Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Tomas Tibbing
Tallinna Nõmme Gümnaasium
12A
Juhendaja: Ivi Eiche
 Sündinud 27. mail 1971 aastal.
 Õppinud Rakvere 3. keskkoolis.
 1994 aastast Tartu Ülikooli
Humanitaarinstituudis semi...
 Debüüt romaan “Iseseisvuspäev” (1998)
 “Iseseisvuspäev” võitis Eesti Kultuurkapitali
kirjanduse sihtkapitali aastapreem...
 “Kirjanik Kaur Kender on rüütlikirjanduse
stereotüüpide osav viljeleja.” (P. Hõbemägi)
 “Müügiedu saladuseks on see, et...
 “Ma tahtsin lunastada ebanormaalsust, mis on
minu jaoks olulisim asi maailmas. Mulle
meeldib maailm, milles on ebanormaa...
 “Iseseisvuspäev” (1998)
 “Yuppiejumal” (1999)
 “Ebanormaalne” (2000)
 “Läbi rahulike silmade” (2001)
 “Check Out” (2...
 Ilmunud 2001. aastal.
 Poolautobiograafiline teos.
 Peategelane Tom, tähtsamad kõrvaltegelased Tomi
parim sõber Jürgen...
 Teos räägib peategelase miljardär Tomi elust,
tema muredest ja mõtetest, unistustest,
sõpradest, naistest ja loomulikult...
 Eluviis mida teoses kujutletud ja mida Tom
ülistab sarkastiliselt on selline, mida Kender
läbi selle teose taunib.
 Ta ...
 Miljardär, kes ei tegele otseselt mitte millegiga.
 Ta käib veel tööl (kontoris) moe pärast.
 Ta ei leia enda kohta ku...
 Täielik pohhuist. Teda ei saaks usaldada mitte
keegi, kuna tema on Tomi sõnul spontaansuse
kehastus.
 Ta oleks nagu Tom...
 Tom: “Ainult rikas saab olla õigel ajal õiges kohas,
sest vaene on kogu aeg tööl.”
 Tom Jürgenist “Loll. Ma ei usu, et ...
 “Kirjanikuna vaatan ma kurbusega, kuidas
ajakirjanikud, kirjastajad ning teised
tänapäeva mammona- ja trendijüngrid
taha...
 Kender on üks huvitavamaid kaasaegseid Eesti
kirjanikke.
 Tema poolautobiograafiline stiil, paneb tihtipeale
mõtlema, m...
Aeg küsimusteks
Pildimaterjal:
www.pixdaus.com
www.apollo.ee
www.kroonika.ee
Muu materjal:
www.kroonika.ee
“Check Out” (K.Kender – 2001)
B...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Eesti kirjandus

2,091 views

Published on

Kaasaegne eesti kirjandus

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Eesti kirjandus

 1. 1. Tomas Tibbing Tallinna Nõmme Gümnaasium 12A Juhendaja: Ivi Eiche
 2. 2.  Sündinud 27. mail 1971 aastal.  Õppinud Rakvere 3. keskkoolis.  1994 aastast Tartu Ülikooli Humanitaarinstituudis semiootikat ja kirjandusteooriat.  Töötanud erinevates reklaamibüroodes.  Pidanud loenguid reklaami ja markentingi alal.  Endale talle ei meeldi lugeda. Kui loeb, siis raha, piiblit või koraani.  Talle meeldib võrrelda kirjandust filmidega.  Ahel suitsetaja.  Ise on öelnud, et talle meeldib valetada.
 3. 3.  Debüüt romaan “Iseseisvuspäev” (1998)  “Iseseisvuspäev” võitis Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia.  “Jõuliselt realistlik ja irooniline teos väärastunud ellusuhtumisega noorukite läbilöögivõimelisuse kujunemisest “üleminekuaja” Eestis” (R.Veidemann).  Teemad: Raha, naised, seks, narkootikumid, elupõletamine ja tegelikkus.  Tihtipeale kasutab lühikesi ja tabavaid lauseid.  Paljud teosed poolautobiograafilised.
 4. 4.  “Kirjanik Kaur Kender on rüütlikirjanduse stereotüüpide osav viljeleja.” (P. Hõbemägi)  “Müügiedu saladuseks on see, et ta on endast loonud kaubamärgi” (I. Raitar)  “Kaur on hea kirjanik oma ajas.” (L. Viik)  “Kenderi salapärases imagos põimuvad pingestatult kõikvõimalikud vastandid: sakraalne ja patune, meeleine ja vaimne, kunst ja äri.” (R.Veidemann)
 5. 5.  “Ma tahtsin lunastada ebanormaalsust, mis on minu jaoks olulisim asi maailmas. Mulle meeldib maailm, milles on ebanormaalsust rohkem, milles armastuse pärast tehakse ebanormaalseid asju.”  “Ma tahan vaadata seda elu, mida me elame, iga kord erineva nurga alt. Elu on palju rohkem, kui ükski kirjanik suudaks kunagi elada või kirjutada.”
 6. 6.  “Iseseisvuspäev” (1998)  “Yuppiejumal” (1999)  “Ebanormaalne” (2000)  “Läbi rahulike silmade” (2001)  “Check Out” (2001)  “Pangapettus” (2002)  “Raha” (2002 – Koos Rain Lõhmusega kirjutatud.)  “Kuidas saada isaks” (2003)
 7. 7.  Ilmunud 2001. aastal.  Poolautobiograafiline teos.  Peategelane Tom, tähtsamad kõrvaltegelased Tomi parim sõber Jürgen, Liina ja Katjuša.  Teemad: Raha, seks, narkootikumid, armastus, hingesugulus, sõprus.  Teost on võimalik käsitleda kolmel viisil: 1) Otseselt, nii nagu kirjas. 2) Alltekstiga. 3) Inimeste poolt, keda raamatus on kujutatud. Teada on, et teoses on ta kujutanud ennast, Rain Lõhmust ja Aina Ambrosiust. Kuid, mis rollides, seda pole teada. (Tava lugejale arusaamatu)
 8. 8.  Teos räägib peategelase miljardär Tomi elust, tema muredest ja mõtetest, unistustest, sõpradest, naistest ja loomulikult rahast.  Ükskõik kui palju Tom ei pidutse, seikle, teeni raha või raiska seda, ei jää ta rahule oma eluga.  Tomil on probleemid usaldamisega, ta ei usalda kedagi.  Ta ei suuda hetkekski maha rahuneda, ei füüsiliselt ega mentaalselt.  Füüsiline rahunematus on tingitud suurest kogusest kokaiinist, amfetamiinist ja extacyst, mida ta pidevalt ja igal võimalusel tarvitab.
 9. 9.  Eluviis mida teoses kujutletud ja mida Tom ülistab sarkastiliselt on selline, mida Kender läbi selle teose taunib.  Ta näitab just seda elu lugejatele, millest paljud unistavad. Lõputult raha, pidu ja sõltumatust – viib inimese järelduseni, et see pole tegelikult piisav, et elada õnnelikult.  Ta ei ava raamatut lõplikult.  Võib öelda, et ta jõuab pooliku järelduseni – elu pole pidu, alkohol ja raha, kuid kas ilma selleta oled elanud ikka täisväärtuslikku elu?
 10. 10.  Miljardär, kes ei tegele otseselt mitte millegiga.  Ta käib veel tööl (kontoris) moe pärast.  Ta ei leia enda kohta kusagil.  Ta unistab normaalsest elust.  Ta otsib armastust.  Lõpuks ta lepib sellega, et tal polegi kohta kohta ühiskonnas.  Ta andub enda rahale ja eluviisile.  Vihkab kui inimesed näevad temas raha, mitte isiksust. Näeb kõigis inimestes raha, mitte isiksust.
 11. 11.  Täielik pohhuist. Teda ei saaks usaldada mitte keegi, kuna tema on Tomi sõnul spontaansuse kehastus.  Ta oleks nagu Tom, ainult 5 aastat hiljem. Ta on juba löönud kõigele käega.  Ta on ühiskonna parasiit. Ta teenib kohutavalt raha, aga ei anna otseselt ühiskonnale tagasi, pigem hävitab ühiskonda suurte koguste narkootikumide ja pideva pidutsemisega.  Tal on raamatus kaks põhifraasi: “My ass!” ja “Ma olen nii perses omadega!” – just need iseloomustavad teda kõige paremini.
 12. 12.  Tom: “Ainult rikas saab olla õigel ajal õiges kohas, sest vaene on kogu aeg tööl.”  Tom Jürgenist “Loll. Ma ei usu, et ta viimase viie aasta jooksul kasvõi ühe korra kaine peaga on sõitnud. Tark. Purjus peaga kannatab sõita ainult hea autoga. Astraga jääks sõit ilmselt viimaseks.”  Tom: “Aga sulle tuleb meelde, et mida vähem sa tead, seda rahulikumalt elad.”  Tom: “Lähen seifi juurde. Võtan peole kaasa 60 000 krooni sularaha. Üks pakk viiesajaseid. Üks pakk sajaseid.
 13. 13.  “Kirjanikuna vaatan ma kurbusega, kuidas ajakirjanikud, kirjastajad ning teised tänapäeva mammona- ja trendijüngrid tahavad ka meie kirjandusmaastiku ümber kujundada McDonaldsi punakollaseks kiirtoitlustusketiks. See raamat aga ujub uhkelt vastuvoolu.” Rain Lõhmus  “Niikuinii loen ma seda raamatut veel ja veel. Värdjas.” Arbo Tammiksaar
 14. 14.  Kender on üks huvitavamaid kaasaegseid Eesti kirjanikke.  Tema poolautobiograafiline stiil, paneb tihtipeale mõtlema, mis on päriselt juhtunud ja mis mitte, see muudab tema teoste lugemise huvitavamaks.  “Check Out” on Kenderi üks huvitavamaid teoseid, kuna tegelikult on tegevus pidevalt korduv nagu hommik, päev, õhtu ja öö. Nii muutub ka selles teoses pidevalt tegevus vastavalt pohmell, peaaegu kainsuse hetk, pidu ja seks. Olenemata sellest kordumisest on raamatut huvitav lugeda.
 15. 15. Aeg küsimusteks
 16. 16. Pildimaterjal: www.pixdaus.com www.apollo.ee www.kroonika.ee Muu materjal: www.kroonika.ee “Check Out” (K.Kender – 2001) Bibliograafia: http://en.wikipedia.org/wiki/Kaur_Kender

×