Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Kizlar atakta projesi̇ bi̇lgi̇lendi̇rme dosyasi

146 views

Published on

Katılımcılar için bilgi dosyası

Published in: Government & Nonprofit
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Kizlar atakta projesi̇ bi̇lgi̇lendi̇rme dosyasi

 1. 1. KIZLAR ATAKTA PROJESİ BİLGİLENDİRME DOSYASI
 2. 2. Alternatif Yaşam Derneği “Herkes için eşit yaşam koşulları”na ulaşmak için alışılmışın dışında çözümler üreten Alternatif Yaşam Derneği engellilik ve kronik hastalıklar başta olmak üzere, sebebi ne olursa olsun ayrımcılık ve toplumsal dışlanmayı yaşayan sosyal dezavantajlı birey ve gruplara yaşamın tüm alanlarında erişilebilir ve eşit fırsatlar sunan bir çatı örgütlenmedir. 1997'de ''Dalmak Özgürlüktür'' projesi ile engelli bireyleri su dünyasıyla buluşturarak Antalya’nın Kaş ilçesinde başlayan girişim, 2002'de çeşitli spor dallarını da bünyesine dahil ederek Türkiye’nin çeşitli illerinde sürdürülen «Alternatif Kamp» projesine dönüşmüştür. Alternatif Yaşam Derneği 2008 yılına gelindiğinde “Düşler Akademisi” projesini başlatarak sosyal dezavantajlı bireylerin sanat yoluyla sosyal hayata katılımında önemli bir misyon üstlenmiştir. 2014 yılının Haziran ayında Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam merkezi olan «Düşler Akademisi Kaş»ın kurulmasıyla sanatın ve sporun zenginlikleri birleştirilmiştir.
 3. 3. Düşler Akademisi Kaş İmece ruhunun tekrar hayata geçirildiği 80 yıllık “Çukurbağ İlkokul” binası 13 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Ana binada bulunan kütüphane, müzik ve dans odası ile seminer odası yıl boyunca hem günlük ziyaretçilerin hem de akademide konaklayan misafirlerin kullanımına açıktır. Okula ait ek derslik binası erişilebilir bir yatakhaneye dönüştürülmüş, taş ve ahşap gibi doğaya uyumlu malzemeler kullanılarak tesise yemekhane, müzik kayıt stüdyosu ve projede görev alan gönüllüler için ek bir konaklama ünitesi kazandırılmıştır. Ek konaklama ünitesinin enerji ihtiyacını karşılayan güneş panellerinin kullanımıyla tüm projelerde esas alınan sürdürülebilirlik ilkesi hayata geçmektedir.
 4. 4. Düşler Akademisi Kaş Tesisi
 5. 5. Kızlar Atakta Kızlar Atakta projesi 12-18 yaş aralığındaki genç kızların spor, doğa ve takım çalışmasının etrafında eğitimden geçmelerini sağlayarak zihinsel ve fiziki kapasitelerini arttırarak güçlenmelerini amaçlamaktadır. Proje ile yüksek motivasyonlu, kendine güvenen, cesaretli ve girişimci genç kızların topluma arttırılmış bir etkiyle katılımları beklenmektedir. Birey olarak kendini geliştirme, topluluk içinde kendini ifade etme, kültür ve çevre ilişkisini doğa içinde spor etkinlikleri, yaratıcı sanat ve grup deneyimleri ile edinme programın temelini oluşturmaktadır.
 6. 6. Kızlar Atakta ile Hedeflenen Değişimler Duygu ve düşüncelerin farkına vararak uygun şekilde ifade edebilmek. Güvenli ortamlarda risk alarak kendini keşfetmek. Doğa ve spor aktiviteleri içinde fiziksel gücü geliştirmek. Doğa ve spor aktiviteleri yardımı ile farklı beceriler edinmek. Çevre ve doğa bilinci oluşturmak. Liderlik becerilerini geliştirmek. Karar alma ve sorun çözme becerilerini geliştirmek. Sorunlar karşısında yaratıcı çözümler üretebilmek. Toplumsal duyarlılık ve sorumluluk bilinci geliştirmek. Diğer insanlarla olan ilişkileri yardımıyla kendilerini tanımalarını sağlamak. Farklı ve çok kültürlü paylaşımlarda bulunmak. Erkeklere biçilmiş fiziksel güç kullanmayı gerektiren aktivitelerde var olabileceğini göstermek. Toplumsal cinsiyet eşitliğini özümsemek.
 7. 7. Kızlar Atakta ile Hedeflenen Değişimler
 8. 8. Düşler Akademisi Kaş Tesislerinde Yaşam Düşler Akademisi Kaş tesisleri 2015 yazında iki ayrı projeye ev sahipliği yapmaktadır. Alternatif Kamp projesinin katılımcısı olan engelli ve sosyal dezavantajlı bireyler ile bu projeye destek olan Türk ve yabancı gönüllüler kampın yatakhanelerinde konaklamaktadırlar. Bununla birlikte Kızlar Atakta projesinin temel noktalarından biri olan doğa sporları konseptine bağlı olarak, sunulacak kampçılık eğitimlerinin bir hafta boyunca sahada uygulanıp doğada yaşam konusunda yeterli tecrübenin edinilmesi amacıyla bu projeye katılacak bireyler ile gönüllüler tesiste hazırlanan çadır alanında konaklayacaktır. Düşler Akademisi Kaş gönüllüleri tarafından hazır hale getirilen çadır alanında tüm Kızlar Atakta katılımcıları ve gönüllüleri için yeterli sayıda uyku tulumu ve mat temin edilmiş olup, ihtiyaç duyulduğu takdirde ek malzemeler proje yürütücüleri tarafından sağlanacaktır.
 9. 9. Düşler Akademisi Kaş Tesislerinde Yaşam Düşler Akademisi Kaş Yatakhane Kızlar Atakta Kamp Alanı
 10. 10. Kızlar Atakta Haftalık Kamp Programı
 11. 11. Kamp için Malzeme Listesi Sırt Çantası Güneş kremi + güneş gözlüğü + Şapka Doğa yürüyüş için ayakkabı Fener + pil + yedek pil Su Matarası (varsa) İç çamaşırı + bol yedek tişört + bol yedek şort + yazlık uzun pantolon (yürüyüş) + çorap + Havlu Mayo / Bikini Terlik Boyun için fular Sinkov

×