Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

«ЯК ТЕБЕ НЕ ЛЮБИТИ, КИЄВЕ МІЙ!»

289 views

Published on

Віртуальна виставка до дня києва.

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

«ЯК ТЕБЕ НЕ ЛЮБИТИ, КИЄВЕ МІЙ!»

 1. 1. День Києва – свято, присвячене місту Київ, яке відзначають в останню неділю травня. Перше святкування Дня Києва відбулося наприкінці травня 1982 року.
 2. 2. ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ КИЄВА Часи Київської Русі Існує легенда, згідно з якою в кінці V - початку VI століття н.е. три брати Кий, Щек і Хорив разом з їх сестрою Либідь заснували місто на берегах Дніпра і назвали його на честь старшого брата Києвом. Місце було обрано дуже вдало, так як схили річки були хорошим захистом від набігів ворожих племен. Київські царі селилися в палацах на Старокиївській горі, а в нижній частині міста, де зараз знаходитися Поділ, жили купці і ремісники. До кінця IX століття н.е. Київ став політичним і культурним центром східних слов'ян і могутньою державою у всій Європі. Особливого розвитку місто досяг за часів правління Володимира Великого (980-1015), який в 988 році хрестив Київську Русь, що принесло державі політичні вигоди. При Володимирі в Києві побудували перший кам'яний храм - Десятинну церкву. В XI столітті Києвом правил Ярослав Мудрий, який зміг перетворити Київську Русь в один з найбільших осередків цивілізації. Були побудовані Софіївський собор, перша бібліотека на Русі. Вже тоді налічувалося близько 400 церков. Але після смерті Володимира Мономаха 1125 року Київська держава починає розпадатися і до середини XII століття на території розташовується безліч самостійних князівств, чим поспішили скористатися монголо-татари, які в 1240 році захопили Київську Русь. Майже сто років вони панували на українських землях, але Київ все одно зберігав свої давні традиції. У XV столітті Київ отримав магдебурзьке право, а в 1569 році увійшов до складу Речі Посполитої після того, як була підписана Люблінська унія.
 3. 3. Царська Росія У 1648 році Богдан Хмельницький очолив збройну боротьбу українців з поневолювачами. Але через недостатню кількість сил, гетьман був змушений звернутися за допомогою до російського царя і укласти союз з Росією в 1654 році в Переяславі. Пізніше Україна надовго потрапила під владу Російської імперії після смерті Івана Мазепи, який намагався боротися проти царизму. Але Київ все одно залишався культурним центром, де концентрація умів перебувала в Києво-Могилянській академії. Деякі вчені завоювали широке визнання у всій Європи. Соціальні реформи 1861 року і скасування кріпосного права внесли зміни в життя Києва, що призвело до збільшення кількості лікарень, освітніх установ. У 1860-і роки була споруджена Одесько-Курська залізнична лінія і Київ став великим транспортним і торговим центром. У 1892 році в Києві був пущений перший в Росії електричний трамвай (і другий в Європі).
 4. 4. Радянський Союз Після революції в Києві змінилися три уряди незалежної української держави в період з 1917 по 1921 рік. У 1918 році Центральна Рада під керівництвом Михайла Грушевського проголосила незалежність України. Але незабаром частини Червоної армії напали на Україну. У 1912 році Українська народна Республіка по чолі з Симоном Петлюрою об'єдналася з Західноукраїнською Народною Республікою. Але незабаром полки останньої зазнали поразки від польських інтервентів, в радянські війська витіснили з Києва частини Петлюри. У 1922 році був створений Радянський Союз, куди увійшла Українська Соціалістична Радянська Республіка. За часів Сталіна багато з кращих представників української культури і науки потрапили під жорна ГУЛАГу і закінчили своє життя в Сибіру і Магадані. Під час Другої світової війни Київ майже повністю був зруйнований. Оборона міста тривала 72 дні, але 19 вересня 1941 війська нацистської Німеччини прорвали оборону. Саме вони винні в трагедії бабиного яру, який перетворили на місце масових страт. Звільнили місто 6 листопада 1943. У повоєнні роки Київ відбудовувався. А 26 квітня 1986 здригнувся разом з усім світом після Чорнобильської катастрофи.
 5. 5. Столиця незалежної України Зараз Київ — столиця незалежної України і найбільший адміністративний центр. В Києві знаходяться і працюють Президент, Верховна Рада, Уряд, практично всі міністерства і відомства України. У Києві зосереджено потужний економічний потенціал, що складається з багатогалузевої промисловості, будівельного комплексу, розвинутої системи галузей комунального господарства, транспортних засобів, систем сучасного зв'язку і т.д. Працюють понад 485 великих промислових підприємств, тисячі малих та спільних підприємств, будівельних організацій, організацій транспорту, зв'язку, сформувався потужний будівельний комплекс: діють близько 200 підрядних будівельно-монтажних організацій, значна кількість проектних та вишукувальних підприємств, майже півтори тисячі малих будівельних підприємств і кооперативів. У Києві функціонує широка мережа міського транспорту. Економічному розвитку Києва, розширенню зовнішньоекономічних зв'язків сприяє його розташування на перехресті багатьох транспортних шляхів сполучення: водних, залізничних, автомобільних, повітряних. Вони проходять із заходу на схід (з країн Західної та Центральної Європи в Росію, на Кавказ), а також з півночі на південь (з Росії, Білорусі, країн Балтії та Скандинавії в Південно-Східну Європу). Останнім часом прискореними темпами відбувається перетворення Києва у великий вузол повітряного транспорту. Функціонують аеропорт «Київ» (Жуляни) і найбільший міжнародний аеропорт країни — «Бориспіль».
 6. 6. В Києві розташована значна кількість історичних, культурних і архітектурних пам'яток, які дбайливо охороняються міською владою, реставруються і відновлюються. Столиця України насичена в більшій мірі, ніж інші міста нашої держави, закладами науки, освіти, культури та мистецтва. Місто є одним з найбільших наукових центрів Європи. В Києві розташовані Національна академія наук України і більшість її інститутів, багато з яких мають всесвітньо відомі наукові школи; тут діє 277 самостійних науково-дослідних і 38 самостійних конструкторських організацій, а також 18 провідних вузів України. У Києві функціонує 457 загальноосвітніх закладів. Столиця України має великий культурний потенціал: 31 музей, 33 театри, 36 кінотеатрів, значна кількість постійно діючих художніх виставок. Найбільш відомі музеї: Національний музей історії України, Музей українського образотворчого мистецтва, Музей західного і східного мистецтва. Історична забудова міста займає більше 6 тис. га. У центральній історичній частині Києва зосереджено три заповідника: Державний історико-архітектурний заповідник «Стародавній Київ»; Національний заповідник «Софія Київська», Києво-Печерський національний історико-архітектурний заповідник. Крім того, на території міста знаходяться: 6 архітектурних та 8 археологічних заповідників. Під охороною держави перебувають 3736 пам'яток археології, історії, архітектури та містобудування, монументального мистецтва. З їх числа 243 пам'ятника мають статус пам'ятників державного значення, у тому числі 51 пам'ятник міжнародного значення (за визначенням ЮНЕСКО).
 7. 7. ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КИЇВ  Найдовша вулиця: Броварський проспект, довжина близько 14 км;  Найкоротша вулиця: Інженерний провулок (недалеко від Арсенальної площі), довжина менше 50 м, на ньому знаходяться три будинки;  Найдавніша вулиця Києва - Володимирська, їй більше тисячі років;  Найширша київська вулиця - Хрещатик, 75 метрів від будинку до будинку;  Найвужча вулиця - Георгіївський провулок, де ширина проїзної частини всього 5,4 метра;  Найстаріше дерево (можливо, оскільки вік дерева можна визначити за кількістю річних кілець): дуб Вільгельма Крістера, знаходиться по вул. Осиповського та має вік від 600 до 700 років;  Самий густозаселений район: Деснянський, його населяє близько 354 500 чоловік;  Найменш населений район: Печерський, тут проживає близько 139 тисяч чоловік;  Найглибша станція метро в Києві: «Арсенальна», глибиною близько 105 м, одна з найглибших у світі;  Найкрасивіша станція київського метро: «Золоті ворота», входить в десятку найкрасивіших станцій метро у світі;  Найвища споруда Києва: телевежа, історичний район Сирець, побудована в 1973 році, її висота 380 м;  Найвища точка в Києві, по відношенню до Дніпра: площа Слави, висота більше 200 м.;
 8. 8.  Найпопулярніший сувенір з Києва: Київський торт, його виробляють з 1956 року;  Найбільший навчальний заклад: Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»; близько 42 тисяч студентів; загальний колектив - більше 50 тисяч чоловік;  Найвідвідуваніший музей у Києві: Національний історико-культурний заповідник «Києво-Печерська Лавра»; тут буває близько мільйона туристів на рік;  Найдавніший пам'ятник Києва: пам'ятник Магдебурзькому праву (варіант - колона Магдебурзького права; також побутує неточна назва - пам'ятник хрещенню Русі); споруджений в 1802-1808 р.р., Автор - А.І. Меленський; пам'ятник розташований на схилах Дніпра поблизу Набережного шосе;  Найвищий пам'ятник Києва: монумент-скульптура «Батьківщина-мати» на території Національного меморіального комплексу «Музей Великої Вітчизняної Війни». Її висота 102 м, скульптор - В. Бородай; монумент відкритий в 1981 році; входить до п'ятірки найвищих скульптур світу;  Найбільший житловий масив Києва: Троєщина (240 тисяч жителів);  Найбільше промислове підприємство Києва: завод «Авіант», на якому виробляють найвідоміший «бренд» Києва - літаки марки АН, що літають у небі всіх континентів землі;  Найдовший міський транспортний маршрут: трамвай № 12 (м. «Контрактова площа» - Пуща-Водиця), його протяжність - близько 20 км;  Найкоротший транспортний маршрут Києва: фунікулер, протяжність - 222 м;
 9. 9.  Найбільший київський парк: парк ім. Рильського, Голосіївський район; площа парку близько 150 га, відкритий у 1958 році;  Найвологійший житловий масив: Виноградар;  Найсухіший житловий масив: Харківський;  Найунікальніший пам'ятник (єдиний у світі) - пам'ятник сміттєвозу - знаходиться в Києві. Він встановлений у 2004 році по вул. Газопровідній, 2, підприємством Київспецтранс в подяку працівникам санітарної очистки України за трудові заслуги;  На сьогоднішній день найвищою будівлею Києва та України вважають ЖК на Кловському узвозі, 7. Його висота - 168 метрів.  Найкоротша й водночас найширша головна вулиця столичних міст Європи - Хрещатик, довжиною всього 1300 метрів і шириною цілих 75 метрів.  Найменший у Києві ліфт (з підлогою площею близько 0, 5 м²) розташований у будинку 11-В по вул. Прорізній. Сходова клітка не дозволила зробити ліфт ширше. Його облаштували в 50-ті роки минулого століття на замовлення одного чиновника, якому було важко підніматися сходами. Ліфт вміщує одну людину.  У невеликому дворику по вул. Володимирській, 43, у підвальному приміщенні, знаходиться самий мініатюрний діючий храм Києва - церква Марії Магдалини.
 10. 10. ЛІТЕРАТУРА, ЯКА ЗНАХОДИТЬСЯ У ФОНДІ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ КНУКІМ Берлинський М. Ф. Історія міста Києва / М. Ф. Берлинський. – Київ : Наукова думка, 1991. – 320 с. Боровський Я. Є. Походження Києва : історіографічний нарис / Я. Є. Боровський. – Київ : Наукова думка, 1981. – 152 с. Боровський Я. Є. Світогляд давніх киян / Я.Є. Боровський. – Київ : Наукова думка, 1992. – 176 с.
 11. 11. Вечерський В. В. Українські монастирі / В. В. Вечерський. – Київ : Інформаційно-аналітична агенція «Наш час», 2008. – 400 с. (Невідома Україна). Висоцький С.О. Золоті ворота в Києві / С. О. Висоцький. – Київ : Техніка, 2000. – 158 с. Дєдов В. Київ : фотоальбом / В. Дєдов, Е. Каліка. – Київ : Мистецтво, 1981. – 205 с. Доценко Т. Київ : мандрівка стародавнім містом / Т. Доценко, М. Лябах, О. Парпмонов. – Київ : Київський дім, 1998. – 43 с.
 12. 12. Киев : фотоальбом. – Москва : Советская Россия, 1982. – 135 с. Киев : фотоальбом. – Киев : Будівельник, 1977. – 132 с. Козловський М. Київ : фотоальбом / М. Козловський. – Київ : Мистецтво, 1987. – 239 с. Кілессо С. К. Київ архітектурний : фотоальбом / С. К. Кілессо. – Київ : Будівельник, 1987. – 160 с.
 13. 13. Київ в історії філософії України / В. С. Горький, Я. М. Стратій, А. Г. Тихолаз та ін. – Київ : Вид. дім. «КМ Academia», 2000. – 264 с. Крізь віки. Київ в образотворчому мистецтві XII-XX століть : альбом / авт.-упоряд. Ю. В. Белічко, В. П. Підгора. – Київ : Мистецтво, 1982. – 336 с. Київ : вчора, сьогодні, завтра : фотоальбом. Т. 1 / упоряд. В. Д. Єрмаков. – Київ : Мистецтво, 1982. – 125 с. Київ : вчора, сьогодні, завтра : фотоальбом. Т. 2 / упоряд. В. Д. Єрмаков. – Київ : Мистецтво, 1982. – 244 с.
 14. 14. Кончаковский А. Киев Михаила Булгакова : фотографии, документы, открытки из государственных и частных архивов : фотоальбом / А. Кончаковский. – 2-е изд., исправленное и доп. - Киев : Мистецтво, 1993. – 324 с. Ковалинский В. Меценаты Киева / В. Ковалинский. – Киев : Кий, 1998. – 528 с. Крайній К. Історики Києво-Печерської Лаври ХІХ- початку ХХ століть / К. Крайній. – Київ : Пульсари, 2000. – 240 с. Лябах М. Тисяча мелодій застиглої музики (архітектура України у ХVI-ХХІ сторіччях) / М. Лябах. – Київ : Київський дім, 2006. – 360 с.
 15. 15. Національний заповідник "Софія Київська" = National conservation area "St. Sophia of Kyiv" / під. заг. ред. Н. М. Куковальської. – Київ : Балтія-Друк, 2011. – 224 с. Пам’ятки Києва : путівник. – Київ : КМДА, 1998. – 176 с. Петров С. Київ : погляд крізь століття / С. Петров. – Київ : ВКП «Експрес-Поліграф», 2010. – 392 с. Хроніка-2000 : укр. культурологічний альманах. Вип.49-50 : Київ – свята земля. – Київ : Фонд сприяння розвитку мистецтв,2002. – 798 с.

×