Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Anémia mária prágerová

825 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Anémia mária prágerová

 1. 1. Ochorenie charakterizuje nedostatok červených krviniek alebo nedostatok krvného farbiva hemoglobínu, ktorý je priamym nosičom kyslíka v organizme. Pacienti s anémiou preto môžu mať ťažkosti s viacerými orgánovými systémami (dýchavica, závrate, búšenie srdca, svalová slabosť, vypadávanie vlasov...)
 2. 2. Príčin môže byť viacero: -nedostatok železa , - nedostatočné vstrebávanie železa cez tráviaci trakt, -nadmerné gynekologické krvácania, -nedostatok vitamínu B 12 , -ďalšími komplikovanejšími príčinami môže byť nadmerný rozpad červených krviniek alebo ich nedostatočná tvorba v kostnej dreni.
 3. 3. Prejavy anémie nemusia byť špecifické, často je to: -bledosť, -únava, -slabosť, -dýchavica, -búšenie srdca, -závraty až kolapsy, -žlté sfarbenie kože a spojoviek
 4. 4. : nedostatok stavebných látok nedostatočná činnosť kostnej drene následkom zvýšeného rozpadu červených krviniek nedostatočné zásoby železa v organizme nedostatočný príjem železa v potrave porucha vstrebávania železa zvýšená potreba železa krvné straty
 5. 5. Ak dôjde k strate krvi a strava nedoplní chýbajúce železo, môže vzniknúť jeho nedostatok a mikrocytová anémia , pri ktorej sú červené krvinky menšie ako je norma. Liečba zahŕňa náhradu železa. Príčinou makrocytovej anémie, pri ktorej sú červené krvinky väčšie ako je norma, býva hypotyreóza alebo alkoholizmus. Nedostatok vitamínu B12 alebo kyseliny listovej vyvoláva typ makrocytovej anémie, známy ako megaloblastická anémia. V jej liečbe sa uplatňujú výživové doplnky.
 6. 6. Pri tejto poruche kostná dreň netvorí dostatok krviniek a krvných doštičiek . Príčina aplastickej anémieje často neznáma, neraz však ide o toxíny , žiarenie, či niektoré lieky. Vdiagnostike sa uplatňuje biopsia kostnej drene, v liečbe jej transplantácia.
 7. 7. Mutácia génu pre hemoglobín spôsobuje vznik kosáčikovitých červených krviniek, ktoré sú krehké a neohybné a ťažko prechádzajú cievami. Pri tomto type anémie obsahujú erytrocyty abnormálny typ hemoglobínu
 8. 8. Liečba závisí vždy od príčiny : -nedostatok železa -z nadmerného krvácania -z nedostatku vitamínu B12 -pri ťažkej akútnej anémii -pri dedičnej anémii
 9. 9. Prevencia anémie je možná len ak je zapríčinená vonkajšími príčinami. Pri dedičnej anémii nie je možná prevencia. Ak hovoríme o prevencii anémie, máme na mysli prevenciu z nedostatku železa. Väčšina lekárov odporúča zvýšiť konzumáciu mäsa alebo vnútorností. Vysoký obsah železa má chudá hovädzina, pečienka, sardinky a morské plody, červené morčacie mäso, orechy a mandle, sezamové a tekvicové semienka, sušené figy a marhule, strukoviny, sója, ryža, pšenica, obilné výrobky, pór, hrach, brokolica, špenát, listový šalát a kvasnice.

×