Successfully reported this slideshow.

Není novinář jako novinář...

1

Share

Upcoming SlideShare
Píšeme tiskovou zprávu
Píšeme tiskovou zprávu
Loading in …3
×
1 of 33
1 of 33

Není novinář jako novinář...

1

Share

Download to read offline

Prezentaci jsem připravila na setkání Marketing Monday, které se konalo v listopadu 2012. (http://www.tuesday.cz/akce/jak-zachazet-s-novinari/). Přidávám k ní poznámky, aby byla co k čemu i těm, kdo na setkání nebyli. Najdete v ní i pár tipů, co dělat, když se úplně nově ocitnete v oblasti, pro kterou jste PR ještě nedělali.

Prezentaci jsem připravila na setkání Marketing Monday, které se konalo v listopadu 2012. (http://www.tuesday.cz/akce/jak-zachazet-s-novinari/). Přidávám k ní poznámky, aby byla co k čemu i těm, kdo na setkání nebyli. Najdete v ní i pár tipů, co dělat, když se úplně nově ocitnete v oblasti, pro kterou jste PR ještě nedělali.

More Related Content

Related Books

Free with a 14 day trial from Scribd

See all

Není novinář jako novinář...

 1. 1. Není novinář jako novinář Irena Zatloukalová (@izatlouk) Praha, 12. 11. 2012
 2. 2. Všichni víme…
 3. 3. Všichni víme… Dělení médií na deníky, týdeníky, měsíčníky, nebo na on-line a off-line média asi každý zná. Podobných dělení existuje nespočet. Ale to důležité je, že každý čtenář čte ten svůj oblíbený časopis, deník, nebo on-line server, protože na něm nachází takové informace, které má rád. Ať už jde o velké barevné obrázky, nebo rozbory a analýzy.
 4. 4. Právě novináři a editoři se starají o to, aby se ke čtenářům dostávalo jejich oblíbené čtení. Oni zajišťují předávání toho správného obsahu k lidem. A ti ho na oplátku ve „svém“ médiu při listování čekají.
 5. 5. Co to ale znamená?
 6. 6. Co to ale znamená? A co to znamená pro PRisty? Jednoduchou věc, musí se umět přizpůsobit tomu, co chtějí čtenáři daného typu média. Když už k ničemu jinému, tak protože jiné informace prostě novinář do daného média nepustí.
 7. 7. Znát nejen firmu ale i novináře… …a přizpůsobit se
 8. 8. Znát nejen firmu ale i novináře… …a přizpůsobit se Přizpůsobovat se ale PRista musí nejen novinářům. Nejdřív by měl dobře znát svou firmu. Znát její silné i slabé stránky, umět si je srovnat s konkurencí, … Chcete-li svoji práci dělat dobře, musíte znát odpovědi na spoustu otázek. Patří k nim například: Co se od vás a PR pro firmu chce. Co daná firma potřebuje? Zachraňujete reputaci? Budujete brand? Startujete novou značku? Měníte tvář značky známé, chcete prodávat? Chcete o sobě dát vědět? Bojujete na malém trhu nebo jste naopak další malou rybou v nepřeberném množství dalších takových v jednom velkém rybníku? Na tyto otázky prostě nemůžete nemít odpověď. Někdy bude potřeba, abyste všechny tyto věci sami aktivně artikulovali. Vaše role může být i o tom pojmenovat je a vyjasnit si s managementem, zda máme správnou interpretaci. Pokud tedy management nezná odpovědi na vaše otázky, ptejte se. Například: „Jsme úspěšná česká firma, můžeme část příběhu o sobě stavět na tom, že jsme sebevědomá a úspěšná česká firma?“
 9. 9. Tlaku se nevyhnete!
 10. 10. Tlaku se nevyhnete! PRista potřebuje vlastní hlavu a zkušenosti i sílu si stát za svými názory. Ne jednou bude totiž vystaven tlaku, kdy management firmy chce něco jiného, než co je vhodné pro dobrá media relations. A naopak novináři vás mohou zkoušet tlačit do toho, ať jim dáte info, i kdyby bylo jen polovičaté, hlavně, aby ho měli první…
 11. 11. A do toho je ještě třeba si uvědomit, že žádný novinář není stejný. Pokud chcete dobře dělat media relations, měli byste znát „své novináře“. Se svojí zkušeností ze dvou oborů (banky a IT) si ale troufnu tvrdit, že novináři z jednoho oboru mají společné rysy. Ostatně podobně jako lidé, co v daných profesích pracují. Uvědomte si..
 12. 12. … jak vypadá typický bankéř…
 13. 13. …a jak typický ITík…
 14. 14. Podobně to je i s novináři. Ti bankovní v první řadě nejsou jen bankovní. Většinou mají na starosti celou ekonomiku. Jeden den píší o bankovních produktech, druhý den o energetice. Proto od PRisty hlavně chtějí rychlý a přesný servis. Když mají napsat srovnání například bankovních účtů, potřebují dostat včas vyplněné tabulky, maximálně stručné a jasné. Rádi se potkají s vrcholným managementem, většinou pro ně někdo níž nemá cenu. Dokud nemáte krizovou situaci, můžete si de facto říkat, že nějaké velké vztahy s novináři udržovat nemusíte. Když potřebují napsat srovnávací text, vyplnit do něj parametry, stejně se vám sami ozvou. A mnohdy to stačí. Sice to není úplně správná strategie, ale i s ní se dá nějaký čas v bankovnictví vyžít. Znalost konkrétních novinářů sice necháváte na někom jiném (většinou PR agentuře) a sami si vystačíte jen se základní znalostí konkrétních novinářů. Většinou vám postačí pár i formálních setkání za rok.
 15. 15. Tak trochu jiní novináři
 16. 16. Tak trochu jiní novináři Naopak IT novináři jsou o fous jiní. Taky mají svoje specifika. Většinou začínali s novinařinou jako koníčkem, už když byli na školách. Bavilo je psát o tématech, která byla a jsou jejich koníčkem. Navíc je většina IT sekcí v médiích kapku úžeji vyprofilovaná, a tak se jim méně často stane, že je pro ně nějaké téma úplně neznámou novinkou. Dost často jim proto nesejde, jak vysoko ve firemní hierarchii je člověk, se kterým se o nějakém tématu baví, hlavně, když ví, o čem mluví a umí dodat dobré a zajímavé informace.
 17. 17. Když klasická média nestačí…
 18. 18. Když klasická média nestačí… A navíc. Jsou aktivní. Často kromě toho, co píší v práci, mají své blogy, jsou aktivní na sítích – prostě k tomu, co dělají, mají vztah a rádi o svém koníčku (tedy v tomto případě i práci) mluví… takže si pro monitoring toho, co je zrovna zajímá, nevystačíte s klasickým monitoringem médií. Budete muset věnovat kapku víc pozornosti jejich twitterům, blogům a dalším jejich aktivitám.
 19. 19. I v novém terénu si poradíte! Stačí se držet osvědčeného…
 20. 20. I v novém terénu si poradíte! Stačí se držet osvědčeného… Takže když vstupujete do nové a neprobádané oblasti, musíte si uvědomit, že musíte pár věcí upravit. Ale není toho zase tak moc. Do začátku pro vás mám čtyři rady:
 21. 21. Prozkoumejte terén
 22. 22. Prozkoumejte terén! Prozkoumat terén znamená zjistit, kdo je vaše nové publikum. Jaká média jsou pro vás stěžejní? Kdo v nich píše a jaká témata? Kde všude jsou vaši noví novináři ještě aktivní? Zkuste je poznat osobně – asi ne hned, ale postupně je poznávejte a ukažte, že víte, jaká témata je zajímají.
 23. 23. Říkejte si o zpětnou vazbu
 24. 24. Říkejte si o zpětnou vazbu Zpětná vazba je to nejcennější, o co si můžete novinářům říct. Obzvlášť, když někde začínáte, zkuste zahodit ostych a normálně se novinářů zeptat, zda nemáte přehodnotit, co jim posíláte, zda se jim s vašimi podklady dobře pracuje, nebo co dalšího by ještě ocenili. Můžete zvolit i formu průzkumu. Poslat 15 – 20 otázek, kde se přímo zeptáte na to, co si o vaši novináři myslí (ideálně v porovnání s konkurencí), máte základ i pro srovnání toho, zda se vaše vlastní práce v čase zlepšuje. Podobný dotazník můžete rozeslat jednou za rok, rok a půl a změřit si, jak se v čase vyvíjí pohled novinářů na vás a vaši práci. Názor na to, jak se vám práce daří, získáte i od kolegů a z jejich zpětné vazby. Zeptejte se obchodníků, jak na ně reagují klienti, co jim o vaší firmě říkají. Zeptejte se náboristů, zda uchazeči o práci vaši firmu znají a co o ní ví a odkud. A to vše porovnejte s tím, jak byste chtěli, aby se o vás mluvilo. Pokud to neodpovídá, tak se zase ptejte novinářů, co víc pro ně můžete udělat. Zpětná vazba ještě nikomu neublížila. Naopak. Umění naslouchat vás může posunout hodně daleko.
 25. 25. Nepřestávejte se učit
 26. 26. Nepřestávejte se učit Učit se můžete nejen z vlastních chyb, anebo úspěchů. Když máte oči otevřené a díváte se, jak komunikují firmy ve vašem oboru, můžete se naučit ještě víc. Co vaší konkurenci zafungovalo a proč? Čím vy byste dokázali dané téma obohatit? Napadne vás díky tomu nový úhel pohledu na to, co novinářům nabízíte? Výborně! Využijte toho! Hlavně se dívejte i na to, co nedělat. Neopakujte chyby, kterými si prošli jiní. Učte se z toho, co se děje kolem vás.
 27. 27. Hlavně se prací bavte!
 28. 28. Nebojte se změny a hodně štěstí až přijde… A děkuji za pozornost… Irena Zatloukalová @izatlouk Irena.Zatloukalova@firma.seznam.cz
 29. 29. Použité obrázky.. Jejich autorům za ně patří mé díky! 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. http://3.bp.blogspot.com/-sAZxTYu5ZOo/T6TotCFkudI/AAAAAAAAO6s/bx8lFzJLQFE/s1600/Ava%2BGardner%2Breading%2Ba%2Bn http://4.bp.blogspot.com/-B8v12gk8MvM/T-zQvJQF5SI/AAAAAAAAIbY/0DAB8M3C7os/s1600/Reading+Newspaper.jpg https://lh6.googleusercontent.com/-OtOY19P464A/TrZwftzVe8I/AAAAAAAAAPY/ELRa9IUBRn4/Madrid%2BNewspaper%2B1.jpg http://1.bp.blogspot.com/-EKI7mDCB3lU/Twto2Ct3pYI/AAAAAAAARgc/CedcFiqwq7k/s1600/DSC_7842.jpg http://4.bp.blogspot.com/-5N2zBz71ijU/UB_HSW6fL1I/AAAAAAAAApY/j-PxWJHuRvc/s1600/Under+Pressure+201005013448.jpg http://www.nojobforawoman.com/wp-content/uploads/Marguerite-Higgins-With-typewriter.jpg a http://retirementguide.co.za/wp-content/uploads/2012/05/journalist-car.jpg http://2.bp.blogspot.com/-AmU8icthbOE/TkPvsvlypCI/AAAAAAAAI9g/eADU63eXrA4/s1600/directors%2Band%2Bemployees%2BChris http://2.bp.blogspot.com/-k4gIkVBByas/UEajj69onpI/AAAAAAAAHPg/rZ-3hIU2ae8/s1600/IMG_2585.JPG http://uttyleruasc.files.wordpress.com/2012/06/presconference0011.jpg Jan Beránek – Facebook http://www.builtinchicago.org/sites/default/files/u26939/Big-fish-small-pond-vice-versa.jpg http://img.fotocommunity.com/images/Landscape/Sand-Sea/Footprints-in-the-sand-a28858101.jpg http://thejobspot.ryerson.ca/wp-content/uploads/2011/12/Rudko_Stress-Illustration_1-for-web-1024x768.jpg http://3.bp.blogspot.com/-idI8FzbTMhU/T_su2LvziBI/AAAAAAAACFk/E2_aKSByh2c/s1600/IMG_3456.JPG http://2.bp.blogspot.com/-RJ7-d5mMjOw/UIBeLOVFGoI/AAAAAAAAF64/4so0ClP-R3c/s1600/love.jpg Díky za zápujčku @bobmarvan

Editor's Notes

 • Existují různá média a různé dělení:
  deníky, vs týdeníky a měsíčníky
  online vs tisk vs tv vs radio
  Tradiční vs sociální
 • Každý čtenář potřebuje svůj obsah, takže i novinář ho hledá.. Tak aby si přesně našel toho, koho hledá a všichni byli spokojení (on – plat, Ediotr/ šéfredaktor i nakadatel), protože je šťastný právě čtenář..
 • Pro praxi Pristy?
  Musí se přizpůsobovat..
 • Je to někdy hodně práce. Jasně firmu si vybíráme podle toho, co je nám blízké..
  Ale musíme umět pochopit, co ta firma od nás chce a potřebuje (zachraňujeme reputaci? Budujeme brand? Startujeme novou značku? Měníme tvář značky známé, chceme prodávat? Chceme o sobě dát vědět, bojujeme na malém trhu nebo naopak v nepřeberném množství dalších malých ryb v jednom velkéím rybníku?
  Tohle všechno musí Prista zjistit! A pozor! Někdy dokonce jako první sám artikulovat a jako první říct.
  Chce to tedy: EMPATII, ODVAHU a VLASTNÍ hlavu
 • Management má většinou jinou představu a potřebu, než mají novináři
  MY – co my chceme, kdy my chceme a jal chceme – kontrola
  Novinář: exkluzivita i za cenu neověřené infomace, senzace, něco, co nikdo jiný nemá..
 • Zatím je to všechno jasné.. Ale ani novináři nejsou všichni stejní..
  Můj příběh = příběh úplné změny oboru – řekla bych až o 180°
  Proč není novinář jako novinář? No protožě podle svojí specializace dělá s různými lidmi… zdroje / kontakty / setkání a rozhovory….
 • Oblečení typického bankovního zaměstnance, nedej bože lidí ve vedení se moc nezměnilo.. (i v relativně neformální atmosféře Hypoteční banky by byla moje dnešní sukně příliš krátká a vedla by k pokárání.. – stalo se..)
  Typický IT – další slide
 • Asi kapku ubírám na věku.. Ale kdo z nás si představuje itíki jinak? Tričko, zapálení, kterému nikdo jiný nedokáže rozumět.. ;)
 • Co chce tedy novinář v bance a PR mu musí zařídit:
  Management = prestiž
  Moc práce – ne jen jeden obor – celá ekonomika – od energetiky, přes banky po nemovistosti  - moc práce, málo času = chce přesný a full service
  PRista:
  Počítat příklady, rychle a bezchybně odpovídat na produktové otázky (produktů je pár, s chvílí praxe se to člověk naučí a na výpočty existují i v bankách rychlé kalkulačky
  Potkání s mgmtem
  Předvídat potíže (vychovávat mgmt)
  Ví, že na trhu je bank / pojišťoven hafo, novináři chtějí svoje tabulky komplet – ozvou se vždy – takže jak přesně budujete vztahy? – půřes mgmt a domluvu rozhovorů s nimi, ale pozor na omezený počet!
 • Mladší . Nižší věkový průměr než u bankovních (začínali psát jako nadšenci do tématu na škole)
  Spokojenější – vybírají si vlastní témata – většinou užší okruh než mají Eko novináři (může lovit v zahraničních vodách – témata, lidi.. Atd.)
  Chce se bavit s těmi, co danému tématu rozumějí – nejen magmt, ale všichni odborníci. MGMT taky, ale naštěstí jen jednou za rok ;)
 • Nejen jiní novináři, ale nepostačí ani běžný Newton monitoring ..
  O IT mají lidi chuť psát.. Vlastní blogy, twitter účty, atd.. (nevím proč nepíše tolik lidí o super nových bankovních produktech, co vyjdou jednou za rok a jsou zase super nové a mají další super poplatky…)..
  Jak tedy na bloggery a co s nimi, jsou víc nebo míň něž klasická média,
  Opět obor od oboru – my se snažíme nedělat rozdíl. Dokud ovlivňují nějaké lidi, jsou stejně důležití jako klasičtí novináři..
 • Naučíte se v tom chodit a pak se rozhodnete jen „malinko“ pozměnit obor.. A co se stane?
 • Poznejte novináře, poznejte ty, kdo mají informace a ovlivňují jimi druhé…
  Kdo jsou ti správní novináři – poznejte je osobně, neposílejte jim jen zprávy jako všem, zjistěte, co přesně potřebují, co je bude zajímat – chtějí si s vámi vykat, nebo tykat.. Atd.
 • Chtějte vědět, zda svoji práci děláte dobře:
  Neptejte se jen šífa, nebo tvrdých čísel..
  Ptejte se novinářů, kolegů, co možná něco umí o kus líp než vy..
 • Mějte oči dokořán a Učte se od lidí, co svoji práci ve svém oboru dělají dobře..
  Není nic nového pod sluncem . Dívejte se na lidi, co to ve vašem oboru dělají dobře a učte se od nich (staré dobré PR agentury to dělají taky tak )
 • ×