Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

nike sunu

  • Login to see the comments

nike sunu

  1. 1. ENGİN FİDAN
  2. 2. NIKE’NİN KURULUŞU• NIKE Bill Bowerman Oregan Üniversitesi’ndeki spor koçu, öğrencilerinin daha başarılı olması için spor ayakkabılarının en yenilerini takip ediyordu.Koç Bowerman, antrenörü olduğu MBA öğrencisi Phil Knight’a Japon Tiger markasına kendi ürettiği tasarımları sunmak için ortaklık teklif etti.
  3. 3. • Böylece yapılan anlaşmayla 1964 yılında Tiger’ ın gönderdiği 300 ayakkabıyı Knight satmaya çalışırken, Bowerman de bu ayakkabıların nasıl daha hafif ve daha iyi üretilebileceğini bulmaya çalışıyordu.İşte Nike markasının kuruluşu böyle başladı. Kendisi de bir koşucu olan Jeff Johnson, Knight ve Bowerman’ın kurmuş olduğu şirkete çalışan olarak girdi.Johnson 1971 yılında marka için Nike ismini bulan kişi oldu.
  4. 4. NIKE’NİN SİMGESİ• Stanford Üniversitesinde MBA yapan Phil Knight tarafından 1972 yılında kurulan Nikeın Swoosh denen ünlü simgesi, Carolyn Davidson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 35 dolara çizilmiştir. Simgenin getirdiği olağanüstü başarı üzerine, 1983 yılında Carolyn Davidsona, kamuoyuna açıklanmayan bir miktarda şirket hissesi verildiği açıklaması yapılmıştır. Ayrıca Swoosh simgesi, orjinal olan Siyah renginden başka birçok renkte de yaptırılmaktaktadır.
  5. 5. NIKE’NIN ADININ ANLAMI• Adını Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Niketan alır. Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markalarının yanı sıra, Converse gibi bağımsız markaların da sahibidir.
  6. 6. • Şirket, üretiminin tamamına yakınını uzak doğu asyadaki üretim evlerinde yaptırtmaktadır ve kendisine ait tek üretim evinde de spor ayakkabıların hava tabanlarını üretmektedir. Şirket dünya çapında 25,000 çalışana sahiptir ve (2007) yılında 10,9 Milyar € net cirosunun olduğunu açıklamıştır. Nike, pek çok futbol takımına ve ulusal takıma sponsor olarak, futbol dünyasına ağırlığını koymaya çalışmaktadır
  7. 7. • Manchester United, Barcelona ve Arsenal öne çıkan sponsorluklarıdır. Dünyanın en bilinen markalarından olan Nike, çocuk işçi çalıştırmak ve doğaya zarar vermek gibi konularda sürekli mahkemelik olmakta ve imajını zedelemektedir.
  8. 8. • Nike, millî takımlardan Türkiye Millî Takımı, Brezilya Millî Takımı, Hollanda Millî Takımı ve Portekiz Millî Takımı ve diğer millî takımların, kulüplerden de Manchester United, Porto, Celtic, Inter,ve Barcelona gibi kulüplerin formalarını üretmektedir.

×