Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Open Source - czy aby napewno zło?” - Piotr Pyciński, KrakSpot#5

1,826 views

Published on

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Open Source - czy aby napewno zło?” - Piotr Pyciński, KrakSpot#5

 1. 1. Open source - czy aby na pewno zło ? Porównanie rozwoju oprogramowania projektów komercyjnych i opensource Piotr Pycinski - python Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 2. 2. O czym w skrócie powiem Zastanawiałem się niedawne z kolegami czy jest sens wdawać się w odwieczne dywagację który rodzaj oprogramowania jest lepszy. Udowadnianie wyższości jednego modelu nad drugim jest jak porównywanie psa z kotem Miniejsza prezentacja jest BARDZO OGÓLNYM porównaniem dwóch modeli rozwoju oprogramowania, konkluzje zostawiajać Wam :) Podziękowania dla Artka Mikołajczyka, Adriana Niecia i Alana Krasińskiego za miłą tematyczną dyskusję i wymianę argumentów. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 3. 3. Jak klient opisał swoje potrzeby Komercyjne To najważniejszy etap powstawania komercyjnych projektów. Trwa długo i musi być wykonany bardzo dokłanie. W przypadku zawalenia projekt ma małe szanse na sukces. Project manager - najwazniejsza osoba która na tym etapie musi pozyskać cały obraz oczekiwań klienta. Darmowo Projekty Opensource powstają z pasji i zapału pomysłodawców.Programista lub programiści sami determinują co ma zawierać porządany program, sami są jego autorami, wykonawcami i klientami. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 4. 4. Jak zrozumiał projektant i wymodelował analityk Komercyjne Znowu najważniejszą rolą jest Project Manager - jeżeli poprawnie opisze to co zrozumiał od klienta to nie będzie problemów. Jeżeli pomyli się, będzie to wyglądało jak na rysunku obok Darmowo Wystepują podobne zagrożenia jeżeli nad projektem pracuje grupa pasjonatów. Są one minimalnie mniejsze gdyż grupie która robi coś za darmo i dobrej woli przyświeca taka sama idea i pomysły. Brak doświadczenia w inżynierii oprogramowania może być zgubny. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 5. 5. Jak zakodował programista Komercyjne Programista lub programiści to kolejne osoby zaangażowane w rozwój projektu. Programista jest tylko wykonawcą koderem dałającym wg. założeń klienta i project managera. Jego determinacja zależy od zarobków, w mniejszym stoponiu od zaangażowania osobistego (czasami podejście - przecież to tylko kolejny kod). Jego kod podlega kontroli. Ma ograniczone możliwości pomocy w przypadku problemów, Darmowo Żmudny i długi etap rozwoju własnego pomysłu. Umiejętności przekładają się na dalszy rozwój i jakość kodu. W przypadku samodzielnego rozwoju pisany kod nie podlega kontroli. Ogromna liczba ludzi i mozliwości pomocy Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 6. 6. Jak to przedstawił marketer Komercyjne Jak najlepiej. Nasz produkt jest super. Czy możemy zerknąć i sami się o tym przekonać? No niestety nie nie mogą państwo zajrzeć do kodu. Muszą nam państwo uwierzyć na słowo. Zdarza się że marketing sprzedaje coś czego programista jeszcze nie zrobił. Darmowo W mniejszy projektach nie ma jako takiej promocji. Zawsze możesz sobie zajrzeć do kodu jeżeli nie jesteś pewny co bierzesz. Niestety brak promocji powoduje że niektóre błyskotliwe pomysły zostają dalej błyskotliwe i nieznane światu. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 7. 7. Jak to zostało opisane w dokumentacji Komercyjne Na pewno zostało opisane. Na jakość i szczegółowość dokumentacji klient ma pośredni wpływ. Darmowo Nie ma wymogu prowadzenia dokumentacji. Dokumentacje ogólnodostępne. Użytkownicy mają na nią pośredni wpływ. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 8. 8. Za co zapłacił klient Komercyjne Za pracę project managera, grafików, analityków, bazodanowców, koderów, pomoc techniczną, przychód firmy. Darmowo Za nic. Najwyżej kilka piw i dobrowolny przelew aby wspomóc hobbyste. W przypadku wzrostu popularności projekt może zostać wykupiony przez dużą firmę a autor zatrudniony jako developer. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 9. 9. Czego dotyczy pomoc techniczna Komercyjne W przypadku poważnych projektów płatna i dostępna na telefon 24h/dobę. Niskie czasy reakcji. W przypadku masowych rozwiązań, niskiej jakości support i akutalizacje wg. uznania. Osoby pracujące na helpdeskach zazwyczaj nie wiedzą wiele o pisaniu programów. Darmowo Zupełnie inny model. Nie ma miłej pani siedzącej i odbierającej telefony. Są fora, listy dyskusyjne, bug-listy, i tysiące internautów pomagających sobie nawzajem. Aktualizacje czętsze, łatwiej wykrywane błedy i szybkie poprawki. Brak stałego czasu reakcji. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 10. 10. Cechy wolnych programów Darmowe i dostępne dla każdego Swoboda w modyfikacji i redystrybucji Możesz robić z programem co chcesz ale pamiętaj o autorze Dostałeś coś za darmo i ulepszyłeś, podziel się z innymi na takich samych zasadach (dobrowolnie) Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 11. 11. Cechy free software i open source Tworzenie programów z pasji a nie z przymusu.Hobby, zainteresowanie. Tworzenie dokładnie tego czego chcemy a nie co nam firma “podpowie” Łatwe wykrywanie i porawianie błedów Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 12. 12. Cechy free software i open source Zyski nie z produktu ale z supportu Dobre projekty dają szansę na dalszy rozwój pod wielkimi nazwami (SUN, Novell) Satysfakcja z dzielenia się swoim dziełem ze światem ... wiele wiele więcej Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 13. 13. Słów kilka o podkładaniu wilka - czyli sprostowanie odnośnie bezpieczeństwa Firefox w 2008 roku => 115(luk) + 1(pluginy) - 116 (załatano) = 0 IE w 2008 roku => 31(luk) + 366(ActiveX) - ok. 198 (załatano) = 198 Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 14. 14. Słów kilka o podkładaniu wilka - czyli sprostowanie odnośnie bezpieczeństwa Wniosek: W oprogramowaniu typu free software lub open source łatwiej jest wykrywać błedy. Szybciej też pojawiają się poprawki gdyż pracuje nad nimi szersza społeczności. Prawdą jest natomiast że kod może (ale nie musi) być słabej jakości. Doskonałym przykładem dobrego kodu jest TeX. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 15. 15. Zakorzenienie modelu opensource w świecie IT Wikipedia - chyba każdy internauta kiedyś korzystał. Joomla - proste towrzenie stronw www staje się coraz bezpieczniejsze i profesjonalne. MySQL - bardzo popularny silnik bazodanowy Unixy/Linuxy - wiadomo Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 16. 16. Zakorzenienie modelu opensource w świecie IT Apple - ich nowy MacOS oparty na jądrze Linux Apache - projekt który pokazał światu że darmowe nie znaczy złe Google i ich Android - dość młody projekt o którym coraz głosniej. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 17. 17. Czy potrafimy żyć bez rozwiązań opensource ? Na pewno można bez nich żyć, ale czy to jest opłacalne? Nawiążę teraz do mojego porzednika z wcześniejszego spotkania KrakSpot. Sprawdźmy czy jego firma “Empathy” która jest Gold Partnerem Microsoft potrafi sobie poradzić bez opensource. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 18. 18. Czy potrafimy żyć bez rozwiązań opensource ? Jakiego oprogramowania używają aby serwować swoją stronę www? Czy to nie serwer apache - jeden z ramowych przykładów wolnego oprogramowania. Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 19. 19. Czy potrafimy żyć bez rozwiązań opensource ? Jakiego oprogramowania używają aby obsługiwać swoją pocztę? Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?
 20. 20. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ I ZAPRASZAM DO WYSNUWANIA WNIOSKÓW Piotr Pycinski - python Open source - czy aby na pewno zło ?

×