Естери та жири: значення та застосування

10,580 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
10,580
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • Естери широко розповсюджені у живій природі. Так, естери нижчих карбонових кислот і спиртів входять до складу багатьох ефірних масел і часто обумовлюють аромат фруктів і квітів. Естери вищих карбонових кислот і спиртів входять до складу восків, наприклад, бджолиного воску. Естери гліцерину і вищих карбонових кислот являють собою важливий клас органічних речовин, які називають жирами.
 • Як правило, естери мають приємний запах . З авдяки цьому вони використовуються в парфумерній та харчовій промисловості .
 • З цих та інших естерів виготовляють есенції, які додають до прохолодних напоїв, цукерок, кремів, парфумерних та косметичних виробів. Оскільки крім природних запашних речовин використовуються і синтетичні, естери добувають у промисловості v великій кількості.
 • Естери можуть утворюватися найрізноманітнішими карбоновими кислотами і спиртами. Але найбільше значення мають ті, що утворені трьохатомним спиртом гліцерином і вищими карбоновими кислотами. Естери карбонових кислот та гліцерину називаються жирами.
 • Процес тверднення (гідрування) жирів лежить в основі виробництва маргарину (від грецьк. слова, що означає — «перлина»). Негідровані жири прогіркають, окиснюючись за подвійними зв'язками, у них з'являється неприємний запах і смак. Гідрування уповільнює ці процеси, крім того, дає змогу з дешевих олій добувати більш цінні тверді жири.
 • Жири як естери піддаються гідролізу. Жири гідролізуються з утворенням трьохатомного спирту гліцерину і карбонових кислот. Якщо проводити гідроліз тристеарину за наявності лугу, утворюється сіль стеаринової кислоти, відома як основа мила . Оскільки в результаті лужного гідролізу жиру утворюється мило, ця реакція називається омиленням жиру.
 • Жири разом із білками та вуглеводами належать до біологічно активних речовин. Вони входять до складу клітин рослинних і тваринних організмів і є для них джерелом енергії. У результаті окиснення 1 г жиру виділяється 37,7 кДж енергії, що удвічі більше, ніж під час окиснення 1 г білка чи вуглеводу. Основна кількість жирів, що споживаються людиною, міститься у м'ясі, рибі, молочних і зернових продуктах. У разі, коли в організм людини з їжею надходить більше енергії, ніж витрачається нею, утворюються жироподібні речовини, що відкладаються в тканинах організму. Таким чином він акумулює енергію.
 • Естери та жири: значення та застосування

  1. 1. Естери та жири: значення і застосування Олена Западенко 11-Є клас
  2. 2. Властивість естерів – приємний запах <ul><li>HCOOCH 2 CH(CH 3 ) 2 — і зобутилформ і ат нагадує запах яг і д малин и </li></ul><ul><li>HCOOCH 2 C 6 H 5 — бензилформ і ат має запах жасм іну </li></ul><ul><li>CH 3 COOC 5 H 11 — н -пентилацетат нагадує по запаху грушу </li></ul><ul><li>CH 3 COOCH 2 CH 2 CH(CH 3 ) 2 — і зопентилацетат нагадує по запаху банан и </li></ul><ul><li>CH 3 COOC 8 H 17 — н -октилацетат має запах апельсин і в </li></ul><ul><li>C 3 H 7 COOCH 3 — метилбутират по запаху нагадує ранет </li></ul><ul><li>C 3 H 7 COOC 2 H 5 — е тилбутират має характерн и й запах ананас і в </li></ul>
  3. 3. Застосування естерів Харчова промисловість Парфумерна промисловість
  4. 4. Жири як естери Жири – естери карбонових кислот та гліцерину
  5. 5. Гідрування жирів Реакція приєднання Гідрогену, у результаті якої ненасичена сполука перетворюється на насичену, а рідкий жир — на твердий
  6. 6. Гідроліз жирів Омилення жиру - реакція лужного гідролізу
  7. 7. Значення жирів у життєдіяльності організмів <ul><li>Джерело енергії </li></ul><ul><li>Запасні живильні матеріали </li></ul><ul><li>Входять до складу протоплазми клітин </li></ul>

  ×