Higiena jamy ustnej

2,730 views

Published on

jak dbać o zdrowie jmy ustnej

Published in: Health & Medicine, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,730
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
9
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Higiena jamy ustnej

 1. 1. HIGIENA JAMY USTNEJ
 2. 2. Profilaktyka to pierwszy, polegający na zapobieganiu powstawania chor ó b zęb ó w i przyzębia (tkanek otaczających zęby), szczebel w leczeniu pr ó chnicy i paradontozy. Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego, pełnego uśmiechu. Profilaktyka to prosta metoda leczenia dla każdego, im wcześniej wprowadzona tym dająca lepsze efekty - zdrowe zęby i dziąsła, oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na leczenie zęb ó w i przyzębia, piękny naturalny i własny uśmiech przez całe życie.
 3. 3. Co jest przyczyną próchnicy i paradontozy? Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują ucieczkę minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy. Bakterie tworzące płytkę nazębną atakują również dziąsła oraz głębiej położone tkanki przyzębia, są więc główną i najważniejszą przyczyną paradontozy, do której dołączają się inne czynniki jak: palenie tytoniu, choroby ogólne (cukrzyca, osteoporoza itp.), stres i wpływy genetyczne.
 4. 4. JAMA USTNA Wargi – Mięsiste części tworzące krawędzie otwarcia ust. Dziąsła – Sprężyste ciało otaczające korzenie zęb ó w. Zęby – Twarde, zmineralizowane struktury w szczęce i żuchwie służące do gryzienia i żucia. Podniebienie – Struktura tworząca g ó rną część jamy ustnej. Języczek – Fragment ciała, kt ó ry zwisa z tylnej części podniebienia miękkiego.
 5. 5. ZASADY HIGIENY JAMY USTNEJ <ul><li>Myj zęby co najmniej 3 razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. </li></ul><ul><li>Myj zęby starannie, przez co najmniej 3 minuty </li></ul>
 6. 6. Jak szczotkować zęby? Najprościej można stwierdzić, że każda metoda szczotkowania zębów jest dobra, pod warunkiem, że jest skuteczna i nie działa szkodliwie na zęby i dziąsła. Najkorzystniej, gdy technikę szczotkowania dobierze indywidualnie lekarz lub higienistka, w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia, dziąseł i zdolności manualnych. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Minimalna częstotliwość tego zabiegu u większości pacjentów to 2 razy dziennie: rano po śniadaniu i po posiłku wieczornym przed snem. Są jednak sytuacje wymagające innego rytmu szczotkowania, np. dla osób leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi wskazane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
 7. 7. Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy i paradontozy? Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy musimy z jednej strony zadbać o wzmocnienie struktury twardych tkanek zęba i przyzębia stosując: - odpowiednio zbilansowaną dietę (bogatą w witaminy i minerały) kobiet w ciąży oraz dzieci od urodzenia do momentu zakończenia rozwoju zębów - profilaktyka fluorkowa: lakierowanie zębów, stosowanie past do zębów i płynów do płukania ust z zawartością związków fluoru, krople i tabletki z fluorem - decyzję o włączeniu ich do diety dziecka zawsze powinien podjąć lekarz! - lakowanie bruzd zębowych - pokrywanie bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem Z drugiej strony, jako że bezpośrednią przyczyną próchnicy i paradontozy jest płytka nazębna, główną metodą walki z chorobami jest skuteczne i systematyczne usuwanie płytki nazębnej.
 8. 8. Jaką wybrać szczoteczkę do zębów? Wybór odpowiedniej szczoteczki odgrywa dużą rolę w pielęgnacji jamy ustnej. Ze względu na ogromną różnorodność szczoteczek dostępnych na rynku, pacjenci mogą mieć trudności z dokonaniem wyboru. Najważniejsze jest by szczoteczka była dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta rozmiarem i twardością włosia. Szczoteczka nie powinna być za duża i posiadać cienką i długą szyjkę zapewniającą dostęp do zębów trzonowych. Zazwyczaj polecane są szczoteczki średnie i średnio-twarde, wielopęczkowe, wykonane z włosia syntetycznego o łagodnie szlifowanych i zaokrąglonych końcach, w przypadku chorób przyzębia najlepiej używać miękkich szczoteczek z giętka szyjką, która redukuje nacisk na dziąsła. Istnieją różne modyfikacje układu włosia. Dla ułatwienia oczyszczania szczelin zębowych i masowania dziąseł włosie może mieć różną długość lub może być ponacinane w ząbki (dłuższe końcówki łatwiej docierają między zęby). Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne. Są bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.
 9. 9. Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów? Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 2 miesiące. Po tym czasie włosie sztywnieje i szczoteczka zaczyna działać drażniąco na dziąsła. Niektóre szczoteczki posiadają wskaźnik zużycia - pęczek włosia w innym kolorze, który traci barwę w miarę zużywania się szczoteczki. Dla prawidłowego funkcjonowania szczoteczki ważna jest jej pielęgnacja. Po umyciu zębów należy ją bardzo dokładnie wypłukać i przechowywać tak by mogła dobrze wyschnąć. Warto też zwrócić uwagę czy w zużytej szczoteczce włosie nie jest rozgniecione - świadczy to o zbyt silnym naciskaniu szczoteczką na zęby!
 10. 10. Czy szczoteczka do zęb ó w wystarczy ? Aby efektywnie pielęgnować zęby trzeba oczyszczać ich wszystkie powierzchnie: przedsionkową, językową, żującą i boczne. Tylko trzy pierwsze powierzchnie są dostępne dla szczoteczki. Tak więc szczoteczka nie jest produktem wystarczającym do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Konieczne jest stosowanie przyborów dodatkowych: - nitka dentystyczna - pasmo jedwabnych nitek połączonych a tasiemkę i nawoskowanych, stosowana do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych przy ścisłym kontakcie zębów; - wykałaczki dentystyczne - wykonane z miękkiego drewna bezdrzazgowego i nasączone fluorem, przeznaczone dla osób z luźno stojącymi zębami lub brakami zębowymi; - szczoteczka międzyzębowa - spiralka z włosia, stosowana podobnie jak wykałaczka oraz do higieny pacjentów użytkujących stałe aparaty ortodontyczne; - irygator - urządzenie działające na zasadzie bicza wodnego, strumień płynu oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe, masuje dziąsła; - szczoteczka jednopeczkowa - do oczyszczania trudno dostępnych, ostatnich w łuku.
 11. 11. <ul><li>Używaj nici dentystycznych do czyszczenia powierzchni stycznych zębów </li></ul><ul><li>Używaj płynu do płukania jamy ustnej (z fluorem lub składnikiem przeciwbakteryjnym) </li></ul><ul><li>Wybierz pastę, która pomaga w pełnej ochronie zębów i dziąseł </li></ul>
 12. 12. Jaką wybrać pastę do zębów? Wybór pasty do zębów nie ma aż takiego znaczenia jak dobór szczoteczki, jednak stosowanie odpowiedniej pasty może poprawić skuteczność szczotkowania. Większość past dostępnych na rynku spełnia podstawowe wymagania i zawiera sprawdzone substancje kliniczne: środki ścierne (pomagające w usuwaniu płytki nazębnej i osadu), środki pieniące, związki fluoru (fluorek sodu, fluorek wapnia, aminofluorki). W konkretnych przypadkach można dobrać pastę zawierającą odpowiednie substancje dodatkowe: - pasty profilaktyczne - zawierają fluor - pasty ziołowe - zawierają wyciągi z ziół, działają kojąco na dziąsła - pasty wybielające - usuwają przebarwienia pochodzenia spożywczego (z herbaty, kawy, dymu papierosowego) - pasty o działaniu kompleksowym - łączą wspomniane wyżej właściwości .
 13. 13. <ul><li>Regularnie odwiedzaj Twojego dentystę (co najmniej raz w roku, najlepiej co 6 miesięcy) </li></ul>
 14. 14. <ul><li>Zdrowo się odżywiaj (np. ogranicz spożywanie słodyczy, tłustych pokarmów) </li></ul>Zdrowa dieta – zasady na co dzień Najważniejsza pierwsza zasada zdrowej diety to różnorodność Zdrowa dieta to częste, umiarkowane ilościowo i kalorycznie potrawy Zdrowa dieta to pokarmy słabo przetworzone Zdrowa dieta – co najmniej 2 litry płynów dziennie Ogranicz sól, produkty wysoko przetworzone, słodycze Zdrowa dieta to dieta spokoju – jedz posiłki bez pośpiechu
 15. 15. <ul><li>Ważnym składnikiem codziennej diety powinien być nabiał w postaci mleka lub jego fermentowanych produktów i serów. </li></ul><ul><li>Mięso nie należy do podstawowych produktów żywieniowych. Nie ma potrzeby spożywać go codziennie. Równie dobrym źródłem białka są rośliny strączkowe . </li></ul><ul><li>W codziennej diecie należy też ograniczać spożycie tłuszczów, przede wszystkim zwierzęcych. Warto zastąpić je olejami i oliwą . </li></ul><ul><li>W czasie przygotowywania potraw nie należy podgrzewać ich zbyt długo. Warto zachować umiar w przyprawianiu potraw solą i gotowymi mieszankami przyprawowymi (zawierają dużo soli). Zamiast soli lub w częściowym jej zastępstwie warto korzystać ze świeżych lub suszonych ziół i przypraw ziołowych. </li></ul><ul><li>Powinno się codziennie jeść warzywa i owoce . Warzywa powinny stanowić przeważającą ilość produktów roślinnych w diecie. Są źródłem błonnika i wody, której potrzebuje organizm. </li></ul><ul><li>Słodycze i cukier nie muszą towarzyszyć posiłkom na co dzień. Nie dostarczają żadnych składników odżywczych, a sprzyjają otyłości, zaparciom i próchnicy zębów. </li></ul><ul><li>Dla zachowania prawidłowych procesów metabolicznych należy dostarczać organizmowi każdego dnia dużo wody . Warto unikać słodzonych i gazowanych napojów oraz alkoholu. </li></ul><ul><li>Dopełnieniem zdrowego żywienia jest aktywność fizyczna , która sprzyja zachowaniu odpowiedniej sylwetki i zdrowia. </li></ul>
 16. 16. MYJ ZĘBY (piosenka) Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda Tak się zaczyna wielka przygoda. Myję zęby, bo wiem dobrze o tym Kto ich nie myje ten ma kłopoty Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć! Ref. Szczotko, szczotko, hej szczoteczko o, o, o Zatańcz ze mną, tańcz w kółeczko o, o, o (W prawo, w lewo, w lewo, w prawo o, o, o Po jedzeniu kręć się żwawo o, o, o) 2x Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć
 17. 17. JAK MYC ZĘBY www.youtube.com/watch?v=HlDbrVpwkCo&feature=related FASOLKI www.youtube.com/watch?v=GTdINqV63Ys
 18. 18. Dziękuję za uwagę Starsza pielęgniarka Róża Oknińska

×