SlideShare a Scribd company logo
1 of 19
Projekt
Lenda : Histori
Tema : Bota e madhe
Nentema : Udhetimi I
Bartolomeo Diazit
Klasa : 7b
Grupi I pare
Bartolomeo Diaz
● Bartolomeo Diaz lindi ne vitin 1450 ne Portugali.Ai
ishte një lundërtar portugez.
● Ai ka lindur në një familje të pasur të marinarëve
portugeze .
● Në rininë e tij, Diaz ka ndjekur studimet e
matematikës dhe astronomisë në Universitetin e
Lisbonës.
● Ai ka shërbyer si një ushtar në kalanë e Sao Jorge
Da Mina.
● Në moshën e rritur ai u bë një kalorës i gjykatës.
Kyeshteshtetiku
ka lindur B.Diaz.
(Portugalia)
Qëllimet e ekspeditës
● Evropianet njihnin shume mire vleren e
larte te mendafshit kinez,
shumellojshmerine e erezave indiane etj.
● Ne shekulin XV,per shkak te pushtimeve
osmane ,u bllokua rruga qe lidhte
Evropen me Lindjen,prandaj edhe
evropianet filluan te kerkonin rruge te reja
qe do t’I lidhnin me Indine e Kinen.
Ne kete foto jane
paraqitur disa
lloje erezash.Nje
nga vendet qe
dallohet per
shumellojshme-
rine e tyre eshte
India.Prandaj
filloi edhe
udhetimi I Diazit
drejt Indise.
Mendafshi qe
kerkohej me
teper ne tregjet
e ndryshme te
Evropes eshte
mendafshi
kinez.Prandaj,
edhe Kina
eshte quajtur
"vendi i
mëndafshit".
Periudha e zbulimeve gjeografike
B.Diaz merr nje detyre te re
● Bartolomeu Dias ishte një kalorës i
oborrit mbretëror, inspektor i depove
mbretërore, dhe me vela-mjeshtër i
njeri-e-luftës, (Saint Christopher).
● Mbreti Xhon II i Portugalisë emëroi atë,
më 10 tetor 1487, për të kryesuar një
ekspeditë ku të lundronte nëpër pjesën
jugore të Afrikës në shpresën për të
gjetur një rrugë tregtare në Indi.
Tri udhetimet me te rendesishme te
B.Diaz
● E para dhe më e rëndësishme që ai e bëri, ishte gjetja
e një rruge të re për ne Indi.
● I dyti është udhetimi që ndodhi në 1497 I shoqëruar
nga Vasco da Gama deri ne Kepin e Shpresës së Mirë.
● Dhe I fundit, ku u shoqërua nga Pedro Alvares
Cabral.Ne kete udhetim ai humbi jetën.
● Bartolomeu Diaz vdiq më 25 maj të 1500, i nderuar për
zbulimet e tij dhe për shërbimet e kryera për kurorën
portugez që kishin dhënë titullin e Kalorës i Urdhërit
Ushtarak të Krishtit.
Udhetimi I Bartolomeo Diaz-it
B.Diaz me ekipin e tij lundroi në jug përgjatë
bregut perëndimor të Afrikës.Ai ka lundruar
ne Angola në dhjetor. Dias ka kërkuar për të
vazhduar udhetimin në Indi, por ekuipazhi I
tij nuk pranoi të shkojë më tej. Ne udhëtimin
e kthimit ai zbuloi Kepin e Shpresës së Mirë
në maj 1488. Dias u kthye në Lisbonë, pas një
mungese prej gjashtëmbëdhjetë muajsh.
Zbulimi I Afrikes se jugut
Zbulimi i kalimit rreth Afrikën se jugut ishte
nje ngjarje e rendesishme sepse,
evropianët realizuan tregtinë direkt me
Indinë dhe pjesë të tjera të Azise.
B. Diaz e quajti "Kepi i stuhive“ por më vonë
u quajt nga Mbreti John II i Portugalisë
" Kepi i Shpresës së Mirë " për shkak se ajo
përfaqëson hapjen e një rruge në lindje.
Ne foto tregohet vendi ku Bartolomeo
Diaz udheton per te gjetur rruge te
reja per ne Indi (Afrika).
Neketefoto eshteshprehurudhetimiIB.Diazitnga
portugalianeKepineshpresessemire.
Duke eksploruar Afriken
Anetaret e grupit :
 Blerta Basha (Lider)
 Sabrina Topalli
 Regis Limoni
 Emiljano Kamberi
Udhetimi i Bartolomeo Diaz

More Related Content

What's hot

Mjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
Klarisa Klara
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
olinuhi
 
Amerika e jugut
Amerika e jugutAmerika e jugut
Amerika e jugut
Arlinda
 
Ndotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjetNdotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjet
16211903
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu
 
Shqiperia -slide
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slide
Fre Nkly
 
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
CleaInanis24
 

What's hot (20)

Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Te drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriutTe drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriut
 
Mjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
 
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiLojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
 
Shqipëria në vitet 1912 1939
Shqipëria në vitet 1912 1939Shqipëria në vitet 1912 1939
Shqipëria në vitet 1912 1939
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
 
Ngrohja globale
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globale
 
Amerika e jugut
Amerika e jugutAmerika e jugut
Amerika e jugut
 
Ndotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjetNdotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjet
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
 
Historia e numrit
Historia e numritHistoria e numrit
Historia e numrit
 
Rajoni Amerikano Verior
Rajoni Amerikano VeriorRajoni Amerikano Verior
Rajoni Amerikano Verior
 
Mënyra dëftore - kohët
Mënyra dëftore - kohët Mënyra dëftore - kohët
Mënyra dëftore - kohët
 
Shqiperia -slide
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slide
 
14 Parimet e Wilson-it
14 Parimet e Wilson-it14 Parimet e Wilson-it
14 Parimet e Wilson-it
 
Kimi- Hekuri
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
 
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
 

More from koralda

Shqiperia
ShqiperiaShqiperia
Shqiperia
koralda
 
skenderbeu
skenderbeuskenderbeu
skenderbeu
koralda
 
Defendre la nature
Defendre la natureDefendre la nature
Defendre la nature
koralda
 

More from koralda (20)

La gastronomie francaise
La gastronomie francaiseLa gastronomie francaise
La gastronomie francaise
 
Reklamimi i bisnesit
Reklamimi i bisnesitReklamimi i bisnesit
Reklamimi i bisnesit
 
Bashkimi Europian -BE
Bashkimi Europian -BEBashkimi Europian -BE
Bashkimi Europian -BE
 
Recyclage
RecyclageRecyclage
Recyclage
 
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanit
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanitNdotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanit
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanit
 
French Cuisine
French CuisineFrench Cuisine
French Cuisine
 
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
 
funksioni
funksioni funksioni
funksioni
 
vendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershme
 
crregullimet ne te ngrene, bulimia, obeziteti dhe anoreksia
crregullimet ne te ngrene, bulimia, obeziteti dhe anoreksiacrregullimet ne te ngrene, bulimia, obeziteti dhe anoreksia
crregullimet ne te ngrene, bulimia, obeziteti dhe anoreksia
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
 
uji
ujiuji
uji
 
projekt ne informatike
projekt ne informatikeprojekt ne informatike
projekt ne informatike
 
informatika
informatikainformatika
informatika
 
Funksioni
FunksioniFunksioni
Funksioni
 
stresi
stresistresi
stresi
 
Shqiperia
ShqiperiaShqiperia
Shqiperia
 
Ozoni
OzoniOzoni
Ozoni
 
skenderbeu
skenderbeuskenderbeu
skenderbeu
 
Defendre la nature
Defendre la natureDefendre la nature
Defendre la nature
 

Udhetimi i Bartolomeo Diaz

 • 1. Projekt Lenda : Histori Tema : Bota e madhe Nentema : Udhetimi I Bartolomeo Diazit Klasa : 7b Grupi I pare
 • 2. Bartolomeo Diaz ● Bartolomeo Diaz lindi ne vitin 1450 ne Portugali.Ai ishte një lundërtar portugez. ● Ai ka lindur në një familje të pasur të marinarëve portugeze . ● Në rininë e tij, Diaz ka ndjekur studimet e matematikës dhe astronomisë në Universitetin e Lisbonës. ● Ai ka shërbyer si një ushtar në kalanë e Sao Jorge Da Mina. ● Në moshën e rritur ai u bë një kalorës i gjykatës.
 • 3.
 • 5. Qëllimet e ekspeditës ● Evropianet njihnin shume mire vleren e larte te mendafshit kinez, shumellojshmerine e erezave indiane etj. ● Ne shekulin XV,per shkak te pushtimeve osmane ,u bllokua rruga qe lidhte Evropen me Lindjen,prandaj edhe evropianet filluan te kerkonin rruge te reja qe do t’I lidhnin me Indine e Kinen.
 • 6. Ne kete foto jane paraqitur disa lloje erezash.Nje nga vendet qe dallohet per shumellojshme- rine e tyre eshte India.Prandaj filloi edhe udhetimi I Diazit drejt Indise.
 • 7. Mendafshi qe kerkohej me teper ne tregjet e ndryshme te Evropes eshte mendafshi kinez.Prandaj, edhe Kina eshte quajtur "vendi i mëndafshit".
 • 8. Periudha e zbulimeve gjeografike
 • 9. B.Diaz merr nje detyre te re ● Bartolomeu Dias ishte një kalorës i oborrit mbretëror, inspektor i depove mbretërore, dhe me vela-mjeshtër i njeri-e-luftës, (Saint Christopher). ● Mbreti Xhon II i Portugalisë emëroi atë, më 10 tetor 1487, për të kryesuar një ekspeditë ku të lundronte nëpër pjesën jugore të Afrikës në shpresën për të gjetur një rrugë tregtare në Indi.
 • 10. Tri udhetimet me te rendesishme te B.Diaz ● E para dhe më e rëndësishme që ai e bëri, ishte gjetja e një rruge të re për ne Indi. ● I dyti është udhetimi që ndodhi në 1497 I shoqëruar nga Vasco da Gama deri ne Kepin e Shpresës së Mirë. ● Dhe I fundit, ku u shoqërua nga Pedro Alvares Cabral.Ne kete udhetim ai humbi jetën. ● Bartolomeu Diaz vdiq më 25 maj të 1500, i nderuar për zbulimet e tij dhe për shërbimet e kryera për kurorën portugez që kishin dhënë titullin e Kalorës i Urdhërit Ushtarak të Krishtit.
 • 11.
 • 12. Udhetimi I Bartolomeo Diaz-it B.Diaz me ekipin e tij lundroi në jug përgjatë bregut perëndimor të Afrikës.Ai ka lundruar ne Angola në dhjetor. Dias ka kërkuar për të vazhduar udhetimin në Indi, por ekuipazhi I tij nuk pranoi të shkojë më tej. Ne udhëtimin e kthimit ai zbuloi Kepin e Shpresës së Mirë në maj 1488. Dias u kthye në Lisbonë, pas një mungese prej gjashtëmbëdhjetë muajsh.
 • 13.
 • 14. Zbulimi I Afrikes se jugut Zbulimi i kalimit rreth Afrikën se jugut ishte nje ngjarje e rendesishme sepse, evropianët realizuan tregtinë direkt me Indinë dhe pjesë të tjera të Azise. B. Diaz e quajti "Kepi i stuhive“ por më vonë u quajt nga Mbreti John II i Portugalisë " Kepi i Shpresës së Mirë " për shkak se ajo përfaqëson hapjen e një rruge në lindje.
 • 15. Ne foto tregohet vendi ku Bartolomeo Diaz udheton per te gjetur rruge te reja per ne Indi (Afrika).
 • 18. Anetaret e grupit :  Blerta Basha (Lider)  Sabrina Topalli  Regis Limoni  Emiljano Kamberi