Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

«МАЙСТЕР ЕПОХИ ВІДРОДЖЕННЯ»

135 views

Published on

Віртуальна виставка до 565-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Published in: Art & Photos
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

«МАЙСТЕР ЕПОХИ ВІДРОДЖЕННЯ»

 1. 1. Незвично гарна людина атлетичного складу, учасник всіх змагань і турнірів, прекрасний плавець, фехтувальник, вершник, чудовий розповідач, ерудит-оратор, кавалер і танцюрист, співак, поет, музикант і конструктор, геніальний художник, математик, механік, астроном, геолог, ботанік, анатом-фізіолог, військовий інженер, мислитель-матеріаліст – увесь цей спектр сконцентрувався лінзою епохи Відродження в Леонардо да Вінчі.
 2. 2. Геніального італійця епохи Відродження знають, насамперед, як талановитого художника, скульптора, архітектора. Однак відкриття, розробки та виноходи Леонардо да Вінчі посіли впевнене місце в нашому сучасному житті та дали потужний поштовх для подальшого розвитку людства. Леонардо зробив внесок у розвиток світової художньої культури, залишив по собі плеяду талановитих художників-учнів, йому належать перші начерки велосипеду, проектування парашуту, танка, катапульти, телескопу. І це неповний перелік його надбань. Да Вінчі є також автором літературних творів. Леонардо да Вінчі народився 15 квітня 1452 року неподалік містечка Вінчі, поблизу Флоренції. Його батько – заможний нотаріус, мати - селянка. Лише перші роки Леонардо провів з матір'ю, адже, коли батько одружився з багатою жінкою, забрав його до себе. Вважається, що розлучений з матір'ю Леонардо все життя намагався відтворити її образ у своїх шедеврах. Леонардо не мав прізвища в сучасному його розумінні. "Да Вінчі" означає просто "із Вінчі". Зацікавився живописом Леонардо з юного віку: у 15 років він вчився в майстерні італійського скульптора та художника епохи Відродження Верроккіо. Леонардо довгі роки мандрував Італією, займався математикою, інженерними справами. У 1481 році, коли Леонардо було 29 років, монастир Сан Донато а Сісто замовив йому великий вівтарний образ "Поклоніння Волхвів". Ця його робота не була завершеною. До речі, да Вінчі відомий своєю рисою закидати деякі свої роботи.
 3. 3. У Леонардо було багато друзів і учнів. Щодо його особистого життя, точних даних немає, адже цей бік своєї біографії митець ретельно приховував. У 1487 році да Вінчі було створено літальну машину - орнітоптер, що брав за принцип пташиний політ. З 1490-х років Леонардо зосередився на архітектурі і анатомії. Леонардо був першим з живописців, хто вдавався до розтину трупів для вивчення будови м'язів, адже вважав науковий підхід основою всього. У 1490 була створена Вітрувіанська людина — уславлений малюнок, який іноді називають канонічними пропорціями. Сам Да Вінчі в різні періоди свого життя вважав себе найперше інженером або ученим. Основою його праці і відкриттів було спостереження. Він віддавав образотворчому мистецтву не дуже багато часу і працював поволі. Тому художня спадщина Леонардо кількісно невелика, а низка його робіт втрачена або значно пошкоджена. Проте його внесок в світову художню культуру є винятково важливим навіть на тлі тієї когорти геніїв, яку дало Італійське Відродження. Любов до моделювання приводила Леонардо да Вінчі до геніальних конструктивних здогадок, які набагато випередили епоху; такими є ескізи проектів металургійних печей і прокатних станків, ткацьких верстатів, друкарських, деревообробних, землеробних та інших машин, підводного човна і танка, а також розроблені після ретельного вивчення польоту птахів конструкції літальних апаратів і парашута.
 4. 4. Однак єдиний його винахід, що здобув визнання за його життя, - коліщатковий замок для пістолета (що заводився ключем). Саме Леонардо да Вінчі відкрив, що місяць відбиває сонячне світло від Землі і тому світиться сам. Він же пояснив, чому небо блакитне. Леонардо був амбідекстром – однаковою мірою добре володів правою і лівою рукою. Кажуть навіть, що він міг одночасно писати різні тексти різними руками. Однак більшість праць він написав лівою рукою справа наліво. У 1516 році переїхав до Франції як придворний художник, інженер, архітектор і механік. Тут він створив серію малюнків на тему всесвітнього потопу. Але у Франції Леонардо майже не малював, у майстра оніміла права рука, і він насилу пересувався без сторонньої допомоги. Третій рік життя в Амбуазі 67-річний Леонардо провів у ліжку. 23 квітня 1519 року він залишив заповіт, а 2 травня помер в оточенні учнів і своїх шедеврів в Кло-Люсе. За словами Вазарі, да Вінчі помер на руках короля Франциска I, свого близького друга.
 5. 5. РОЗДІЛ І Леонардо найдосконаліше втілив тип «ідеальної людини з Ренесансу», універсального генія. Художня творчість була лише частиної його діяльності, спрямованої до наукових відкриттів, технічного новаторства, експерименту як засобу індивідуального пошуку.
 6. 6. МОНА ЛІЗА, 1503 р. Приблизно в 1503 році була написана одна з найвідоміших картин Леонардо "Мона Ліза". Мона Ліза не була, як багато хто вважає, ідеалом краси для Леонардо, його ідеал скоріше проглядається в ангелі з "Мадонни в скелях". Усе-таки, Леонардо напевно повинний вважати Мону Лізу особливою людиною, вона зробила на нього настільки сильне враження, що він відмовився від інших вигідних пропозицій і в плині трьох років працював над її портретом. Портрет відбив своєрідний людський характер. Мона Ліза (скорочення від мадонна Ліза) була третьою дружиною флорентійського купця Франческо де Бартоломео.
 7. 7. ТАЄМНА ВЕЧЕРЯ, 1498 р. У «Таємній вечері» Леонардо кожний з апостолів - це неповторний характер, і його реакція на те, що відбувається, індивідуальна. Христос спокійний, обличчя сповнене смирення, опущенні очі, стисненні губи, які тільки-но мовили: «Один з вас зрадить мене». Ці слова викликають бурю пристрастей. Леонардо розкрив почуття, що примусили апостолів забути про мирну трапезу. Праворуч від Христа сидять його улюблені учні. В цю групу Леонардо помістив зрадника: всією вагою тіла Іуда лежить на столі і стискає гаман зі срібняками – плату за зраду. Реакція групи, що сидить ліворуч від Христа, така ж динамічна. Руки такі ж індивідуальні й виразні, як обличчя. Чітко продумано перспективну побудову інтер’єра: килими на стінах, кесони перекриття поступово скорочуються, утверджуючи глибину простору. Лінія горизонту, точка спуску перспективного зображення, перебуває на рівні очей Христа, отож його постать є центром картини.
 8. 8. ДАМА З ГОРНОСТАЄМ, 1490 р. З придворним життям міланського герцогства пов’язаний портрет «Дама з горностаєм», традиційно його розглядають як зображення Чечілії Галлерані, коханої Людовіко Моро. Обернуте ліворуч обличчя протистоїть зустрічному рухові тіла, руки гладять пухнасте, старанно виписане хутро звіриняти. У гербі Людовіко Моро був зображений горностай, отже, його наявність на портреті символічна.
 9. 9. МАДОННА ЛІТА, 1490 р. У «Мадонні Літта» Леонардо відмовився від німбів над головами Марії та Христа. Однак, символіка присутня у кольорі одежі Мадонни (червона сукня і синій плащ – традиційні, вони означають жертовність і вічність), у щиглику, якого тримає немовля - символ мученицької долі Христа. Яскраво – синій плащ з жовтогарячою підкладкою, червона сукня звучать досить локально, що пояснюється технікою виконання – «Маддону Літта» написано темперою. Ця фарба диктувала декоративність колірних вирішень.
 10. 10. РОЗДІЛ ІІ Діяльність Леонардо да Вінчі (1452 - 1519) відбувалася на рубежі ХV – XVI століть. Його сучасники – Сандро Боттічеллі, П’єтро Перуджіно, Доменіко Гірландайо – повністю належать ХV століттю, тоді як художник з Вінчі вже у 1480-ті роки заклав основу мистецтва Високого Відродження. Життя і творчість майстра пов’язані з головним культурним центром Італії епохи Відродження – Флоренцією. Картини народжувались повільно, тому що писати для Леонардо означало вивчати. «Живопис – це наука і законна дочка природи» - стверджує він в одному із записів.
 11. 11. Богад Е. Мир Леонардо : философский очерк. В 2-х книгах. Кн. 2 / Е. Богад. – Москва : Детская литература, 1989. – 174 с. Гастев А. А. Леонардо да Винчи / А. А. Гастев. – Москва : Молодая гвардия, 1982. – 400 с. Дживелегов А. Леонардо да Винчи / А. Дживелегов. – Москва : Журнально-газетное обьединение, 1935. – 240 с. (Рідкісне та цінне видання із приватної колекції Григорія Верьовки ).
 12. 12. История искусства в образах : европейское искусство от древности до наших дней. – Москва : АРТ-РОДНИК, 2001. – 191 с. Леонардо. – Москва : ОЛМА-ПРЕСС Образование, 2005. – 128 с. – (Галерея гениев). Леонардо да Вінчі : альбом / упоряд. Н. Б. Гуляєвська. – Київ : Мистецтво, 1993. – 128 с. – (Майстри світового мистецтва).
 13. 13. Лувр. – Москва : ОЛМА-ПРЕСС Образование, 2005. – 128 с. – (Шедевры мировой живописи в вашем доме). Мережковский Д. С. Воскресшие боги Леонардо да Винчи / Д. С. Мережковский. – Москва : Художественная литература, 1990. – 640 с. Музеи мира. – Москва : Мир энциклопедий, 2006. – 184 с. – (Самые красивые и знаменитые).

×