Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Nokia sunum

706 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Nokia sunum

 1. 1. 1865’de Fredrik Idestam adlıbir mühendis, bir kağıthamuru değirmeni kurdu veFinlandiya’nın güneyindebir nehir kıyısında kağıtüretmeye başladı.
 2. 2. Nokia ilk olarakRusya’ya, daha sonraİngiltere ve Fransa’yakağıt ihraç etti.
 3. 3. Finli bir kauçuk ürünlerüreticisi olan RubberWorks, Nokia kağıthamuru değirmeninin(Emäkoski nehrinden)ürettiği hidroelektriktenetkilenerek Nokia’ylabirleşti ve Nokiamarkası altında ürünlersatmaya başladı.
 4. 4. . II. Dünya Savaşı’ndansonra, Finnish CableWorks hisselerininçoğunluğunu satın aldı.Finnish Cable Works, II.Dünya Savaşı sırasındaartan enerji iletimi, vetelgraf ve telefon ağıihtiyacına bağlı olarakhızla büyümüştü.
 5. 5. Zaman içinde RubberWorks ve Cable Worksşirketlerinin sahipliğikonsolide oldu. 1967’de3-şirket birleşerekNokia Grup’uoluşturdu. 1967’deNokia Grup’uoluşturulduğundaElektronik Departmanışirketin satışlarının%3’ünü oluşturuyorduve 460 kişiye iş olanağıyaratmıştı.
 6. 6. Mobil network’ünbaşlangıcı Nokiaüretiminin 1981’deMobil Telefoniyi(NMT), dünyanın ilkuluslararası ceptelefonu şebekesini, icatetmesine imkan tanıdı.NMT daha sonra diğerülkelerde faaliyete geçti
 7. 7. Nokia kısa süre sonra dijital bir mobil telefonuolan Global System for Mobile Communication,(GSM), (Mobil Haberleşme için Global Sistem),piyasaya sürüldü ve Nokia GSM telefonlargeliştirmeye başladı.
 8. 8. Nokia’nınFinlandiya’da en büyükşirketlerden biriolmanın yanısıra enönemli şirketlerden biriolmasının ana sebebibudur. Kaynaklara göreAğustos 1997’de Nokia31 ülkede 59 operatöreGSM sistemlerisatmaktaydı.
 9. 9. NOKIA ÇALIŞAN SAYISI 123,347 (2009) TOPLAM GELİR8.98 MİLYAR DOLAR
 10. 10. Nokia CEO’suStephen Elop
 11. 11. TEŞEKKÜR EDERİM Hülya BEREKET Pazarlama II İ.Ö. 551140050

×