayı fırlıyor. Eğer merkezcil kuvvet olsaydı pislik lastikle beraber dönerdi.Biz sınırlı vakitten ve artık konuyu anlamış olmanızdandolayı bu kadar örnek veriyoruz. Eyer düşünürseniz gerçekhayattan onlarca örnek daha bula bilirsiniz. Virajdan dönenaraba, Ayın dünya etrafında dönmesi iple bağlı kovayısavurmamız.Tabii ki daha aklımıza gelmeyen bir sürü örnek var. Vemuhakkak burada hepsine yer veremeyiz.
 10. 10. DAİRESEL HAREKET  Yarıçap (r) : Dairesel yörüngenin yarıçapıdır. Birimi SI birim sistemlerinde metre (m) dir.  Periyot (T): Dairesel hareket yapan cismin bir tam tur atması için geçen süredir. Birimi SI birim sistemlerinde saniye (s) dir.  Frekans (f): Dairesel hareket yapan cismin birim zamanda attığı tur sayısıdır. Birim zaman olarak saniye alınırsa, frekans birimi SI birim sistemlerinde 1/s veya Hertz (Hz) olur.
 11. 11. DAİRESEL HAREKET  Çizgisel hız (V): Dairesel hareket yapan cismin birim zamanda aldığı yoldur. Birim zaman olarak saniye yol olarak metre alınırsa, hız birimi SI birim sistemlerinde m/s olur. Yörüngeye her zaman teğettir.  Cisim bir tam tur döndüğünde 1 periyotluk zaman geçer ve bu sürede cisim dairenin çevresi kadar yol alır. Birim zamandaki yolu bulmak için çevreyi periyoda bölmemiz gerekir.
 12. 12. DAİRESEL HAREKET  Açısal hız [veya Açısal frekans](w):Dairesel hareket yapan cismin birim zamanda taradığı açıdır. Birim zaman olarak saniye açı olarak radyan alınırsa, açısal hız birimi SI birim sistemlerinde rad/s olur.  Cisim bir tam tur döndüğünde 1 periyotluk zaman geçer ve bu sürede cisim 1 tam açı kadar açı tarar. Birim zamanda taranan açıyı bulmak için tam açıyı periyoda bölmemiz gerekir.
 13. 13. DAİRESEL HAREKET  Merkezcil ivme (a): Dairesel hareket yapan cismin birim zamandaki hız vektörü değişimidir. Yönü sürekli merkeze doğrudur. Birim zaman olarak saniye yol olarak metre alınırsa, merkezcil ivme birimi SI birim sistemlerinde m/s2 olur.
 14. 14. DAİRESEL HAREKET  Merkezcil kuvvet (F): Dairesel hareket yapan cismi sürekli merkeze doğru çeken kuvvettir. Örneğin Dünya Güneş çevresinde dönerken merkezcil kuvvet Güneşin çekim kuvvetidir. Araba virajı alırken merkezcil kuvvet sürtünme kuvvetidir. Birimi SI birim sistemlerinde Newton (N) dur. Kütle ile ivmenin çarpımı kuvveti vereceğinden, merkezcil kuvvet aşağıdaki formülden bulunur.
 15. 15. DAİRESEL HAREKET  Bütün formüllerFormüllerin Çıkarılışı yandaki gibi özetlenebilir. Bu formülleri kendiniz çıkarmayı deneyin.  Ezberlemeye gerek yok ama bu konuda formüler önemli. Yorum sorularını yapsanız da işlem sorularını yaparken mutlaka bunları bilmeniz gerekli.
 16. 16. ÖRNEK: Yarı çapı 2m olan bir dairede dolanım yapan cisim tam dolanımı 3sn de gerçekleştiğine göre;(Pi=3)a)Cismin hızı nedir?b)Açısal hızı nedir?c)Merkezcil ivmesi nedir?d)Merkezci kuvveti nedir?
 17. 17. ÖRNEK: Yarı çapı 2m olan bir dairede dolanım yapan cisim tam dolanımı 3 r:2msn de gerçekleştiğine göre;(Pi=3)a)Cismin hızı nedir? T:34m/sçb)Açısal hızı nedir?2m/s Pi:3c)Merkezcil ivmesi nedir?8m/sd)Merkezci kuvveti nedir?16m/s
 18. 18. HazırlayanKürşat Ardıç

×