Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Albrecht Dürer - skládačka

398 views

Published on

Dvě podoby skládačky vytvořené k projektu eBooks on Demand a historickému fondu Národní technické knihovny v Praze.
Grafický návrh vytvořil Mario Chromý.

Published in: Art & Photos
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Albrecht Dürer - skládačka

  1. 1. Obrázek pochází z knihy Albrechta Dürera Underweysung der Messung z roku 1525, která je součástí historického fondu NTK. eod.techlib.cz hf.techlib.cz Historický fond Národní technické knihovny (NTK) obsahuje soubor vědecké a technické literatury v časovém rozpětí od roku 1500 do roku 1920. V průběhu 18. a 19. století sloužil primárně k potřebám výuky na vznikajících technických, resp. polytechnických školách. Většina dokumentů ve fondu je psána v německém jazyce, výrazné zastoupení má i latina, méně běžná je již francouzština či italština. Podíl bohemik stoupá až od 80. let 19. století. Nejstarší knihou historického fondu NTK je Underweysung der Messung, mit dem Zirckel und Richtschey, in Linien, Ebnen unnd ganzten corporen od Albrechta Dürera z roku 1525. Kniha byla vydána tři roky před jeho smrtí. Svazek, jenž NTK vlastní, obsahuje tři Dürerovy knihy (Uvedení do měřictví, Nauka o opevňování, Čtyři knihy o proporci) a další přívazky, které vyšly v následujících letech. Kniha se v průběhu let stala jednou z hlavních příruček teorie umění. Všechny její části jsou hojně doplněny ilustracemi, takže mohou zaujmout zájemce z řad veřejnosti bez ohledu na znalost německého jazyka, ve kterém je kniha napsána. Staré a vzácné tisky byly donedávna dostupné uživatelům pouze v badatelně historického fondu NTK. Díky digitalizačním projektům, do kterých je NTK zapojena, je nyní možné historické dokumenty představit veřejnosti také v elektronické podobě na adrese k4.techlib.cz. Knihy, na něž už se nevztahuje autorský zákon, si uživatelé mohou objednat k digitalizaci prostřednictvím služby eBooks on Demand (EOD). Službu poskytuje v současné době více než 35 knihoven ve 12 evropských zemích. Z domova je tak možné objednat si digitální kopii historické knihy od Portugalska až po Estonsko bez nutnosti knihovny fyzicky navštívit. Služba EOD není vázána na registraci v knihovně a celý proces od objednání po stažení e-knihy lze vyřídit online. Objednávat digitalizaci lze snadno v katalogu knihovny nebo na portálu search. books2ebooks.eu. Více o službě EOD se dozvíte na stránkách NTK eod.techlib.cz.
  2. 2. Historický fond Národní technické knihovny (NTK) obsahuje soubor vědecké a technické literatury v časovém rozpětí od roku 1500 do roku 1920. V průběhu 18. a 19. století sloužil primárně k potřebám výuky na vznikajících technických, resp. polytechnických školách. Většina dokumentů ve fondu je psána v německém jazyce, výrazné zastoupení má i latina, méně běžná je již francouzština či italština. Podíl bohemik stoupá až od 80. let 19. století. Nejstarší knihou historického fondu NTK je Underweysung der Messung, mit dem Zirckel und Richtschey, in Linien, Ebnen unnd ganzten corporen od Albrechta Dürera z roku 1525. Kniha byla vydána tři roky před jeho smrtí. Svazek, jenž NTK vlastní, obsahuje tři Dürerovy knihy (Uvedení do měřictví, Nauka o opevňování, Čtyři knihy o proporci) a další přívazky, které vyšly v následujících letech. Kniha se v průběhu let stala jednou z hlavních příruček teorie umění. Všechny její části jsou hojně doplněny ilustracemi, takže mohou zaujmout zájemce z řad veřejnosti bez ohledu na znalost německého jazyka, ve kterém je kniha napsána. Staré a vzácné tisky byly donedávna dostupné uživatelům pouze v badatelně historického fondu NTK. Díky digitalizačním projektům, do kterých je NTK zapojena, je nyní možné historické dokumenty představit veřejnosti také v elektronické podobě na adrese k4.techlib.cz. Knihy, na něž už se nevztahuje autorský zákon, si uživatelé mohou objednat k digitalizaci prostřednictvím služby eBooks on Demand (EOD). Službu poskytuje v současné době více než 35 knihoven ve 12 evropských zemích. Z domova je tak možné objednat si digitální kopii historické knihy od Portugalska až po Estonsko bez nutnosti knihovny fyzicky navštívit. Služba EOD není vázána na registraci v knihovně a celý proces od objednání po stažení e-knihy lze vyřídit online. Objednávat digitalizaci lze snadno v katalogu knihovny nebo na portálu search. books2ebooks.eu. Více o službě EOD se dozvíte na stránkách NTK eod.techlib.cz. Obrázekpocházízknihy AlbrechtaDürera UnderweysungderMessung zroku1525,kterájesoučástí historickéhofonduNTK.

×