Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Blog Forum Gdańsk 2012: Oferta reklamowa

1,192 views

Published on

Oferta reklamowa czyli burzliwy romans marki i blogera to prezentacja Kacpra Szczepanowskiego stworzona z okazji prelekcji podczas Blog Forum Gdańsk 2012.

 • Be the first to like this

Blog Forum Gdańsk 2012: Oferta reklamowa

 1. 1. OFERTA REKLAMOWAczyli burzliwy romans marki i blogera KACPER SZCZEPANOWSKI BLOG FORUM GDAŃSK 2012
 2. 2. Z KIM ROZMAWIASZ?
 3. 3. Grafika: armyoftrolls.co.uk
 4. 4. KOMENTARZWspółpraca z reklamodawcami to jedna z najpopularniejszych metodmonetyzacji bloga. Zwyczajowo bloger ma ograniczony kontakt zmarketerem, którego rolę przejmuje agencja kreatywna, PR, interaktywnalub dom mediowy.Jako bloger konkurujesz o budżety reklamowe z wieloma innymipodmiotami takimi jak wydawcy (np.: Wirtualna Polska), sieci reklamowe(np.: Arbo) czy inni blogerzy, których działania absorbują środkiprzeznaczone na kampanie.
 5. 5. Grafika:armyoftrolls.co.uk
 6. 6. KOMENTARZKonkurencyjne podmioty dysponują często większymi zasobami ikompetencjami niż Ty. Znajomość korporacyjnych procedur, regularneprezentacje ofertowe czy spotkania integracyjne ułatwiają zawiązywaniewięzi oraz współpracy między wydawcą, a reklamodawcą i agencjami znim związanymi. Taki sposób działania, przyjął się jako standard. Chcącosiągnąć komercyjny sukces, powinieneś być tego świadomy iwykorzystywać część z tych praktyk we współpracy z marką. Stworzeniedobrej oferty, jej aktualizacja i nieustanne rozwijanie jest pierwszymkrokiem w tym kierunku. Kolejny to dostosowywanie jej do potrzebkonkretnej kampanii oraz dystrybucja.
 7. 7. Grafika: armyoftrolls.co.uk
 8. 8. KOMENTARZMimo intensywnego rozwoju i profesjonalizacji blogosfery, wielublogerów, nie dostrzega, że czasami cechy, które zapewniły Impopularność w blogosferze, nie przekładają się na komercyjny sukces.Nieodpowiednia komunikacja czy zamykanie się za formularzamikontaktowymi sprawiają, że niekiedy dobre pomysły nie są realizowane, zobawy przed trudną współpracą z blogerem. To jak rozmawiasz zprzedstawicielem agencji, jest równie ważne jak dobra oferta i świadczy oTwoim profesjonalizmie oraz wiarygodności jako partnera.
 9. 9. Za taką kasę,lepiej tego robić nie będę. Jasne, oferta jest OK. Stary, żyjesz? Dostaniesz materiał w środę. Od 3 dni nie mogę Cię złapać. Robimy w końcu Jest sprawa. wspólnie Potrzebuję jeszcze tygodnia ten projekt? i dodatkowych 10 000. Grafika: armyoftrolls.co.uk
 10. 10. KOMENTARZChoć zawiązanie współpracy bywa często trudnym procesem, stanowidopiero pierwszy krok. Jesteś oceniany na podstawie przebiegu całegoprojektu od fazy przygotowawczej, aż po ewaluację. Dobry kontakt zinnymi członkami zespołu projektowego, dostarczanie materiałów na czasi w dobrej jakości oraz zgodnie z założonym budżetem, to podstawowekryteria dobrej współpracy.Najlepszą reklamą są kampanie w jakich brałeś udział. Przy każdej z nichdawaj z siebie 110%, a z czasem, najbardziej prestiżowe marki samezaczną przesyłać briefy.
 11. 11. Mam nowy brief. Myślisz, że warto przesłać go Twojemu blogerowi?Jasne, gość jest niesamowity.Zaraz Was sobie przedstawię. vs. A co? Rzucasz papierami i chcesz podłożyć świnię następcy? Zapomnij… Grafika: armyoftrolls.co.uk
 12. 12. KOMENTARZBranża reklamowa nie jest bardzo liczna i informacje (szczególnie złe)szybko rozprzestrzeniają się między agencjami. Zadbaj o to, by osoba, zktórą współpracujesz chciała zrobić to ponownie. Nawet najlepsza ofertanie pomoże Ci osiągnąć sukcesu, jeśli będziesz miał opinię nierzetelnegolub mało wiarygodnego partnera w interesach. Odnoszący sukcesy blogerjest liderem opinii dla swojej społeczności. Pamiętaj jednak, że ludzie zagencji, najczęściej również mają szeroką sieć kontaktów i cieszą sięzaufaniem swoich Klientów. Nigdy nie bagatelizuj wpływu, jaki wywiera tona Twój wizerunek. W dużej mierze, to opinia agencji decyduje o tym, czyzostaniesz zaproszony do kolejnych projektów.
 13. 13. O CZYM ROZMAWIAĆ?
 14. 14. STATYSTYKI Ile osób odwiedza miesięcznie mój blog? Ile czyta mój post/ogląda wideo? W jakim stopniu angażuję moją społeczność? Jakimi innymi zasobami dysponuję?
 15. 15. KOMENTARZStatystyki są kluczową informacją decydującą o tym, czy Twoja ofertazostanie wzięta pod uwagę przy planowaniu kampanii. Solidnaagencja, nie zdecyduje się na jej nawiązanie bez znajomości cyferek.Pokaż 3-4 wskaźniki, które Twoim zdaniem są kluczowe dla realizacji celukampanii. Google Analytics da Ci wgląd w bardzo szczegółowe statystyki.Wykorzystaj je podczas przygotowywania swojej oferty szytej na miarę.Jeżeli agencja poprosi Cię o podanie dodatkowych informacji, koniecznieje prześlij.
 16. 16. DOŚWIADCZENIE I DOPASOWANIE Jakie wcześniejsze akcje mogę pokazać? Dlaczego blog i marka do siebie pasują? Czy obie strony skorzystają na projekcie?
 17. 17. KOMENTARZWskaż swoje dotychczasowe dokonania i, o ile nie są poufne, pokażrezultaty, jakie osiągnąłeś przy podobnych projektach. To zwiększy Twojąwiarygodność. Przygotowując ofertę dla konkretnegoreklamodawcy, podkreśl dlaczego Twoja społeczność może być dla niegoatrakcyjna i wskaż, że treści, które publikujesz wpisują się w wizerunekmarki. Zastanów się też nad benefitami jakie osiągną stronyzaangażowane w projekt.
 18. 18. MOŻLIWOŚCI Jaki mam pomysł na akcję? Jak szczegółowo mogę go przygotować? Czego będzie wymagał od marki?
 19. 19. KOMENTARZDwa poprzednie zbiory elementów są konieczne, jednak to ten jestdecydujący: Jeśli interesuje Cię coś więcej niż użyczenie produktu dotestów, wyjdź poza sztampowe Wy mi prześlecie, a ja opiszę na blogu.Jesteś energicznym i pełnym pomysłów, młodym twórcą. Pamiętaj o tym!Magnetyzm i osobowość, która skupia wokół Ciebie społeczność towartość, której nie zastąpi dniówka na żadnym portalu. Myśl odważnie inie bój się szalonych pomysłów! Takie interesują nas najbardziej.
 20. 20. PYTANIA?SUGESTIE?ZAŻALENIA?
 21. 21. KACPER SZCZEPANOWSKISocial Media Marketing Manager

×