Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Biblioteka Instytutu Filologii Polskiej

778 views

Published on

Przewodniczek dla naszych Czytelników :)

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Biblioteka Instytutu Filologii Polskiej

 1. 1. Jak zamówić książkę lub czasopismo?
 2. 2.  Oczywiście można podejść do osoby obsługującej czytelników i zapytać, czy jest u nas taka a taka książka, ale można też rozpocząć poszukiwania samodzielnie.  Nie jest to takie trudne, a może dać wiele satysfakcji i usprawnić obsługę czytelników.  W razie problemów zawsze postaramy się pomóc, ale zachęcamy do spróbowania! Co można?
 3. 3. Od czego zacząć? Poszukiwania konkretnej książki można rozpocząć od katalogu komputerowego albo multiwyszukiwarki Primo.  Oba te narzędzia dadzą podobne wyniki, przy czym multiwyszukiwarka umożliwia jednoczesne przeszukiwanie zasobów elektronicznych i Biblioteki Cyfrowej KUL (ustawienie domyślne – Wszystkie zasoby).
 4. 4.  Wszystkie opcje zarówno katalogu komputerowego, jak i multiwyszukiwarki, dostępne są bez konieczności ponownego logowania po zalogowaniu do e-kul (w zakładce Narzędzia).
 5. 5.  Jeśli nie mam konta w Bibliotece Uniwersyteckiej?  Nawet nie mając aktywnego konta w Bibliotece Uniwersyteckiej, mogą Państwo przeglądać katalog i korzystać z naszej Czytelni (potrzebna jest jedynie ważna legitymacja studencka).  Warto je jednak założyć, gdyż umożliwia korzystanie z wypożyczalni oraz innych bibliotek specjalistycznych.  Zachęcamy do zapoznania się z Instrukcją zakładania konta bibliotecznego
 6. 6.  Jak szukać?  W pasku wyszukiwania katalogu komputerowego należy wpisać poszukiwaną frazę (np. autora lub tytuł) i kliknąć Szukaj.
 7. 7.  Zawężanie wyników  Można następnie zawęzić wyniki wyszukiwania, używając umieszczonych po lewej stronie faset.
 8. 8.   Zawężenia dla aktualnego wyszukiwania będą widoczne w górnej części ekranu, pod paskiem wyszukiwania.
 9. 9.  Wyszukiwanie zaawansowane  By otrzymać bardziej precyzyjny wynik, można również wybrać opcje wyszukiwania zaawansowanego.
 10. 10.  Bez obaw  Książki zlokalizowane w naszej Bibliotece mogą mieć status Nie wypożycza się, ale zawsze można skorzystać z nich na miejscu, a czasem wypożyczyć na krótki czas.  Wystarczy więc odnaleźć poszukiwaną książkę i dokładnie spisać jej sygnaturę.
 11. 11.   W Bibliotece Instytutu Filologii Polskiej zgromadzone są książki z lokalizacją:  Zakład Literatury Polskiej,  Zakład Literatury Porównawczej,  Zakład Języka Polskiego.  Najliczniejsze są zbiory Zakładu Literatury Polskiej – brak jakiegokolwiek skrótu przy sygnaturze przy składaniu zamówienia traktowany jest więc domyślnie jako odnoszący się do tej lokalizacji; pozostałe należy wyraźnie oznaczyć (ZJP, ZLPor.). Czy tę książkę dostanę w tej właśnie bibliotece?
 12. 12.  Same cyfry?  Jeśli w sygnaturze przy cyfrach stoi jakaś litera, to również jest ona niezbędna do zlokalizowania poszukiwanej książki i należy o niej pamiętać.
 13. 13.  CH i Bor. Biblioteka jest w posiadaniu dwóch cennych księgozbiorów zabytkowych, otrzymanych po znakomitych uczonych:  prof. Ignacym Chrzanowskim (książki z tej lokalizacji proszę oznaczać, dopisując przy sygnaturze CH) oraz  prof. Wacławie Borowym (oznaczane skrótem Bor.).
 14. 14.  Nie znalazłem – czyli tej książki nie ma?!  Gdy wirtualne poszukiwania nie przyniosą oczekiwanego efektu, warto sprawdzić także katalog kartkowy – tylko w nim skatalogowane są zwłaszcza starsze pozycje.  Katalog ten jest tzw. katalogiem martwym – nowsze nabytki (z ZLP i ZLPor. od 2008, z ZJP od 2010 roku) wprowadzane są już tylko do katalogu komputerowego.
 15. 15.   Od niedawna także przeszukiwanie tego katalogu możliwe jest bez wychodzenia z domu – polecamy Elektroniczny Katalog Kartkowy, zarówno naszej Biblioteki, jak też innych bibliotek specjalistycznych oraz Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.  Bardziej dociekliwych odsyłamy do informacji o poszczególnych katalogach oraz instrukcji jak z nich korzystać.
 16. 16.  Jakie informacje z karty katalogowej są potrzebne, by złożyć zamówienie?  Także w tym wypadku wystarczy po odnalezieniu poszukiwanej książki spisać dokładnie jej sygnaturę lub sygnatury (umieszczone w prawym górnym rogu karty katalogowej), zaznaczając wyraźnie, który z katalogów był przeszukiwany (ZLP, ZLPor. czy ZJP, a może Bor. lub CH).
 17. 17.  Co znaczy podr. i czy to coś ważnego?  Podstawowe opracowania zgromadzone są w księgozbiorze podręcznym. Wówczas przed sygnaturą, zarówno na karcie katalogowej, jak i w katalogu komputerowym, znajduje się skrót podr.  Zaznaczenie tego przy składaniu zamówienia pozwoli znacznie skrócić czas jego realizacji.
 18. 18.   Można samodzielnie odnaleźć poszukiwaną pozycję w szafie w czytelni, przejrzeć podręczniki szkolne lub wziąć bieżący numer czasopisma ze stolika.  Trzeba jednak podejść do osoby obsługującej czytelników, zostawić legitymację i pozwolić zanotować w zeszycie, z czego ma się zamiar skorzystać. Księgozbiór podręczny – samoobsługa?
 19. 19.   Często teksty zalecane przez prowadzących zajęcia znajdują się w zasięgu ręki, a przynajmniej wzroku osoby obsługującej czytelników.  Możliwe jest więc ich szybkie udostępnienie, jeśli wyraźnie zakomunikują nam Państwo swoje potrzeby. Co jeszcze jest w księgozbiorze podręcznym?
 20. 20.   Artykuły, zwłaszcza teoretycznoliterackie, zostały skopiowane i umieszczone w szufladach w czytelni.  By złożyć zamówienie na taki artykuł, należy odszukać w znajdującym się na ladzie zielonym skoroszycie jego numer/numery (jeśli jest więcej niż jeden egzemplarz tego samego tekstu – proszę oznaczyć to klamerką).  Na karteczce należy zapisać właściwy numer i Ar.
 21. 21.   Niektórzy z prowadzących zajęcia zostawiają materiały w teczkach.  By uzyskać do nich dostęp, trzeba podać nazwisko prowadzącego zajęcia i/lub nazwę przedmiotu.  Materiały te udostępniane są po okazaniu legitymacji studenckiej na miejscu lub do skopiowania (możliwie szybkiego, gdyż przetrzymując je przez dłuższy czas poza czytelnią, uniemożliwiają Państwo sprawne skopiowanie innym studentom).
 22. 22.  W księgozbiorze podręcznym znajdują się również dzieła wydane przez Ossolineum w serii Biblioteka Narodowa (oznaczane BN I dla literatury polskiej i BN II dla powszechnej).  Książek z księgozbioru podręcznego nie wypożyczamy na zewnątrz, ale niekiedy mamy więcej egzemplarzy niektórych tytułów.  Jeśli więc zależy Państwu na wypożyczeniu książki z BN do domu, należy odnaleźć sygnaturę egzemplarza zlokalizowanego w magazynie.
 23. 23.  Gdy kilka sygnatur – wystarczy zapisać pierwszą?  Jeśli nasza Biblioteka jest w posiadaniu kilku egzemplarzy tego samego wydania poszukiwanej książki (bądź różnica wydania nie jest dla Państwa istotna), warto wypisać wszystkie sygnatury – gdyby jeden z egzemplarzy był właśnie wypożyczony czy zagubiony, przyniesiemy inny.
 24. 24.   Może się zdarzyć, że egzemplarze te mają różne lokalizacje (ZLP i ZJP), albo któryś z nich znajduje się w księgozbiorze podręcznym – trzeba to wyraźnie zaznaczyć.
 25. 25.   Sygnatury dotyczące jednej pozycji proszę zaznaczać klamerką. }
 26. 26.  Który tom?  Książki wielotomowe często oznaczone są jedną sygnaturą.  Jeśli wiecie Państwo, z którego tomu chcecie skorzystać, oszczędźcie niepotrzebnego dźwigania pracownikom i zaznaczcie to przy sygnaturze.
 27. 27.  Gdzie jeszcze szukać?  Kilka często wypożyczanych książek zostało zdigitalizowanych i dostępne są w Bibliotece Cyfrowej w sieci KUL.  Jej przeszukiwanie możliwe jest przez multiwyszukiwarkę Primo lub bezpośrednio ze strony Biblioteki Cyfrowej KUL.  Kolekcja ta będzie stopniowo poszerzana.
 28. 28.   Zachęcamy również do sprawdzenia, czy poszukiwana przez Państwa pozycja nie została zdigitalizowana przez inną instytucję – być może znajdziecie ją, korzystając z wyszukiwarki Federacji Bibliotek Cyfrowych.
 29. 29.  Gdy sam nie jestem pewien, czego szukam…  Jeśli nie są Państwo pewni pisowni nazwiska autora czy dokładnego brzmienia tytułu, warto wpisać te dane, które posiadacie, w jakiejś popularnej wyszukiwarce internetowej (np. Google czy Google Scholar). Nie jest to może profesjonalne narzędzie do tego typu poszukiwań, ale może pomóc rozwiać wątpliwości, np. czy zapisany tytuł dotyczy książki, czy artykułu w książce zbiorowej lub czasopiśmie – co jest kwestią zasadniczą.
 30. 30.  A czasopismo – też wystarczy sygnatura?  Zamawiając czasopismo należy wskazać jego tytuł, rok i numer, a w przypadku ZJP – także sygnaturę.
 31. 31.  Jak wyszukać czasopismo?  Aby sprawdzić, czy w naszej Bibliotece jest dostępny poszukiwany tytuł i numer czasopisma, należy skorzystać z katalogu komputerowego lub multiwyszukiwarki.  Od czerwca 2014 roku w katalogu kartkowym nie są już odnotowywane najnowsze nabytki – pełniejsze wyniki da więc przeszukiwanie katalogów elektronicznych.
 32. 32.  W oknie wyszukiwania katalogu komputerowego należy wpisać tytuł poszukiwanego czasopisma.  W wynikach wyszukiwania zasób czasopisma będzie poprzedzony literą „S” (od ang. series), a nie ikonką książki.
 33. 33.  Po kliknięciu w tytuł czasopisma uzyskają Państwo dostęp do szczegółowych informacji dotyczących danego wydawnictwa.  Tutaj znajdą Państwo między innymi jego lokalizacje i sygnatury.
 34. 34.  Czy jest ten numer czasopisma? Aby sprawdzić, czy w naszych zasobach jest interesujący Państwa numer czasopisma, należy wybrać zakładkę Zasób… … a następnie przewinąć – aż do odnalezienia którejś z naszych lokalizacji (Zakład Literatury Polskiej lub Zakład Języka Polskiego).
 35. 35.  Jak złożyć zamówienie?  Zamówienia można złożyć, zapisując potrzebne informacje na małej karteczce (znajdą je Państwo m.in. obok dyżurującego pracownika i w jednej z szufladek w stojących na korytarzu katalogach kartkowych).  Przynajmniej jedna strona każdej karteczki powinna być czysta i na niej właśnie należy zapisać sygnaturę - JEDNOSTRONNIE.  Postaramy się, by karteczek nie zabrakło, prosimy więc przesadnie ich nie oszczędzać 
 36. 36.  Kilka książek na jednej kartce?  Najwygodniej dla realizującego zamówienie, gdy na jednej karteczce znajdują się informacje dotyczące tylko jednej pozycji.  Przy spisanych na jednej kartce wielu sygnaturach łatwiej może dojść do pomyłki lub pominięcia którejś z nich, co spowoduje konieczność powtórnego udania się do magazynu i wydłuży czas realizacji zamówienia.
 37. 37.  Co zrobić z karteczką… i ze sobą?  Gotowe zamówienia można zostawić na blacie przy stanowisku osoby obsługującej czytelników (nie ma konieczności wręczania ich osobiście), a następnie zająć miejsce w czytelni i poczekać na realizację – nie trzeba stać w długiej niekiedy kolejce i blokować wejścia.  Materiały zlokalizowane w księgozbiorze podręcznym będziemy w stanie podać szybciej, po pozostałe trzeba udać się do magazynu, poprosimy więc o chwilę cierpliwości.
 38. 38.   Po okazaniu legitymacji studenckiej i zapisaniu zamówionych egzemplarzy w zeszycie będą Państwo mogli z nich skorzystać:  na miejscu,  ewentualnie skopiować potrzebne fragmenty samodzielnie (po zgłoszeniu tego bibliotekarzowi i wypełnieniu odpowiedniego oświadczenia) lub  zabrać do skserowania na zewnątrz (po uzyskaniu zgody bibliotekarza i odnotowaniu tego zamiaru w zeszycie). Co mogę zrobić z książką?
 39. 39.   Jeśli mamy kilka egzemplarzy danej książki lub jesteśmy w posiadaniu takiej, która przyda się komuś z Państwa do indywidualnej pracy (nie zadana na najbliższe zajęcia dla całej grupy), można ją wypożyczyć (po uzyskaniu zgody pracownika) na rewers:  na dzień lub dwa (wtedy podamy tzw. krótki rewers) lub  kilka czy kilkanaście dni (poprosimy o wypełnienie w ten sam sposób dwóch stron rewersu). Czy można wypożyczyć coś poza czytelnię?
 40. 40.  Oddawanie książek  Przy oddawaniu książki należy przypomnieć swoje nazwisko i zaznaczyć, czy była wypożyczana na rewers, czy tylko zapisywana w zeszycie.
 41. 41.   Zawsze będziemy się starali – na miarę naszych możliwości – Państwu pomóc.  Liczymy także na Państwa pomoc: jeśli dostrzeżecie błędy, przestawienia, nieścisłości – zarówno w katalogu kartkowym (tradycyjnym i elektronicznym), jak i komputerowym – prosimy o sygnał  Zapraszamy do współpracy!
 42. 42.  Aktualności  Bieżące informacje o zmianach w funkcjonowaniu Biblioteki znajdą Państwo  na stronie internetowej oraz  na Facebooku - zachęcamy do polubienia 
 43. 43. Dziękujemy za uwagę! Do zobaczenia w Bibliotece! 
 44. 44.  https://www.nottingham.ac.uk/clahrc-ndl- nihr/research/primarycare/facilitating-preconception-health/abc- gps.aspx http://www.bilp.uw.edu.pl/patron.html https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Chrzanowski http://www.mbp-lomza.pl/katalogi-kartkowe/ http://www.taurusstudio.pl/teczki-biurowe https://www.makro.pl/shop/pl/office/product/296414004001 https://ossolineum.pl/index.php/wydawnictwo/biblioteka- narodowa/nowosci/ http://baltystyka.uw.edu.pl/?page_id=199 http://www.rapex.net.pl/pl/p/B-181-Rewers-wypozyczen/28 Źródła ilustracji

×