Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Klicova dirka 2012 2013 5

263 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Klicova dirka 2012 2013 5

  1. 1. školní rok 2012/2013 číslo 6 ZŠ a MŠ Klíč Česká Lípa ÚVODNÍK TÝDEN ZDRAVÉ VÝŽIVY Jaro už opravdu za dveřmi. Všichni samozřejmě víme, o čem zdravá strava je. Ale co budeme Nejen, že jsme týdenní zdravou mít ke svačinkám, to záleží vždy hlavně na maminkách, které nám je stravou připravili svůj organismus na jarní očistu, ale připravují. také Jiřka nás seznamuje Celý týden chodila po třídách hlídka zdravých svačinek. Každý den s nešikovnou, nejspíš právě probuzenou beruškou. Ale vše vždy dvojice z jiné třídy a svačinky po dohodě obodovala. Zajímalo dobře dopadlo, přesvědčte se je hlavně množství ovoce a zeleniny. Ve druhé třídě dostali všichni sami. A protože se říká, že: od jedné maminky koš plný vitamínů, takže si zopakovali druhy „V zdravém těle, zdravý duch“, ovoce a druhy zeleniny. Když se vše povedlo, vitamíny byly snědeny. také jsme si prověřili svá těla šplhem na tyči „Královským“ dělením vydržely zásoby na tři dny. a přeskoky švihadla. Dalšímu pozorování neunikly ani mléčné výrobky a naopak omezené Ne všichni, jen ti nejodvážnější, dlouhou zimou ztuhlí se sešli množství sladkostí. v tělocvičně. Padaly nejen Celý týden bylo bodování napínavé a do posledního dne nikdo osobní rekordy, ale také jeden školní rekord byl překonán. Jen nevěděl, jak dopadne. si to přečtěte …. Výsledky byly potěšující. Na 1. místě se umístily shodně třídy Mirka sousedící: 2. a 3. Druhé místo obsadily také dvě třídy: 1. a 4. Na 3. místě se umístili naši nejstarší páťáci. Asi už si občas připravují RÝMOVANÝ PŘÍBĚH OD JIŘKY BERUŠKA svačinky sami a neměli je tolik pod kontrolou ….. Vyletěla beruška od maminky, Také pani kuchařky nám připravovaly zdravá jídla k obědu. A jak už pozdravit ve stráni konvalinky. to tak chodí, některá chutnala více, a jiná zase méně. Při letu došlo ke srážce, špatně vyhnula se vážce. A co bylo k večeřím? Asi bychom se divili. U někoho zdravou Tak do sebe vrazily, svačinku vídáme stále. Tam asi budou i výborné zdravé večeře. až se málem zranily. V té chvíli beruška spadla do Vždyť zdravá strava a pohyb, to je základ pro zdraví. vody. Verča, Míša a Valinka Stará vrba se nad ní smilovala a lístek jí do vody pustila, aby se ho beruška chytila. A pak na něm jako v člunku, přeplavala celou tůňku. A pak rovnou přímou linkou, vrátila se za maminkou.
  2. 2. Klíčová dírka č. 6 ZŠ a MŠ Klíč Česká Lípa Školní kolo sportovních soutěží ve šplhu a ve skákání přes švihadlo Ve středu 10. dubna se po dlouhé odmlce konalo školní kolo v již zmíněných soutěžích. Z první třídy se zúčastnili pouze tři sportovci (ostatní přihlášení onemocněli), a tak čekal diplom na všechny, ale pouze v přeskocích švihadla. Tyč šplhadla pro ně letos byla nepřekonatelnou překážkou. Ani druhákům se ve šplhu nedařilo. V této kategorii hráli prim třeťáci. Ale v přeskocích švihadla byly výsledky druháků srovnatelné se čtvrťáky. K překonání rekordu oběma vítězům ve svých kategoriích chybí pouhých 14 přeskoků. Ve šplhu se ale letos Adamovi z páté třídy podařilo překonat REKORD ŠKOLY z roku 2002. A na závěr seznámení s celkovým vyhodnocením ŠPLH 2. – 3. třída 4. – 5. třída 1. Ondra Fiala 1. Adam Sameš 2. Tomáš Žahourek 2. Martin Širlo 3. Tomáš Doubrava 3. Patrik Bužík ŠVIHADLO 1. Samík Holan 1. Jiřka Kroulová 2. Nicol Hanvaldová 2. Adam Sameš 3. Vali Štěpánková 3. Nasťa Kobzareva Pro všechny zúčastněné byla připravena zdravě sladká odměna, pro umístěné diplom a pro pokořitele rekordu školy navíc ještě medaile. Všem gratulujeme a přejeme mnoho dalších sportovních výsledků.
  3. 3. Klíčová dírka č. 6 ZŠ a MŠ Klíč Česká Lípa Šesté číslo časopisu vychází v měsíci dubnu, který s námi, jak známo, žertuje. Zažertujeme si i my. Žáci 7. A připravili pro naše čtenáře veršované hádanky, které vznikly na základě mnohoznačnosti slov. Pro usnadnění hádání k nim vytvořili ilustrace. Posuďte, jak se to povedlo. 1. Jedna se na střechu pokládá, 2. Psovitá šelma rezavá na zajíce číhává, do druhé se nákup ukládá. ta druhá voňavá do octa se nakládá. 3. Dětičky v nich roztomile ťapou, 4. Stůl na nich stojí pevně, auta s nimi nikam nedojedou. já si na ně koupím boty levně. 5. Houba ho má místo hlavy, 6. Za jedno jsem květináč dal, nosí ho hlavně lidé staří. kvůli druhému nevím, jak je to dál. 7. Jednou se tabule stírá, 8. První poklad drahý střeží, druhá se v lese sbírá. v druhém král na lenošce leží.
  4. 4. Klíčová dírka č. 6 ZŠ a MŠ Klíč Česká Lípa 9. V peněžence nejmenší mince, 10. Ta první se při jídle užívá, druhá zdobí krále a prince. tou druhou se bota obouvá. 11. Jeden po nebi pluje, 12. Po jedné jezdí tramvaje, druhý trávu ukusuje. v druhé se student ubytuje. 13. Jedna nám po půdě pobíhá, 14. V knížce ho obracím pomalu, bez druhé počítač nebývá. ze stromu padá mi na hlavu A teď vyrazíme do ciziny. Není to žádný Kocourkov, ale vyspělá severská evropská země, kde se mluví ugrofinským jazykem. Ano, je to Finsko, kde sourozenci Plíhalovi strávili dva týdny. Zde jsou jejich postřehy. FINSKO je rovinatá země. Nemá kopce, zato spoustu jezer a nekonečné, převážně smíšené lesy. FINOVÉ jsou milí, přátelští a pohostinní. FINŠTINA má dvacet pádů a ke každému dvacet výjimek! POČASÍ – je slunečno, ale velmi mrazivo, spousta sněhu. FINSKÁ RODINA je početná. Výjimkou není ani 8 dětí. V rodině, kde jsme bydleli, jich bylo 12. BYDLENÍ – oblíbené jsou prostorné rodinné domy zasazené hluboko v lese. Viděli jsme i farmy. SAUNA je nezbytností pro každého Fina, proto je v každém domě. ZÁBAVA – Finové ze všeho nejvíc milují hokej, oblíbené jsou běžky a fotbal. Hraje se i na sněhu. MĚSTA jsou spíše menší, čistější a klidnější než ta naše. Obchody jsou spojené s benzínkou, najdeme tu obchodní řetězce běžné u nás. DOPRAVA – velmi dobrý stav vozovek. Nejčastěji se jezdí autem – Finové jezdí bez problému i na zledovatělém povrchu. Na kole se jezdí celoročně, tedy i v zimě. Vlaky jsou pohodlné, jezdí rychle, klidně a tiše. ŠKOLA začíná v 9, občas i v 10 hodin. Hodina je dlouhá 45 minut, všechny přestávky jsou patnáctiminutové. Zima nezima, přestávky se tráví venku (povinně). Pracovní morálka je velmi dobrá. Žáci pracují, i když ve třídě není učitel. PŘEDMĚTY jsou podobné jako u nás, ale jsou tu i užitečné praktické předměty jako třeba tzv. technologie, kde jsme vyráběli baterku. Zajímavá je hudebka, kde se nejen zpívá, ale také hraje na nástroje – my jsme zažili kytaru, klavír a kontrabas. Oblíbený je i tělocvik, kde se hrají různé hry. JÍDLO je dost podobné našemu. Oblíbená je pizza. Jejich malá pizza je větší než u nás velká. Specialitou jsou jakési krátké špagety a rýže v těstě, která se dochucuje někdy kečupem, jindy marmeládou. Finské jídlo nám moc chutnalo, ale tohle opravdu ne. A CELKOVÝ DOJEM? Velmi dobrý. Pavel a Honza Plíhalovi

×