Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

«ЖИТТЯ У СЛОВІ…»

131 views

Published on

Віртуальна виставка до 85-річчя від дня народження Григора Тютюнника

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

«ЖИТТЯ У СЛОВІ…»

 1. 1. ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА ДО 85-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ГРИГОРА ТЮТЮННИКА ЖИТТЯ У СЛОВІ… 1931 - 1980
 2. 2. Народився 5 грудня 1931р. у с. Шилівці на Полтавщині у сім’ї столяра. У 1937р. батька заарештували і відправили на заслання, з якого він не повернувся. Учився виключно російською мовою. Після війни вступив у Зіньківське ремісниче училище, бо там одягали і годували. Працював на Харківському заводі ім. Малишева, але захворів на легені, повернувся в Шилівку, став колгоспником. А мусив відпрацювати 3 роки. За «втечу» відсидів 4 місяці в колонії. Згодом повертається на Донбас, де береться за самоосвіту. Після армії навчався на філологічному факультеті Харківського університету. Важко переніс у 1961р. смерть брата, Григорія Тютюнника. Непросто було запальному Григору стримувати себе в такий бурхливий час. У 1961р. журнал «Крестьянка» друкує оповідання «В сумерки», написане російською. У 1963р. у Києві працював у газеті «Літературна Україна», у сценарній майстерні кіностудії ім. Довженка. У 1966р. надруковано першу книжку «Зав’язь». У 1970-х друкуються його твори. У 1980р. присуджено літературну премію ім. Лесі Українки. 7 березня 1980р. заподіяв собі смерть.
 3. 3. РОЗДІЛ І «Кожен письменник обирає тему найближчу, найріднішу його життєвому досвідові і, неодмінно, своєму ідеалові людини в тому часі, у якому він живе. Найдорожчою темою, а отже й ідеалом, для мене завжди були і залишаться доброта, самовідданість і милосердя людської душі в найрізноманітніших проявах.» Г. Тютюнник ЖИВА УКРАЇНСЬКА ДУША…
 4. 4. Засенко П. Вічна загадка любові : сценарій для літературної вітальні, присвячений Григорові Тютюннику / П. Засенко. – Київ : [б.в.], 1992. – 34 с. Коваль В. Серце моє в колючому дроті / В. Коваль. – Київ : Редакція журналу «Дніпро», 2005. – 703 с.
 5. 5. Мовчан Р. Українська проза ХХ століття в іменах : посібник. В. 1 / Р. Мовчан. – Київ : Актуальна освіта, 1997. – 224 с. Неживий О. Життя у слові. Джерелознавча проблематика творчості Григора Тютюнника : монографія / О. Неживий. – Київ : Академія, 2014. – 224 с.
 6. 6. Творчий спадок Григора Тютюнника кількісно невеликий – укладається у двотомник, що з’явився в 1984 році. Жанрово одноманітний - це новели, оповідання, кілька повістей. Нешироке і тематичне коло його творів. Найглибшим болем Тютюнника було сучасне йому село. З нього він вийшов сам у небезпечні мандри по інших, чужих світах. Але там залишилося коріння власного роду, там жила мама, туди просто було в будь-який момент повернутися за цілющими соками народної мудрості, несхитної, випробуваної віками моралі як до рятівного острівця. Тому, безперечно, саме сільська тематика була дуже спокусливою для багатьох тогочасних прозаїків. Але в її освоєнні Григір Тютюнник іде власним шляхом. РОЗДІЛ ІІ ХУДОЖНІЙ СВІТ ПИСЬМЕННИКА
 7. 7. Тютюнник Г. Вибрані твори : оповідання. Повісті / Г. Тютюнник. – Київ : Дніпро, 1981. – 604 с. Тютюнник Г. Облога : вибрані твори / Г. Тютюнник. – Київ : Пульсари, 2004. – 584 с.
 8. 8. Тютюнник Г. Повести и рассказы / Г. Тютюнник. – Москва : Советский писатель, 1989. – 720 с. Тютюнник Г. Холодная мята : повесть. Рассказы / Г. Тютюнник. – Москва : Известия, 1981. – 379 с.
 9. 9. Три зозулі з поклоном. Три бентеги з тавром. І полин за полоном — Ніби пам'яті тромб. Тільки далі зникомі Прогортають печаль. Світ спіткнувсь на підкові, А минуле — не жаль. Обвивайся навколо Мого серця тугіш. Наступити на горло Власній пісні — ще гірш. Чи ступити за обрій... Гіркота — долі чвир. Хто сьогодні хоробрий Захопити цей вир І страшні ваші учти І залоги пусті? ... Власні тіні домучте, А мене — відпустіть. Григір Тютюнник

×