Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Будова комп'ютера

10,599 views

Published on

Будова комп'ютера

Published in: Education
 • Login to see the comments

Будова комп'ютера

 1. 1. Будова персонального комп’ютера
 2. 2. Частина 1 Типи комп’ютерів
 3. 3. 3 Настільні комп’ютери (desktop) системний блоксистемний блокзвукові колонки для виведення звуку звукові колонки для виведення звуку принтер для виведення інформації на друк принтер для виведення інформації на друк мишка для керування мишка для керування сканер для введення малюнків сканер для введення малюнків монітор для виведення інформації на екран монітор для виведення інформації на екран клавіатура для введення тексту клавіатура для введення тексту
 4. 4. 4 Ноутбуки (лептопи) • менші розміри і вага • робота від акумуляторної батареї (до 3-5 год.) або від мережі • мобільність • висока вартість • компактна клавіатура • практично не модернізуються (upgrade) • менша продуктивність • гірша кольорова і звукова передача • чутливість до ударів, вібрації, …
 5. 5. 5 КПК, комунікатори, смартфони Мобільний навігатор (КПК + GPS) КПК = кишеньковий ПК смартфон (телефон + КПК) комунікатор (КПК + сотовий зв’язок)
 6. 6. 6 Планшетні комп’ютери Планшетний комп‘ютер (планшетний персональний комп'ютер, або планшет англ. tablet РС) — клас ноутбуків, обладнаних планшетним пристроєм рукописного вводу, об'єднаним з екраном. Планшетний комп'ютер дозволяє працювати за допомогою спеціального пера, стилуса, або пальців, без використання клавіатури і миші.
 7. 7. 7 Планшетні комп’ютери Лежачи на столі, складений планшетний ПК дозволяє працювати, не перериваючи при цьому лінії погляду (наприклад, на діловій зустрічі). Недоліки Планшетний ноутбук приблизно на 300 дол. дорожчий за звичайний ноутбук з тими ж характеристиками, хоча очікується, що ця різниця повинна з часом зменшитися до 75 дол. Кріплення екрану планшетного ноутбука менш надійне, оскільки екран тримається на одній петлі, що обертається, — на відміну від звичайного ноутбука, екран якого тримається на двох петлях. Екран планшетного ПК поки обмежений розміром в 14 дюймів. Крім того, спеціальне чутливе до натиснення покриття екрану знижує показники по кутах огляду і яскравості. Переваги Планшетний ПК набагато «людяніший» — з ним можна стояти або ходити, тримаючи його в одній руці. Другою рукою можна вводити текст або клацати по посиланнях при веб-серфінгу. З нього зручно читати електронні книги, використовуючи вертикальну орієнтацію екрану.
 8. 8. Частина 2. Базова конфігурація персонального комп’ютера
 9. 9. Базова конфігурація ПК Конфігурація – склад обладнання персонального комп’ютера. Базова (типова) конфігурація: ✔ системний блок ✔ монітор ✔ клавіатура ✔ миша
 10. 10. Системний блок Внутрішні пристрої корпус tower
 11. 11. Системний блок Форм-фактор – стандарт, який задає габаритні розміри будь-якого пристрою, також описує додаткові сукупності його технічних параметрів Форм-фактор для комп’ютерів визначається як для самого корпусу, так і для встановлюваної в нього материнської плати ATX
 12. 12. Системний блок Блок живлення (БЖ) – вторинне джерело електроживлення. Призначений для надання вузлам комп’ютера електричної енергії постійного струму. Задачі: перетворення мережевої напруги; стабілізація; захист від незначних завад; охолодження системного блоку.
 13. 13. Монітор Монітор – універсальний пристрій візуального відображення всіх видів інформації. Складається з дисплею і пристроїв для виводу текстової, графічної і відео інформації на дисплей.
 14. 14. Класифікація моніторів 1. По виду виведеної інформації: ✔ алфавітно-цифрові ✔ графічні 2. По будові: ✔ ЕПТ – на основі електронно-променевої трубки ✔ РК – рідкокристалічні (TFT, LCD, LED) ✔ Плазмовий – на основі плазмової панелі ✔ інші менш поширені
 15. 15. Класифікація моніторів 3. По типу відеоадаптера: ✔ HGC – підключався до монохромного монітора ✔ CGA – максимальна роздільна здатність – 640×200, кольорова глибина – 4 б ✔ EGA ✔ VGA – об’єм відеопам’яті VGA — 256 кБ ✔ SVGA – роздільна здатність від 800х600 і вище при кількості кольорів від 2 (монохромний режим) до 16 мільйонів (24 біт на піксел)
 16. 16. Основні параметри моніторів ✔ Вид екрану – стандартний (4:3) і широкоформатний (16:9, 16:10) ✔ Розмір екрану – визначається довжиною діагоналі ✔ Роздільна здатність – число пікселів по вертикалі і горизонталі ✔ Глибина кольору – кількість біт на кодування одного піксела ✔ Розмір зерна або піксела ✔ Кут огляду ✔ Частота оновлення екрану
 17. 17. Клавіатура Клавіатура – один із основних пристроїв вводу інформації від користувача в комп’ютер. Стандартна комп’ютерна клавіатура (PC/AT або AT- клавіатура) має 101 або 102 клавіші.
 18. 18. Клавіатура Групи клавіш: ✔ функційні (F1 – F12) ✔ алфавітно-цифрові (букви і цифри) ✔ керування курсором ✔ цифрова панель (панель справа) ✔ спеціалізовані (мультимедіа) ✔ модифікатори (Shift, Ctrl, Alt)
 19. 19. Клавіатура Esc – вихід Tab – табуляція CapsLock – великі букви NumLock – включення/виключення цифрової панелі Shift, Ctrl, Alt – змінюють значення клавіш кнопка Пуск контекстне меню Enter – ввід – Backspace (крок назад) Insert (Ins) – вставка Delete (Del) – видалення Home – на початок рядка End – в кінець рядка PageUp (PgUp) – на сторінку вгору PageDown (PgDn) – на сторінку вниз PrntScrn – «знімок» екрану (Screenshot)
 20. 20. Клавіатура Розкладка клавіатури – схема закріплення символів національних алфавітів за конкретними алфавітно- цифровими клавішами. Переключенння розкладки: Alt + Shift або Ctrl + Shift
 21. 21. Миша Миша – один із вказівних пристроїв вводу, який забезпечує інтерфейс користувача з комп’ютером. Як правило, необхідний драйвер миші.
 22. 22. Частина 3. Архітектура ЕОМ. Принципи Дж. фон Неймана
 23. 23. Архітектура ЕОМ Архітектура обчислювальної машини (архітектура ЕОМ) – концептуальна структура обчислювальної машини. ➔ визначає проведення обробки інформації; ➔ включає методи перетворення інформації в дані і принципи взаємодії технічних засобів і програмного забезпечення.
 24. 24. Архітектура ЕОМ Існує 2 типи архітектури: – принстонська (фон Неймана) – гарвардська. Обидві вони виділяють 2 основних вузла ЕОМ: центральний процесор і пам’ять комп’ютера. Відмінність – в структурі пам’яті: – в принстонській архітектурі програми і дані зберігаються в одному масиві пам’яті і передаються в процесор по одному каналу; – гарвардська архітектура передбачає окремі сховища і потоки передачі для команд і даних.
 25. 25. Архітектура ЕОМ Класифікація М. Фліна (1966 р.) SISD SIMD MISD MIMD
 26. 26. Архітектура ЕОМ SISD (single instruction stream / single data stream) - одиночний потік команд и одиночний потік даних. До цього класу відносяться, перш за все, класичні послідовні машини, або інакше, машини фон-неймановського типу, наприклад, PDP-11 або VAX 11/780. В таких машинах є тільки один потік команд, всі команди обробляються послідовно один за одним і кожна команда ініціює одну операцію з одним потоком даних. Не має значення той факт, что для збільшення швидкості обробки команд і швидкості виконання арифметичних операцій може застосовуватися конвеєрна обробка - як машина CDC 6600 із скалярними функціональними пристроями, так і CDC 7600 з конвеєрними попадають в цей клас.
 27. 27. Архітектура ЕОМ SIMD (single instruction stream / multiple data stream) - одиночний потік команд і множинний потік даних. В архітектурах подібного роду зберігається один потік команд, який включає, на відміну від попереднього класу, векторні команди. Це дозволяє виконувати одну арифметичну операцію відразу над багатьма даними - елементами вектора. Спосіб виконання векторних операцій не обумовлюється, тому обробка елементів вектора может відбуватися або процесорною матрицею, як в ILLIAC IV, або за допомогою конвеєра, як, наприклад, в машині CRAY-1.
 28. 28. Архітектура ЕОМ MISD (multiple instruction stream / single data stream) - множинний потік команд і одиночний потік даних. Визначення розуміє наявність в архітектурі багатьох процесорів, які обробляють один і той же потік даних. Проте ні Флін, ні інші спеціалісти в області архітектури комп’ютерів до сьогодні не змогли представити переконливий приклад реально інсуючої обчислювальної системи, побудованої на даному принципі. Ряд дослідників відносять конвеєрні машини до даного класу, проте це знайшло кінцевого признання в науковому співтоваристві. Вважається, що поки що даний клас пустий.
 29. 29. Архітектура ЕОМ MIMD (multiple instruction stream / multiple data stream) – множинний потік команд і множинний потік даних. Цей клас припускає, що в обчислювальній системі є декілька пристроїв обробки команд, об’єднаних в єдиний комплекс, які працюють кожний із своїм потоком команд і даних.
 30. 30. Архітектура фон Неймана Архітектура фон Неймана – широко відомий принцип спільного зберігання програм і даних в пам’яті комп’ютера. Обчислювальні системи такого роду часто позначають терміном «машина фон Неймана». тип SISD
 31. 31. Принципи фон Неймана 1. Принцип двійкового кодування. Для представлення даних і команд використовується двійкова система обчислення. 2. Принцип однорідності пам’яті. Як програми (команди), так і дані зберігаються в одній і тій же пам’яті (і кодуються в одній і тій же системі обчислення — частіше всього двійкової). Над командами можно виконувати такі ж дії, як і над даними. 3. Принцип адресованості пам’яті. Структурно основна пам’ять складається із пронумерованих комірок; процесору в довільний момент часу доступна будь- яка комірка.
 32. 32. Принципи фон Неймана 4. Принцип послідовного програмного керування. Всі команди розташовуються в пам’яті і виконуються послідовно, одна після завершення іншої. 5. Принцип умовного переходу. Команди з програми не завжди виконуються одна за одною. Можливо присутність в програмі команд умовного переходу, які змінюють послідовність виконання команд в залежності від значень даних.
 33. 33. Частина 4. Внутрішня будова системного блоку
 34. 34. Внутрішня будова системного блоку ✔ материнська плата ✔ процесор ✔ пам’ять ✔ дисководи ✔ вбудовані пристрої ✔ порти
 35. 35. Материнська плата Материнська плата (motherboard, MB) – складна багатошарова друкована плата, на якій встановлюються основні компоненти ПК (ЦП, контролер ОЗП, ОЗП, ПЗП, контролери базових інтерфейсів вводу-виводу).
 36. 36. Материнська плата Материнська плата містить роз’єми (слоти) для підключення додаткових контролерів. Склад: ✔ центральний процесор ✔ набір системної логіки – «північний міст» (системний контролер) і «північний міст» (периферійний контролер) ✔ ОЗП (оперативна пам’ять) ✔ завантажувальний ПЗП
 37. 37. Системна шина Системна шина – підсистема, яка передає дані між функціональними блоками комп’ютера. Шина адреси – використовуєься ЦП для вказування фізичної адреси слова ОЗП (або початку блоку слів), до якого пристрій може звернутися для проведення операції читання або запису. Шина даних – призначена для передачі інформації. Шина керування – передаються сигнали, які визначали характер обміну інформацією по магістралі.
 38. 38. Процесор Процесор (CPU = Central Processing Unit) – мікросхема, яка обробляє інформацію і керує всіма пристроями комп’ютера.
 39. 39. Процесор Склад: АЛП – арифметико-логічний пристрій – служить для виконання арифметичних і логічних перетворень над даними; ПК – пристрій керування – частина процесора, яка виконує функції керування АЛП, а також запам’ятовуючими і зовнішніми пристроями комп’ютера.
 40. 40. Процесори Pentium, Pentium-II, Pentium-III, Pentium 4 Celeron (для дому) Xeon (для серверів) Pentium M (для ноутбуків) Pentium D, Core 2 Duo (2 ядра) Core 2 Quad (4 ядра) Core і3 (2 ядра) Core і5 (4 ядра) Core і7 (4 ядра, 6 ядер) K7, Athlon XP, Duron, Athlon 64 Sempron (для дому і ноутбуків) Turion (для ноутбуків) Opteron (для серверів) Athlon 64 X2 (2 ядра) Athlon ІІ X2 (2 ядра) Phenom ІІ X2 (2 ядра) Phenom ІІ X3 (3 ядра) Phenom ІІ X6 (6 ядер) AMD A (2, 4 ядра) AMD FX (4, 6, 8 ядер)
 41. 41. Характеристики процесорів 1. Тактова частота – число тактів в секунду. Такт – час виконання пройстішої операції Гц – герц, 1 Гц = 1 такт в секунду, 1 Ггц = 109 тактів в секунду. 2. Розрядність – кількість розрядів (біт), одночасно оброблюваних пристроєм. 3. Частота системної шини – частота обміну даними з пам’яттю і зовнішніми пристроями. 4. Об’єм кеш-пам’яті. Intel Pentium 4 3.0G 800MHz/1MIntel Pentium 4 3.0G 800MHz/1M тактова частота 3 ГГц тактова частота 3 ГГц частота шини 800 МГц частота шини 800 МГц кеш-пам’ять 1 Мб кеш-пам’ять 1 Мб
 42. 42. Комп’ютерна пам’ять Комп’ютерна пам’ять – частина обчислювальної машини, фізичний пристрій або середовище для зберігання даних, які використовуються в обчисленнях, на протязі певного періоду часу. Має ієрархічну структуру і звичайно припускає використання декількох запам’ятовуючих пристроїв, які мають різні характеристики. 2 типи пам’яті: 1) постійна (ПЗП) 2) оперативна (ОЗП)
 43. 43. Пам’ять комп’ютера SIMM, DIMM SDRAM, DDR, DDR2, DDR3 Оперативна пам’ять ОЗП = оперативний запам’ятовуючий пристрій RAM = random access memory (з довільним доступом) більше 128 Мб Постійна пам’ять ПЗП = постійний запам’ятовуючий пристрій ROM = read only memory (тільки для читання) 64 Кб – мікросхема BIOS (налаштування комп’ютера)
 44. 44. Постійний запам’ятовуючий пристрій ПЗП (ROM) – енергонезалежна пам’ять, яка використовується для зберігання масиву незмінних даних. В постійнутелевізором, мобільним телефоном, різними контролерами, або комп’ютером (BIOS або OpenBoot на машинах SPARC).
 45. 45. Оперативний запам’ятовуючий пристрій Оперативна пам’ять (RAM) – частина системи комп’ютерної пам’яті, в якій тимчасово зберігаються дані і команди, необхідні процесору джля виконання ним операції.
 46. 46. Оперативна пам’ять Фізичні види ОЗП: 1) Динамічна пам’ять (DRAM) – основний ОЗП 2) Статична пам’ять (SRAM) – кеш-пам’ять Схема взаємодії оперативної пам’яті з центральним процесором.
 47. 47. внутрішня зовнішня оперативна постійна вінчестери дискети лазерні диски (CD, DVD, BD) Стримери Пам’ять комп’ютера
 48. 48. Характеристики пам’яті 1. Об’єм (ємність) ОЗП: до 8 Гб (теоретично – більше) вінчестери: 1 Тб+ 2. Швидкодія (час доступу) – час, необхідний для читання і запису мінімальної порції даних (ОЗП: <10 нс, вінчестери: близько 4 мс) 3. Розрядність – число біт, які читаються або записуються за 1 операцію. 4. Доступ: – довільний – в будь-який момент можуть бути передані будь- які дані (ОЗП, вінчестер, flash-пам’ять) – послідовний – дані можуть передаватися тільки в певній послідовності (магнітна плівка)
 49. 49. Кеш-пам’ять Кеш-пам’ять – швидкодіюча пам’ять, розташована між процесором і ОЗП. Проблема – тактова частота роботи процесора значно вища, ніж тактова частота ОЗП, процесор «простоює», очікуючи дані. кеш-пам’ять ОЗП Читання з ОЗП – спочатку в кеш. Якщо потрібна комірка вже є в кеші, вона береться з кешу (швидко). повільно швидко
 50. 50. Дисководи дисковод для гнучких магнітних дисків – швидкість обертання 300 об/хв – швидкість передачі даних 63 Кб/сек дисковод CD-RW 52 x 32 x 52 – читання CD-ROM до 52 x (52 x 150 Кб/сек) – запис CD-RW до 32x – запис CD-R до 52x 52x52x дисковод DVD-RW – читання і запис CD до 52x – запис DVD-RW, DVD+RW до 8x (8 x 9 x 150 Кб/сек) – запис DVD-R, DVD+R до 22x дисковод BD-ROM – читання і запис CD до 52x – читання і запис DVD-RW, DVD+RW, DVD-R, DVD+R до 22x – читання BD/R/RE до 6x – запис BD-R до 6x, BD-R (dual layer) до 4x, BD-RE до 2x, BD-RE (dual layer) до 2x
 51. 51. Контролери Контролер – це електронна схема, яка керує роботою зовнішнього пристрою: відеокарта (монітор) мережева карта (мережа) контролер дисковода (дисковод)
 52. 52. Вбудовані пристрої (на материнській платі) Відеокарта Звукова карта Мережева карта – не потрібно купляти окремо – прийнятна якість для простих задач – якість нижча, ніж для окремого пристрою (швидкість, кольоропередача, чіткість)
 53. 53. Порти послідовний портпослідовний порт паралельний порт паралельний порт порти USBпорти USB лінійний вхід лінійний вхід мережа RJ-45мережа RJ-45 порт VGAпорт VGA порти PS/2порти PS/2
 54. 54. Порти для відеосигналів Порт VGA (аналоговий) Порт DVI (цифровий) Відеокарта Монітор Проектор Порт HDMI (цифровий)
 55. 55. Порти Послідовний порт (COM1, COM2, …) до 115 Кбіт/с – низькошвидкісні пристрої: модем, миша, контролери 1 0 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 1 1 0 Паралельний порт (LPT1, Centronics) до 2 Мб/с – принтер 1 0 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 101 0 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 1 1 0 1 1 0 1 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 1 1 0
 56. 56. Порти USB Порт USB (Universal Serial Bus) USB 1.1 – до 12 Мбіт/c, USB 2.0 – до 480 Мбіт/c, USB 3.0 – до 4,8 Гбіт/c: принтер, сканер, миша, … – висока швидкість – підключення «на ходу» – можна підключати декілька пристроїв до одного порта (через хаби)
 57. 57. Порти Порт IEEE1394 (FireWire) до 1600 Мбіт/c Інфрачервоний порт IrDA (Infrared Data Association) до 4 Мб/с вбудований в ноутбук зовнішній адаптер (USB)
 58. 58. Частина 5. Зовнішня пам’ ять персонального комп’ютера
 59. 59. Дискети ГМД = гнучкий магнітний диск, floppy disk 5,25’’ (дюйма) 3,5’’ Форматування – розмітка, нанесення секторів і доріжок. 1,44 Мб 300 об/хв1,2 Мб Випускалися з початку 80-х років до 2011 року.
 60. 60. Флеш-пам’ять Флеш-диски (64 Гб +) Флеш-карти (32 Гб +) – не потребують живлення для зберігання – висока швидкість – компактність – зношування при стиранні і запису (100000 циклів)
 61. 61. Вінчестерм зовнішні вінчестери ЖМД = жорсткий магнітний диск HDD = hard disk drive Жорсткий диск – пристрій зберігання інформації, в основу якого покладений принцип магнітного запису. Інформація записується на жорсткі (алюмінієві або скляні) пластини, покриті шаром феромагнітного матеріалу. Носій інформації суміщений з накопичувачем з накопичувачем, приводом і блоком електроніки.
 62. 62. Вінчестери Об’єм: 128 Гб – 3 Тб Форм-фактор – 3,5 або 2,5 дюйма. Час довільного доступу – від 2,5 до 16 мс. Частота обертання шпинделя: 4200-7200 об/хв (ноутбуки), 5400-10000 об/хв (ПК). Рівень шуму Виробники: Seagate, Maxtor, Western Digital, Hitachi, Samsung Підключення: IDE, SATA, SCSI
 63. 63. Звукові CD (compact disk) діаметр 12 см, 74-80 хвилин звуку CD-ROM, CD-R, CD-RW: 650-700 Мб CD-ROM – тільки читання CD-R (болванка) – однократний запис CD-RW – багатократний запис міни-CD (-R, -RW) діаметр 8 см, 24 хвилини звуку, 210 Мб Лазерні CD – надійність, довговічність – низька вартість – швидкість читання і запису нижча, ніж у вінчестерів
 64. 64. DVD DVD-ROM – тільки читання DVD-R, DVD+R – однократний запис DVD-RW, DVD+RW – багатократний запис (1000 циклів) DVD-RAM – багатократний запис (100000 циклів) одношарові односторонні 4,7 Гб двосторонні 9,4 Гб двошарові односторонні 8,5 Гб двосторонні 17,1 Гб DVD = Digital Versatile Disk или Digital Video Disk лазер з меншою довжиною хвилі
 65. 65. HD DVD HD DVD = High Definition DVD (високої чіткості) розробка: Toshiba спільно з NEC і Sanyo підтримують: Microsoft, Intel
 66. 66. Blu-ray диски високої чіткості Blu-ray Disc = Blue ray Disc, BD BD-ROM, BD-R, BD-RE (перезаписувані) розробка: Sony, TDK підтримують: Panasonic, Samsung, Dell, Apple, HP, Disney, Warner Brothers поширення: BD – близьк 70%, HD-DVD – близько 30% шарів Об’єм, Гб HD-DVD BD 1 15 23,3 – 33 2 30 46,6 – 54 4 – 100 8 – 200
 67. 67. Стримери Стример (streamer) – пристрій для резервного копіювання даних з вінчестера на магнітну плівку. – об’єм до 1 600 Гб – висока швидкість (до 120 Мб/с) – дешева магнітна плівка – стиснення при запису на плівку – надійність – можливість відновлення при збоях – післідовний доступ до даних – низька швидкість пошуку – тільки для потоку даних (весь вінчестер або папка), – досить тяжко працювати з окремими файлами Виробники: Hewlett Packard, Sony
 68. 68. Порівняння типів зовнішньої пам’яті дискети 1,44 Мб CD-диски 700 Мб флеш-пам’ять 64 Гб + DVD-диски до 50 Гб вінчестери 1 000 Гб + стримери (магнітна плівка) до 1 600 Гб По максимальному об’єму: дискети до 63 Кб/с CD-диски до 8 Мб/с DVD-диски до 24 Мб/с флеш-пам’ять до 60 Мб/с вінчестери до 100 Мб/с стримери (магнітна плівка) до 120 Мб/с По максимальній швидкості (читання):
 69. 69. Небезпечні впливи Дискети (ГМД = гнучкі магнітні диски): магнітні поля, бруд, температура Вінчестери (ЖМД = жорсткі магнітні диски): магнітні поля, удари, вібрація CD, DVD-диски: царапини, бруд Flash-диски: збої живлення, від’єднання під час запису
 70. 70. Частина 6. Пристрої вводу
 71. 71. Комп’ютерна миша Миша (маніпулятор “миша”) – один із вказівних пристроїв вводу, які забезпечують інтерфейс користувача з комп’ютером. Першим комп’ютером, в комплект якого включалася миша, був Xerox 8010 Star Information System, представлений в 1981 році.
 72. 72. Оптичні миші Світлодіодні миші Лазерні (точність в 20 раз вище)
 73. 73. Безпровідні пристрої вводу приймаючий пристрій (ресивер, USB) приймаючий пристрій (ресивер, USB) Безпровідний комплект •клавіатура •миша •ресивер підзарядка акумуляторів
 74. 74. Трекбол – якщо мало місця або існує вібрація – не змучується рука (запястя на місці) – тяжко звикнути
 75. 75. Тачпад і трек-пойнт Тачпад (touch-pad) Трекпоінт (trackpoint)
 76. 76. Графічний планшет Планшет = дігітайзер •ввід векторних рисунків •рисування «кистю» в графічному редакторі •миша – особливий вигляд пера
 77. 77. Ігрові маніпулятори Ігровой пульт (геймпад)Джойстик Руль Педалі для авіасимулятора
 78. 78. Сканери із слайд-модулем Сканер – пристрій для вводу зображень барабанніпланшетні рулонні ручні
 79. 79. Сканери Якість сканування ppi = pixels per inch, пікселі на дюйм 150-300 ppi – низька роздільна здатність 300 ppi – сканування любительських фото до 5400 ppi – сканування фотоплінки планшетні – до 5400 ppi барабанні – до 14400 ppi рулонні – до 800 ppi Ввід тексту OCR = Optical Character Recognition, оптичне розпізнавання символів ABBYY FineReader Сканер вводить текст як зображення!!
 80. 80. Мікрофони Провідні Безпровідні
 81. 81. Робота з телесигналом і відео TV-тюнер плата відеозахвату пристрій відеозахвату Web-камера
 82. 82. Часть 7. Пристрої виводу
 83. 83. Принтери Принтер – пристрій для виводу інформації на папір або плівку. Якість друку dpi = pixels per inch, піксели на дюйм звичайно 300 – 600 dpi 1200 dpi (типографічна якість) Види принтерів – матричні (фарбуюча плівка) – струминні (чорнила) – лазерні (порошок) – сублімаційні (фарбуюча плівка)
 84. 84. Якість друку: 72…300 dpi текст: до 337 символів в хвилини графіка: до 5 хв на сторінку Матричні принтери – дешеві принтери і плівки – друк під копірку до 5 копій – невибагливі до паперу – невисока якість до 300 dpi – низька швидкість, високий шум – чорно-білі (майже всі)
 85. 85. Якість друку: 300…4800 dpi ч/б: до 30 ст/хв колір: до 30 ст/хв фото 10х15: від 10 сек Струминні принтери – відносно дешеві – якісний друк – мало шумлять – більшість – кольорові – вимогливі до паперу – дорогі картриджі – чорнила розпливаються від води Типи – ч/б – колір: CMYK Cyan Magenta Yellow blacK
 86. 86. Якість друку: 600…1200 dpi ч/б: до 50 ст/хв колір: до 25 ст/хв Лазерні принтери – стають все дешевші – дуже якісний друк – мало шумлять – існують кольорові – вимогливі до паперу – дорогі картриджі – потребують багато електроенергії – кольорові дорогі
 87. 87. Сублімаційні принтери Якість друку: 300 dpi (= 4800 dpi) фото 10х15: близько 1 хв – тверді барвники: – 256 відтінків кожного кольору, всього 16,7 млн. кольорів – друк при нагріві – верхній захисний шар Cyan Magenta Yellow Сублімація – швидкий перехід речовини із твердого стану в газовидний. – дуже якісний друк фото – не вицвітає 100 років – друк прямо з фотоапарату – спеціальний папір і плівки із фарбами
 88. 88. БагатоФункційні Пристрої (БФП) БФП = принтер + копір + сканер струминні лазерні – «все в одному» – займають менше місця – якість гірша, ніж в окремих пристроїв – несправність однієї частини може привести до поломки всього апарату
 89. 89. Плотер Плотер – пристрій для друку великих зображень. перові струйні лазерні ріжучі
 90. 90. Часть 8. Мережеве обладнання
 91. 91. Модеми аналогові сигнали цифрові коди цифрові коди 101001101101001101 Модем – пристрій для зв’язку двох комп’ютерів за допомогою телефонної лінії. Модем (модулятор/демодулятор) – пристрій для перетворення аналогового сигналу в цифровий код і навпаки. Швидкість обмніу (біти в секунду): прийом до 56 Кбіт/c передача до 33 Кбіт/c 101001101101001101 модем модем
 92. 92. Модеми Зовнішні Внутрішні апаратні (процесор, пам’ять) програмні (обробку інформації виконує драйвер) лінія
 93. 93. Модеми Програмні модеми •дешево вартують •велике навантаження на основний процесор •важке програмне забезпечення (драйвер) •ПЗ залежить від операційної системи Факс-модеми дозволяє приймати і передавати факси на інший факс-модем або факс-машину. Голосові модеми – обмін голосовими повідомленнями, автовідповідач.
 94. 94. ADSL-модеми спітер ADSL-модем – потрібна тільки телефонна лінія – не потрібно «дозвонюватися», весь час «на лінії» – телефон вільний – висока швидкість (прийом до 24 Мбіт/с, передача до 3,5 Мбіт/с) – спеціальне обладнання: ADSL-модем на станції – не для всіх АТС ADSL = Asymmetric Digital SubscriberLine, асиметрична цифрова абонентська лінія голос (до 3,4 кГц) низькочастотний сигнал високочастотний сигнал (> 24 кГц)
 95. 95. Захист від завад живлення Захищають від: – скачків напруги – високочастотних завад – підвищеної напруги Мережеві фільтри Захищають від: – скачків напруги – нестабільної частоти – зниження напруги – зникнення живлення ДБЖ = джерело безперебійного живлення UPS = Uninterruptable Power Supply Переключення на акумулятори (до 5 хв) – off-line (резервні) – тільки при неякісному живленні, для робочих станцій і ПК – on-line (активний) – завжди, подвійне перетворення AC-DC-AC, для життєво-важливих серверів
 96. 96. Мережеве обладнання мережева карта 10/100/1000 Мбіт/сек комутатор (хаб, свіч) маршрутизатор (роутер) точка доступу безпровідної мережі (WiFi) патч-корд вилка RJ-45 кабель «витя пара»

×