Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Tokio

287 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Tokio

 1. 1. Tradycyjnie przyjmuje się, że miastotworzą 23 dzielnice, tzw. okręgispecjalne, składające się na obszardawnego miasta Tokio. Jednak zprawno-administracyjnego punktuwidzenia Tokio jest tożsame z prefekturąTokijską ponieważ od kilkudziesięciu latnie istnieje inna wspólna formazarządzania dzielnicami miasta.Tokio to stolica Japonii położonanad Oceanem Spokojnym (ZatokaTokijska) na Honsiu – największejz Wysp Japońskich. Główny ośrodeknajwiększego zespołu miejskiegoświata - metropolis Wielkie Tokio –który skupia 31-35 mln mieszkańców.
 2. 2. Pałac Cesarski w Tokio to głównarezydencja cesarza Japonii. Znajduje się wdzielnicy Chiyoda, bardzo blisko stacjikolejowej Tokio. Powierzchnia całegozespołu pałacowego, z kompleksamibudynków o różnym przeznaczeniu, równajest powierzchni Parku Centralnego wNowym Jorku i wynosi 341 hektarów.Większa część terenu pałacowego jestzamknięta dla zwiedzających. Możnajednak rezerwować (także przez Internet)wycieczki z przewodnikiem w Agencji DworuCesarskiego. Pałac Cesarski jest ogólniedostępny tylko dwa dni w roku: w urodzinycesarza (23 grudnia) oraz z okazji NowegoRoku (2 stycznia). Rodzina cesarska ukazujesię wówczas na oszklonym tarasie.
 3. 3. Marunouchi, Yūrakuchō i Ōtemachi -wąskipas dzielnic, będących głównym centrumfinansowo-administracyjnym Tokio. To tutajznajdują się główne urzędy paostwowe,siedziby największych japooskich korporacjihandlowych, usługowych i przemysłowych,towarzystw ubezpieczeniowych, banków,agencji prasowych, przedsiębiorstwlotniczych i organizacji turystycznych.Potężne gmachy są ośrodkami takichkorporacji, jak: Mitsubishi, Mitsui, Mizuho,Marubeni, Daimaru, Fujitsu czy Sumitomo.
 4. 4. Ginza była pierwszą w Japonii dzielnicąhandlową, w której pojawiły się renomowanedomy towarowe, ekskluzywne sklepyodzieżowe i jubilerskie, sklepy oferującedrogą porcelanę oraz wykwintne kawiarnie irestauracje. W dzielnicy tej jest takżemnóstwo galerii i teatrów. Mnóstwo butików,drogerii i kawiarni ulokowało się wpodziemiach, gdzie liczne wielokilometrowekorytarze i pasaże handlowe udekorowanoogrodami krajobrazowymi, fontannami iwystawami dzieł artystycznych.
 5. 5. Targ rybny Tsukiji – nazwaoficjalna: Centralny Tokijski HurtowyTarg Metropolitalny. Największy naświecie hurtowy targ rybny. Takżejeden z największych hurtowychtargów żywnościowych w ogóle.Sprzedaje się na nim wszelkierodzaje ryb - od sardynek potrzystukilogramowe tuńczyki - orazinne owoce morza.
 6. 6. Nihonbashi, dzielnica położonqwokół znanego mostu. Pierwotniebyło to centrum miasta, obecnie toprzeciętnie wyglądająca dzielnicaśródmiejska o funkcjach biurowo-handlowych, w której jednak znajdująsię ważne instytucje życiafinansowego: bank państwowy NihonGinkō i Giełda Tokijska.
 7. 7. Kanda – dzielnica znana z handluksiążkami, zwłaszcza antykwarycznymi(dobrze ponad sto księgarń znajdujesię w kwartałach przy Yasukuni-dōri wokolicach stacji metra Jimbochō). WKandzie znajduje się głównykompleks Uniwersytetu Meiji, a takżecerkiew. Kanda kończy się na rzeceKanda, płynącej w płytkim wąwozie.
 8. 8. Akihabara – największe na świeciecentrum sprzedaży sprzętuelektronicznego ielektrotechnicznego. Wielopiętrowedomy towarowe i olbrzymie komisysłyną z niezwykle bogatej ofertysprzętu komputerowego, sprzętuaudio i wideo, zestawu AGD, lamp iurządzeń rolniczych sprzedawanychpo promocyjnych cenach,niejednokrotnie znacznie niższych,niż w innych krajach. Akihabara jesttakże jednym z największych wświecie centrów mangi i anime, gdziemożna dostać każdy komiks, film i grękomputerową japońskiej produkcji.
 9. 9. Ueno, którą dworzec Ueno, obsługującyruch w kierunku północnym, dzieli na płaskączęść wschodnią – mieszkalno-biurową – ipagórkowatą część zachodnią, gdzieznajdują się rozległe tereny zielone – parkUeno z ogrodem zoologicznym. Na terenieparku znajdują się również: jeziorkoShinobazu, biblioteka, Narodowe MuzeumNauki, Narodowe Muzeum SztukiZachodniej, Muzeum Shitamachi, TokijskieMuzeum Narodowe i Galeria SkarbówHoryūji.
 10. 10. Asakusa – rozległa dzielnica o charakterzemieszkaniowym, pełna świątyń różnej wielkości,dających enklawy zieleni. Największa z nich tokompleks wokół Sensō-ji, rozpoczynający siędługą osią zadaszonej ulicy, flankowanejprzez liczne kramy. Japońskim zwyczajem, obokbuddyjskiego gmachu głównego, znajduje sięsintoistyczna Asakusa-jinja. Cały kompleksświątynny jest jednym z najpopularniejszych wkraju celów pielgrzymkowych.
 11. 11. Harajuku -dzielnica Tokio usytuowana przystacji okrężnej linii o nazwie Harajuku.Stacja Harajuku była główną stacją wioskiolimpijskiej w 1964 roku. Napływmiędzynarodowej kultury w czasie igrzyskzmienił obraz dzielnicy, przyciągającejmłodych ludzi i zwolenników nowych prądów.Dzisiaj Harajuku jest centrum wszelakiej mody,od międzynarodowej elegancji z najwyższejpółki po ciuchy z tanich sklepików.
 12. 12. Roppongi – dzielnica zamieszkała przezzagranicznych biznesmenów oraz krajowegwiazdy filmowe i muzyczne. Obecnie jedna znajpopularniejszych dzielnic rozrywkowych.Jej rozkwit zaczął się na przełomie lat 70. i80., kiedy szczególnie modna w Japonii stałasię zachodnia kultura. Amerykańskie ieuropejskie restauracje, dyskoteki i nocnelokale zaczęły pękać w szwach; powstawałowięc coraz więcej takich miejsc, aż Roppongiz dzielnicy mieszkaniowej przekształciła się wdzielnicę nowoczesnej rozrywki, ruchliwą ihałaśliwą, jak wszystkie inne.

×