Amerikan Kültür Lisesi ITEC projesi sunumu

1,051 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,051
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Amerikan Kültür Lisesi ITEC projesi sunumu

 1. 1. PROJECT
 2. 2. İTEC nedir? iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” Projesidir.15 Eğitim Bakanlığının ve 12 ülke okullarından 1,000 kadar pilot sınıfların katılımı ile iTEC, şimdiye kadar Avrupa Okul Ağı ve destekleyen Eğitim Bakanlıkları tarafından yürütülen en stratejik ve en geniş kapsamlı projedir
 3. 3. :Projenin Amaçları: Öğrenme Hikâyeleri ve destekleyici bilgisayar araçları uygulamalarını yaygınlaştırarak eğitim reformu sürecine katkı Avrupalı diğer sınıflarla birlikte öğrenme ve paylaşma, sınıfta takımlar halinde çalışma, takımları etkin olarak gruplandırma (21. yy yeterliği: işbirliği yapma) Bir kitleye hitap etmek için sonuçlar hazırlama, çalışmayı diğer öğrencilerle paylaşma (21. yy yeterliği: iletişim)
 4. 4. Amerikan Kültür LisesiÇalışmaları Okulumuz itec 2.faz proje çalışmalarına katılmış ve öğrenme hikayesi çerçevesinde şu çalışmaları gerçekleştirmiştir:
 5. 5. 1.proje:nesiller arası öğrenme Bu projede ;Müfredat konuları ‘’was,were ‘’ve ‘’used to’’ ile ilgili materyal toplama,öğrenilen dilbilgisi kalıplarını yaşayarak pekiştirme ,bilgisayar araçlarını konu ile ilgili kullanarak materyal toplama amaçlanmıştır. Sınıfımıza yaşlı bireyleri davet etme,bilgi ve deneyimlerini dinleme ve birlikte okul bahçesine çiçek dikerek işbirliği yapma hedeflenmiştir. Ayrıca,2012 yılı nesiller arası öğrenme yılı ve yaşlılar haftası nedeniyle Hatay Antakya’da bulunan Huzurevi ziyaret edilmiş ve öğrencilerin büyükleri ile iletişim kurmaları sağlanmıştır.
 6. 6. Hatay sınıf gezisi
 7. 7. Öğrenciler gruplara ayrılarakbroşürler,posterler hazırladılar. .
 8. 8. 2012 yılı Avrupa nesiller arası dayanışma yılıçerçevesinde neler yapabileceklerini tartıştılar.
 9. 9. Sınıfta İnterneti kullanarak konu ileilgili araştırma yaptılar.
 10. 10. Gruplar halinde çalıştılar.Böylecebirbirlerinden öğrenmeleri kolaylaştı.
 11. 11. Huzurevi ziyareti günü öğrenciler annelerinin vekendilerinin yaptığı kurabiyeleri okul poşetlerineyerleştirdiler ;hem de eğlenerek..
 12. 12. Gitme zamanı geldiğinde tümöğrenciler çok heyecanlı idi....
 13. 13. Huzurevine gider gitmez Huzurevi müdürü konuşmayaptı ve öğrencileri kurumu ile ilgili bilgilendirdi.
 14. 14. Öğrenciler büyüklerine sorular sordular veonların hayat hikayeleri,deneyimleri venasihatlerini dinlediler.
 15. 15. Birlikte güldüler....
 16. 16. Birlikte kahvaltı yaptılar...
 17. 17. Gitme zamanı geldiğinde bol bol fotoğrafçektirdiler ve yeniden gelme sözü verdiler
 18. 18. Öğrenciler ertesi gün Sınıfımıza davet ettiğimiz büyüklerineöğrendikleri kalıpları kullanarak ingilizce/ türkçe sorular sorduonların deneyimleri ile ilgili bilgi aldılar.
 19. 19. Ders sonunda hep birlikte okul bahçesine çiçekekerek işbirliği yaptılar.
 20. 20. Son olarak her grup kendiizlenimlerini hakkında birkompozisyon yazdı...
 21. 21. 2 . Proje Sonuçları: Öğrenciler sınıf bloğuna duygu ve düşüncelerini eklediler. Müfredat konum olan ‘’to be past’ ve ‘’used to’’yapıları sınıf dışı aktivitelerle ve bilgisayar araçları yardımı ile kolaylıkla ve eğlenceli bir şekilde işlendi. Proje bloğumuzda ,sınıf wiki spaces da ,facebook ıtec students collaboration grubunda bu çalışmalar diğer okul öğrencileri ile paylaşıldı.
 22. 22. Proje 2:videoları ders işleyişineentegre etme
 23. 23. 2.Proje amaçları; Bu projede 4 dakikalık bir video dan yola çıkarak ,müfredat konusu olan ve türkçede karşılığı olmadığı için algılamakta güçlük çekilen ‘’present perfect’’ ve ‘’have you ever been to ..?’’yapılarını işleme,ve video izleme yoluyla öğrencilerime hedeflenen yapıları öğretmeyi
 24. 24. Videoyu izledikten sonra öğrenciler gruplara ayrılarakve internette araştırma yaparak en beğendikleri şehirve sembolleri belirlemeye çalıştılar.
 25. 25. Birbirlerine hedef yapı’’have you ever beento?’’kullanarak sorular sorup cevap verdiler.
 26. 26. Her grup en beğendiği 5 şehir veya sembolü seçmekiçin videoda izlediği yerler hakkında araştırma yaptı.
 27. 27. Her grup topladığı bilgilerle ilgili powerpointsunumu hazırladı ve şehirleri kullanarak birsınıf takvimi oluşturdu.
 28. 28.  Öğrenciler www.tricider.com beyin fırtınası ve oy verme aracını kullanarak birbirlerinin çalışmasına oy verdi.
 29. 29. 2.Proje planı sonuçları: Hedeflenen dilbilgisi yapısı bilgisayar kullanımı sayesinde kolaylıkla ve sıkıcı olmaktan uzak bir şekilde işlendi. Öğrenciler grup çalışması yaparak,Dünya şehirleri ve sembolleri hakkında genel kültür sahibi olma fırsatını yakaladı. Bu çalışmalar,okul bloğunda ,sınıf wikispaces de ,facebook grubunda ve sınıf grubunda diğer ülke öğretmen ve öğrencileri ile paylaşıldı.
 30. 30. teşekkür ederim. Teşekkür ederim. Esen Sandıraz/İskenderun Amerikan Kültür Lisesi İngilizce Öğretmeni

×