B. (20 points) A 25.00 ml of 0.500M solution of a weak base trim ethyTa ine (CH3)3N)is titrated with a 0.125 M HCL. Kb of (CH3)3N at 25 °C is 6.3 x 10 a. Calculate the pH of the solution after adding 75.00 mL of the acid 0. 23L KG HCI PH-2.0 2 b. Calculate the the solution after adding 100.00 mL of the acid. 0.125M-?? O12S mo l 1.9 pH Solution millimoles of amine = 25.00 x 0.500 = 12.50 a) millimoles of HCl added = 75.00 x 0.125 = 9.375 12.50 - 9.375 = 3.125 millimoles base left 9.375 millimoles salt formed [salt] = 9.375 / 100 = 0.09375 M [base] = 3.125 / 100 = 0.03125 M pKb = - log Kb = - log [6.3 x 10 -5 ] = 4.20 pOH = pKb + log [salt] / [base] pOH = 4.20 + log [0.09375] / [0.03125] pOH = 4.68 pH = 14.0 - 4.68 pH = 9.32 b) millimoles of HCl added = 100 x 0.125 = 12.5 all base convert to salt [salt] = 12.50 / 125 = 0.1 M pOH = 1/2 [pKw + pKb + log C] pOH = 1/2 [14 + 4.20 + log 0.10] pOH = 8.60 pH = 14 - 8.60 pH = 5.40 .