Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

«КРІЗЬ ВІКИ»

212 views

Published on

190 років від дня народження Лева Миколайовича Толстого (1828-1910)

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

«КРІЗЬ ВІКИ»

 1. 1. ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА «Крізь віки» 190 років від дня народження Лева Миколайовича Толстого (1828-1910)
 2. 2. Лев Миколайович Толстой - особливий випадок в пантеоні російських письменників. Бунтівного графа так просто не засунути на полицю до пильних класиків, то борода стирчить, то край сорочки видніється. Толстой воював - і став пацифістом, Толстой пізнав пристрасть - і жахнувся її глибин, Толстой відкидав вихолощену мораль, в якій не було людинолюбства, і до сих пір залишається кумиром філософів. Кожен його текст (від великої епопеї «Війна і мир» до клаустрофобічної «Після балу») це складний, примхливо влаштований світ, де страждання людини є сусідами з його духовними проривами.
 3. 3. Бабаев Э. «Анна Каренина» Л. Н. Толстого / Эдуард Григорьевич Бабаев. – Москва : Художественная литература, 1978. – 155 с. Бабаев Э. Г. Очерки эстетики и творчества Л. Н. Толстого / Эдуард Григорьевич Бабаев. – Москва : Издательство московского университета, 1981. – 196 с. Середницький А. Лев Толстой і Україна / Антін Середницький // Історичний календар 2000 : науково-популярний та літературний альманах. – Київ, 1999. – № 6. – С. 341- 342. Міксон О. К. Світове значення творчості Л. М. Толстого / Олена Констянтинівна Міксон . – Київ, 1961. – 37 с.
 4. 4. Лев Миколайович Толстой народився 28 серпня (9 вересня) 1828 року у стародавній дворянській родині. Батько його, граф Микола Ілліч Толстой, учасник війни 1812 року, підполковник у відставці, одружився в 1822 році на літній, але багатій князівні Марії Миколаївні Волконській. Серед володінь, що увійшли до її посагу, був і маєток Ясна Поляна. Виховання, отримане Толстим у дитинстві, типове для багатих дворянських родин. Обов'язковими для такого виховання були іноземці-гувернери. Але в обстановці, у якій ріс і виховувався Толстой, було також те, що зробило могутній вплив на формування свідомості і настроїв майбутнього письменника. Це — близькість дитини до природи і до простого народу.
 5. 5. Багато часу маленький Лев і його три брати проводили серед природи — у лісі і в парку, що оточували садибу. Ліс і парк Ясної Поляни були і безмовними учасниками захоплюючих ігор дітей, і свідками їхнього дитячого смутку та радощів. У дні цього «яскравого, ніжного, поетичного, любовного, таємничого дитинства» маленькі брати блукали густими алеями парку, відшукуючи чарівну «зелену паличку», що відкриє людям секрет їхнього щастя. У 1837 року родина Толстих, в інтересах подальшої освіти дітей, переїжджає до Москви. Того ж року граф Микола Ілліч Толстой помирає (мати Льва Миколайовича померла, коли йому було всього півтора року). Турботу про осиротілих дітей беруть на себе сестри померлого графа, і тринадцятирічний Толстой переїжджає до Казані.
 6. 6. Толстой Л. Н. Анна Каренина : роман в восьми частях : части пятая – восьмая / Лев Николаевич Толстой. – Москва : Правда, 1991. – 413 с. : ил. Толстой Л. Н. Анна Каренина : роман в восьми частях : части 5-8 / Лев Николаевич Толстой. – Ленинград : Художественная литература,1968. – 409 с. Толстой Л. Н. Воскресение : повести и рассказы / Лев Николаевич Толстой. – Москва : Художественная литература, 1984. - 382 с. Толстой Л. Н. Детство. Отрочество. Юность / Лев Николаевич Толстой. – Москва : Наука, 1978. – 527 с. : ил.
 7. 7. Склавши іспити до Казанського університету, Толстой вступає на факультет східних мов. Швидко охоловши до занять на цьому факультеті, він переходить через рік на перший курс юридичного факультету. Юнак стає завсідником дворянських балів і салонів Казані і живе дозвільним життям, поділяючи свій «час між званими обідами, балами і товариськими гулянками». Ідеалом його в той час стає великосвітський денді, який гідно носить звання аристократа. Але і дозвільне світське життя захопило Толстого ненадовго. У його душі йшла завзята і напружена робота. Уже в дитячі роки Толстой багато читав, соромливо ховаючи від усіх свої думки. Тепер, у юнацькі роки, він захоплюється ідеями французького просвітителя Жан-Жака Руссо, працює над «Духом законів» Монтеск'є і має задум написати роботу про «Наказ» Катерини II. Незадоволений і життям у вищому світі, і своїми заняттями в університеті, він 1847-го року, навчаючись на другому курсі, залишає університет і їде в Ясну Поляну, щоб «осісти» на землі.
 8. 8. Вражає перш за все винятковий розмах самоосвітньої роботи Толстого, його неосяжне прагнення до знань. До кінця свого життя Толстой, знав такі мови: французьку, німецьку, англійську (володів досконало), італійську (вільно перекладав), давньогрецьку, латинську, давньоєврейську (знав добре), польську, чеську, сербську, болгарську, голландську, українську. Це свідчить про величезну культуру видатного письменника. Про широту самоосвітньої роботи Толстого свідчить і його бібліотека в Ясній Поляні; кілька тисяч томів її зберігають на своїх сторінках цікаві позначки Толстого. У роботі Толстого вражає його незвичайна вимогливість до себе як до художника слова. Необхідною умовою творчості він вважав засвоєння досвіду всіх інших письменників. Він систематично і незвичайно багато читав. Він заявляв: «Правильний шлях такий: осягни те, що зробили твої попередники, а тоді йди далі». Література для Толстого була справою всього життя, у яку він вкладав усю свою душу. Тільки за такого ставлення до літератури і можлива, на думку Толстого, діяльність письменника.
 9. 9. Толстой Л. Н. Драматические произведения 1864-1910 / Лев Николаевич Толстой. – Москва : Правда, 1983. – 366 с. Толстой Л. Н. Круг чтения : избранные, собранные и расположенные на каждый день Львом Толстим мысли многих писателей об истине, жизни и поведении / Лев Николаевич Толстой. –Москва : Наше наследие, 1991. – Т. 1. – 263 с. Толстой Л. Н. Казаки; Хаджи-мурат : повести / Лев Николаевич толстой. – Москва : Художественная литература, 1981. – 301 с. : ил. Толстой Л. Н. Отрывки из произведений / Лев Николаевич Толстой. – Москва : Искусство, 1960. – 135 с.
 10. 10. Толстой Л. Н. Повести и рассказы / Лев Николаевич Толстой. – Москва : Художественная литература, 1978. – 416 с. Толстой Л. Н. Cчастье, которое меня ожидает… : повесть, рассказы из дневника и писем. – Москва : Молодая Гвардия, 1988. – 397 с. Толстой Л. Н. Хаджи – Мурат : повести / Лев Николаевич Толстой. – Москва : Художественная литература, 1976. – 316 с.
 11. 11. 7 листопада 1910 року Лев Толстой помер, смерть його вразила культурний світ і переживалася, як величезна, тяжка втрата для всього людства. Поховали Толстого, за його бажанням, у Ясній Поляні, на тому місці біля урвища, де в дитинстві він разом з братами шукав чарівну «зелену паличку» — секрет щастя для всіх. Там, у глушині парку, приблизно в одному кілометрі від садиби, на краю яру, є самотня, скромна могила. Над нею тісно сплелися вершинами, немов охороняючи спокій видатної людини, дуби, осики і липи. На могилі — ні хреста, ні пам'ятника. Лише невисокий пагорб, улітку покритий густим килимом квітів, а взимку засипаний снігом, вказує місце, де лежить Толстой. Великий письменник залишився тут наодинці з природою, яку він так любив і яку так геніально описував.
 12. 12. «Хоча образотворчі засоби Толстого завжди нібито дивно прості, враження у читача складається незабутнє. Це відбувається тому, що у Толстого кожне слово несе максимально смислове навантаження. У нього немає слів- красенів, слів-пустоцвітів, слів- прикрас. У нього все поставлено на службу думки: ритм, розташування слів у фразі, пунктуація, звукопис. У творчості Толстого все підпорядковано єдиному закону - закону правди життя. Вища правда керувала всім гігантським творчим апаратом Толстого» © В.Катаєв

×